Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF150 Elektrik Devre Şeması Yardım Lütfen

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Malum projede bir süredir video eklemediğimi takip eden arkadaşlar farketmiştir. Zaten kısıtlı olan zamanımı kullanıp, hatta olmayan zamanı yaratıp bu projenin duraksamaması için uğraşmama rağmen malesef elektrik sorunu nedeni ile proje yavaşlamış durumda.

Gereksiz parça değişiminden hoşlanmadığım için nokta atışı yapmam gereken birkaç ardışık elektrik tesisat ve ateşleme sorununu çözmek için 2007 model CBF150' nin Elektrik Devre Şeması' na ihtiyacım var.

Malesef ki bir süredir internette araştırdığım halde istediğim diyagrama ulaşamadım. Elinde olan varsa Elektrik devre diagramı (şematik diyagram) paylaşırsa çok makbule geçer. Orjinal üretim kodu CBF150SH7.

Giriş çıkış voltajlarının da olduğu bir şema olursa daha da makbule geçer.

Ülkemizde bu kadar yaygın bir modelin elektrik devre şemasını internette bulamadığıma inanmakta zorluk çekiyorum. Buradan da bulamazsam bir yetkili servisten temin etmem gerekecek. O da olmazsa Şekerpınar Honda fabrikaya eğitim vermeye gittiğimde onlardan istemek zorunda kalıcam. Önce burayı denemek istedim, elinizde mevcut varsa paylaşırsanız zaman kaybetmeden projeye devam edebilirim. Bunun yüzünden tıkanıklık yaşıyorum, zaman kaybediyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:48 ----------

Birkaç gün güncel tutmak için arada yazıcam

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Güncel...

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güncel...
    Belki faydası dokunur

Anf125 ile ortak bir tesisat kullanılıyor olabilir,incelemek lazım
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belki faydası dokunur

Anf125 ile ortak bir tesisat kullanılıyor olabilir,incelemek lazım
    Teşekkürler, inceledim ancak oldukça farklı. Artık nerede ne olduysa, sistem normal şartlarda farları yakmıyor, sadece marş esnasında yakıyor, ön aydınlatma ışıklarının tamamında şase görebiliyorum, ateşleme yok (ateşleme sinyalini henüz ölçmedim ve sorun kesinlikle bobin ile ilgili değil, elektronik ateşleme modülünü test edebilmem için gerçek giriş çıkış voltajlarını bilmem gerek), vites konum müşirinden doğru sinyal alamıyorum (konum müşiri yok gibi davranıyor, sorun kesinlikle müşirde değil). Saçma ve komik, ama büyük ihtimalle tek noktadan gerçekleşen bir sorun. Olası ortak noktaları incelediğimde sorun göremiyorum. Problem de orada başlıyor

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler, inceledim ancak oldukça farklı. Artık nerede ne olduysa, sistem normal şartlarda farları yakmıyor, sadece marş esnasında yakıyor, ön aydınlatma ışıklarının tamamında şase görebiliyorum, ateşleme yok (ateşleme sinyalini henüz ölçmedim ve sorun kesinlikle bobin ile ilgili değil, elektronik ateşleme modülünü test edebilmem için gerçek giriş çıkış voltajlarını bilmem gerek), vites konum müşirinden doğru sinyal alamıyorum (konum müşiri yok gibi davranıyor, sorun kesinlikle müşirde değil). Saçma ve komik, ama büyük ihtimalle tek noktadan gerçekleşen bir sorun. Olası ortak noktaları incelediğimde sorun göremiyorum. Problem de orada başlıyor
    Cbf kaç model?manyeto sistemine baktınmı?far bağlantısı ile arasındaki kablolara vs.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cbf kaç model?manyeto sistemine baktınmı?far bağlantısı ile arasındaki kablolara vs.
    2007 model, haşat moddan topladım. Manyeto sistemi dahil herşeyi sökülüp tek tek incelendi, ne var ki krank konum sinyalini ateşleme modülünün alıp almadığını henüz kontrol edemedim (haftada bir ilgilenebilirsem ilgileniyorum, yoğun iş temposundan fırsat oldukça...). Tabi onu kontrol edebilmem için avometrenin osiloskop fonksiyonunu kullanmam gerekecek ki, benim dandik alette çalışacağından bile emin değilim. Olmadı yeni ve iyi bir avometre/multimetre almak gerekecek. Şemsiyenin binbir çeşidi var nede olsa.

Kaba tahminim;
    Ya alternatör tesisatının yanından çıkan krank konum müşir sinyali hatalı veya yok (nedenine bakılır),
    Ya ateşleme modülünde bir arıza söz konusu,
    Ya ateşleme modülü/krank konum sinyali/ateşleme bobini üçlüsü arasında elektrik tesisatında bir kısa devre veya birden fazla kopukluk var.

Sorun özellikle tesisat üzerindeki bağlantı şeklini tam bilmediğim için sağlıklı kontrol, modül giriş çıkış değerlerini bilmediğimden de doğru ölçüm yapamamam. Far olayı ise ayrı bir komedi zaten.

Bu kadar basit bir motosiklette elektrik arızasını çözememek canımı sıkıyor açıkçası. Bir elektrik devre şeması olsa fazla söküm yapmadan kağıt üzerinde nokta atışıyla sorunu çözücem. İşin komik kısmı bu kadar çok üretilmiş bir modelin elektrik devre şeması internet ortamında bulunmuyor malesef. Onarım kataloğu satıyorlar ancak satılan katalogların içeriğini indirebiliyorum ve onlarda da şema yok. Şaka gibi.

Son çare dediğim gibi yapıcam, Şekerpınar fabrikaya ders vermeye gittiğimde oradan bir şekilde rica minnet kataloğu alıp devre şeması ve ilgili ne varsa resmini çekicem. O da olmazsa kaba düzen gidip tüm tesisatı açıp üşenmeyip sorunu çözdükten sonra kendim diyagram çizip, kenarda tutucam.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)