Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

MOTOR HACMİ ( cc ) / TORK / HP - KW - ÇAP - STROK VE SIKIŞTIRMA ORANLARI ÇELİŞKİSİ

Motovento
    REKLAM ALANI

bir Allahın kuluda demiyor ki 56,5 çap ve 49,5 stroke kaç CC yapıyor diye. bu hesaba görede 124 cm3 hadi buyrun. zaten muhtemelen 15.14 de Nm olacak o yüzden değerler muhtemelen yanlış olabilir. çok şaaapmamak lazım.
    yürekçe abimizin sorusunna da gelecek olursak karbüratör, motor teknolojisi, euro normları bu değerlerde değişiklik ypabilir. diye düşünüyorum.
    emin olmamakla birlikte biri alttan biri üstten egzantrik bu da en büyük etken olur.
    yürekçe bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Önce bir sallama bilgiyi düzeltelim ki millet yanlış öğrenmesin. Strok pistonun inip çıkarken süpürdüğü yoldur. Yuki'nin verileri sırf sayfayı doldursun diye koyulmuş, başka bir modele ait veriler. O firmalarda mühendis yerine bizim forumun bayıldığı ustalar çalıştığından böyle şeyler olması normal. Hero'nun çap ve strok değerleri CBF'in aynısıdır. Hatta ben bu motorları ilk gördüğümde (bize gelmeden önce) ne güzel güçlü CBF motorlu titreşimsiz motorlar geldi diye sevinmiştim ama bunlar titreşim makinesi çıktılar.

Strok ve piston çapı hacim aynı olduğu sürece torka etki etmez. Tork doğrudan hacimle ilgilidir. Diğerleri bunun hangi devirde en yüksek değerine ulaşacağına etki eder. Ancak yine de bunlar çok genel bilgilerdir. Yeni teknoloji, yüksek sıkıştırma oranlı, enjeksiyonlu bir 200 cc ile eski tip bir motorun torklarında mutlaka bir fark olacaktır ancak son sözü her zaman hacim söyler. Yüksek cc yüksek tork demektir. Güç ise daha çok motorun ne kadar devir çevirebildiğine bağlıdır. Herkesin çok güçlü gördüğü R25, gariban torkuna rağmen bu yüzden o kadar güç verir.

Bu arada bizde motorun çekişini herkes güç zanneder ama o torktur. Sonra 36 BG motor alıp alt devirleri ölü demeyin diye söylüyorum.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu örnekte düşük stroke oranı dafa dazla güç üretiyor.
    Anlatımınıza ters bir örnek olmadı mı?
    Strokeun tanımını yapmak gerekirse pistonun yaptığı harekette en üst nokta ile en alt nokta arasındaki mesafe.Yani dikine bir silindir düşünürsek bu silindirin yüksekliği oluyor.Silindir yarı çapından da taban alanı bulup çarpıldığında silindir hacmi bulunuyor.

Stroke oranı birazda motor tipi ile alakalı.Cruiser tipi motorlarda stroke büyüktür.Stroke büyük olunca silindirin tek bir hareketini tamamlaması daha uzun zaman alıyor.Dolayısı ile stroku büyük motorlar daha düşük devirli çalışıyor,daha az güç üretiyor,daha uzun ömürlü oluyor ama güç ve torku daha alt devirlerde veriyor.Dediğim gibi cruiser tipi motorlarda,bazı touring motorlarda,çoğu günlük araba motorlarında stroke yüksektir.Süper sport tipi yüksek devirli çalışan motorlarda stroke değeri azdır,silindir hareketini çabuk tamamladığından motor yüksek devir çevirir,daha fazla güç verir ama motor ömrü biraz daha kısadır ve maks. güç ve torku daha yüksek devirlerde verir.Bunun yanında motordan alınan güç sıkıştırma oranları ile alakalıdır.Sıkıştırma oranları ne kadar fazla ise motor gücü o kadar yüksek olur.Ama doğal olarak motor ömrü kısalabilir.

Ama küçük cc motorlarda çap-storke oranlarında abartı fark yoktur genelde hepsi birbirine yakındır.
    emremm bunu beğendi.

Alıntı medusa_0302 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir Allahın kuluda demiyor ki 56,5 çap ve 49,5 stroke kaç CC yapıyor diye. bu hesaba görede 124 cm3 hadi buyrun. zaten muhtemelen 15.14 de Nm olacak o yüzden değerler muhtemelen yanlış olabilir. çok şaaapmamak lazım.
    yürekçe abimizin sorusunna da gelecek olursak karbüratör, motor teknolojisi, euro normları bu değerlerde değişiklik ypabilir. diye düşünüyorum.
    emin olmamakla birlikte biri alttan biri üstten egzantrik bu da en büyük etken olur.
    Okumaniz cok kuvvetliymis..

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı medusa_0302 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dediler hocam..
    Önceki sayfada bir kaç forumdaş yazdı.

Ancak yuki drag 200cc vebkullananlar, 150cc den bariz kuvvetli diyor.
    Bunun gerçek gücünü öğrenme şansımız var mı acaba..
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devir ile sıkıştırma oranının bir alakası yok, daha doğrusu korelasyonu söz konusu değil. SDR'ın 10000 rpm redline'i var ve sıkıştırma oranı 13.6. CBR600RR ise 12 sıkıştırma oranıyla 14000 devri geçiyor.

Devir ile stroke'un alakası var. Yüksek stroke'u olan makine yüksek devir yapamaz, çünkü maksimum piston hızı belli bir sınırı geçemez.
    Ekleme yapayım. Uzun strok-ta, piston hızı ile birlikte krank dönme çapı büyüdüğünden, dönüş hızı da artacağı için belli bir limiti geçemiyor.

Örnek; Cruiser motorlar.

Gietti17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yuki'nin değerleri tamamen sallamasyon.

Silindir hacmi = Taban alanı x yükseklik.
    Taban alanı = pi x r x r
    Silindir çapı 56,50
    yarı çapı = 28,25
    Taban alanı = 3.14 x 28,25 x 28,50
    =2.505 mm kare
    Burada yükselik stroke oluyor.
    2.505 x 49,50 = 123.997 mm küp = yaklaşık 124-125 cm küp

Yani bu motor 125 cc

Tork değeri de bence tamamen sallamasyon.Sonuç olarak ya 200 cc diye satılan bu motor 125 cc yada bu değerler bu motosiklete ait değil.
    Abi şimdi bu hesabı R25 için yaptım 125cm küp çıktı nerede hata yaptım ?

Motor hacmi = 250cc
    Çap x Strok = 60,0 mm x 44,1 mm
    Yarı çap = 30 mm
    Taban alanı = 3,14 x 30 x 30 dan 2,826 çıkıyor
    Silindir hacmi ise 2,826 x 44,1 den 124,626 çıktı.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Gietti17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Motor hacmi = 250cc
    Yarı çap = 30 mm
    Çift silindir.Bulduğun değeri silindir sayısı ile çarparsan toplam silindir hacmini bulabilirsin.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    Alıntı Gietti17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Motor hacmi = 250cc
    Yarı çap = 30 mm
    2 silindir olduğunu da hesaba katmışsındır umarım

Gietti17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Onu bilmiyordum teşekkürler

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Böyle teknik konuşan insanlara hayranlık duyuyorum. Bana yakışıklı olsun, sesi güzel olsun tamam gerisi ilgi alanım değil
    berk_cglr bunu beğendi.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Demekki yuki ya imkansızı başarmış yada ya tutarsa diye 125 cc motoru 200 diye pazarlamaya kalkmış.
    Yamahanın kıçtan takma deniz motorları vardır 9.9 diye geçer hp budur,birde yine kağıtta ve motor üstünde 9.9 diye geçen ama 15 hp olan modelleri vardır. Vergiden tırtıklamak amaçlı.
    Ama senin örnekte ters olmuş,evrakta 125 cc görünüp gerçekte 250 cc olaydı eyiydi. ;)

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)