Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Babamı Nasıl İkna Ederim ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle herkese merhabalar ,

Adım Görkem , 17 yaşındayım A1 ehliyeti yeni aldım.
    İstanbul Anadolu Yakasında oturuyorum ve Avrupa yakasında bir şirkette staj görüyorum.
    Bugün babam ile sohbet ederken ufaktan ufaktan motor konusunu dile getirdim.
    Tamam alırız , ne kadar ki motor dedi ?
    Bende hemen hayır demesin diye senden ne kadar çıkar babacığım dedim.
    Kendisi 5 lira çıkar diyerek net bir şekilde suratıma baktı.
    Baba dedim 5 liralık motor beni karşıya götürüp getirmez , uzun süre dayanmaz dedim.
    O kuryelerin bindiği motorlar kaç paralık dedi.
    12 liralık motorla 5 liralık motorun arasında ne fark var dedi.
    Bende motorun abs 'si parça kalitesine göre değişiyor dedim.
    Sonra bana yolda geçen bir kurye motorunu göstererek şimdi bu adam bu motorla karşıya gidip gelmiyormu ?
    Yol yapmıyormu , yapmıyorsa neden aldı bu motoru dedi ?
    Bişeyler geveledim fakat tatmin edici olmadığına eminim.
    Eğer ikna edersem kendisi bu parayı verebilecek maddi duruma sahip ve düşünceli birisidir.
    Sizce babamın söylediği motorlar ile Ktm 125 Rc , Mt - 125 , Cbr 125 gibi motorların arasındaki fark nedir ?
    Babamı nasıl ikna edebileceğime yardımcı olursanız sevinirim

Teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Güvenlikten yürü bence. O motorların daha güvenli olduğundan bahset. Ucuz motorun çabuk arıza yaptığından hatta arıza yapıp kaza yaptırdığından bahset. Baba sonuçta. Çocuğunun güvende olmasını ister.
    gorkemburan, Handbrake ve bursalıali bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Yeni nesil çok şansli,babana selamlarimi ilet.

Gelelim konuya,sanirim baban teknik acidan bilgili birisi gibi duruyor,ve seni yokluyor,yani baban senide kirmadan hevesini kacirmadan,ustu kapali bahsettigin motorlar ile adrenalin yapabileceginin farkinda sonucta seni buyuten kendisi,hatta baban bu muhabetten sonra ufaktan motorlar hakkinda araştirma bile yapiyor olabilir.

Kurye motorlari orneginden bahsederek bir noktada sakin uysal bir sekilde acemiligini atmani istiyor olabilir.ilerde baba olunca daha iyi anlarsin.

Motosiklet iyidir,hoştur,tutkudur,ozgurluktur lakin can daha kiymetlidir.

Son olarak,baba sen daha iyi bilirsin hangisini almak istersen başim ustune de geç.israrci ve inatci olma,bakarsin bir surpriz yapabilir,umdugundan daha iyisinide alabilir.

Ağanin eli tutulmaz.
    DraggerSups, bursalıali ve gorkemburan bunu beğendiler.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Babanın dediğini yap...
    gorkemburan bunu beğendi.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Motosikleti
    Yamaha Yzf R25
    Tofaşla polodaki fark ne diye sor. 5 lira ye tofaş veriyolar de 12 liraya polo veriyolar de anlar heralde. Millet kendi çalışıp parasını kazanıp motoru alıyoken nasıl motora ikna ederim diye düşünür. Senin durumun değişikmiş bence baban sana motor almamak için böyle bi numara çekiyor sana yoksa biraz akıl yürütse gayet anlayabilir.

Yorumun için öncelikle teşekkürler.Her insan eşit şartlarda doğmuyor maalesef.
    Şuanda belirttiklerim Allahım'a hamd olsun benim yaşam şartlarım.
    Kendi çalışıp parasını kazanıp motoru alıyorken derken bana motoru ailem alıyor diye beni ,gereksiz ,elinden iş gelmeyen birisi gibi belirtmenizi yanlış buluyorum.
    Babam bana motor almamak istese beni ehliyet kursuna yazdırıp boşu boşuna 1600 liraya yakın para vereceğini düşünmüyorum ki böylelikle bu varsayımınızada maalesef katılmıyorum.
    Tekrar teşekkür ederim , konuyu inceleyen diğer motosiklet sevdalı abilerin ve kardeşlerin yorumlarını bekliyorum.

babayı ikna etmenin bir yolu motorcu arkadaşlarınızın sizi evden almasıdır ama ilk kez motor alıcaksanız motorcu arkadaşınız yoktur clubün birinden bu iyiliği isteyin

AliCem Yener - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    125cc bir motosiklete uçuk rakamlar ödemeye gerek yok. Sizin tabirinizle alacağınız 5liralık motorlar da iş görüyor. Zaten 125cc motoru öyle fazla kullanmayacaksınız. 125cc giriş motosikletidir. Şekilden çok icraata bakmak daha faydalıdır. Cbr125, ktm duke 125 vb. Motorlara o fiyatları vermek mantıksız. Onun yerine babanızın dediğine uymanız sizi de cebinizi de mutlu eder. Rks rk 125 ve mondial minör güzel motorlardır. Aralarında öyle alım şalım bir fark yoktur güç olarak. Zaten 125cc alıyorsunuz güce değil konfora bakmak daha mantıklıdır.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    parayı veren düdüğü çalar

Motosikleti
    falcon flash 100
    Yeğenim her baba evladının en iyi şeylere layık olduğunu düşünür. Sizin babanızın da aynı düşüncede olduğu kanaatindeyim. Bence babanız şimdilik ucuz yollu bir şey alayım hem acemiliğini atsın hem nasıl kullanıyor kurallara uyuyor mu bir göreyim istemiştir. Sizin kurallara uyduğunuzu görünce eminin ( imkanları oranında )en iyisini alacaktır. Önce babanızın dediği olsun sonra sizin istediğiniz (sen kurallara uygun kullandıktan sonra)zaten olacaktır.

Anadolu yakasindan avrupa yakasina motosikletle gidip gelebileceğine sen ikna oldun yani.
    Ayrica motosiklet parasıyla bitmiyor masraflarin bunun ekipmani var sigortasi var.
    Bence araştırmanı iyi yap herşeyi öğren babanin karşısına onu kandirmaya çalışmadan mantikli argümanlarla çık.

Motosikleti
    Mondial 100 Kh 2006. Honda CBF 150 2017
    Git 2. el CBF YBR al bin paşa paşa. Adam iyi niyetiyle ehliyetini alıp 5 lira parayı da veriyor daha ne istiyorsun? Olaya çok yanlış yerden bakıyorsun.

Benim babam motor almıcaksın dedi dinlemedim (her zamanki gibi) ehliyete yazıldım baktı bu alıcak xmax 400 geldi iş yerine ‘he sana bundan alalım dedi’ her scooterı yavaş zannediyo🤣

Ben kendim çalışıyorum kredi çekip alıcam ama o yüzden umursamıyorum
    19 yaş 4a hizmet dökümü 1000 günü geçti düşün.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Niye abi cbf ve ybr ile başlanmıyor mu motora ?
    Sen güzelce sür ybr'yi baban zaten daha iyisini alır sana güvendiği zaman.

bindiregandi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Babanız çok dikkatli ve takip yeteneği olan bir insanmış. Doğru söylemiş.

Motosikleti
    Honda CBR500R
    1 sene önce "ailem senin yaşantında motorun yeri yok motorun M'sini duymak istemiyorum." demişti. Hukuk okuyorum. Motor hayatımda yokmuş. Haziran2016'da işe girdim. 2 ay sonra ilk YBR'mi almıştım. Peşinden 4 ay sonra Benelli Tnt25'imi aldım. Şimdi Honda CBR500R sürüyorum. Allaha çok şükür. Sen bu konuda bayağı bir şanslısın dostum. Kendi motorunu kendin aldığında yaşadığın hazzı şimdilik tadamayacaksın anlaşılan şayet bu başka bir konu. Senin durumuna gelirsek;
    Babanı ikna etmişsin zaten. Ancak kaliteli motordan kastın nedir burada? Şimdi Bir KTM ile bir YBR'yi karşılaştırıp abi KTM daha kaliteli diyorsan belli ki görünüşe yürüyorsundur. İlk motorunu alacak adamın ilk hedefi "şekil şukul" (Ah be AEA) işler oluyor. Ancak genel gidişata bakıldığında YBR aslında daha mantıklı bir motordur. İlk motorun olacak, düşüp kalkacaksın. En basitinden bu 2 modelden yürüyeceksek, KTM'nin sinyal çakımı çarpraz stılır ve 150tl den başlar. En azından 2 ay önce öyleydi. YBR'De ise bu rakam 10 liradır. EK olarak almakta bitmiyor iş işletme masrafı denilen durum var. YBR'de bi litre yağ koy yürü. KTM'de filtre işin içine giriyor ve yağ miktarı fazlalaşıyor. Velhasıl kelam açıkcası 125cc bandında, yeni bir motor alacaksan tercihini YBR'den yana oynamanı dilerim. KTM Duke125, parça fiyatından dolayı yukarıda kalıyor. Halihazırda kendi parası da oldukça yuakrıda. MT125'de sıfır fiyatına bakarsan, kafanı tut ki aklın uçmasın ( ). Suzuki Gsxr125 zaten daha gelmedi diye biliyorum. Bu konuda Cbr ve Ybr oldukça iddialıdır. Bir de hatırlatmadan edemeyeceğim, bizim yaşlarımızda motorla kız düşürülmüyor. En fazla "bi tur versene teker yapıyo mu?" ya da "abi köşeye kadar atsana" diyen arkadaşların olur

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:31 ----------

Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Niye abi cbf ve ybr ile başlanmıyor mu motora ?
    Sen güzelce sür ybr'yi baban zaten daha iyisini alır sana güvendiği zaman.
    İnsanlarda "bah şimdi şekil şukul gideceem" düşüncesi var ne yazık ki. Her genç kızın hayalidir bir YZFR-125 ama alınca ya da işin içine biraz girince öyle olmadığını anlarlar. YBR bence gelmiş geçmiş en iyi şehir içi motorudur.
    zekeriyaimam ve gorkemburan bunu beğendiler.

Yorumlarınız çok aydınlatıcı oldu hepinize teker teker teşekkür ederim.Sizleri dinleyeceğim şuanda Ybr bakmaya başladım bile
    Ekipman konusuna gelince o konuyu belirtmemiştim ama yaklaşık 1700 lira civarında kendi biriktirdiğim para ile yurtdışından hepsinin siparişini bedenlerime göre verdim.
    Şuanda kargoların elime ulaşmasını bekliyorum.Diğer yorum yapmak isteyen forumdaşlarımızın cevaplarını da bekliyorum.Herkese teşekkür ederim.
    DraggerSups bunu beğendi.

Taner YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sırasıyla: Hyo GT250R, YAMAHA R1, HONDA 1000 RR,
    19-20 yaşlarında babamdan motosiklet istediğimde yaşadığım şeyleri buraya yazdığımda,
    servet düşmanlarının lincine uğramıştım. Bu tür konuya daha da yazmam.

Bende yaşıtınım kardeşim benimkiler çalışıp almamı istediler becerebilirsen bunu binmene izin veririz dediler bende çalıştım aldım fakat izin verme aşamasına getirmekte kolay olmadı ekipmanlarını hiç çıkarmayacağını dile getir ki öyle yapacaksın.Hızlı gitmeyeceğini anlat ki zaten 125cc ile topspeed kaç gideceğiz.120 km/h az demiyorum ama her saniye 120 ile gidemezsin sonuç olarak bunları da anlat.Ve gençlikten dem vur sonuçta 17 yaşındayız imkanın varsa bi cbr sürmen daha keyifli ve güzel bir deneyim olacaktır cbf e göre.Baban bunu yaşamanı isteyecektir dediğin gibi anlayışlıysa sonuçta bir kere genç oluyoruz

Alıntı Taner YILMAZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    19-20 yaşlarında babamdan motosiklet istediğimde yaşadığım şeyleri buraya yazdığımda,
    servet düşmanlarının lincine uğramıştım. Bu tür konuya daha da yazmam.
    Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:55 ----------

Alıntı oguzhanx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende yaşıtınım kardeşim benimkiler çalışıp almamı istediler becerebilirsen bunu binmene izin veririz dediler bende çalıştım aldım fakat izin verme aşamasına getirmekte kolay olmadı ekipmanlarını hiç çıkarmayacağını dile getir ki öyle yapacaksın.Hızlı gitmeyeceğini anlat ki zaten 125cc ile topspeed kaç gideceğiz.120 km/h az demiyorum ama her saniye 120 ile gidemezsin sonuç olarak bunları da anlat.Ve gençlikten dem vur sonuçta 17 yaşındayız imkanın varsa bi cbr sürmen daha keyifli ve güzel bir deneyim olacaktır cbf e göre.Baban bunu yaşamanı isteyecektir dediğin gibi anlayışlıysa sonuçta bir kere genç oluyoruz
    Yorumun için çok teşekkür ederim
    Çok açıklayıcı ve özdeş bir şekilde belirtmişsin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)