Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Fatih'te motorsiklet kazası sonrası kask tartışması..

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Fatih'te bir motosiklet sürücüsü kaza yaptı. Sürücü yaralı halde ambulansı beklerken vatandaşlar kask tartışması yaşadı. Bazıları kaskı çıkarmak için uğraşırken bazıları da engel olmaya çalıştı.

Kaza sabah saatlerinde Fatih Saraçhane'de meydana geldi. Bir motosiklet sürücüsü kaza yaptı. Düşerek yaralanan sürücünün yardımına çevredekiler koştu. Çevredeki bir kişi tarafından cep telefonuyla kaydedilen yardım seferlerliği sırasında kask tartışması yaşandı.

Bazı vatandaşlar kaskı çıkarmak için uğraşırken bazıları da onlara engel olarak ambulansı beklemek gerektiğini söyledi. Tartışma sırasında ambulans olay yerine geldi. Sağlık ekiplerinin müdahalesiyle yaralı sürücü hastaneye kaldırıldı.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    MotoRsiklet mi? hachiko nedir bu başlıklardan çektiğin? Yoksa bu adminleri yıldırma politikası mı? Sürekli başlığı yanlış yazıp adminleri düzeltmekten usandırıp seni admin yapmalarını mı sağlamaya çalışıyorsun he çabuk söyle! :)
    enescanatar, sdt ve ramazan_06 bunu beğendiler.

İLkyardım deyince aklıma ilk gelen
    https://www.youtube.com/watch?v=p6lBrfoyEXE

Olayın videosu: https://www.dailymotion.com/video/x6dcj0s

Kazazedenin bilinci kapalı gibi ve yüzüstü yatıyor. ilkyardım sertifikam var fakat bu durumda ne yapılacağını gerçekten bilmiyorum. Ambulansı beklemektan başka çare yok sanırım.

Acil şifalar..

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Bildiğim kadarıyla kask çıkartılabilir ama çıkartıldıktan sonra baş kısmı yere bırakılmamalı, kask yüksekliğinde yastık benzeri birşey başın altına koyulmalı.
    İlkyardımda yanlış hatırlamıyorsam sürekli kazazedenin ambulans gelene kadar hareket ettirilmemesi tekrarlanır.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    İki bileğim kırık olduğu halde kaskımı kendim çıkarmıştım (yanımdakilerin de yardımları ile). Önce boynumu hareket ettirmeye çalıştım. Her hangi bir zedelenme olmadığına emin olduktan sonra çıkardım. Etrafımda yeltenenleri de durdurmuştum. Kazazedenin bilinci kapalı ise kask işini profesyonellere bırakmak en mantıklısı.
    aquarist4 bunu beğendi.

Boyunda kırık olma riski var o yüzden kask çıkartılmaz bazı kasklarda acil durum için özellik oluyor ama çoğu kaskta mevcut değil.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Alıntı zabuzaretta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MotoRsiklet mi? hachiko nedir bu başlıklardan çektiğin? Yoksa bu adminleri yıldırma politikası mı? Sürekli başlığı yanlış yazıp adminleri düzeltmekten usandırıp seni admin yapmalarını mı sağlamaya çalışıyorsun he çabuk söyle!
    Bazen çok da ş'apmamak lazım.

100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Böyle bir durumda solunum kontrolü yapılmalı ve solunum olduğu sürece kaskı çıkarmamak lazım. Ancak solunum durmuşsa dikkatli şekilde alttan yanlara açıp esnetilerek çıkarılmalı.

Aksi takdirde kazazede rahat etsin diye kaskı çıkarmak isterken boyunda meydana gelmiş ufak bir çatlağı kırığa dönüştürüp hastayı felç bırakma hatta öldürme ihtimali dahi var.

En doğrusu hastanın solunumu varsa ambulansı beklemek. Bazen hiçbir şey yapmamak hatalı davranıp zarar vermekten iyidir.

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Böyle bir durumda solunum kontrolü yapılmalı ve solunum olduğu sürece kaskı çıkarmamak lazım. Ancak solunum durmuşsa dikkatli şekilde alttan yanlara açıp esnetilerek çıkarılmalı.

Aksi takdirde kazazede rahat etsin diye kaskı çıkarmak isterken boyunda meydana gelmiş ufak bir çatlağı kırığa dönüştürüp hastayı felç bırakma hatta öldürme ihtimali dahi var.

En doğrusu hastanın solunumu varsa ambulansı beklemek. Bazen hiçbir şey yapmamak hatalı davranıp zarar vermekten iyidir.
    Solunum yoksa sırtüstü çevirip kalp masajı ve suni teneffüs yapmak gerek sanırım. Ancak göğüsten darbe aldıysa ve kaburga kırığı varsa kalp masajı yaparken ciğerleri yırtabiliriz.

Kask çıkarmakla ilgili bir iki video izledim. Çok karmaşık değil. İKi kişiyle daha kolay olsa da tek kişiyle de yapılabiliyor. Yine ancak bazı kasklar çok sıkı oturduğundan boyuna kuvvet uygulamadan çıkarmak oldukça zor olacaktır.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı EmirŞengezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Solunum yoksa sırtüstü çevirip kalp masajı ve suni teneffüs yapmak gerek sanırım. Ancak göğüsten darbe aldıysa ve kaburga kırığı varsa kalp masajı yaparken ciğerleri yırtabiliriz.

Kask çıkarmakla ilgili bir iki video izledim. Çok karmaşık değil. İKi kişiyle daha kolay olsa da tek kişiyle de yapılabiliyor. Yine ancak bazı kasklar çok sıkı oturduğundan boyuna kuvvet uygulamadan çıkarmak oldukça zor olacaktır.
    Hocam ilk yardım bilgisi çok önemli bu noktada. Aslında her vatandaşa detaylı öğretmek lazım, nerede ne zaman lazım olacağı belli olmuyor.

Yapılacak müdahaleyi yine eğitim almış bir kişinin yapması lazım çünkü bilgisiz kişiler halen solunumu olan kişiye solunumu hafif olduğu için nefes almıyor sanıp yanlış müdahale de yapabilirler.

Bazı durumlarda ilkyardım sırasında hastanın hayatını kurtarmak için kazazedeye zarar da verilebilir bu göze alınan bir risktir. Solunum durması çok ciddi bir konu. Örnek vermem gerekirse; ilkyardım eğitimimde doktorumuz kalp masajını anlatılırken solunumu durmuş yaşlılara kalp masajına başlandığında göğüsten çatırtı sesi gelebileceğini, birkaç kaburganın büyük olasılıkla kırılacağını ama mecburen hastayı hayatta tutmak için kalp masajı ve suni teneffüse devam edilmesi gerektiğini anlatmıştı. Bunlar işin hep detayları. Önceden öğrenirseniz müdahale anında panik olmazsınız.

Detaylı ilk yardım bilgileri ve eğitim videoları internette mevcut. Her kesin detaylıca okumasını ve mutlaka öğrenmesini öneririm, hele hele biz motor sürenlere normal vatandaştan on kat daha fazla lazım.
    EmirŞengezer bunu beğendi.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    seneee 2010;

yardımsever vatandaşlar kaza sonrası yerde yatan ismail(başkentli_01)'in kaskını çeneyi çözmeden çıkarmaya çalışmışlardı, bebenin kafayı koparacaklardı

tokhanoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı EmirŞengezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İLkyardım deyince aklıma ilk gelen
    https://www.youtube.com/watch?v=p6lBrfoyEXE

Olayın videosu: https://www.dailymotion.com/video/x6dcj0s

Kazazedenin bilinci kapalı gibi ve yüzüstü yatıyor. ilkyardım sertifikam var fakat bu durumda ne yapılacağını gerçekten bilmiyorum. Ambulansı beklemektan başka çare yok sanırım.

Acil şifalar..
    Baş gövde ekseni bozulmadan hastaya koma pozisyonu verilmesi gerekir normalde ama motosiklet-bisiklet kazasında ne olur bilemiyorum bende.

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    kaza yaptığımda kaskımı çıkarmaya diye gelenleri kovmuştum ya bilincim açık olmasaydı. kaza sonrası kask çıkarılmaz ! istisnalar dışında acil yardım ekibi beklenir.Kaza sonrası akıllandım ve kaskıma doktor gelmeden çıkarma stickerleri yapıştırdım, Allah muhafaza bilinç kaybında biri görsünde çıkarmasın kaskımı.
    MSMorkan bunu beğendi.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    112 personeli olarak tavsiye.Ellemeyin.Bekleyin işine bilen insanlar yardım etsinler.Solunumu durmuş hastaya eğer biliyorsanız müdahale edin.Ölmesinden iyidir.

Kaskı çıkarmanın dersi bile vardır ayrıca öyle kafadan tutup tak diye çıkarılmaz.Kaza yaptıktan sonra adrenalinin etkisiyle ağrıyı,acıyı hissetmeniz de biraz zaman alır
    112mucahit ve MSMorkan bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)