Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 567

Motosikletlerde ayaklık neden soldadır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    Alıntı GkRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlıyorum sizi mantığınıza da katılıyorum
    Çok isterdim bakınız x kitabın y sayfasında yer aldığı üzere motosiklet ayaklığı bu sebeple sol tarafa yapılmıştır diyebilen... Ancak şuana kadar ulaşabildiğimiz bir kaynak yok bulup bizimle paylaşİmda bulunan biri olsaydı yada olursa inanılmaz derecede sevineceğim. Çünkü hemen her gün kullanılan bi metaryal ancak kim bulmuş neden sola koymuş bilen yok ;) sevgiler
    Net cevap yok mu henüz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ingilizlerin atlara soldan inip binmesi isin ilk kismi. Eski zamanlarda camurlu yerlerde soldan sürüş yapan (at) ingilizler çamurlu yola degil kaldirima ( ahsap veya muadili) inerlerdi.
    Motosikletleri.ilk yapan Gottlieb Daimler ( sanirim 1885) ve baş muhendisi Wilhelm Maybach kisa sure sonra motor üretmeyi bitaktilar. ( ilk motor bone chrasher) 2006 da Motorbike dergisinde bu konu ile ilgili yazımı yayimlamistim(Burak Yavuzçelik). Sanirim www.rahmibarutcu.com da bulabilirsiniz
    Sonra ingilizler yillar sonra modern motoru yaptılar ve dogal olarak motoru sol kaldirima park edip paşa paşa kaldirima indiler
    Sol ayak yan ayak bu yuzden solda. ( bildigim kadari ile)
    Kazanan arkadaşlarımız

-Tomas
    -Alonedark93
    -Kaldera
    -Splender
    -Kafkas
    -Blueray
    -Oguncelik
    -Black

Arkadaşlarımız bizden yıkama paketi kazanmış olup tebrik ediyorum.
    Edep sınırlarını zorlayan arkadaşlar (Belly Zaten) Kaale dahi almıyoruz. Saygılarımla
    Tesekkurler
    Rogar kapağına kafa yorarken az daha yedek listeye düşecektim ya

Yikamayı, ilk gidip selam söyleyen arkadaşa hediye ediyorum sehirdisi sebebiyle, lastikleri sabunsuz olsun tekeri düz bassın..

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğlenceli bir içerik oldu.
    Arkadaşımız reklamını burda yapmayacak da nerede yapacak?
    Nerde kaldı kardeşlik?
    Yanlışı düzeltmek boynumuzun borcu ama kırıp dökmeden arkadaşlar.

Siz gideceksiniz kardeşimiz para kazanacak.
    Bazen param yok abi kız arkadaşımı başka yere götüremedim diyeceksiniz,
    canın sağolsun deyip gönderecek.
    Kardeşlik bunu gerektirir.
    Yaşasın halkların motosiklet kardeşliği.
    Kahrolsun bağsı şeyhler.
    Elbette yapsınlar, bunda herhangi bir sakınca yok. Şahsım adına itirazım, başlığın "azzzzz sonrrraaa" moduna dönmesiydi.
    Yoksa, bana göre keyifli bir başlıktı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:46 ----------

Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdığınız ilk motosiklette ayaklık filan yok. (bone crusher)

Devrilmemesi için iki küçük tekeri var.
    "Bunların yaptığı ilk motorda ayaklık vardı" da denememiş zaten. Biraz aceleye gelmiş mesajın. Bir daha oku ;)

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:48 ----------

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayrca at binmek için sabit sehpalar vardı da neden hiçbir yerde filmlerde vs görmedik?
    "Platform ayakkabılar uzun tarihindeki ilk yükselişini Venedik limanına ulaşmakla gerçekleştirdi. 15.yüzyılda 'chopine' adı verilen bu ayakkabılar, kadınları yerdeki çamurdan koruyor, yüksekliği ile statülerini belirliyordu. Rönesans boyunca var olan ve neredeyse yüksekliği 50 santimetreye kadar ulaşabilen 'chopine' yani platform topuk, Shakespeare'in Hamlet oyununa bile konu olmuştu."
    Filmlerde 50 santim topuk da göremezsin mesela
    Filmlerde her şey olmayabiliyor. Ya da her olan, doğru olmayabiliyor. ;)

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:55 ----------

Alıntı SavageGarden adlı üyeden alıntı Mesajı göster

yan sehpanın solda olmasının (ya da solda kalıp, hep solda üretilmesinin) yegane sebebi insan fizyolojisi gereğidir; sağ-sol ayak (fren-debriyaj-vites) koordinasyonu, denge koordinasyonu (sağ ayağın daha güçlü sabit durabilmesi (açayım; tek ayak üstünde durun desem çoğunluk sağ ayağı üzerinde durur)) ve vites'ten sol ayağı atıp motosikleti dengede tutma mottosu nedeniyledir.
    Elbette, ergonomik/fizyolojik olarak ters bir durum olmuş olsaydı, şimdiye kadar değişirdi.
    Örneğe gelince, tek ayak konusunda başka bir arkadaşımız da, sağ ayağı kaldırıp, sol üzerinde durur demişti.
    Birinizin ki yanlış ama? (Ben sol üzerinde dururdum sanıyorum. )

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:03 ----------

Sırf binişi ata benziyor diye bu kadar ilişkilendirmemek lazım. Ayaklık çok önemli bir parça bile değil. Teknoloji çağında konuştuğumuz şeye bak, yok kılıç kuşanma, yok çamura basmama .
    Ayaklığın olmadığını düşünsene (Aslında önemli. Motor senin altında durduğundan çok, onun üstünde duruyor. )

127 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yabancı forumlarda yazanlar;

Birincisi motorun öncesine bisikletlere dayanıyor. Bisikletlerde zincirle teması olmasın diye sola koyarlarmış. Zincir in sağda olma sebebi belli değil ama bunun insanların sağı ve soluyla olabileceğini düşünüyorum.

İkincisi ise arka fren materyali. Yani dengenizi daha kolay sağlamak ve motoru kontrol etmek için arka fren e de rahat basabilmek için soldan vermişler.

At örneğini veren çok kişi var. At a sağdan bindiğinizde tepme ihtimali yüksekmiş o yüzden soldan binilirmiş. Kılıçta sol da olduğundan soldan binmek daha kolaymış.

En çok At ve Sağ el den bahsetmişler.

Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı capozzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

İddia edildiği gibi ayaklıkların sola konması adeti trafik yönü baz alınarak yapılmışsa da, en başta trafik yönlerinin zaten insan fizyolojisi göz önüne alınarak verildiğini unutmamak gerekir.

Bununla beraber, bence ilk zamanlarda sadece trafik yönü düşünülmüş gibi görünse de aslında sebep ergonomik olmak zorundadır. Motosiklet üzerindeki tüm hassas kontroller sağ taraftadır (gaz kolu, frenler, marş ve kırmızı düğme). Çünkü insanların çoğunun hassas uzuvları sağ uzuvlarıdır (el ve ayak). İkincil derecede olan kontroller ise sol tarafta yer alır (debriyaj, vites). Ergonomik olarak ayaklığın frenlerin ters tarafında olması gerekir ki, yokuş yukarı-aşağı durumlarda ayaklığı kapatırken tüm frenlere tam hakim olunabilsin. Netice itibari ile esas cevap insan fizyolojisi olmalı.
    Esas konu her zaman insan. Ama aynı yaklaşımla, daha eskilere giderek tekerleğin icadını da fizyolojiye dayandırmak mümkün.
    Aranan cevap, daha öyküsel bir cevaptı elbette.
    Başka bir arkadaşımıza da verdiğim cevapta olduğu gibi, fizyolojiye ters bir durum olsaydı zaten değiştirilirdi.
    Arabada, debriyaj ile frenin yerleri ters olsaydı, zamanla şimdiki halini almayacak mıydı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:21 ----------

İyice karıştırayım ortalığı

FORD NEDEN SOLA KOYDU????

Henry Ford son noktayı Model T'nin direksiyonunu sola monte ederek koydu. O zamanlar Ford arabalarının popülerliği, bu geleneğin tüm ülkeye yayılması anlamına geldi. Araba sektörünün tamamı bu uygulamaya geçti.

https://www.google.com.tr/amp/s/oned...musunuz-774993

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:31 ----------

Resmi kaynak gösteremediğiniz bir cevabın da sorusu olmaz bence. yani ayaklık neden soldadır cevabı olmayan bir soru ise böyle bir soru olmamalı. Peki gaz kolu neden sağda? debriyaj neden solda? benzin deposu neden ortada? bu böyle uzar gider.
    Ayrca at binmek için sabit sehpalar vardı da neden hiçbir yerde filmlerde vs görmedik? At binmekten çıkmış olamaz ata hem sağından hem solundan binmek mümkündür. Metrobüs mü bu istasyonda duracak da sehpadan binilecek. Bana hiç mantıklı gelmedi.
    Diğer cevabımda topuklu örneğini vermemin nedeni var.
    Ben İngiltere olarak biliyordum, baktım, diğer yerlerde de durum fenaymış.
    Ama sonra aradığımı buldum.

Yolların kenarında kaldırım benzeri düzenlemelerin bulunması, ve aristokratların topuklu giymesinin de sebebi aşağıda.

"Eski Londra'da kanalizasyon benzeri bir şey yoktu. Kanalizasyon olmadığı için evlerde de tuvalet yoktu. İnsanlar tuvaletlerini ya doğrudan sokağa yapıyorlardı ya da tencerelere, kovalara yapıp dışarı atıyorlardı. İnsan dışkısı dolu sokaklardan hayvanlar yürüyor, kasaplar da olayı iyice grotesk hale getirmek için Thames Nehri kenarında bu hayvanları kesiyor, sonra da kanı nehre akıtıyordu. Durum o kadar iğrençti ki, Londra'ya gelmeden kilometreler önce Londra kokusunu alıp, ciğerlerinize çekebilir, sonra da kusmaya başlayabilirdiniz. "

Madde 8:
    https://www.google.com.tr/amp/s/oned...p-haber/489461

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:46 ----------

Neyse sözün özü saygı çerçevesi içerisinde yorum yapan bilgi paylaşan eleştiren herkese teşekkür ederim.Birdaha paylaşım yaparmıyım Allah korusun okumaya devam.. sağlıcakla kalın.
    Ben de cevap süresi için eleştirmiştim aslında. Ama yapılan diğer eleştirilere bakınca üzüldüm. Kırıcı olmak amacıyla yazmadım. ("Uyuz oldum" yazdığım halde)
    Ancak kırıcı olduysa (Diğer eleştiriler ile birlikte fazla gelmiş olabilir) özür dilerim.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Uzun zamandır forumda gördüğüm en verimli içerik, ilginç bilgiler öğrendik..

vitesin kolunun yanında

Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı ehil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vitesin kolunun yanında
    Tamam aç şimdi onu...

yerli yerinde olmasa
    barınamazdı

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 567

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)