Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vites Değiştirmeyle Alakalı 1 Soru

Motovento
    REKLAM ALANI

iyi forumlar herkese öncelikle ben motosiklet kullanmaya yeniş başlamış ama meraklı biri olarak bir sorum olacak. Yeni öğrendiğim için youtubeden video izlerken insanların debriyaj sıkmalarına falan bakarak izliyorum hani merak için bazı insanlarda vites atarken debriyajı ya sıkmıyor yada böyle milim oynatıyor gibi birşey var anlamıyorum nasıl yapıyorlar daha iyi açıklamak için bir video atıcam videonun 4.54 de başlayan kalkışda RJ debriyaja basıyor muu basmıyor muu hiç anlamıyorum bilenler bir açıklasada bende uyuyabilsem

Video Link : https://youtu.be/dNAaeU5vRHs?t=294
    Videodaki motor honda msx 125 grom

Çok ince incelediğimde böyle milim sıkıyor gibi görüyorum fakat bu zararlı değil mi ? benim aldığım eğitimde tamamen sıkmak en iyisi diyordu hoca

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Gazı kapatıp ardından hızlı bir şekilde vites atabilirsin.AEA'nın videosu var:

https://www.youtube.com/watch?v=amFqO0MkTNk

Bazı motorlarda da quick shifter denilen bişi var.Onda da motor vites atarken kendisi otomatik ateşlemeyi kesiyor.

Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gazı kapatıp ardından hızlı bir şekilde vites atabilirsin.AEA'nın videosu var:

https://www.youtube.com/watch?v=amFqO0MkTNk

Bazı motorlarda da quick shifter denilen bişi var.Onda da motor vites atarken kendisi otomatik ateşlemeyi kesiyor.
    Bu hızlı şekilde vites atma olayı yüksek devirdeyken oluyor şeklinde biliyordum ben ama her devirde oluyor gibi bir netice çıktı sizden anladığım kadarıyla peki bunun zararı var mı ? 2. olarakda bazıları ise milimetrik sıkarak atıyor onlarda sanırsam debriyaj kavrama ayarını en sıkı yere getirip kavramada vites atıyor doğru mu anladım ?

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Eski kamyoncu geleneği. Debriyajsız vites değiştirme. Ustalık gösteren bi durum bu.

Belli bi devire gelince tam denkgetirince debriyaj kullanmadan vites değiştirilebilir. Sol ayağı bacağın altına alırsın sadece gaz kullanıp yürürsün. Bende ilk yapabildiğimde çok mutlu olmuştum ustalaştım diye.

Birkaç gün öncede motorun giderken debriyaj boşa çıktı. Debriyaj kullanmadan 3-5 km yol gittim. Hiç durmadım ama. Tam deviri denkgetirip vites düşürüp yükselterek sanayiye kadar gitmiştim. Benim kullandığım biçok vasıtada yapılabilir bu. Ama tam devir denkgetirilmezse zararı olur.

Videodaki durumu ise tam bilmiyorum. Bildiklerimden konuştum.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    uygun devir aralığını yakalarsan vites değiştirmek için debriyaja ihtiyaç yok. Zamanla tecrübe kazandıkça çözersin. Pek kafana takma.
    54RR bunu beğendi.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Alıntı gaddarnahra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu hızlı şekilde vites atma olayı yüksek devirdeyken oluyor şeklinde biliyordum ben ama her devirde oluyor gibi bir netice çıktı sizden anladığım kadarıyla peki bunun zararı var mı ? 2. olarakda bazıları ise milimetrik sıkarak atıyor onlarda sanırsam debriyaj kavrama ayarını en sıkı yere getirip kavramada vites atıyor doğru mu anladım ?
    Uygun devir bulunursa, debriyaja basarken de geçebilir vites. Büyük ihtimal öyle birşey görmüşsünüzdür. İllada debriyajsız vites isterim diyorsanız
    Daynojet Quick Shifter tesisatı alabilirsiniz 1000lira civarı birşey
    İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların çok sevilip insanların ise kullanılmasıdır.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    o debriyaj kolu her vites değişiminde sonuna kadar sıkılmıyor zaten. sürüş tecrübesi arttıkça debriyaja bile gerek kalmamakta. fakat biz yine de şanzımana karşı ayıp olmasın diye milim milim sıkıyoruz. alışkanlık işte.
    LiseliMotorc bunu beğendi.

Yok devriyajsız vites değiştirme istemek gibi bir niyetim kesinlikle yok. Sadece videoda böyle 2mm falan çekiyor debriyajı garibine gitti hani daha önce kavrama noktasına kadar çeken insanlar görmüştüm ama bu o kadar bile değil ama anladım ki uygun devire gelince gazı tamamen kapatıp vites atınca zaten şıkır şıkır geçiyor AEA'nın dediği gibi o milimetrik çekme olaylarıda hokahey'in dediği gibi yılların verdiği tecrübeyle gelen alışkanlık bazen 2mm bazen 4mm bazen 0 Temel olarak alıştıkça motora debrijayı komple çekmekte kaybettiğini zamanı azaltıyorsun daha seri atıyorsun tamamen tecrübe

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı gaddarnahra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok devriyajsız vites değiştirme istemek gibi bir niyetim kesinlikle yok. Sadece videoda böyle 2mm falan çekiyor debriyajı garibine gitti hani daha önce kavrama noktasına kadar çeken insanlar görmüştüm ama bu o kadar bile değil ama anladım ki uygun devire gelince gazı tamamen kapatıp vites atınca zaten şıkır şıkır geçiyor AEA'nın dediği gibi o milimetrik çekme olaylarıda hokahey'in dediği gibi yılların verdiği tecrübeyle gelen alışkanlık bazen 2mm bazen 4mm bazen 0 Temel olarak alıştıkça motora debrijayı komple çekmekte kaybettiğini zamanı azaltıyorsun daha seri atıyorsun tamamen tecrübe
    bazı motorcular kavramayı çok yukarda ayarlıyor. benim gibi... benim kavramada çok yukarda. vites değişirken debriyaja biraz dokunuyorum okadar.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    vay be ne motorcular varmış aramızda sen yinede debriyajı kullan bakma burada yazılanlara..

bankimuun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R Repsol
    Boştan 1'e atarken tam sıkmak yeterli diyor kitaplar. Diğer viteslerde tam sıkmaya gerek yok. Kavramayı yukarda ayarlayıp 2 parmakla vites atmak aslında sorunuzun cevabı. Debriyajsız vites değiştirmek falan kafanı karıştırma bence ciddi tecrübe ya da kabarık bir cüzdan istiyor o iş

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Şu devriyajsız vites küçülten arkadaşlar bir video çeksede bizde öğrensek nasıl yapıldığını. Yanlış anlaşılmasın yapılmaz demiyorum ama şansızandan tak tuk sesler gelmeden yapıldığını göremedim, duymadım.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu devriyajsız vites küçülten arkadaşlar bir video çeksede bizde öğrensek nasıl yapıldığını. Yanlış anlaşılmasın yapılmaz demiyorum ama şansızandan tak tuk sesler gelmeden yapıldığını göremedim, duymadım.
    ben yapabiliyorum. eğer gerçekten merak ediyorsan ben video çekip atabilirim

Saolun cevaplar için baya aydınlandım ya

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben yapabiliyorum. eğer gerçekten merak ediyorsan ben video çekip atabilirim
    Tabiki memnun olurum

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    keşke kask kameram olsada sadece kalkış hariç tüm vitesleri şıkır şıkır hem artırıp hem eksiltmeyi çekip koysam senin için

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    usta sürücü için debriyaj sadece bir teferruattır.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    usta sürücü için debriyaj sadece bir teferruattır.
    Ben usta değilim ama benim içinde teferruat. Çünkü cup sürüyorum ve Honda debriyaj maneti koymayı unutmuş

YAHYaONUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS/ Yamaha tracer 700
    Bende geçenlerde yaşamıştım bu olayı ama benimki ustalıktan değil acemilikten oldu gazı açtım gidiyorum 3 den 4 alcam yada 4 den 5'e tam hatırlamıyorum 9 binde bi dokundum geçti vites sonradan aklıma geldi debriyaja basmayı unutmuşum )) İlk başta çok korktum şanzumanı kucaklıcam diye meğersem normal bişeymiş demek.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Gerek yok gerek yok

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)