Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Son model motorlar, ekipmanlar ve almazsanız fiyat düşer mantığı hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bu siteyi 10 gündür takip ediyordum ancak üye olmak bugüne kısmetmiş. Öncelikle kimsenin malında gözüm yok sadece buradaki almayalım fiyat düşer konularını görüp yazmak istedim. Bu mantığının nasıl boşa çıkacağını göstermek için yazıyorum.

Youtube üzerinde sağa sola sataşan tayfayı es geçersek çoğu videoda lüks motorların ve ekipmanların olduğunu görüyoruz. Halil Hayabusa, Erbil Kamba, Motorisk, Bathu R1, Berke Kelebek, Emre 600RR vs.

Bunun gibi bir çok örnek var ancak Erbil ve tayfası her zaman son kasa, son model motorlara sahip. Emre ve Motorisk tayfası da öyle. Bakıyorum 1000 CC ve 100.000 TL altındaki tek motosiklet 1000 RR. İnsanlar bunları nasıl alıyor ve nasıl bunlarla teker yapıyorlar. Yeteneği geçtim düşersin kırılır vs hiç düşünmediklerine göre bir şeyleri maddi açıdan doğru yapıyorlar. Firmalar youtube üzerinden bu tarz videoları görüyorlar ve kesinlikle pazarı etkilediğini düşünüyorum. Her malın bir alıcısı var diyerek indirim dahi yapılamıyor bu yüksek seviyedeki cihazlar için. Buradaki suç elbette devlette ancak forumda almayın düşer lafı bomboş bir laf. Çok değil bir hafta önceki fuarda Motorisk 8.000 TL ye kask aldı. Bakın 8000 tl sadece kask. Bu adamın ekipmanları R25 satın alır. Bu tayfaların motosikletleri h2, s1000rr, r1, zx10 son kasa vs. Halil ise maşallah milletin giremediği pistten çıkamıyor adam. Bide izlenme sayıları var bunların illa ki pazarın düşünce yöntemini vs bu arkadaşlar çok az da olsa değiştiriyordur. Örnek videoları atayım ve hepsi yakın zamanda olan şeyler. Siz ne düşünüyorsunuz?

Ben vergili halini hesapladım yamahanın racing modellerinde ciddi ciddi bindirme var. Kur farkı vs değil bakın bu. Bayi kâr payı diyip de çıkamıyorum işin içinden.

https://www.youtube.com/watch?v=PAtKEiQp1GA

https://www.youtube.com/watch?v=XbKLqPEebnU

https://www.youtube.com/watch?v=29lmrskn2zw
    zekeriyaimam ve mgokhan57 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    KTM DUKE 200
    her memlekette sıradan insanlar ciddi ciddi açlıktan ölürken ferrari kuyruğuna, yat kuyruğuna giren adamlar vardır. motosiklet ne ki.
    bu minik azınlığa bakarak yorum yapılmaz.

Maalesef ki ticari amaç haricinde (Kurye ve işe git gel 100-200 cc) hobi için motosiklet almak artık belli bir zümreye hitap ediyor.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    param olsa düşünmem alırım ama yok o yüzden sıkıntı da yok

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Para var huzur var aga.Ben de imkanım olsa bi tane MT9 SP bi tane R1 çekerim altıma,babama da FJR1300 tertemiz

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Biri kaptan,biri otel sahibi falan filan imkan meselesi bu işler canlısı olan alıyor.

Ama Halil abi kurye diye biliyorum kendini bu işe adamış biri diğerlerinden farklı sponsoruda bulmuş galiba. Kısıtlı imkanlarla birşeyler yapmaya çalıştığına eminim.Allah daha çok versin ona severim kendisini.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    varlığa darlık olmaz
    para olsa bende gider bi xc800 çakarım

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Arabistan ekonomisine dönüyoruz ince ince, zengini tam zengin, fakiri tam fakir... Bunun yanında o saydığın isimlerin arasında bordrolu çalışan var mıdır?
    Bir sezonda 2-3 tane motor sandığı(0 motosiklet) açtıran insanlar var ve açtırdığı her sandıktan çıkan motora full sistem egzoz, lastik, takoz, ot, bok her türlü zıkkımı taktırıyorlar.
    Paran varsa herşey oluyor, çokta düşünmeye gerenk yohhh

K121L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zenginin parası fakirin çenesini yorarmış.

Kimin parası olsa üst segmentte motor almazki
    Şahsen ben s1000rr , ducati Multi ve şehir içi için 500-600cc scrambler özel bişey isterim.
    Araba olarak da Nissan GTR falan

Bunları yazarak boşu boşuna 5dk mı öldürdüm.
    Enes ŞENTÜRK bunu beğendi.

Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    İdrak yollarım tıkalı sanırım .. "almazsanız fiyatı düşer" yukarıda ki açıklamayla nasıl " bom boş bir laf" kısmına açıklı getiriyor çözemedim. Ekonomi konusunda eğitim almış, serbest piyasada aktif bir pazarda yöneticilik yapıyor veya "para - çokomel eğrisi" gibi bir açıklama bekliyordum ama neyse.. Şimdi 0 motursikletleri alıyokmu almıyokmu

Motosikleti
    Dominar 400
    şimdi olmuş abidik kubidik araba 100.000 tl. Durum vaziyeti olan ailede var 150 300 500 liralık sokaklarda çokca karşılaştığımız ayaba. Ee bu adamın minicik oğlu motur istemiş alıvermiş 50 60 80 90 binlik 2 tekerli ayaba. Çocukda 1 yaz babaşına yaydım etmiş olmuş bitmişşşşş

mccxcix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Bu işin çözümü almamak vs. değil, bu işin çözümü vergiler ve satıcılar, satıcıların yukardaki insanlara bir şekilde durumu açıklaması izah etmesi gerekiyor, gerekirse motosiklet derneklerinin kurslarının vs. önemli yerlerdeki yetkilerinin vergilendirmelerdeki durumu anlatmaları gerekiyor, gerekirse Türkiye'yi motosiklet yarışlarında temsil eden sporcularımızla beraber hareket etmemiz gerekiyor, yoksa her sene ki arabaya bu kadar zam gelmiyor mantığını hala anlamış değilim motosikletlere 9-10 bin TL zam gelecek ve 2-3 yıl içerisinde sanırım 250 cc bir motosiklet 50 Bin TL'yi bulacak.
    "Olmadı Diye Sızlandığın Duaya,Gün Gelir Olmadı Diye Şükredersin."Şems-i Tebrîzî

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı c20let adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    her memlekette sıradan insanlar ciddi ciddi açlıktan ölürken ferrari kuyruğuna, yat kuyruğuna giren adamlar vardır. motosiklet ne ki.
    bu minik azınlığa bakarak yorum yapılmaz.
    Pazar küçük diye etkilediğini düşünüyorum ben. Cidden üzülüyorum insanlara. Kurunun yanında yaş da yanıyor.

Alıntı wing41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maalesef ki ticari amaç haricinde (Kurye ve işe git gel 100-200 cc) hobi için motosiklet almak artık belli bir zümreye hitap ediyor.
    R25'in birim parasına 4000 daha ekleyen orada h2 alabiliyor. Tabloya bakın uçurum.

Alıntı 54RR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arabistan ekonomisine dönüyoruz ince ince, zengini tam zengin, fakiri tam fakir... Bunun yanında o saydığın isimlerin arasında bordrolu çalışan var mıdır?
    Bir sezonda 2-3 tane motor sandığı(0 motosiklet) açtıran insanlar var ve açtırdığı her sandıktan çıkan motora full sistem egzoz, lastik, takoz, ot, bok her türlü zıkkımı taktırıyorlar.
    Paran varsa herşey oluyor, çokta düşünmeye gerenk yohhh
    Aynen daha aksesuar olayı var ki onlara değinmedim. Elbette zenginler olacak ama bu zümre yüzdesel olarak çok küçükse yönetimde sıkıntı vardır. Hani 4000 Falan kazansan yine alamıyosun ki ayıptır söylemesi ben 3XXX civarı maaş alan biriyim ve tek yaşıyorum, inanın zorlanıyorum.

Alıntı Quad87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İdrak yollarım tıkalı sanırım .. "almazsanız fiyatı düşer" yukarıda ki açıklamayla nasıl " bom boş bir laf" kısmına açıklı getiriyor çözemedim. Ekonomi konusunda eğitim almış, serbest piyasada aktif bir pazarda yöneticilik yapıyor veya "para - çokomel eğrisi" gibi bir açıklama bekliyordum ama neyse.. Şimdi 0 motursikletleri alıyokmu almıyokmu
    Maalesef o kadar tecrübem yok ama dediğim şey çok basit. Pazarda bir ürün gidiyorsa o ürüne ülkemizde kesinlikle zam yapılıyor. R25 ler peynir ekmekten çok satıldı. 14.000 e gelen motosiklet kur vs hesapladığımda + bayi payı koyduğum bugün 20.000 altında olması lazım. Bakıyoruz Birim parada bu paraya insanlar az ekleyerek h2 veya bu paradan 5000 çıkararak s1000rr, 1000rr sp vs alıyorlar.

Alıntı mccxcix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işin çözümü almamak vs. değil, bu işin çözümü vergiler ve satıcılar, satıcıların yukardaki insanlara bir şekilde durumu açıklaması izah etmesi gerekiyor, gerekirse motosiklet derneklerinin kurslarının vs. önemli yerlerdeki yetkilerinin vergilendirmelerdeki durumu anlatmaları gerekiyor, gerekirse Türkiye'yi motosiklet yarışlarında temsil eden sporcularımızla beraber hareket etmemiz gerekiyor, yoksa her sene ki arabaya bu kadar zam gelmiyor mantığını hala anlamış değilim motosikletlere 9-10 bin TL zam gelecek ve 2-3 yıl içerisinde sanırım 250 cc bir motosiklet 50 Bin TL'yi bulacak.
    Bence vergilendirme durumunu çok iyi biliyorlar. Binmesin onlar da diye düşünüyorlar olsa gerek şartlar bu kadar zor. Bizi temsil eden sporcularımız bize köstek zaten. Anlayan anlamıştır TMF diye bir kurum var ve bu sene yarış düzenleyemen bir federasyon. Bu kurum ne diye para alır, ne diye yarış düzenlemez? 3-5 kişi dışında kimse ağzını açıp bir şey diyemiyor. Ben benim gibi gençlere üzülüyorum. İnsan gençliğinde yaşamayadıktan sonra gelen para gelse ne olur?

Youtube üzerinde vloglara bakıyorum 18-28 arası gençler yahu hepsinde mi mustang, camaro, amg, m, s1000rr, vs gibi araçlar olur. Kıyafete bakıyorsun sosyal yaşama bakıyorsun oda öyle. Burada 12 birim para olan kahve orada 3 birim para. Yakıta girmiyorum bile. Biz onlardan 8-10 kat zorlu bir hayat yaşıyoruz. Sanırım o piyasa buraya gelse taş devrindeki adama telefon vermek gibi etki yaratır.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Berke Yamaha bayisinde calışıyor isinde gücünde bir vatandaş, kendi çalışip biriktirdiği ile alıyor.

Batu Sinop'ta işletmeci ufak büfe tarzı bir yeri var, bekar adam çalışıp yiyor .

Erbil otelci Manisa'da , otelinin tepesinde 2 tane baz istasyonu cvar, otele müşteri gelmese bile her sene motorlarının parası çıkıyor .

Halil esnaf/fotografci o da kendi işinde gücünde bir vatandaş. Geri kalanları tanımıyorum . Ama hiçbiri ahım şahım zengin adamlar degiller, aralarında en genci Berke o bile 5 yıldır ss sahibi, gsxr 1000 zamanından tanışırız kendisiyle ,ötekiler ise en az10-15 senedir ss sahibi olan adamlar .

He zaten alamadiginiz birseyi alsanız da almasaniz da fiyatlar düşmez. Euro kuru düşerse ve vergiler kalkarsa fiyatlar belki düşebilir oda sayısal da 6 bilmekle aynı ihtimal

gitaristgkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt 600 e
    Allah daha çok versin inşallah bizlere de nasip olur güzel teknolojik yeni makinalar...Biraz zor bu şartlarda tabi asgari ücretle falan ama umut fakirin ekmeği

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Almazsak fiyat düşer teorisine hala katılıyorum neden?
    -En başta satış olmazsa,markalar ister istemez indirimler yapmaya başlar.
    -Satış olmazsa devletin vergi gelirleri düşer ister istemez vergi indirimlerine başlar.
    -İthal malların ülkeye az girişi demek ülke dışına daha az para çıkışı demek.Sadece motosiklet değil bir kaç yıl yurt dışından, ülkemize araba,motosiklet elektronik eşya girişi ciddi şekilde azalırsa bunu ek olarak çeşitli ekonomik önlemler alınırsa ekonomide ciddi düzelme olur paramız değer kazanabilir.Ülkemizdeki ekonominin kötüye gidişi devletin izlediği yanlış politikaların ciddi payı olduğu kadar insanımızdaki yabancı mal tüketme ve satın alma manyaklığının da ciddi bir payı var.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Almazsak fiyat düşer teorisine hala katılıyorum neden?
    -En başta satış olmazsa,markalar ister istemez indirimler yapmaya başlar.
    -Satış olmazsa devletin vergi gelirleri düşer ister istemez vergi indirimlerine başlar.
    -İthal malların ülkeye az girişi demek ülke dışına daha az para çıkışı demek.Sadece motosiklet değil bir kaç yıl yurt dışından, ülkemize araba,motosiklet elektronik eşya girişi ciddi şekilde azalırsa bunu ek olarak çeşitli ekonomik önlemler alınırsa ekonomide ciddi düzelme olur paramız değer kazanabilir.Ülkemizdeki ekonominin kötüye gidişi devletin izlediği yanlış politikaların ciddi payı olduğu kadar insanımızdaki yabancı mal tüketme ve satın alma manyaklığının da ciddi bir payı var.
    Benim demek istediğim şey yıllardır böyle ama değişen bir şey yok. Yani bugün 43.000tl olan ninja bile satılacaktır. Yerli mal ne var ki insanlar yabancı tüketmesin? Yerli mal dediğin şey çıkarırsın GoPro tarzı bir şey adamlar 500 dolara satıyor sen birim para olarak 200tl ye satmalısın.

Araba ürettin bunu Porsche Panemera birim parası gibi 80.000 TL den satmak aç gözlülük değil de nedir?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)