Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

KMA dan did zincir ve 1 aydir depoda duran benzin

Motovento
    REKLAM ALANI
    mistikbaklav - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250
    motorum 1 aydir kullanilmamakta. Bu sürede benzin çökmüş veya tortu yapmış mıdır? Nasıl temizleme işlemi yapabilirim?

Bir de did zincir fiyatini bilen var mi ?KMA'nin online alışverişi kapalı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Her motor için ayrı zincir üretiyor bahsettiğin marka , haliyle fiyatları farklı oluyuyor.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Orjinal zincir CBR250R için yeterli olur.

Benzin bir aylık dönemde bozulmayacaktır, marşa basıp kullanabilirsiniz. Benzinin bozulması için çok daha uzun süre ve hiç karışmadan, belirli bir ısının üzerinde beklemiş olması gerekiyor. Birkaç sene hiç kullanılmayacak bir aracın yakıtının içerisine stabilitör eklenirse o yakıt da bozulmayacak ve seneler sonra da hem yakıt sisteminde sorun yaşatma ihtimali azalacak hem de yeni yakıtmış gibi marş yapılıp kullanılabilecektir. Malesef ülkemizde bu tip katkılar bilinmiyor. Örneğin motorinin donma derecesini çok daha düşük ısılara çekmek için 250lt motorine katılan küçük bir konserve kutu "dizel yakıt antifrizi" yetmekte, ama ülkemizin soğuk kesimlerinde hala motor ve depo altında ateş yakılmakta. Hatta bu katkıları yakıt istasyonu çalışanları dahi bilmemekte ve ancak ikna sonrası özel sipariş ile temin edilebilmekte.
    Erdost bunu beğendi.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Kma'yı arayıp alabilirsin zinciri. Havale ve kargo ile.
    Onun dışında benzine bişey olmamıştır. yaklaşık 1 senedir bidonda beklemiş benzini kullanmıştık. sıkıntı olmadı.
    Depoda'da 1-2 ay beklediği oldu. Problem yok.

Bir motosikletin kullanım kılavuzunda (marka model anımsayamadım), motorun uzun süre kullanılmayacağı zaman, deponun tamamen yakıtla doldurulup öyle inzivaya çekilmesi gerektiği; tekrar kullanılacağı zaman ise beklemiş yakıtın boşaltılıp yeni yakıt koyulması gerektiği yazıyordu. Gel gelelim litresi 5.7tl olan akışkanı insan öylece atamıyor tabi. Yakıt deposunda 3-4 ay beklemiş benzini kullanmışlığım vardır, kısa vadede sıkıntısını görmedim.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Yakıt deposunun ağzına kadar doldurularak bırakılması gerekliliği sadece motosiklette değil benzinli ve dizel tüm araçlarda geçerlidir. Aksi halde depo içindeki nem (depo atmosfere kontrollü şekilde açıktır) deponun içinin paslanmasına, ciddi korozyona, depoya koyulacak yakıt kalitesinin sürekli düşmesine ve yakıt sistemi arızalarına neden olur. Sn. alavanda' nın da belirttiği gibi her aracın kullanım kitapçığında bu detay belirtilmiştir.

Malesef ki yurdum ekonomisinde bırakın aracı uzun süre kullanmayacak adamın depoyu doldurup bırakmasını, günlük kullanımda bile dolu tutamıyoruz

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    benzine depoda durmayla hiç bişey olmaz

benim yazlıkta benzin motorlu teknem var,her sezon 200-250 lt benzin alırım ,sezon sonu kullanamadığım benzin bir dahaki yıl sezon başına kadar duruyor ve o sezon kullanıyorum , bu güne kadar tortu vs gibi hiç bir sorunla karşılaşmadım

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Depo ya ağzına kadar dolu yada bomboş olmalı.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Depoda 1-2 ay duran benzin herhangi bir soruna neden olmaz ve bayatlamaz. Daha uzun süre (6ay - 1yıl) kullanılmayacaksa benzin stabilizatörü kullanmayı öneririm. Benzin stabilizatörü benzinin homojen yapısını korumayı sağlıyor. Bekleme öncesi benzine tavsiye edilen oranda karıştırıyorsunuz ve benzin 1 yıla yakın kullanılabilir özellikte kalıyor.

Daha önce kışın kullanmadığım motosikletlerim için bende forumda başlık açmış ve bu konuyu sormuştum. Yurtdışında benzin stabilizatörü kullanımı çok yaygın. Özellikle bahçe bakımında kullanılan çim biçme veya benzinli testere gibi aletlerin deposuna kış öncesi stabilizatör karıştırılıp benzinin bayatlama sorununu ortadan kaldırıyorlarmış.

Zincir fiyatı hakkında bir bilgim yok, o konuda yardımcı olamayacağım.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı YERUÇAĞI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benzine depoda durmayla hiç bişey olmaz

benim yazlıkta benzin motorlu teknem var,her sezon 200-250 lt benzin alırım ,sezon sonu kullanamadığım benzin bir dahaki yıl sezon başına kadar duruyor ve o sezon kullanıyorum , bu güne kadar tortu vs gibi hiç bir sorunla karşılaşmadım
    Tortulaşma gibi bir sorun olmuyor, sorun benzinin ayrışması ve gum oluşumu. Bir yıl bekleyen benzinde ben de henüz sorun görmedim, ancak bir yıldan fazlasını da tecrübe etmedim. Uzun seneler yarım ve boş depo ile bekleyen otomobil ve motosiklet depolarındaki oksidasyonu temizlemek için birçok kanalda bir çok video bulunabilir. O yüzden esas olan depoyu dolu bırakmak ve bir yılı geçirmeden kullanmak derim.

Yakıt deposu temizliği için elektroliz yöntemini öneririm. En basiti ve verimlisi. Depoyu koyacak sakin ve havadar bir mekan varsa herkes yapabilir. Çok eski motosikletlerde komple revizyona girdiğinde bunun da yapılmasını öneririm. Tamirci arkadaş %99 ihtimalle uğraşmak istemeyecek ve iş size kalacaktır, yine de öneririm.

Ne çok önermişim

mistikbaklav - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tortulaşma gibi bir sorun olmuyor, sorun benzinin ayrışması ve gum oluşumu. Bir yıl bekleyen benzinde ben de henüz sorun görmedim, ancak bir yıldan fazlasını da tecrübe etmedim. Uzun seneler yarım ve boş depo ile bekleyen otomobil ve motosiklet depolarındaki oksidasyonu temizlemek için birçok kanalda bir çok video bulunabilir. O yüzden esas olan depoyu dolu bırakmak ve bir yılı geçirmeden kullanmak derim.

Yakıt deposu temizliği için elektroliz yöntemini öneririm. En basiti ve verimlisi. Depoyu koyacak sakin ve havadar bir mekan varsa herkes yapabilir. Çok eski motosikletlerde komple revizyona girdiğinde bunun da yapılmasını öneririm. Tamirci arkadaş %99 ihtimalle uğraşmak istemeyecek ve iş size kalacaktır, yine de öneririm.

Ne çok önermişim
    Depodaki benzin %25 civarında. Benim için öndemli olan benzinin kullanılabilir olup olması değil biraz yanlış anlatmışım. Motora veya depoya herhangi bir zararı var mı öğrenmek istediğim bu

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:14 ----------

Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her motor için ayrı zincir üretiyor bahsettiğin marka , haliyle fiyatları farklı oluyuyor.
    bunun farkındayım; profilimde motorum yazmakta zaten o yüzden belirtmedim. Belki mobildesinizdir göremiyorsunuzdur ben yazayım, Cbr 250.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)