Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

servisçinin yeni motora çıkardığı masraflar

Motovento
    REKLAM ALANI
    ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Fakat söylemeye çalıştığım o saatlerde yol karanlık olduğu için çukur, kedi, taş vs dış etmenler daha fazla. 80-90km/sa ile git ama güvenli git. Dönerken de yağmura yakalanma. Akşam saatlerinde yağmur var
    Yarın gece çalışıcağım için yarın sabah dönmeyi düşünüyorum.Bazı yerler çok karanlıktı önüme yolcu otobüsü geçti bi kaç kere takıldım peşine her yeri aydınlattı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    motosiklette ilk izlenimim rahatlığı oldu, ön amortisör çok yumuşak geldi ve motor sessiz çalışıyordu bendeki apacheye göre, ön fren çok iyi tutuyor. 60 km hızın üzerine çıkmadım ama o hıza kadarda titreşim benim motora göre çok az hatta benim açımdan yoktu diyeyim. benim motorum da aynalardan arkayı göremezsiniz titreşim sırasında, çok titriyor.

+ debriyaj maneti biraz daha geri alınması şart.
    + zincir bolluğu var, arka tekerin sağında ve solunda somunlar gevşeltilecek ve @darkmotor'un dediği gibi hem sağdaki 10 luk somun hemde soldaki 10 luk somun aynı derece gevşeltilecek.
    + subap sesi vardı biraz, subapların boşluğuna bakmakta fayda var.

0.06 mm subap boşluğunu el ile nasıl ayarlayacak adam? hep kaptırmaca hep umursamadan iş yapıyorlar. hem kaptırmaca iş yapıyorlar hemde para alıyorlar, benim zaten verecek param yok hemde ben onlardan daha özenerek iş yapıyorum kendi motoruma. ben tamircilere gidecek olsam büyük ihtimal tartışırım zaten çoğu zaman parçacı ve tamircilerle tartışıyorum çünkü çoğu kazıklamaya çalışıyor ve işini düzgün yapmıyorlar.

bir ara motor bloğunu söküp odamda incelemiştim; şanzıman dahil komple yaracaktım ama şanzıman bölümünü ayıramadım.... benim buji en ucuzundan ve karbüratörümün de sağlıklı yakıt hava karışımı vermediğini düşünüyorum ama bunlar hayati sorunlar değil böyle bir motor için. şu anda motorumun en büyük sorunu subap sesi ve neden geldiğini bilmiyorum.

Motosikleti
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosiklette ilk izlenimim rahatlığı oldu, ön amortisör çok yumuşak geldi ve motor sessiz çalışıyordu bendeki apacheye göre, ön fren çok iyi tutuyor. 60 km hızın üzerine çıkmadım ama o hıza kadarda titreşim benim motora göre çok az hatta benim açımdan yoktu diyeyim. benim motorum da aynalardan arkayı göremezsiniz titreşim sırasında, çok titriyor.

+ debriyaj maneti biraz daha geri alınması şart.
    + zincir bolluğu var, arka tekerin sağında ve solunda somunlar gevşeltilecek ve @darkmotor'un dediği gibi hem sağdaki 10 luk somun hemde soldaki 10 luk somun aynı derece gevşeltilecek.
    + subap sesi vardı biraz, subapların boşluğuna bakmakta fayda var.

0.06 mm subap boşluğunu el ile nasıl ayarlayacak adam? hep kaptırmaca hep umursamadan iş yapıyorlar. hem kaptırmaca iş yapıyorlar hemde para alıyorlar, benim zaten verecek param yok hemde ben onlardan daha özenerek iş yapıyorum kendi motoruma. ben tamircilere gidecek olsam büyük ihtimal tartışırım zaten çoğu zaman parçacı ve tamircilerle tartışıyorum çünkü çoğu kazıklamaya çalışıyor ve işini düzgün yapmıyorlar.

bir ara motor bloğunu söküp odamda incelemiştim; şanzıman dahil komple yaracaktım ama şanzıman bölümünü ayıramadım.... benim buji en ucuzundan ve karbüratörümün de sağlıklı yakıt hava karışımı vermediğini düşünüyorum ama bunlar hayati sorunlar değil böyle bir motor için. şu anda motorumun en büyük sorunu subap sesi ve neden geldiğini bilmiyorum.
    https://i.hizliresim.com/YDoOQZ.jpg
    Fatih sende ön frenine bi ayar çek ben alışmışım benim motorun frenlere duramazdım senin motorda fazla hızlansam amortisör farkı belkide modelle alakalıdır 2016 ların yumuşak sanırım.

Helal olsun sana motorunu iyi biliyorsun takıyosun söküyosun filan bende yağ değiştirmekle başlıycam servisçilerle uğraşılmıyor

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fatih sende ön frenine bi ayar çek ben alışmışım benim motorun frenlere duramazdım senin motorda fazla hızlansam amortisör farkı belkide modelle alakalıdır 2016 ların yumuşak sanırım.

Helal olsun sana motorunu iyi biliyorsun takıyosun söküyosun filan bende yağ değiştirmekle başlıycam servisçilerle uğraşılmıyor
    yağ ve yağ filtresi, hava filtresi, ön-arka dişli ve zincir, farların değişimi, yani bu eskiyen yada kolay bozulan parçaların değişimi kolay. bunları değiştirmek için servise gitmene gerek yok ama motorun garanti kapsamında kalması için servis bakımı şart. garanti ne kadar daha sürecek?

garanti bitince parça değişimini beraber yaparız hemde iki kişi olursak değişim sırasında videoya da çekebiliriz. hem motoru satarken alıcıya bilgi olur hemde anı olarak video çekmiş oluruz.

yarın iş yerinden kaybolmadıysa benim motorun bitmiş arka dişlisini getireceğim ve resmini çekip burada paylaşacağım, bitmiş dişli hemde bir kaç ucuda kırılmıştı.
    Angrypower bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yağ ve yağ filtresi, hava filtresi, ön-arka dişli ve zincir, farların değişimi, yani bu eskiyen yada kolay bozulan parçaların değişimi kolay. bunları değiştirmek için servise gitmene gerek yok ama motorun garanti kapsamında kalması için servis bakımı şart. garanti ne kadar daha sürecek?

garanti bitince parça değişimini beraber yaparız hemde iki kişi olursak değişim sırasında videoya da çekebiliriz. hem motoru satarken alıcıya bilgi olur hemde anı olarak video çekmiş oluruz.

yarın iş yerinden kaybolmadıysa benim motorun bitmiş arka dişlisini getireceğim ve resmini çekip burada paylaşacağım, bitmiş dişli hemde bir kaç ucuda kırılmıştı.
    Garantisine daha çok var fatih 18 ay var garantiden çıkarmayım satmaya kalkarsam sıkıntı alıcak kişi sıkıntı yapmasın.

Benim dişlide dediğin şeyler yoktu sende gördün zaten sen kendi motorunda değişiceğin zaman gelirim müsait olursam videoya çekeriz hem bende öğrenmiş olurum
    Angrypower bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    YouTube'ye atarak başlayın bu işe. Sonra ufaktan bir dükkan yada otopark gibi bir yerde tamir olayına girin. Bu mantıkla çok daha iyi yerlere ve çok daha güzel işlere başlayabilirsiniz. Şimdiden yolunuz açık olsun.
    ozan1991 bunu beğendi.

Motosikleti
    YouTube'ye atarak başlayın bu işe. Sonra ufaktan bir dükkan yada otopark gibi bir yerde tamir olayına girin. Bu mantıkla çok daha iyi yerlere ve çok daha güzel işlere başlayabilirsiniz. Şimdiden yolunuz açık olsun.
    Bende o yetenek yok hocam fatih in çırağı olurum ancak

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    kabiliyet başka başarmak başka, bende öğrenciyim daha hatta tembel öğrenci.

2006 yılında ilk bilgisayarım alında. 256 mb ram ama 32 mb on board ekran kartına ayrılıyor ve 224 mb ram kalıyordu. 40 gb hadd ve celeron işlemci. boza boza öğrendim ama pc tamir işini hiç bir zaman profosyonele dökmedim dökemedim çünkü çabuk sıkılıyorum ve para da kazandırmıyor.

motor tamir işini de profosyonele dökebileceğimi sanmıyorum, sadece ufak sorunlarımızdan kurtulalım yeter. iki çırak kurcalarız anca usta adam bulsakta para ister bizden. bozulan zımba tabancamı bile onarıyorum.

yani amaç en az masraf ile sorundan kurtulmak sadece. eğer ustalar işini düzgün ve gözlerini para bürümemiş olsa emin olun hiç şu motor parçalarına elimi dahi sürmem. herkes kendi işini yapsın tarzında bir zeka yapım var ama işte ülkemizde işini düzgün yapan azınlıkta olduğundan bizde kendi söküğümüzü dikmeye çalışıyoruz.

evet, bizim buralarda bir tane abi 2005 li yıllarda bisiklet tamircisiydi ve sonra motosiklet tamircisi oldu. namuzsuz herif. ilk scooter motorumun tamirini ona yaptırmak istemiştim ama oda kazıkladı.

300 lira verdim. silindir piston değişecekti, ayak marşının kırık dişlisini değiştirecekti ve kavrama kayışını değiştirecekti. kayış için ekstra 30 lira daha verdim, bando marka kaliteliymiş ondan takacam dedi. ha birde arka varyatörü değiştirecekti ve sıfırı 90 lira ve çıkma olmuyor dedi onuda borç olsun motoru alırken veririm dedim.

sonuç: ayak marşı dişlisine kaynak yaptırmış, silindir piston attımı bilmiyorum motor çalışıyordu, kavrama kayışı değişmemiş püskülleri sarkıyordu, arka varyatör metali yarı sararmış gibi yani çıkmaydı ve titreşim yapıyordu. adama borcum olsun dediğim parayı vermedim ve tartıştım onunla.

buna benzer 3 tane daha tamirciyle tartıştım. tamirciler işini yapmıyorlar ki, para koparmaya çalışıyorlar.

İnternette motosiklet sitelerinde sentil çakısı veya sentil anahtarı diye satılıyor.0,07 -0,08 ayarlayabilirsin motoru. BEN mcx i 0,05 -0,06 ayarlamıştım soğukken güzel performans veriyordu ama ısınınca performansı hafif düşüyordu.Tabi ben tapagaz otoyolda sürüyordum

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Usta öpmeye çalışmış. Eğer tekerleği çevirince zincir ses yapıyorsa zincir çok gergindir. Elinle tekeri cevir, zincir bir yerde gerilip bir yerde bollaşıyorsa zincir bozulmuştur

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Usta öpmeye çalışmış. Eğer tekerleği çevirince zincir ses yapıyorsa zincir çok gergindir. Elinle tekeri cevir, zincir bir yerde gerilip bir yerde bollaşıyorsa zincir bozulmuştur
    evet, orta sehpaya alıyordum ve tekeri geri doğru çevirince bir geriliyordu bir bollaşıyordu çünkü dişli uçları eskirken birde ters yönde kanca misali yamulmuş ve zinciri bırakmıyordu. bitik dişlimi buldum paylaşayım neye benzediğini görmüş olursunuz hem.

ozan1991 bunu beğendi.

Motosikleti
    Fatih benim dişlide bişey yok alttakine göre 6000 bakımdan önce değişmem kesinlikle

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    sen yinede o ustaya götür bir daha baktır şaka bir yana dişlinde bir şey yok ve zincirinde öyle. 3 sorun var onlara baktır yeter, fazlası cebini yakar hemde gereksiz.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)