Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

200rs rodaj, kim doğru kitapcıkmı yoksa ustalarmı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    R25
    Arkadaşlar rodaj konusunda kitapçıktaki yazanlar asagıda resimde görünüyor, servisteki ustaların ise görüşü daha farklı 6 bin deviri geçmeden hız olarak 70 e kadar çıkabilirsiniz diyorlar, hatta sahibindende ki bi ilanda satıcı ile sohbet ettim, kitapçığın yanlış olabileceğini iddia etti. Gercekci olmak gerekirse banada ilginç geldi biraz kitapcıkta yazanlar, rahmetli AEA rodaj konusunda ısrarla kitapçığı okuyun diyordu. Kitapcıkta ki gibi yapıp 6. Viteste 2000 km boyunca 50 km/h geçmezsek ilerde sıkıntı yaşamazmıyız ?
    Motosikletsiz biri

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ''Bu'' kitapçıktaki rodaj kurallarına uyan birisi bence hayatta her istediğni başarabilir

Motosikleti
    R25
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ''Bu'' kitapçıktaki rodaj kurallarına uyan birisi bence hayatta her istediğni başarabilir
    Abi deniyorum deniyorum motordan soğumak üzereyim kitapçık yüzünden, 600 km yaptım fakat motor sağır kalacak diye korkuyorum, kim doğru neye göre rodaj yapıcaz anlamadım, adam motorunu satıyor örnek dominar, alalı 1 ay olmuş motor 5000 km de, km uzun yolda yapılmıstır tertemiz 1 aylık motor diyor. Anlamıyorum hangi ara rodajını bitirdinde uzun yol yaptın..

tokhanoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu imkansız gibi birşey ben elektrikli ile yapıyorum 45 km hız el insaf bence motoru zorlamadan yumuşak şekilde sık vites değiştirip 6000 devri geçme derim.
    RODWIN250R bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    RS 10500 devir çevirebilen bir motoru var. 6. viteste son hızı 150. Ufak bir hesapla 7000 devirde 100 km/s hız yaptığı görülebilir. Kitapçıkta yazdığı gibi 50 km/s hızla sürmeye kalksan devir 3.500 oluyor ki bu devir neredeyse rolanti devri. Bu devirde motosikleti sürmek mümkün değil zaten.

Yani özetle son viteste 90-100 km/s hıza çıkabilirsin sorun olmaz. Ani gaz verme ve ani gaz kapama yeterli. 1000 km olunca yağı değiştirip normal bir şekilde kullanırsın.
    khaledome bunu beğendi.

karaca3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 ns
    orda yazılan hız limitleri KM cınsinden degil,mil herhalde

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Yarım gazdan fazla açmadan sür yeter. Bajaj'ın rodaj kuralları çok katı, biraz abartmışlar. Bir ayda 5000 km yapanları ben de okuyorum, rodaj falan yapmıyorlar. Motoruna bir cam bir çanta takan bayiden tura çıkıyor. Hiçbirisinin motorunu ikinci el almam.

Alıntı karaca3 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    orda yazılan hız limitleri KM cınsinden degil,mil herhalde
    Kesinlikle mil cinsinde yazılmış. KM-MİL çeviri sitelerinden gerçek değerleri öğrenebilirsiniz hocam. Kitapçık hatalı. Israrla uyarı yapmamaları ya da değiştirmemeleri de komik bu kitapçığı.

Motosikleti
    Şu an yok..
    mil değil km cinsinden..
    bajaj'ın diğer modellerinin rodaj kısmına bakarsanız km yazdığını görürsünüz.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200ns
    ben de 200ns de aynı kitapçığa uymaya çalıştım ancak o yazan vites/hız değerlerini yakalamak istiyorsanız 4000 devri geçmemek gerekiyor ve bu durumda motorun çekişi hayli düşük oluyor. 500 km eziyet çekip %80 bu değerlere uydum, şimdi 2000 km olana kadar 6000 devri mümkün olduğunca geçmeden kullanmaya çalışıyorum.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    benim bildiğim sık sık vites değiştirerek ve deviri 6 bin km altında tutmak şartıya sürekli oynatarak rodaj yapılır.

tabiki arada hızlanacaksın ki motor sağır kalmasın

mesela 6.vites 70 km 6 bin devir yapcaksın

Motosikleti
    R25
    650 km yaptım Çin işkencesi çektim keşke daha önce konu açsaydım :/

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    2000 km o motoru o viteslerde o hızlarda kullanabilecek adam nirvanaya ulaşmış demektir. Kısaca 1000 deviri geçme diyor kitapcık.
    roadpeople ve LiseliMotorc bunu beğendiler.

neobirzenci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar ns 200
    Tum devir aralarinda karisik kullanilmali bence maxda 7000 i gecilmemeli. Kitapcik abartmis olayi biraz 😁

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    tablodan ziyade tablonun üzerinde yazan maddeleri okursanız yapmanız gerekenler gayet açık ve doğru yazılmış.

bu motorun türkçeye çevrilmemiş orijinal kitapçığını bulup ona göre hareket edebilirsiniz. bazı markaların kitapçık çevirileri çok kötü oluyor.

son olarak her zaman kitapçığa göre hareket edin.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    bende de pulsar var, rodaja dikkat ettim ama yeri gelince 100e kadar çıktım. Ara ara hızlanmaların kısa süreli üst devirlerin bir sıkıntısı olmuyor diye çok kişiden duydum. 500kmde de ilk bakımını yaptırdım. Şu an 3700km canavar gibi.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Kitapçığı uygula bence.
    Ya 50 güzel bi hız, ben yol boş olunca çoğu zaman 30 la sürüyorum. Tabi şehir içi :D
    Seyrede seyrede gidiyorum çok keyifli :D Hemde çok güvenli Tabi yol boş ve sakinse, yoksa tehlikeli boyutlara taşıyabilir durumu.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet kolay alinmiyor iyi yapmissin bence.Ustaya uymaktansa kitapciga uymayi daha dogru buluyorum.
    Rodajdayim z250sl de, burda motor devri yazmamalari garip geldi genelde devir yazildığından. Z250 de 800 km 4000 devir, 800-1600 arası 6000 devir gecmeyin yazıyor. 1. 15 km, 2. 28,km, 3. 37 km, 4. 40km, 5.52km, 6.64km hızi var rodajda ezberledigim. Zaten 3000 devir altı yok gibi bişey üst viteslerde.Arada 4500 devir 70-75 hızlarda çıkardım anlık. 800 yeni bitti, ikinci sekiz yüz için 6000 devir 100 km hız yeterli..Bu arada rodajini tamamını tüm viteslerde ve yazılan aralıkta yapıyorum, arada hafif kompresyona sokuyorum..Rodajla keyfi ugrasiyorum gerçi trafikte zorladı biraz, acil işim varsa kullanmadım.

Motoru 10000 km kullanıp 'nasilsa satarım !' gibi düşüncen yoksa belli bi süre sıkıştırma derim, hatta 3000 kmye gelene kadar son hızını denemeyi bile düşünmüyorum mesela, bi bakmışsın 5000km ye gelmiş bigün, sonradan 'rodajina uymadim' diye pisman olmaktansa aceleye gerek yok.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Alıntı kefkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet kolay alinmiyor iyi yapmissin bence.Ustaya uymaktansa kitapciga uymayi daha dogru buluyorum.
    Rodajdayim z250sl de, burda motor devri yazmamalari garip geldi genelde devir yazildığından. Z250 de 800 km 4000 devir, 800-1600 arası 6000 devir gecmeyin yazıyor. 1. 15 km, 2. 28,km, 3. 37 km, 4. 40km, 5.52km, 6.64km hızi var rodajda ezberledigim. Zaten 3000 devir altı yok gibi bişey üst viteslerde.Arada 4500 devir 70-75 hızlarda çıkardım anlık. 800 yeni bitti, ikinci sekiz yüz için 6000 devir 100 km hız yeterli..Bu arada rodajini tamamını tüm viteslerde ve yazılan aralıkta yapıyorum, arada hafif kompresyona sokuyorum..Rodajla keyfi ugrasiyorum gerçi trafikte zorladı biraz, acil işim varsa kullanmadım.

Motoru 10000 km kullanıp 'nasilsa satarım !' gibi düşüncen yoksa belli bi süre sıkıştırma derim, hatta 3000 kmye gelene kadar son hızını denemeyi bile düşünmüyorum mesela, bi bakmışsın 5000km ye gelmiş bigün, sonradan 'rodajina uymadim' diye pisman olmaktansa aceleye gerek yok.
    Son dediklerin hiç güzel bişiy değil, başkasına satacağınız şeyi neden hor kullanasın?
    Öyle saçma bi şey olur mu? Nasılsa satıcam diyip motorun canını çıkarmaya ne gerek var?

Hem motosiklet kolay alınmıyor diyosun ama sadece kendini düşünüyosun, sattığın kişide kolay almıyor. Neden kötü kullanıp satıyosun?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ustalar cahil cügala, apaçi takimidir. Türkiyede doğru dürüst bir ustada yoktur. Sen ureticinin sozunu dinle

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)