Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

200rs rodaj, kim doğru kitapcıkmı yoksa ustalarmı

Motovento
    REKLAM ALANI
    mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Kitapçığa uy diyen arkadaşlar bilmeden konuşmayın. Bariz bir şekilde kitapçık hatalı o motosiklet 3500 devirin altında kullanılmaz. Motorun maksimum tork verdiği devir 8000 d/d. Rolanti devri 2000 d/d. Bir motorun en verimli çalıştığı devir maksimum torkunu verdiği devirdir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    takılmayın şu rodaj işlerine bu kadar yaa..

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı thedarkfire adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son dediklerin hiç güzel bişiy değil, başkasına satacağınız şeyi neden hor kullanasın?
    Öyle saçma bi şey olur mu? Nasılsa satıcam diyip motorun canını çıkarmaya ne gerek var?

Hem motosiklet kolay alınmıyor diyosun ama sadece kendini düşünüyosun, sattığın kişide kolay almıyor. Neden kötü kullanıp satıyosun?
    Aynı fikirdeyiz arkadaşım, 'nasılsa satarım!'düşüncen derken bu kafadaki bazılarına gonderme ve ironi vardı ünlemle.
    Anlatamadım ya da yanliş anlaşılmiş önemli değil Ordan cikarimla tahmin yapılmış sonra, dört rodaj yaptım bugüne kadar hepsine dikkat ettim, saticam diye de kotu kullanmiyorum.Arıza ya da değisecek varsa söyleyerek satarım, garantisi devam eden bir yıllık motoru hayrına yarı fiyatının altına verdiğim de oldu kullansın genç diye.
    Saticam diyerek motoru bilhassa yıpratmak tabii ki yanliştır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:44 ----------

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kitapçığa uy diyen arkadaşlar bilmeden konuşmayın. Bariz bir şekilde kitapçık hatalı o motosiklet 3500 devirin altında kullanılmaz. Motorun maksimum tork verdiği devir 8000 d/d. Rolanti devri 2000 d/d. Bir motorun en verimli çalıştığı devir maksimum torkunu verdiği devirdir.
    Kitapcigi görmedim fakat yüklenen resimde devir yazılmamış ki hız ve vites yazilmis, sanirim o hız ve vitesler de 3500-4000 devirlere tekabül ediyor.2000 devirde 1000 devirde kullan demiyoruz zaten.Rodajda maksimum torkun verileceği devirde kullanılacak hali yok, öyle olsa tüm markaların kitapciginda benzerı yer alacaktır.Marka modele göre biraz opsiyonlu veriler yer alabiliyor tabii.Bu konuda kitapçikta bariz hata gormuyorum ben.

Motosikleti
    Alıntı kefkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kitapcigi görmedim fakat yüklenen resimde devir yazılmamış ki hız ve vites yazilmis, sanirim o hız ve vitesler de 3500-4000 devirlere tekabül ediyor.2000 devirde 1000 devirde kullan demiyoruz zaten.Rodajda maksimum torkun verileceği devirde kullanılacak hali yok, öyle olsa tüm markaların kitapciginda benzerı yer alacaktır.Marka modele göre biraz opsiyonlu veriler yer alabiliyor tabii.Bu konuda kitapçikta bariz hata gormuyorum ben.
    O tablonun manası tam olarak şu: "3500 deviri geçme!". Bariz bir şekilde yanlış. O motosikleti sürebilmek için en az 4000 devir üstünde olmak lazım. Mantıken RS 200 de rodajın 4000-7000 devir aralığında yapılmalı 2000-3500 arasında değil.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O tablonun manası tam olarak şu: "3500 deviri geçme!". Bariz bir şekilde yanlış. O motosikleti sürebilmek için en az 4000 devir üstünde olmak lazım. Mantıken RS 200 de rodajın 4000-7000 devir aralığında yapılmalı 2000-3500 arasında değil.
    Rs 200 kullanmadım, çapını strogunu da bilmiyorum.Kimi markalar rodaji ayırıyor, bunlar da 1000-2000 şeklinde ayirip ikinci bölümde yukseltmisler anlasilan. Benim motosiklet de 800-1600 şeklinde ayrilmis daha önce yazdığım gibi. Mesela ktm duke 250 cap-stroke max tork değeri z250 ile aynı devirde verir, ayirmamislar 1000 ya da 1500 emin değilim 6000 devir gecmeyin yazmışlar sadece. Bu rakamları opsiyonlu yazmış da olabilirler tam riayet edilmeyeceği düşünülüp, fakat yüzlerce mühendisin çalıştığı, dünyanın en büyük üreticilerinden birinin fabrikasından çıkan teknik ayrıntılarını bilmediğim bir makinede üreticiden daha iyi bildiğimi düşünmek benim bilgi anlayışıma terstir. Bir önceki mesajda mesela 3500 altında kullanılmaz demişsiniz, şimdikinde 4000 devir..1000 km çok yüksek bir rakam değil motor ömründe, biraz zorlasa da yapılıyor uyularak..

Konu sahibi başlık açmış, bir tarafta egitimiyle ongorusuyle falan bildigimiz usta ve ne güzel gidiyor devirli rodaj ne yaa diye falan diye düşünen keyfim var, bir tarafta argesiyle,mühendisiyle; motorun, zincirin,dişlileri aşınma toleranslarini, kaç oktan benzine ne tepki verecegini, kullanılan metallerin genleşme katsayılarıni v.s. kit bilgimle fikrim bile olmayan onlarca şey var üreticinin bilmesi gerektiğini düşündüğüm. Bu durumda üreticiden düzeltme gelmedikçe bununla ilgili, kitapciga uyulmasını tavsiye edeceğim tabii ki.Kendi motorum 800 km 4000devir demiş üretici, ok 5500 de süper gidiyor fakat yapandan daha mı iyi biliyor aldığım haz, biri de çıkar der ki misal rodaji 6000-8000 iyi olur. Sebep ? Valla isteyen redlineda rodaj yapsın kendi bilir kendi motoru, ama kullanıcı kitapcigina olabildiğince uymaktan fayda gelir zarar gelmez.

Neyse arkadaşta zaten 600 kusur km yapmış cogu bitmiş aklına yattığı gibi yapacaktır,ben olsam 350 km sabrederim bir hafta..Zaten anlık yukselmeler falan çok önemsenmiyor malum..

Motosikleti
    R25
    Şimdi sıçtık fikirler ikiye bölünmüş durumda, ben napim şimdi, Ekrem amcayı mı çağirim buraya

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    hocam her motorda hıza göre değil zaten devire göre yapılıyor bu iş.evet kılavuzda yazan ibare yanlış.net yanlış 50 60kmh ile o rodaj bitmez yollar geçmez.ordaki çevirenin hesaplama yapmadan mil ibaresini silip net kmh yapmış belli.senin rodaj bakımına kadar çeviriceğin max devir 6000dir.rodaj demek zaten test süreci anlamınada geliyor motoru sağır yapmaya gerek yok.3000 devirde pulsar gitmiyor zaten titriyor.eğer sen bu kadar korumacı kullanırsan rodaj sırasında aşınması gereken parçalar aşınmicak ve yeni yağın içinede giricek.halbuki rodaj yağı ile bu parçaların dökülüp gitmesi gerekiyor.rodaja son 100 200 km kala azıcık aban günde sadece 1 kere yapsan bile yeterli 8000 devire çık ve sal gazı.ayrıca nasıl hızlanıyorsan komresyon yaparak yavaşla.şu an motor bende değil arkadaşıma sattım 17.000 küsür kmde motor daha 2.marşta bile çalışmamazlık yapmadı değişen hiç bir parça olmadı performansı ve yakıtı konusunda hiç bir sıkıntı çıkmadı.ns200

Motosikleti
    Sayın kefkes,

Şu söz konusu RS200 model motosikleti alıp o devirlerde sürmeyi denersen anlayacaksın o motosikletin o devirde gitmediğini ve servis kitapçığının bariz bir şekilde hatalı olduğunu. Senin şu anda kullandığın motosiklet 2000-3500 arası iyi güç veriyor olabilir ama RS200 vermiyor. Motosikletin toplam gücü 24 beygir tablodaki devirlerde sürmeye çalışınca vereceği beygir 3-5 arası.

Ne yazık ki yüzlerce mühendisin çalıştığı bajajın kitapçığında yazan rodaj bilgisi hatalıdır. Belki çeviri hatasından dolayı belki başka bir sebepten dolayı bilmiyoruz ama hatalı olduğu kesin.

Ha bu arada ben de mühendisim. Az biraz anlıyorum teknik konulardan. Ağızdan ağıza söylenti yayan cahil kesimden değilim yani.

Motosikleti
    R25
    Tamam abiler ben karar verdim 6 bin deviri gecmeden vites atacam hız ise en fazla 70- 80 yapacam

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)