Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Akü Şarj Cihazı !

Motovento
    REKLAM ALANI
    54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Selamlar, direk konuya giriyorum akü bitti Bu gün hava iyi diye şöyle bir turlayalım dedim ama hevesim kursağımda kaldı, hıgıg dedi gitti Şimdi motorun üstünden yuasa akü çıktı 12v 9ah, güç bela söküp gidip şarj ettireyim dedim bu gün pazar her yer kapalı, şans işte. Bu aküyü yarın sabahtan götürüp şarj ettiririm ama zırt pırt git gel uğraşamam, zaten fazla binmiyorum motora binsem de aküden çektiğim gücü yerine koyacak kadar gezmiyorum. Yani şarj aleti almak farz oldu Kısa bir araştırmayla H-TRONIC AL800 Akü Şarj ve Koruma Cihazı adından birşey buldum fiyat 64 tl, ama max 800mah şarj ediyor. Akünün üstünde 9,1 mah 10h gibi bir ibare var, tahminimce 9,1 mah 10 saat şarj edin demeye getirmişler. İllaki 9,1 mah şarj aletimi lazım yoksa benim bulduğum şarj aleti iş görür mü ? Birde motorun kullanma kılavuzunda akü için 8,6 ah değer vermişler, üstünden 9,1 ah akü çıktı bir sorun olur mu? (gerçi olsa şimdiye kadar olması lazımdı )
    Son olarak, akü şarj etme özelliği olan bir kaynak makinesiyle bu akü şarj edilir mi ? Bu arada kaynak makinesi de lazım bir taşla iki kuş vurayım diyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

sorun olmaz
    küçük bir ups(tek akülü) im var onu kullanıyorum (belki senin de vardır)
    54RR bunu beğendi.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    9-10 Amper akü için, 1-1.5 amper civarında bir şarj cihazı alın. 7-9 saat şarjda bırakın.
    Tampon şarj özelliği var ise devamlı da şarjda bırakabilirsiniz.
    50 TL'den tut, 500 TL ye bile şarj cihazı var.

Kalitesiz bir şey almasanız iyi olur.
    İlk aldığınızda, 1-3 saat şarjdan sonra akünün sıcaklığını kontrol edin. 40-45'C civarında ise problem yok.
    Ama elinizi yakacak kadar ısınıyorsa, kontrollü şarj yapın. Akü göz önünde olsun.
    ___

Kaynak mak. sonra gördüm.
    Kaç amperle şarj yaptığına dikkat etmen lazım.

Şarj için, akü üzerindeki akımı 8-10'a (saat-şarj süresi) bölün. Çıkan değer, şarj akım değeridir.
    54RR bunu beğendi.

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    sen o akuyu degistir, bu saatten sonra dikis tutmaz. Arada bir kullanirken ki durum icerisinde arada bir de yolda birakir.

Birde nasil bir güruh kaynak makinesine akü sarz devresi koyar ki.... ne biliyim mutfak robotuna cakmak girisi takmak gibi bisey....

aklim ermedi.... keşke ölsem 🤣
    54RR bunu beğendi.

Chronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 1200
    noco g750 tam bizim için olan bir cihaz tavsiye ederim.

54RR bunu beğendi.

EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı qıp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sorun olmaz
    küçük bir ups(tek akülü) im var onu kullanıyorum (belki senin de vardır)
    Pc için kullandığımız 600lük upsle motor aküsünü şarj edebilir miyiz?
    54RR bunu beğendi.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Akü bir tane (12 Volt) ise edebilirsiniz.
    54RR bunu beğendi.

Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    9-10 Amper akü için, 1-1.5 amper civarında bir şarj cihazı alın. 7-9 saat şarjda bırakın.
    Tampon şarj özelliği var ise devamlı da şarjda bırakabilirsiniz.
    50 TL'den tut, 500 TL ye bile şarj cihazı var.

Kalitesiz bir şey almasanız iyi olur.
    İlk aldığınızda, 1-3 saat şarjdan sonra akünün sıcaklığını kontrol edin. 40-45'C civarında ise problem yok.
    Ama elinizi yakacak kadar ısınıyorsa, kontrollü şarj yapın. Akü göz önünde olsun.
    ___

Kaynak mak. sonra gördüm.
    Kaç amperle şarj yaptığına dikkat etmen lazım.

Şarj için, akü üzerindeki akımı 8-10'a (saat-şarj süresi) bölün. Çıkan değer, şarj akım değeridir.
    Hocam 500 lira şarj aletine vermem Noco Genius G750 750ma(150tl) yada H-Tronick al800 800ma (65tl) bu ikisinden birini alabilirim, hangisi daha iyidir ? Şimdi 9 ah aküyü 900ma şarj aletiyle 10 saatte şarj ediyorsak, 750-800ma ile 11-12 saatte şarj ederiz bunda bir problem varmıdır ? 1-1,5 ah şarj aleti 400-500 lira o para yeni akü alınır

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:16 ----------

Alıntı BLUERAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen o akuyu degistir, bu saatten sonra dikis tutmaz. Arada bir kullanirken ki durum icerisinde arada bir de yolda birakir.

Birde nasil bir güruh kaynak makinesine akü sarz devresi koyar ki.... ne biliyim mutfak robotuna cakmak girisi takmak gibi bisey....

aklim ermedi.... keşke ölsem ��
    Akü değiştirmek nerden çıktı yuasa akü için 10-12 sene ömür biçiyorlar bendeki akü olsa olsa 3-5 seneliktir şarjlı kaynak makinesi izmirde yerli üretim olarak üretiliyor yani bizden biri koymuş şarj devresini
    İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların çok sevilip insanların ise kullanılmasıdır.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Hocam 500 lira şarj aletine vermem Noco Genius G750 750ma(150tl) yada H-Tronick al800 800ma (65tl) bu ikisinden birini alabilirim, hangisi daha iyidir ? Şimdi 9 ah aküyü 900ma şarj aletiyle 10 saatte şarj ediyorsak, 750-800ma ile 11-12 saatte şarj ederiz bunda bir problem varmıdır ?
    Yoktur, isterseniz 18 Amp. aküyü de 20 saatte sarj edebilirsiniz.
    İkisininde özelliklerine baktım. Noco pahalı ama akünün üzerinde devamlı tutabilirsiniz.
    ----
    Aküyü şarj ederken, imkanınız varsa motorun üzerinden söküp fayans, beton, saç bir plaka üzerine koyun. Ne olur, ne olmaz.
    ----
    10-12 sene biraz abartı olmuş.
    Ama devamlı kullanılan motorda altı seneyi gördüm, Yuasa.

Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yoktur, isterseniz 18 Amp. aküyü de 20 saatte sarj edebilirsiniz.
    İkisininde özelliklerine baktım. Noco pahalı ama akünün üzerinde devamlı tutabilirsiniz.
    ----
    Aküyü şarj ederken, imkanınız varsa motorun üzerinden söküp fayans, beton, saç bir plaka üzerine koyun. Ne olur, ne olmaz.
    ----
    10-12 sene biraz abartı olmuş.
    Ama devamlı kullanılan motorda altı seneyi gördüm, Yuasa.
    Noco özellik bakımından diğerinden daha iyi, akü tamir etme özelliği de var. Büyük ihtimal onu alırım ama önce aküyü sarj ettirip denemem lazım, çabuk biterse akü alırız.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)