Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CBF 150 yağ sorunu, YBR-125, Discover

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba, yakın zamanda kendime bir motor alacağım size planımı anlatayım. Önce düşük bir motorla başlamak istiyorum, aklımda 3 motor var.
    CBF 150
    YBR 125
    Discover
    Yakın çevremde bir CBF buldum 2010 model japon üretimi zamanından ama araştırdığıma göre yağ sorunu oluyormuş. 2010 ve öncesi modeller içinde aynı sorun yaşanıyor mu?
    Bu 3 motor arasından hangisini önerirsiniz? Neden?
    Bu motorlardan herhangi birisini yaklaşık 1 yıl kadar kullanıp daha sonra 0 kilometre 250cc bir motor almayı planlıyorum. Galeriyle takasta üzerine para vererek almayı düşünüyorum. Hangisinin galeriye satışı daha rahat olur?
    Geçmişte sürekli araba kullandığım için motorlarla ilgili pek bir bilgim yok. Yeni yeni ilgi duymaya başladım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Eski bir discover kullanıcısıyım maddı durumdan dolayı sattım.ama cok memnundum yakıtını uzun yolda 11 sehır ıcı yuksek devır gıtmede 13 kurusu gecıremedım ust devırde gıdonda bır tıtreme var. 90 kmh ustu bellı edıyor uzun yola uygundur ama 80 kmh de90 ve üstünde o yol cekılmez ayakta ve selede tıtresım yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:55 ----------

Yeni baslamayada uygundur.bır kaza yaptım gıdon + ayna 110 a geldı.

Ama 160 kg ustu agırlıkta dengeyi yıtırıyor ve kafa sallamaya başlıyor orj lastıklrtı ıyı ısıtılıtsa tutyor fakat ıslak kar veya soguklastık toz vs de gerı donuyordum o derece berbat bir lastıktır.

3 bın km tecrube de dıyebılecegım kesınlıklr hatalarını affeden harıka bır motordur satınca ağlamıştım o derece severdım.

Ama bır tekleme huyu vardır bellı bır devıre gelınce tekler sonra v-tec acar gıbı bır anda devırlenır az yakılması ıcın yapılmıs birşeydir ufak bı karburator modifiyesı ıle çözülür

Bilgilendirme için teşekkürler ama motoru uzun yoldada kullanmayı düşünüyorum.

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    Alıntı Noptech adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba, yakın zamanda kendime bir motor alacağım size planımı anlatayım. Önce düşük bir motorla başlamak istiyorum, aklımda 3 motor var.
    CBF 150
    YBR 125
    Discover
    Yakın çevremde bir CBF buldum 2010 model japon üretimi zamanından ama araştırdığıma göre yağ sorunu oluyormuş. 2010 ve öncesi modeller içinde aynı sorun yaşanıyor mu?
    Bu 3 motor arasından hangisini önerirsiniz? Neden?
    Bu motorlardan herhangi birisini yaklaşık 1 yıl kadar kullanıp daha sonra 0 kilometre 250cc bir motor almayı planlıyorum. Galeriyle takasta üzerine para vererek almayı düşünüyorum. Hangisinin galeriye satışı daha rahat olur?
    Geçmişte sürekli araba kullandığım için motorlarla ilgili pek bir bilgim yok. Yeni yeni ilgi duymaya başladım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
    dostum 7 Sene önce kullanmıştım 2008 modelini 1 yıl boyunca istanbul içinde heryere gittim ne servise girdim ne yağını değiştim. Söylenenlere çok kulak asma bahsettiğin motosikletler arasında en iyisi hatta şu an piyasada satılan 0 büyük hacimli japon motosikletlerden bile rahattır kullanımı. Zaten komple yatak sarsa parçalansa taş çatlasın 1000 liraya canavar gibi yaparsın motosikleti. hiç düşünme boş yere cbf 150 derim bunlar arasında. Yağ problemini bende duydum hep söyleniyor özellikle yeni modellerinde daha çok oluyordu diye. yalan olmasın net hatırlamıyorum.

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Artçı olmayacaksa YBR, artçı olacaksa CBF öneririm.
    Discover'ı 4-5km test etmiştim hoşuma gitmemişti. (oturma pozisyonu, frenleri vs.)

2016 model (2017 çıkışlı) CBF kullanıyorum, 2000km'de bir motul 10w40 ile yağını değiştiriyorum. En ufak bir yağ sorunum yok. (motor 10.000km'de)

NOT:Uzun yol olarak artçılı, günlük 300km'lik geziler yaptığım oldu.

serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Listende bulunan 3 motorda güzel ben üçünüde kullandım hepsinden vardı bendede sana artılarını eksilerini kısaca söylim.

Discovery125;
    *net söylemem gerekirse iyi bir discoveriy ybr125'den ve cbf150'den daha atik bir motor.
    *Aynı sekilde eksi olarakta cbf150 kadar rahat değil ybr125 kadar'da sağlam değil.
    *Çok sıkıştırdığın taktirde motoru eline alma ihtimalin %70'tir
    *Bana göre bu üç motordan elemen gereken ilk motor discovery'dir...

Ybr125 ;
    *ybr125'e üniversite zamanında fazla fazla bindim benzin ve yağ zamanında doldurduğun zaman hiç bir şekilde yolda kalmıyorsun tabiki bu söylediğim eski kasalar için geçerli bendeki 2007 modeldi
    *ybr125ESD yani yeni kasaları birincisi gitmiyo , ikincisi eskisi kadar rahat değil.
    *Artı olaraksa az yakıyor uzun süre kullanılıyo hee discoverideki sıkıştırdığın zaman patlama problemi yeni kasalardada var 100'e gelebildiysen eğer daha fazla zorlamayacaksın ben zamanında zorladım motor off

CBF150 ;

* Bence bu iki motor arasında alabileceğin en iyi motor şu anda piyasaya bakarsan bütün herkes CBF150'ye döndü yollar sokaklar kaynıyor bendede vardı cbf150 2010 modeldi ve inan bana şimdiki cbf150'lerle alakası yok şimdi yeni çıkanlarında eskiye nazaran bir hantallık var motorlar neden bilmiyorum ama gitmiyor rahatmı rahat ama bana göre eski kasa cbf 150'ler yeni kasalara göre daha rahat , seri ve daha hızlı ben benim 2010 model cbf 150'yi arkadaşıma verdim aynı motordan 2016 model olanıda diğer arkadaşımda var ikisinide görüyoruz çoçugun aldığı motor gitmiyor zannediyordum sıkıntı var zannediyordum taaki başka bir yeni model cbf'ye binene kadar arkadaşlar banamı öyle geliyor anlamıyorum ama kendi ustamada bunu anlattım eski kasaların yenilerden çok daha sağlam ve etli motorları olduğunu söyledi yani yağ yakma problemi yokmu var ama öyle yaka yakada lt'lerce yağ yakmıyor yani benimde fikrimi sorarsan bence CBF 150 en mantıklısı hem rahat hem hızlı hemde piyasası var

scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    Cbf 150 der geçerim.
    2 sene 30000 km kullandım.

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar zaten bulduğum cbf temiz makina sahibise yabancı değil japon üretim olmasıda iç rahatlatıyor zaten en kısa zamanda cbf için el sıkışırız. Resimleri akşam atarım.

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    CBF 150 Bir Japon markası olan Honda'nın Çin'de ürettiği modellerden biri diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.
    (CBF 150 kullanıyorum ve öneririm orası ayrı.)

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    en uygunu cbf150. az yakar. rahattır. yedek parçası bol ama çok da ucuz değil mk!

biz ailecek biniyoruz. çoluk çocuk dağ taş dere tepe enduro gibi geziyoruz.

alışkanlık yapıyor meret. hanım hafta sonu motor gezisi istiyor yahu! hayret!

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bende de cbf150 var. Ben yağ yaktıramıyorum sanırım :(

Ybr cbf tartismasiyla karsinizdayiz ;)
    Ybr kullaniyorum tek sikintisi soguk havada stop etme diyebilirim,ybr gitmiyor yazmis biri arkadasimda 13 cbf var bende 13 ybr kalkista bayirda herturlu ybr aliyor top speed denemedik orasi ayri,arada yol yapacaksan da cbf oneririm ybrnin selesinden cook daha rahat .Ikiside pisman etmez hangisinin tipi hosuna gidiyorsa onu al dusuk cc commuterde japondan şaşma

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Her sohbet ettiğim CBF kullanıcısı aynı şeyi söylüyor.
    Normal devirlerde, adam gibi kullanılırsa yağ yakma yok.
    Ama maks. devirlerde veya zorlanarak kullanılırsa yaktığını söylüyorlar.
    Kuryeler de aynısını söylüyorlar. Dikkat ettim yağ yaktığını söyleyenler genellikle motorun sahibi değil, hor kullanan tipler.
    Sonuç, zorlanmaz ise problem yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)