Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Psikolojik sınır

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim için ideal,max.sinir;

Tek silindir,150cc´ye kadar.50-60bin km.
    Tek silindir,250cc´ye kadar.70-100bin km.
    Tek silindir,650cc(Seyahat,Endurosu)130-160bin km.
    Çift silindir 250-500cc arasi.90-120bin km.
    Dört silindir 600cc ve uzeri.120-150bin km.
    Scooter,cc ayirmadan bakimli max.60-80bin km

Min.sınır ise,verilen km degerlerinin yarisidir.

*Japon grubu
    **Bakimlari duzenli yapilmiş.
    ***Fiyati şişirilmemiş.
    ****Scooter,japon,taiwan,italyan grubu

Not;Scooter´ler vitesli modeller gibi,yapisi geregi,devirli ve aşiri sıkıştırılmaya musait olmadigi için,km siniri,düşuk hacim ve yuksek hacim olarak ayrilmamiştir.
    ben tvs apache motorumu 41 binde aldım şimdi 61.3xx kilometrede. sanırım 100 bin km devireceğiz, peki satacak olsam sorun yaşar mıyım sizce? (motorumu satmayacağımı daha önce söyledim, bu benim motorum olarak kalacak hep.)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben tvs apache motorumu 41 binde aldım şimdi 61.3xx kilometrede. sanırım 100 bin km devireceğiz, peki satacak olsam sorun yaşar mıyım sizce? (motorumu satmayacağımı daha önce söyledim, bu benim motorum olarak kalacak hep.)
    ikinci el alinabilirlik bazinda,max ve min km sinirlari ile alakali,bir kategori olusturdum.

Söz konusu,cc bazinda motor ömurleri ise durum şöyle;

Bakimlari duzenli yapilan,motor surekli limitlerde,zorlanmadan kullaniliyor ise,
    Örnek,tvs apache 100-130bin km rektefiyesiz gider kanaatindeyim,oradan yap hesabini.
    Yürüyen sistem ve satma konusunda,bir yorum yapamam.

nopy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    inazuma 13000km kardeşide geldi tvs neo x3 5000km
    Psikolojik sınır bence kırılması gereken bir ön yargı.600cc honda cbf 63000 km aldım.İyiki almışım. O paraya mt 25 alicaktim.Yola çıkınca anlaşılıyor aradaki fark. Yeterli tecrübe varsa ustaya gösterip, alınabilir.Motora ticari değil zevk için biniyorum.Guvenlik kısmını zaten anlatmama gerek yok.İlerde değiştirirsem yine fiyatları makul yüksek hacim alırım.Şimdiye kadar boşuna zahmet çekmişim.İmkan olsada herkes alabilse keşke.

M.M - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ss motorlara millet haklı olarak çekimser yanaşıyor.Ama ss için en fazla 5 bin demek sıfır gibi motor istiyorsunuz anladığım kadarıyla.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı M.M adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ss motorlara millet haklı olarak çekimser yanaşıyor.Ama ss için en fazla 5 bin demek sıfır gibi motor istiyorsunuz anladığım kadarıyla.
    Bunun sebebi genel SS kullanıcı profili. Gerçekten motora zarar vermeyecek şekilde SS kullanan sayısı çok azdır. Bu az olanların içinde de bakım masraflarından dolayı motoru bakımsız bırakanlar var maalesef.

Ama bu motorlarda sonuçta mühendisler tarafından geliştiriliyor. Yani öyle kolay kolay ölmez yine bir 50,60 bin gideri olur diye düşünüyorum.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı M.M adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama bu motorlarda sonuçta mühendisler tarafından geliştiriliyor. Yani öyle kolay kolay ölmez yine bir 50,60 bin gideri olur diye düşünüyorum.
    Maalesef biraz iyimser bir düşünce olmuş. Çünkü 1000 km de, 4000 km de, 8000 km de girilmesi gereken bakımları olan bir motoru ele alalım. Ama kullanıcısının tek derdi hız yapıp, hava atıp pahalı arabaları geçmek olduğundan bu bakımlara motor girmemiş olsun. 20 binleri bile göremeyecektir ağır bakımlar yapılmadan diye düşünüyorum.

Yanılıyor da olabilirim.

Güncelleyelim

Cc marka model menşei fark etmeksizin "sıfır" km tercihim ve hedefimdir.

Olağanüstü durumlar istisna , ve piyasada nadir bulunan bi güzellik ise(kendimce) "temiz/sorunsuz/cazibesi bana özel ise" km fark etmeksizin duruma göre kucaklarım/dım.

ben 60,000km'de k7 gsxr aldım, kendim yurtdışından siparişle restore ettim. süsüne püsüne de devam ediyorum. ilk aldığım halinin videosunu da ekliyorum aşağıya. Şuanda kullanıyorum zaten motoru yeni haliyle fakat henüz çekmeye fırsatım olmadı. birkaç zevkli dokunuş yapıp öyle çekeceğim.

Konuyla ilgili de birşeyler söylemek gerekirse, yüksek kmli bir motor alıyorsanız bunu paranızdan çok bilginize güvenerek yapın. sonradan toparlarım diyerek, parayla rezil olmak insanın canını daha da sıkabilir. özellikle de böyle bir ülkede. Bugüne kadarki motosikletler çok komplike yapılara sahip değiller. Toparlanması sanıldığı kadar masraflı işler değil. Tabiki yurtdışından parça arayabiliyor ve alabiliyorsanız.

Son olarak toparlarsak, "Ben bunu alırım, 1 lirayı bulmaz, masrafız binerim" diyorsanız, dolaba şimdiden suyu koyun. Birsüre sonra lazım olacak. Fakat "25 liraya alırım, 10 lira da gözden çıkarırım", "ben bu işi yaparken zevkle yapıyorum", "kimseye ihtiyacım yok kendim hallederim ben yapamazsam X yardımcı olur" gibi bir konumdaysanız hiç durmayın kendi motorunuzu dilediğiniz yapın ve binin.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    İkinci el bilinen marka ile aynı fiyata yakın 0 km tercihim 0 km den yana olur. Örnek 2006 model gs. 1200 e 40-50 bin vereceğime yakın fiyata Honda Suzuki ...vs 0 km makina alırım

Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkinci el bilinen marka ile aynı fiyata yakın 0 km tercihim 0 km den yana olur. Örnek 2006 model gs. 1200 e 40-50 bin vereceğime yakın fiyata Honda Suzuki ...vs 0 km makina alırım
    genel tercih o yönde zaten fakat gsxr için söyleyeyim, 25'e alıp üzerine 10 harcadığınız 2007 model bir gsxr, 35'e aldığınız 2008 2009 modelden çok daha akıllıca olacaktır. söylediklerim ss makinalar için.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)