Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Top speed neden düşer?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Cbr 250 yeni kasa
    Lastikler 3-4 aylık
    Zincir yeni
    Lastik basınçları kontrol edildi
    Hava filtresi yeni
    Yağı yeni

Önceden 170 gördüğüm yolda şuan 148i geçemiyorum. Hani 160 falan desek hava şartlarından dolayı diyeceğim fakat arada 22km/h fark var. Napabilirim? Neden olur bu düşme

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Uzun yolda sürekli aynı hızda gidiyorsa motor şişmiştir
    200ns de başıma geldi ondan biliyorum

Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benzin ilk aklıma gelen sebep. Yağ değişiminden sonra fazla kullanılmadıysa yağın ideal kıvamı alıp çalışmaya başlaması için de zaman lazım. Hava ve motor sıcaklığı da birer etken. Tek bir sebep olmayabilir yani.

Motosikleti
    Cbr 250 yeni kasa
    Alıntı Pistonlar adlı üyeden alıntı Mesajı göster

"motor şişmiştir" ne demek acaba? Teknik açıdan soruyorum. Çözümü nedir?
    Yanlış anlamayın da biri de çıkıp " motorun zartirizop yapmıştır" demesiyle sizin yorumunuz arasında bir fark yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:11 ----------

Alıntı Metilen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benzin ilk aklıma gelen sebep. Yağ değişiminden sonra fazla kullanılmadıysa yağın ideal kıvamı alıp çalışmaya başlaması için de zaman lazım. Hava ve motor sıcaklığı da birer etken. Tek bir sebep olmayabilir yani.

Yağ değişiminden sonra çok kullanmadım evet haklı olabilirsiniz. Benzini de shellden almıştım ama farklı bir markayla da denerim. Teşekkür ederim

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Su soğutmalı yepyeni motor uzun yolda şişti öyle mi?

mavellen bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Su soğutmalı yepyeni motor uzun yolda şişti öyle mi?

https://www.youtube.com/watch?v=HoxwTRjpiq8
    Şu iğrenç espriyi yapmasan olmazdı dimi

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Motor şişmesi ne abi? Hava soğutmalı bile olsa otobanda giden bir motor nasıl şişer? Ben hiç şişmiş motor görmedim

Son hızı nasıl ölçtün bilmiyorum ama km saati yerine GPS ile ölçersen daha sağlıklı sonuç alma ihtimalin var. Telefon uygulamalarını kullanabilirsin. Lastik ebatındaki değişiklikler de göstergedeki hızı etkiler. Benzin için bende shell i tercih ediyorum, fuel save ile nitro arasında fark var mesela. Eğer motorunun çalışmasında bir sorun yoksa çokta takılma. Biraz zaman geçince tekrar dene bakalım sonuç değişecek mi. Bu arada eklemek zorundayım "sürat felakettir" Son hız denemelerini de kesinlikle doğru bulmuyorum. (kötü örnek olmayalım)

Motosikleti
    Cbr 250 yeni kasa
    Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor şişmesi ne abi? Hava soğutmalı bile olsa otobanda giden bir motor nasıl şişer? Ben hiç şişmiş motor görmedim
    Ben de arkadaşın açıklama yapmasını bekliyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:25 ----------

Alıntı Metilen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son hızı nasıl ölçtün bilmiyorum ama km saati yerine GPS ile ölçersen daha sağlıklı sonuç alma ihtimalin var. Telefon uygulamalarını kullanabilirsin. Lastik ebatındaki değişiklikler de göstergedeki hızı etkiler. Benzin için bende shell i tercih ediyorum, fuel save ile nitro arasında fark var mesela. Eğer motorunun çalışmasında bir sorun yoksa çokta takılma. Biraz zaman geçince tekrar dene bakalım sonuç değişecek mi. Bu arada eklemek zorundayım "sürat felakettir" Son hız denemelerini de kesinlikle doğru bulmuyorum. (kötü örnek olmayalım)
    Kadranda yazandan yola çıkarak bu düşüşü söylüyorum ve hayır lastik boyutunu değiştirmedim. Hız denememi de boş otobanda yaptığımı söyleyebilirim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı katilsincap adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de arkadaşın açıklama yapmasını bekliyorum
    7000 devirde sabit giderken hızım 97 kmh
    Yavaş yavaş performansı düştü
    En sonunda 7000 devirde 90 kmh hıza düştü
    Alt devirleri kullandıkça tekrardan 7000 devirde 97 kmh hızı gördü
    Motorda son hız 145 kmh görebiliyorum
    Performans düşüklüğünde 136 kmh yi geçemedim
    136 kmh dan sonra RMP limit lambası yanıyorken
    Performans düşüklüğünde 127 kmh den sonra RPM Limit lambası yandı

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    aga iyide 7 bin devirde bir 90 bir 97 görüyorsa senin debriyaj gitmiş kaçırıyor

Motosikleti
    Vay arkadaş sallanır da bu kadar mı sallanır be. Motorun şişmesiyle nasıl vites oranları değişiyor? Su soğutmalı 10500 devir çevirebilen motor nasıl uzun yolda 7000 devirde şişiyor? Fanı bile çalışmaz o devirde.

Pangaea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Peki ben de arada sorumu soruveriyim; ybr kullanıyorum depoyu fullediğim zaman motor canlanıyor, daha rahat ivmeleniyor daha rahat gidiyor. Depo azalmaya başladıkça motor sanki fark edilmeyecek kadar yavaş güçten düşüyor (normalde gücü 100 olsun, en sonunda gücü 95 e düşüyor gibi düşünün) depoyu tekrar fulleyince motorun güçlendiğini fark ediyorum.

Nedir bu işin sebebi, depo azaldıkca motorum bana acıyıp az mı yakmaya başlıyor acep.

Benzini nerden aldığıma çok dikkat etmiyorum ama nerden alırsam alayım depoyu fulleyince bu canlanmayı hissediyorum.

Alıntı Pangaea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki ben de arada sorumu soruveriyim; ybr kullanıyorum depoyu fullediğim zaman motor canlanıyor, daha rahat ivmeleniyor daha rahat gidiyor. Depo azalmaya başladıkça motor sanki fark edilmeyecek kadar yavaş güçten düşüyor (normalde gücü 100 olsun, en sonunda gücü 95 e düşüyor gibi düşünün) depoyu tekrar fulleyince motorun güçlendiğini fark ediyorum.

Nedir bu işin sebebi, depo azaldıkca motorum bana acıyıp az mı yakmaya başlıyor acep.

Benzini nerden aldığıma çok dikkat etmiyorum ama nerden alırsam alayım depoyu fulleyince bu canlanmayı hissediyorum.
    O konunun psikolojik olduğu konusunda uzunca bir yazı okumuştum. Motora/arabaya yeni bakım yapıldığında, deposu full olduğunda araç daha performanslı gibi geliyor. Bulursam paylaşayım. Bunun dışında deponu temizletmeyi düşünebilirsin belki. Depo içerisindeki tortu az benzin kaldığında filtreleri tıkayıp performansı düşürüyor olabilir.

Motosikleti
    Cbr 250 yeni kasa
    Arkadaş bir soru sorduk 10 mesaj geldi sadece 1 tanesi sorumu cevaplamaya yönelik.
    Bu nasıl bir forum anlayışı? Hata bende yabancı forumlara yazmak yerine buraya geldim sordum.

Konu da kapatılsın googledan arayıp gelen arkadaşlar boşuna zaman kaybetmesin

Haydi herkese iyi günler
    Pistonlar bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı katilsincap adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş bir soru sorduk 10 mesaj geldi sadece 1 tanesi sorumu cevaplamaya yönelik.
    Bu nasıl bir forum anlayışı? Hata bende yabancı forumlara yazmak yerine buraya geldim sordum.

Konu da kapatılsın googledan arayıp gelen arkadaşlar boşuna zaman kaybetmesin

Haydi herkese iyi günler
    Ne oldu paşam memnun kalmadın mı forumdan? Millet burada senin sorularını cevaplamak için nöbet mi bekleyecekti? Neredeyse 1 senedir üyesin kaç kişiye faydan dokundu ki şu forumda bizden böyle bir performans bekliyorsun?
    levend84 ve aquarist4 bunu beğendiler.

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    debriyaj balataları

Motosikleti
    Cbr 250 yeni kasa
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne oldu paşam memnun kalmadın mı forumdan? Millet burada senin sorularını cevaplamak için nöbet mi bekleyecekti? Neredeyse 1 senedir üyesin kaç kişiye faydan dokundu ki şu forumda bizden böyle bir performans bekliyorsun?
    Hala boş mesaj atıyorsun
    Pistonlar bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Gücü düşük motosikletlerin son hızı tamamen çevresel faktörlerle alakalı.
    Hava sıcaklığı, rüzgar durumu ve yönü, asfaltın sıcaklık-soğukluk durumu vs.

Ybr ile bazen yokuş yukarı 80 ile çıkarken bazen rüzgar olmamasına rağmen 70 de kalıyor. Benzinle de alakalı olabilir ama çoğunlukla yukarıda saydığım etmenler motora müdahale ediyor.

Hava sıcaklığı dediğim, lastik hava basıncı değil. Mesela sıcak havada soğuk havaya göre daha az oksijen bulunur ve motorlarımız turbosuz olduğu için sıcak havalarda yanma odasına yeterince oksijen çekemediği için patlama kalitesiz olur ve performansı düşebilir. Bu durum yazın bitmesiyle kışa girişte çok net farkedilir. Motora bir canlanma gelir.

Çok kafaya takmayın derim. Bu işler kafaya taktikça insanı deli ediyor. Bende ybr gitmiyor diye motoru baştan aşağı söküp herşeyini kontrol ettim. Yapmayın yani motorunuzla mutlu olmaya bakın

Motosikleti
    Cbr 250 yeni kasa
    Alıntı Jemand adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    debriyaj balataları
    Debriyaj balatası değişimine daha 8 bin km var ama değiştirsem mi şimdi? Kavramama veya kaçırma söz konusu değil

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)