Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Honda'dan Nisan Zammı

Motovento
    REKLAM ALANI

Küçük küçük, azar azar petrol çıkan kuyular mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Ergün Er. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çünkü bu güne kadar üretmedin ,tükettin. En önemli örneği ; 1930-1940 larda adamlar (Vecihi Hürkuş, Nuri Demirdağ vb) uçak üretti hemde dünya uçak sanayicilerin bile dikkatini çeken uçaklar. Bknz. Model Nu.D.38 , İsmet İnönü deden bunlar stratejik ürünler , dışarı çıkarılamaz dedi. Öyleyse biz üretelim devlet alsın dediler almadı.O zaman dışarı satalım dediler , sattırmadı . Tekerlerine taş koydu destek olacağına köstek oldu. Sonucunda adamlar iflas etti ve gitti. Ardından 1961 de devrim adlı araba üretildi , deposuna benzin koymayı unuttular ufak bir hataydı ama o zaman ki şimdi olduğu gibi Avrupa ağızlı medya , arabayı yerden yere vurdu yine tekerimize taş koydular üretilmedi.. Şuan da bu araba müzede ve hala çalışabilir vaziyette. Şimdi ise devlet üretim için her türlü teşvik ve desteği veriyor bu seferde , hazır ithal edip satmaya , parayı daha az zahmetle cebine akıtmaya alışan iş adamları yaklaşmıyor. Cumhurbaşkanının yerli araba için ısrarları sonucu bir kaç büyük firma birleşip üretmeye karar verdi, ki bir yerde haklılar hangi babayiğit iş adamı otomobil üretme işine tek başına girip en az 2 milyar dolarını riske atar? Bunun haricinde petrol , petrolümüz var evet ama yer altında bir birinden bağımsız küçük , küçük çukurlar şeklinde ve dağınık vaziyet , bir petrol kutusu açmanın maliyeti 300 milyon dolara kadar çıkıyor şuan için çıkarılan petrol miktarları kuyunun maliyetini düşündüğümüzde yetersiz kalıyor. O nedenle dışarıdan almaya devam. Devam ediyorum ,1980 lerde Merkez sağda ülkücülere ülke komünistleştirilecek, komünist düzen getirilmeye çalışıyor diye fişektedir, sol tarafı ise ülkeye emperyalizm hakim olacak diye kışkırtıp birbirlerine kırdırdılar hemen ardından ne oldu bil, tabisi darbe ve beraberinde sıkı yönetimle birlikte yine ekonomik buhranlar. 1983 de gap projesi ile doğuya can vermesi için hayata geçirildi ve temeli atıldı, ne tesadüftür ki 1984 de PKK hortlatıldı. O günden beri doğuya ne yapılmak istense engelleniyor, iş makinaları yakılıyor , iş yerleri kundaklanıyor , öğretmenler katlediliyor. Kürt kardeşlerimiz devlete karşı kışkırtılıyor.. Bu arada darbeler , krizler (2001) baş gösteriyor . 3. Havalimanı dedik gezi olaylarını ateşlediler. Bir baktık BBC, CNN daha olaylar başlamadan orada bitivermiş. Neden? Türkiye’nin can damarı Turzim de bitirilmeli, bir taşla iki kuş hem yine faiz lobisi kazandı hem de terör ve ayaklanmalarla turist sayılarını da etkilemeye başardılar. Bunlar asla tesadüf değil tesadüf diyen düşünme yetisini , idrak yetisini yitirmiş asla ve asla tartışmaya girilmeyecek kişilerdir. O nedenledir ki ben bu tiplere uzun uzadıya cevap verebilecek kadar zamanını harcama taraftarı değilim ama zorunda kaldım. “

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Allah’ın izniyle tüm oyunları bozup, sizlere rağmen güçlü Türkiye ‘yeyi inşaa edeceğiz! Bir gün zincirlerimizi kırıp , tüm bu ekonomik buhrandan da kurtulacağız.Buna hiç olmadığı kadar çok yaklaştık ve inanıyoruz! Son bir şey “ülkesini sevmeyene al bayrağın gölgesi haram olsun! Kalın sağlıcakla.
    Çok uzun olduğu için okuyamayanlar için özet:

Kayda değer bi içerik yok. "Gezi parkı olaylarını üçüncü hava limanı yüzünden dış güçler organize etti" tarzı akla zarar yandaş söylemleri bütünü.

Amaç, içinde bulunduğumuz durumun sorumluluğunu onbeş senedir iktidarda olanlardan başka her şeye fatura etmek...

Dalga geçiyodum ama harbi AKtrol galiba arkadaş.
    ^adm^ bunu beğendi.

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    @Hasmet & Hokahey

Ağlaşıp duruyorsunuz ya , dolar neden yükseliyor ? TL neden değer kaybediyor ? anlatın da bir de sizden dinleyelim??? Hadi bakalım dişe , ele gelir temeli sağlam kaç kelime üretebiliyorsunuz görelim.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

y.selimbatu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şun An Yok.
    Zammın üzerine beş sayfa ne konuşuldu acaba bakmaya üşeniyorum. biri özet geçsin.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Alıntı y.selimbatu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zammın üzerine beş sayfa ne konuşuldu acaba bakmaya üşeniyorum. biri özet geçsin.
    özet:

-pis honda zam yaptı
    -honda'nın ne suçu var, dolar yükseldi
    -dolar yükselmedi aslında tl düştü
    -tl düştü çünkü ekonomi kötü
    -hayır ehonomi çoğ eyi
    -türlü trollükler: motora binmek zevktir, zevk de pahalı olmalı, o yüzden susun
    -hayinsiniz, büyük resim
    -ismet inönü öcüydü
    Cloud, ^adm^ ve The Dude bunu beğendiler.
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

Hava mis, motoru boş ver de arabayı kenara çekip şunu açıp oynayasım var Behzat Ç. misali.

Nedir abi motor da motor, zam da zam, kafam duman, hey gidi hey ...

Dolar uçmuş, avro coşmuş, faizler tırmanmış, yeni bir motosiklet almak, hele hele iyi bir markadan almak olmayacak işmiş, boş veeeer, oynayalım arkadaşım... İlk çayır çimende durup oynayalım, sesini aç sesini.

Valla abi, en son motordan düşüp gafayı vurdu dediydiler, ondan sonra böyle olmuş galiba.

Vah garibiiim, olacağı buydu, ben hep diyodum.

Şaka maka boş verin motoru da, çocuklar güzel çalmış sesini açıp şöle az motordan gafayı kaldırıp bi pencereden bakın, ee hadi eller dizler oynayak da durulak, yemişim motoru, kalk, kalk kalk, obaaaa ...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:42 ----------

Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    özet:

-pis honda zam yaptı
    -hayır ehonomi çoğ eyi
    -hayinsiniz, büyük resim
    -ismet inönü öcüydü

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Bu Aktroller'e kapak üstüne kapak yaparsın hiç bir zaman susmazlar, akıllanmazlar, stockholm sendromuna kapılmış gibi ülkenin içinde bulunduğu ekonomik çöküşü ve sıkıntıyı da gör(e)mezler kazandıkları para günden güne erir ama onlar zaten hep 100tl'lik benzin aldıkları için problem hiçbir zaman olmaz. Allah cahillikten,cahillerden ve Aktrollerden hepimizi korusun.
    ^adm^ ve Fr.Sante bunu beğendiler.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    @Hasmet & Hokahey

Ağlaşıp duruyorsunuz ya , dolar neden yükseliyor ? TL neden değer kaybediyor ? anlatın da bir de sizden dinleyelim??? Hadi bakalım dişe , ele gelir temeli sağlam kaç kelime üretebiliyorsunuz görelim.
    boşver ya böyle münakaşa ederek bir yere varamayız. burada birbirimizi kırıyoruz, tartışıyoruz; gerek yok. gönüller bir olsun.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    özet:

-pis honda zam yaptı
    -hayır ehonomi çoğ eyi
    -hayinsiniz, büyük resim
    -ismet inönü öcüydü
    nerede büyük resim ?
    nerede terör örgütleri ?
    nerede üst akıl ?
    hem söyleyin bana nerede bu yahninin soğanı ?
    _chaotic_ bunu beğendi.

Üç beş temel kavramımız neydi, günlük konuşmalarda boyna kullanmamız gereken hatırlatalım:
    Büyük resim
    O noktada
    Üst akıl
    Dış güçler

devamında

Çok şükür
    İnşeellah(Aynen böle sölenecek)
    Evelallah
    ya allah bismillah

Hadi şimdi devam, hiç bişe olmaz, her şey yolunda.
    Kim dalga geçiyo, ben dalga geçmiyom çok ciddiyim.

Hadi hoppaaaa, herkesi piste bekliyoruz, haydi kızlaarrr, bilhassa motorcu abileri piste davet ediyoruzzz, ooo herbokolog, entellektüel, motor gurusu filanca büyük motor üstadımızda burdalarmış, hoş geldinizzz. Buyrun buyrun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:20 ----------

Bak bu yukarıda saydıklarımı iyi ezberle, habire her ota moka cümle içinde kullan, yeminne gazatacı bilem yaparlar adamı, valla bak. Köşe yazısı neyin bilem yazdırılar arka arkaya sıralayacan sadece, arada da terör de bölücü de, tek devlet filan de, abdülhamit, osmanlı filan da yazdın mı iş bitti, gerisi gelir zaten.
    Zam mı, vız gelir tırıs gider.

Slayer5810 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suan Motosikletim Yok :(
    Aslında Dolar Deger Kazanmiyo Aksine Kaybediyo Ama Enflasyon vr Cari Aciktan Dolayi Tl Deger Dusuyo Yoksa Deger Kazandigi Yok

@Hasmet & Hokahey

Allah'ını seversen bundan sonra aynı tarz muhabbetlere girmeyeceksen hemen ilk sorunun cevabını özet geçeyim.

Ülkeye dışardan gelen yabancı para çok zorda kalmadıkça ya da üretemediğin ama ihtiyacın olan şeyler için kullanman gereken bir havuz olduğunu düşün.

Ama sen o havuza her yıl daha çok para getirecek şeyler yerine kendi üretebildiğin şeyleri, anlık ihtiyaçlarını karşılamak için boşaltırsan (yani havuzu dolduran muslukları sökersen) paran buna bağlı reaksiyonun sonucunda değer kaybedecektir.

Devlet kurumlarını özelleştirip eldeki parayı sana para değil oy getirecek şeylere yatırırsan 15 sene boyunca ülkeyi bitirirsin. Çünkü eskiden içeride kalan para artık yurtdışına gitmeye başlar örnek: telekom.
    pea bunu beğendi.

ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    @Hasmet & Hokahey

güzel kardeşim dolar ve euronun Türk lirası karşısında değer kazanmasının ya da tl nin değer kaybetmesinin nedeni ithalat,ithalat tekrar yazıyorum ithalattır,senin bu ülkede senelik üretip ihraç ettiğin malın değeri senelik ithal ettiğin mallların değerinden çok daha düşük,hal böyle olunca devletin ve büyük iş yapanların borcunu ödemesi için dövize ihtiyacı var,kısaca sen yurtdışından motosikleti arabayı döviz ile satın alıyosun anlaşma böyle ama borçlandığın döviz miktarını hiç bir zaman ihraç ettiğin mallardan çıkaramıyorsun,e ben senden mal almışım 100 dolara cebimde var 50 dolar bi 20 dolar daha sağdan soldan bulmuşum etti 70 dolar,bana ne lazım 30 dolar daha lazım,ödeme günüm yaklaşıyo sende diyosun ki ben ne yapayım Türk lirasını bana dolar ödeyeceksin,sonra ben başlıyorum yana yakıla 30 dolar aramaya ama yok,napıyorum sonra o 30 doları bulabilmek için doların o gün değeri 3.80 lira idiyse diyorum ki dolarını getirene 4 tl den alacağım,kısa ve net bu hep böyledir,4 liraya doları bulup 100 dolara tamamlarken ben bir diğer dövizle borçlanan da 4 liraya dolar almak zorunda kalıyor bi süre sonra elinde döviz olan arkadaşa 4 lira az geliyor bir daha ki sefere 4.2 liradan aşşağı satmam diyor olay bu,bu ülkenin dışarıya olan döviz borcu kadar elinde döviz yok,hiç olmadı hiçte olmaz hiçte olmayacak,sen daha dur devlet 20 milyar dolar akkuyu nükleer enerjiye para yatıracak,nerden bulacak 20 milyar doları sence,bulamadığında yastık altındaki dövizlerimizi çıkarmamız için diyecek ki dolarınızı getirin 5 liradan alacağım,işin özeti güzel kardeşim yurt dışından aldığın her hizmet ve mal için dolar ya da euro olarak ödeme yapıyosun,ama yurt dışına sattığın mal ve hizmet bunu maalesef karşılamıyo,yurt dışından alınan malın bedelini ödemek için her zaman önceden biriktirmiş olduğun dövizlerden katkı yapıyosun,birikmiş olan dövizin azaldıkça da değerleniyor olay bu,her gün kullandığın o motosiklet ya da arabanın yakıtı dışardan dövizle alınıyor peki sen hergün dışarıya dövizle ne satıyosun?evet biz üreten bir milletiz ama aynı zamanda ürettiğnden çok tüketen bir milletiz,devlet hayvan yeminden hergün yediğin ekmeğin hammadesi buğdaydan tut canlı hayvanın kendisine varana kadar dışarıya bağımlı kısa ve net,bugüne dek herşeyin güllük gülistanlık gitmesinin nedeni atalarımızdan kalan mal varlıklarının satılıp parasının kullanılmasıdır,bu devlet açıkları üretimle üretime teşvikle değil satıp savdığı yani özelleştirdiği fabrikalar madenler ve diğer emtiyalara borçlu,en çok ta halka yüklenen ağır vergilere,bir motorlu taşıtın üstündeki vergileri yazıyorum kısaca sen hesapla,alırken gümrük vergisi+ötv+kdv, satın alır almaz pompaya yanaştın pompada yazan rakamın en az yarısı vergi,senelik bakıma götürdün yedek parça işçiliğin kdv si,ayrıca senelik mtv motorlu taşıtlar vergisi,senelik taşıt sigortasının kdv si,bir motorlu taşıtın ilk alımın fiyatının yarıdan fazlası vergi ve maalesef kullanım ömrü boyunca senelik giden masrafın da yarıdan çoğu vergi,şu anda halkın cebinden ve yastık altından çıkan paralar yeniyor,ecdadın yaptığı fabrikaların paraları yeniyor,satılan özelleştirilen maden ocakları termik santrallerin paraları yeniyor,bunlar bi gün bitecek,bugün aldığın bir pırlantanın vergisi yokken aldığın etin sütün süt ürününün vergisi yüzde 18 güzel kardeşim,kısaca devlet diyor ki parası çok olan zengin adam pırlanta alacakmış ona yüklenmeyelim de evde çoluğuna çocuğuna et süt götürecek garibandan yüzde 18 alalım,zengin din kardeşimiz yat alacakmış ona akaryakıtı ucuza verelim hatta vergi almayalım ama işini gücünü traktörle gören gariban çiftçinin sırtına biniverelim mazotu pahalıya alsın güzel kardeşim,bunları görmeyen körü körüne bağlananlar kördür,bundan 5 sene önceki ssk primleriyle bugün ödenecek olanı bi kıyasla,arada iki kattan fazla fark var,ama alınan maaşta iki kat fark yok.
    gorefest ve MSMorkan bunu beğendiler.

Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    boşver ya böyle münakaşa ederek bir yere varamayız. burada birbirimizi kırıyoruz, tartışıyoruz; gerek yok. gönüller bir olsun.
    Benim amacım burada birileriyle münakaşa ederek bir şeyleri aktarmak değil, söylediklerim yanlış değerlendiriliyor . Dilim döndüğünce neden bu noktadayız onu aktarmaya çalışıyorum sadece.

Motosikleti
    Tracer 900
    şunu da yazmadan geçemeyeceğim,bu ülke dışarıdan aldığı ham petrolü mazot ihtiyacı için işlerken yan ürün olarak benzin,jet yakıtı,asfalt ve gaz yağı da çıkıyor,bu ülke ürettiğ benzinin senelik 5 te birini bile tüketemezken mazotun tamamı tüketiliyor,kısaca üretilen benzinin yüzde 80 i elde kalıyor ve biz bu benzini dışarıya litresi 2 liraya ihraç ediyoruz,kısaca devlet diyor ki arkadaş türkiyede ben sana benzini 6 liraya satarım ama dışarıya 2 liradan veririm,kusura bakma diyor,
    _chaotic_ bunu beğendi.

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, Tracer 9 GT, Triumph Tiger 1200 GT Pro
    Şimdi bu arkadaşa herkes ekonomi ile ilgili izahatlar yaparak cevap vermeye ve ona yanlış düşündüğünü izah etmeye çalışıyor ama bütün çabanız nafile bu arkadaşın derdi aslında trollük filanda değil. Peki ya ne derseniz, bu arkadaş benim tahminimce gelir seviyesi hiçbir zaman 600 yada 1000 lik bir makine alamayacak kadar düşük bir arkadaş ve bu nedenle motosiklet fiyatları arttıkça daha birçok insanın alım gücü kendisi gibi düştükçe içten içe mutlu olan ben alamıyorum kimsede alamasın diye sevinen klasik sığ yurdum insanı. Demem oki uzun uzun kendisine ekonomik izahatlar filan yapmayın....

Motosikleti
    Tracer 900
    mahallendeki bakkal sana salçayı 6 liraya satsa ama başka bir mahalleden gelen müşterisine aynı salçayı 2 liraya satsa enayimiyim lan ben bundan sonra burdan alışveriş yapmayacağım pis bakkal kötü bakkal dersin ama dışarıya litresi 2 liraya satılan benzini sana 6 liraya iteleyenlere hay hay ne güzel diyebiliyosan otur bir düşün derim,içki haramdır amenna içmem de zaten ama bu devletin en büyük gelir kaynaklarından biri alkol üzerinden aldığı orantısız vergidir,sigarayı bırakın derler ama bi dünya vergisini de seve seve alıp kullanırlar.

Motosikleti
    Araştırıyor..
    USD nin TL karşısındaki yükselişinin sebebi , ABD'nin faizleri artırmasından kaynaklı , buna bağlı olarak içerideki , dışarıdaki yatırımcıların (para babalarının) paralarını güvenli ve kazançlı liman olarak değerlendirdiği ABD ye yatırıyor olmaları. Ayrıca Türkiye'nin , Suriye ve terör örgütlerine destek veren ABD ve Avrupa ülkeleri ile olan siyasi ilişkilerinin bozulması.Cari açık zaten en büyük sorun.. , diğer konularda da bunu belirtmiştim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:00 ----------

Alıntı Alpbatur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi bu arkadaşa herkes ekonomi ile ilgili izahatlar yaparak cevap vermeye ve ona yanlış düşündüğünü izah etmeye çalışıyor ama bütün çabanız nafile bu arkadaşın derdi aslında trollük filanda değil. Peki ya ne derseniz, bu arkadaş benim tahminimce gelir seviyesi hiçbir zaman 600 yada 1000 lik bir makine alamayacak kadar düşük bir arkadaş ve bu nedenle motosiklet fiyatları arttıkça daha birçok insanın alım gücü kendisi gibi düştükçe içten içe mutlu olan ben alamıyorum kimsede alamasın diye sevinen klasik sığ yurdum insanı. Demem oki uzun uzun kendisine ekonomik izahatlar filan yapmayın....
    600 lük ya da 1000 lik makinalara ihtiyacım yok , olsaydı emin ol alırdım. O makinalara aç tavuk gibi bakan sensin ben değilim , 10 liralık motora binip bana ahkam kesme burada.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:09 ----------

Alıntı ftkrblt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel kardeşim dolar ve euronun Türk lirası karşısında değer kazanmasının ya da tl nin değer kaybetmesinin nedeni ithalat,ithalat tekrar yazıyorum ithalattır,senin bu ülkede senelik üretip ihraç ettiğin malın değeri senelik ithal ettiğin mallların değerinden çok daha düşük,hal böyle olunca devletin ve büyük iş yapanların borcunu ödemesi için dövize ihtiyacı var,kısaca sen yurtdışından motosikleti arabayı döviz ile satın alıyosun anlaşma böyle ama borçlandığın döviz miktarını hiç bir zaman ihraç ettiğin mallardan çıkaramıyorsun,e ben senden mal almışım 100 dolara cebimde var 50 dolar bi 20 dolar daha sağdan soldan bulmuşum etti 70 dolar,bana ne lazım 30 dolar daha lazım,ödeme günüm yaklaşıyo sende diyosun ki ben ne yapayım Türk lirasını bana dolar ödeyeceksin,sonra ben başlıyorum yana yakıla 30 dolar aramaya ama yok,napıyorum sonra o 30 doları bulabilmek için doların o gün değeri 3.80 lira idiyse diyorum ki dolarını getirene 4 tl den alacağım,kısa ve net bu hep böyledir,4 liraya doları bulup 100 dolara tamamlarken ben bir diğer dövizle borçlanan da 4 liraya dolar almak zorunda kalıyor bi süre sonra elinde döviz olan arkadaşa 4 lira az geliyor bir daha ki sefere 4.2 liradan aşşağı satmam diyor olay bu,bu ülkenin dışarıya olan döviz borcu kadar elinde döviz yok,hiç olmadı hiçte olmaz hiçte olmayacak,sen daha dur devlet 20 milyar dolar akkuyu nükleer enerjiye para yatıracak,nerden bulacak 20 milyar doları sence,bulamadığında yastık altındaki dövizlerimizi çıkarmamız için diyecek ki dolarınızı getirin 5 liradan alacağım,işin özeti güzel kardeşim yurt dışından aldığın her hizmet ve mal için dolar ya da euro olarak ödeme yapıyosun,ama yurt dışına sattığın mal ve hizmet bunu maalesef karşılamıyo,yurt dışından alınan malın bedelini ödemek için her zaman önceden biriktirmiş olduğun dövizlerden katkı yapıyosun,birikmiş olan dövizin azaldıkça da değerleniyor olay bu,her gün kullandığın o motosiklet ya da arabanın yakıtı dışardan dövizle alınıyor peki sen hergün dışarıya dövizle ne satıyosun?evet biz üreten bir milletiz ama aynı zamanda ürettiğnden çok tüketen bir milletiz,devlet hayvan yeminden hergün yediğin ekmeğin hammadesi buğdaydan tut canlı hayvanın kendisine varana kadar dışarıya bağımlı kısa ve net,bugüne dek herşeyin güllük gülistanlık gitmesinin nedeni atalarımızdan kalan mal varlıklarının satılıp parasının kullanılmasıdır,bu devlet açıkları üretimle üretime teşvikle değil satıp savdığı yani özelleştirdiği fabrikalar madenler ve diğer emtiyalara borçlu,en çok ta halka yüklenen ağır vergilere,bir motorlu taşıtın üstündeki vergileri yazıyorum kısaca sen hesapla,alırken gümrük vergisi+ötv+kdv, satın alır almaz pompaya yanaştın pompada yazan rakamın en az yarısı vergi,senelik bakıma götürdün yedek parça işçiliğin kdv si,ayrıca senelik mtv motorlu taşıtlar vergisi,senelik taşıt sigortasının kdv si,bir motorlu taşıtın ilk alımın fiyatının yarıdan fazlası vergi ve maalesef kullanım ömrü boyunca senelik giden masrafın da yarıdan çoğu vergi,şu anda halkın cebinden ve yastık altından çıkan paralar yeniyor,ecdadın yaptığı fabrikaların paraları yeniyor,satılan özelleştirilen maden ocakları termik santrallerin paraları yeniyor,bunlar bi gün bitecek,bugün aldığın bir pırlantanın vergisi yokken aldığın etin sütün süt ürününün vergisi yüzde 18 güzel kardeşim,kısaca devlet diyor ki parası çok olan zengin adam pırlanta alacakmış ona yüklenmeyelim de evde çoluğuna çocuğuna et süt götürecek garibandan yüzde 18 alalım,zengin din kardeşimiz yat alacakmış ona akaryakıtı ucuza verelim hatta vergi almayalım ama işini gücünü traktörle gören gariban çiftçinin sırtına biniverelim mazotu pahalıya alsın güzel kardeşim,bunları görmeyen körü körüne bağlananlar kördür,bundan 5 sene önceki ssk primleriyle bugün ödenecek olanı bi kıyasla,arada iki kattan fazla fark var,ama alınan maaşta iki kat fark yok.
    Sorumda adınızın/nickinizin geçtiğini zannetmiyorum?
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

banro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CGL125-CBX250-XL700-CBF150-GW250
    @Hasmet & Hokahey

Bol bol borçlanıp yedik,elde ne varsa satıp onu da yedik,şimdi ödeme zamanı.Bu iktidara mahsus bir durum değil.Osmanlıdan bu yana aynı terane. Sadece Atatürk ve İnönü zamanı hariç.Avanta dağıtmadığı için bu ikili pek sevilmez.Uçak sanayiinin zamanında gelişmemesi ekonomi tercihiydi. Ya uçak üreteceksin ya da halkına temel ihtiyaç malzemesi. O zamanlar ağır sanayii hamlesi yapan Rusya da kaç kişinin açlıktan öldüğünü bilseniz, gider İnönü nün resimlerini öpersiniz.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak yanıltıcıdır.
    Cloud ve gorefest bunu beğendiler.

gorefest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT09 Tracer
    USD nin TL karşısındaki yükselişinin sebebi , ABD'nin faizleri artırmasından kaynaklı , buna bağlı olarak içerideki , dışarıdaki yatırımcıların (para babalarının) paralarını güvenli ve kazançlı liman olarak değerlendirdiği ABD ye yatırıyor olmaları. Ayrıca Türkiye'nin , Suriye ve terör örgütlerine destek veren ABD ve Avrupa ülkeleri ile olan siyasi ilişkilerinin bozulması.Cari açık zaten en büyük sorun.. , diğer konularda da bunu belirtmiştim.
    Arkadaşa AKtroll falan demeyelim lütfen, zaten yeterince ayrıştırılıp ekmeklerine yağ sürdük, en azından dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışalım.

Döviz neden yükseliyor? Ülkende OHAL olduğunu biliyorsun ve ADALET ve HUKUK ise yakında unutçağımız kelimeler. Neden yabancı sermaye gelsin ki, bir yere gideceğin zaman güvenliğine bakarsın, fakat sana burda direk fetöcü diyip kıçındaki donu bile alabilirler sonra anlat derdini marko paşaya, yatırımcı huzurlu ve güvenli bir ortam sever oraya akar.

Herzaman da dış güçler senin gelişmeni istemeyecektir bundan doğal ne olabilir fakat sen akıllı olucaksın, kandırılmayacaksın, aynı menzile yürüyorduk, ne istedin de vermedik deyip bugün milleti suçlarsan güvenin de saygınlığın da kalmaz. Sonra işler arapsaçına döner, ülkede en az 20 sene toparlanamaz.

Şu anki kurları da önümüzdeki günlerde arayacak duruma düşmeyelimde...

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)