Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor Yeni Kullanmaya Başlayacağım Arkadaşlar Önerileriniz Önemli

Motovento
    REKLAM ALANI

Aranıza yeni katıldım Selamun Aleyküm öncelikle arkadaşlar.

Motor A2 Ehliyetimi yeni aldım. Daha önce motor sürme tecrübem yoktu hiç ama test sürüşlerinde ve ehliyat sınavı boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadım gazın ayarını ayarlamak haricinde

Maksimum KTM200RC veya KTM250RC almayı düşünüyorum. Yeni motor sürmeye başlayacağım için super sport seni bıraz kasmaz mı diyebilirsiniz arkadaşlar. Fakat ciddi anlamda kendisine hakim olabilen bir insanım. Araba sürerken dahi yol boş ta olsa 70 ise sınır 70 le sıkılmadan giden birisiyim. Acemisin kendini kaybedip hız yaparsın gibi problemim yok acemiysem öğrenene kadar 50 ile gitmem gerekiyorsa hiç sıkılmadan 50 ile gidebilcek bir yapıda krakterim var açıkcası.

Motoru yazın kullanacağım arkadaşlar. Çok soğuk kış aylarında ve yağmurlu havalarda motor kullanılmayacak bu yüzden buna göre ekipman almam gerekiyor ve bana bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Bende çoğu kişi gibi güvenliğe önem veriyorum ama malum türkiye şartları bütçe kısıtlı. Maksimum ekipmana harcayabileceğim 1500-2000 TL

Acemiyim sorularım var arkadaşlar.

Soru 1: Yazın deri mont giyilir mi ? Benim ne tarz mont almam lazım ? Beğendiğim bir mont tıklayın Bunu alsam yazın giyilir mi bu ? Türkiyede montlar pahalı aliexpress üzerinden alsak olur mu. Birde normal kumaş ceket bedenleri ile aynımı yoksa bunlar dar kesim mi oluyor nasıl seçicez bedeni.

Soru 2: Kask konusunda yine aliexpress den beğendim ucuz diye. Bunlarda bedenleri nasıl seçiyorsunuz hocam ? Kask bedenleri seçimi en doğrusu nasıl yapılır. Çünki Çin den geleceği için değiştirme problemli iş. Beğendiğim Kask Tıklayın

Soru 3: Eldiven seçimi konusunda nelere dikkat etmeliyim. Önerebileceğiniz var mı arkadaşlar.

Soru 4: Bu ekipmanların haricinde kesin almam gereken birşey var mı ? Normalde dizlik vb ekipmanlarda gerekli fakat bütçe oluştukça onları almayı düşünüyorum.

Şimdiden herkeze çok teşekkür ediyorum.
    SlimeDont bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Ktm gibi bir motor düşünüp kafanı , ellerini veya diğer organlarını çinden getirteceğin ürünlere mi emanet ediyorsun ? Motor bütçeni kısıp gerekirse çinli bir şey al fakat git adam akıllı ekipmanını mağazadan kafana uyan şekilde dene ve al. Çindeki ürünlerde beden ölçüleri bazen değişiyor o yüzden boşa riske giriyorsun.

dasmehdix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR250R'15
    Soru 1:Terletir ama ne diyoruz "Kan akacağına ter aksın".Ek olarak attığın linkteki mont çakma deri pek koruyucu olduğunu düşünmüyorum.

https://tr.aliexpress.com/item/DUHAN...ceBeautifyAB=0
    Aliexpressden ceket almayı kafaya koyduysan bunu al bari.Bir arkadaşım kullanıyor.Fena değil gibi.He yine tavsiye etmiyorum.En azından korumaları sertifikalı birşey al.
    Soru 2:Aliexpressden kask alma.O kasklar çok dandik.Dandik olmasını geçtim kaliteli olduğunu varsayalım,gemi yüküyle gelen kargoların arasında hangi koşullarda geldiğini bilmiyoruz.Hiçbir sertifikası olmayan replika bir kask.Gerekirse LS2 al ama onu alma.Ki 83 dolara MT revenge alırsın.

Bunları aliexpressden onlarca kez alışveriş yapmış biri olarak söylüyorum.

Alıntı SlimeDont adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ktm gibi bir motor düşünüp kafanı , ellerini veya diğer organlarını çinden getirteceğin ürünlere mi emanet ediyorsun ? Motor bütçeni kısıp gerekirse çinli bir şey al fakat git adam akıllı ekipmanını mağazadan kafana uyan şekilde dene ve al. Çindeki ürünlerde beden ölçüleri bazen değişiyor o yüzden boşa riske giriyorsun.
    Hocam o ürünler normal mağazalarda satılan ürünler ile aynı orjinal ürünler değil mi ? Eğer sahte ürün şeklinde geliyorsa tabiki almam. Bunun için sizlerin yorumları önemli ben tecrübeli değilim motorsiklet konularında.

Hangi ürünleri almam gerektiği konusunda yorum yaparsanız da sevinirim açıkcası. Ne tarz mont, kask ve eldiven almam gerektiği konularda

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Mt blade kask , ls2 laguna mont , wenom 9023 4 mevsim deri eldiven , yds motosiklet botu , wenom freedom yazlık pantolon. Al sana 2000 liralık ekipman. Motora gelince 70 le gideceksen pcx yada cbf al , illa rc olcaksa r125 felan al geç.

Alıntı dasmehdix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Soru 1:Terletir ama ne diyoruz "Kan akacağına ter aksın".Ek olarak attığın linkteki mont çakma deri pek koruyucu olduğunu düşünmüyorum.

https://tr.aliexpress.com/item/DUHAN...ceBeautifyAB=0
    Aliexpressden ceket almayı kafaya koyduysan bunu al bari.Bir arkadaşım kullanıyor.Fena değil gibi.He yine tavsiye etmiyorum.En azından korumaları sertifikalı birşey al.
    Soru 2:Aliexpressden kask alma.O kasklar çok dandik.Dandik olmasını geçtim kaliteli olduğunu varsayalım,gemi yüküyle gelen kargoların arasında hangi koşullarda geldiğini bilmiyoruz.Hiçbir sertifikası olmayan replika bir kask.Gerekirse LS2 al ama onu alma.Ki 83 dolara MT revenge alırsın.

Bunları aliexpressden onlarca kez alışveriş yapmış biri olarak söylüyorum.

Hocam aliexpress bu kadar dandik ise ben ordan almayım bari ben öyle dandik olduklarını bilmiyodum.

Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mt blade kask , ls2 laguna mont , wenom 9023 4 mevsim deri eldiven , yds motosiklet botu , wenom freedom yazlık pantolon. Al sana 2000 liralık ekipman. Motora gelince 70 le gideceksen pcx yada cbf al , illa rc olcaksa r125 felan al geç.

hocam deri korumalı mont öneriniz varmı söylediniz mont bez sanırım. allah göstermesin kaza oldumu terlememektense terleyelim daha iyi

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Daha ucuz bir motor ve daha pahalı ekipmanlar al. Baştan zihniyetin yanlış senin. Bu şekilde olmaz dostum. Atıyorum NS 200 al ama monta kaska 2 bin tl fazla ver.

İmza;
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    MONSTER 696 DUCATİ
    Kesinlikle aliexpresten alma. İnternetten araştır bul bazen çok indirim oluyor bazı ürünlerde. Kaskta üretim tarihine dikkat et. Diğerlerinin üretim tarihi çok önemli değil.

Motosiklet konusuna gelirsek ben ktm rc200 ile başladım. Allaha şükür herkes düşüreceksin demesine rağmen düşürmedim. 4000km kullandım. Çok zevkliydi tekrar mutlaka alacağım 390cc olanı. Ama gidon çok aşağıda hep bileklerim ağrıyordu. Ama çok seveceksin motoru 137 de kesiciye giriyordu ama o hıza ok gibi çıkıyor görüntüsü şekli çok güzel frenler mükemmeldi. Ama arkadaşların dediği gibi parçaları çok pahalı. Mesela ayna 650-700 lira bir tanesi. Bakımı biraz pahalı diğerlerine göre ama 7500km de bir bakıma giriyor. RC200 hiç yakmıyordu. Gazı sonuna kadar açıyordum en fazla 2.7 yaktı. Şimdiden hayırlı olsun. ABS MUTLAKA OLSUN RC250 DE VAR ONU TERCİH ET BENCE

Öyleyse ben sana bilgim dahilinde açıklama yapayım. İlk olarak oturduğun yerde alıcı olarak değilde gözlemci olarak kask bakmaya git. Belirli güzel kask markaları vardır. Shoei , arai gibi. Her insanın kafa yapısı aynı olmadığı için üşenmeden sıkılmadan dene. Fiyat bandı olarak ise 1200 lira üstü kasklara bakmanı tavsiye ederim. İnternetten marka ve model baz alarak kaskın sharp testinden kaç puan aldığına bak ve içine siniyorsa o kası almanı tavsiye ederim. Kaskın bedeni kafanı ne çok fazla sıkıcak nede gevşeklik olucak şekilde ayarlanmalı. Şakaklarına fazla baskı uygulamaması gerekir. Bunu deneyerek sadece sen bulabilirsin.

2.si mont olarak bir sürü çeşit ve marka var. Yazın deri mont giymek insanı pişirir. Onun yerine file montlar var onları tercih etmen senin yararına olur. Genelde bu tür montların sırt koruması zayıf olur. Ekstradan sırt koruması alman senin için daha iyi olur .

3.sü Eldivenlerde deri , tekstik , yazlık , kışlık diye ayrılır. Eğer yazlık istiyorsan havalandırma deliği bol olan fakat elin yine de çoğu kısmını kaplıyan bir eldiven almanı tavsiye ederim. Unutma ellerin düştüğünde yere ilk değecek olan uzuvlarındır.

4.sü Dizlik ve ayakkabı ; Dizlik olarak herhangi bir markanın bacaklarına tam oturan , kaliteli , zamanla gevşemyen bir dizlik almanı tavsiye ederim. Ayakkabı ise kişiden kişiye değişsede full cover yapan yani -motor botu- şeklinde bir bot alman daha mantıklı olucaktır.

5.si ilk defa motora başlıyorsan herhangi bir 250lik veya 200lük ile başlaman daha mantıklı olur. Stil olarak kendine uygun , kendini mutlu hissettiğin bir motoru al. Bütçen ne kadar düşük olsa da ikisindende keyif alıcağından eminim. KTM olmazda pulsar olur. Bütçen yetiyorsa ABSli olsa daha da iyi olur tabii

peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Ben senin yerinde olsam bütçemi ekipmana yöneltirdim. Sonuçta ilk motorun, illaki düşeceksin olduğun yerde vs. ya da debriyaj ayarını tam tutturamayıp ömrünü azaltacaksın vs vs. Ama ekipmanı sağlam ve güzel alırsan uzun süre kullanırsın. Büyük bir kaza geçirmediğini varsayıyorum tabii, böyle bir durumda da seni koruduğu için yine mantıklı bir seçim yapmış olacaksın.

Bence tarzına/stiline uygun daha düşük/ucuz bir motosiklet ile başlayıp, daha iyi ekipmanlar almalısın.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    ekipmana ayirabiliyorsaniz 5-6 bin lira civarı ayırın

Arkadaşlar değerli yorumlarınız için teşekkürler ben şimdi yakınlarda bajaj bayisi var orda ekipmanlara bakayım fakat kafam takıldığında konuyu hortlatacağım. Daha yeni olduğumdan bilgim oldukça kısıtlı ondan her türlü soruyu burdan sorucam sizlere arkadaşlar

FreeShah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok
    Yorumları okudum. Ekstra bir başlık açmayı düşünmüyorum. Ben 50 CC bir scooter alacağım. Eldiven, Kask, Mont, Dizlik almalıyım diye düşünüyorum. Hangi parça için nasıl bir bütçem olmalı? Ayrıca marka önerileriniz nelerdir? 2. El olarak alsam bazılarını bir sıkıntı olur mu?

pnongrata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Adventure 390
    Sevgili kardeşim öncelikle hayırlı olsun. Motor eğitimi aldığım hocamdan öğrendiğim, iki şeyi paylaşacağım seninle sadece.

1- Motor sürüşte altın kural : "Gör ve Görün"

2- "Kafana ne kadar değer biçiyorsan, o kaskı al".

Kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)