Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yunus Adı Verilen Ekipler Nasıl Oluşturuldu..

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Mutlaka merak edenler olmuştur. Emniyet teşkilatı içerisinde yer alan Motosikletli Polis Timleri yani Yunuslar nasıl kuruldu işlte cevabı?

Motosikletli Polis Timleri (Yunuslar) ilk olarak 1993 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş bir birim. O yıllarda polisin imajını düzeltmek ve aynı zamanda şehrin yoğun trafiğinde en hızlı şekilde olaylara yetişebilmek amacıyla kuruldu. Yunuslar Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı olup ayasiş konularıyla ilgilenirler. Böyle bir birim kurulacaktı ancak ne ad verilecekti bu konuda çeşitli fikirler ortaya atıldı ve en sonunda “Yunuslar” adında karar kılındı. Çünkü bu birimin felsefesine en uygun isim buydu. Yunuslar okyanusya köpekbalığına diş geçirebilen karşı koyabilen tek balık. Köpekbalığı sadece yunuslardan bu denli korkar. Öte yandan yunus balığının insanlara sempatik gelen yanı vardır, çoğu insan yunus balığına sempatiyle bakar, insanlara sıcak kanlıdır. Yunuslar’ın felsefesi; suçlulara korku salan, kanunlara uyan vatansever insanlara ise sıcak, yakın davranarak sempatilerini kazanan bir yapı içindedir. Yunus üniformasındaki kırmızı ve siyah renkler de bu felsefeye uygun olarak oluşturulmuş, üniformalardaki siyah renk devletin otoritesini, kırmızı renk ise cana yakınlığı ve hoşgörüyü simgelemektedir. Yunuslar Motosiklete iki kişi binerler, motosikleti süren önde oturan kişiye öncü, arkada oturan ise artçı olarak adlandırılır. En az 2 motosiklet olmak üzere toplu şekilde gezerler.. Başta Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen Houston festivali olmak üzere birçok organizasyona davet edilerek uluslar arası kamuoyunda sık sık yer alan Yunuslar, İsrail, Macaristan, Makedonya, Arnavutluk gibi birçok Devlette model olarak incelenmiş ve bu ülkelerinde Motosikletli Polis Timleri kurmalarına vesile olmuştur. Motosiklet kültürünü halka aşılama başarısını gösterebilmiş olan Yunusların üniformaları Neslihan YARGICI öncülüğünde birçok ünlü modacı tarafından uzun uğraşlar verilerek tasarlanmış olup, elbisedeki siyah renk; devletin otoritesini, kırmızı renk ise sıcakkanlılık, sevgi ve hoşgörüyü simgelemektedir. Ülkemiz genelinde kırka yakın şehirde kurulan Yunuslar birçok başarılı operasyon ve icraata imza atarak suçluların korkulu rüyası, vatandaşın sevgilisi olmuş ve olmaya da devam edeceklerdir yunuslar,polis okullarından mezun olmuş personellerden seçilir erkekler için 1 75 bayanlar için 1 70 santimden kısa olmamak 28 yaşından büyük olmamak atletik ve sportif bi yapıya sahip olmak şartlarıyla seçilir.

motosikletsitesi.com
    yeditepely bunu beğendi.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    nasıl oluştu bilmiyorum da bizim paralarla hepsinin aldında gs lerle gelip kafelerde zaman öldürdüklerini biliyorum.
    şimdi de tiger 800 alınıyormuş yunuslara.

ulan bmw gs gerektirecek hızlara vs kim ne zaman çıkmış? kaç tane böyle motor gereken kaçma kovalama olabilir ki bir şehirde de bütün polis motorları gs oluyor?

şimdi birtanesi çıkıp cbf polis motoru gönderecek hiç zahmet etme. ben etrafta gördüğüm %99 dan bahsediyorum.
    yeditepely bunu beğendi.

trattataa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir zamanlar BMW nin motorları hediye ettiğini servis parça ve işçilikten kitlediğini duymuştum ama doğru mudur bilemem 😊

Motosikleti
    MSX 125 - MT 07 ABS
    Dün Varadero'lu iki tanesini tokatladım trafikte Arkadan yazıp yollamazlar umarım.

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    Yakın zamanda BURSA'da bazı Trafik polislerinde
    Honda Nc750x var.
    Hani hem vitesli hem otomatik olan

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Bu adamlar %99.9 şehir içindeler.Koskocaman GS'lerle nerelerden gidecekler.Altlarında TNT 250,MT 25 olsa daha mantıklı.40.000 TL motosiklete para verip adamları köşe başlarında bekletiyorlar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Valla siz nerede yaşıyorsunuz bilmem ama , kocaeli de yunuslara honda nc750 veriyorlar. Ayrıca onlar da kafelerde zaman öldürebilirler.İnsanlar sonuçta...

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Tabi Yunuslar yukaridaki gibi oluşturulmuştur
    Ama ülkemizdeki ilk motosikletli Polis organizasyonu Yunuslar değil
    60-70li yillarda bile motosikletli polis vardi

Birde hic kullanmayan kişiler bilemiyor ama f800ler falan sehir ici icin kaba buyuk aşırı değil
    Dünyanın butun polis ekipleri bu tarz motosiklet kullanır
    crxforever ve myagdi bunu beğendiler.

Gs, nc, tiger gibi motorlar verilmesinin ana nedeni dayanıklılık ve uzun bakım aralığı. Yoksa gs ile s1000rr yakalayabilecek mi sanki? Biraz mantık.

Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı mephamd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabi Yunuslar yukaridaki gibi oluşturulmuştur
    Ama ülkemizdeki ilk motosikletli Polis organizasyonu Yunuslar değil
    60-70li yillarda bile motosikletli polis vardi

Birde hic kullanmayan kişiler bilemiyor ama f800ler falan sehir ici icin kaba buyuk aşırı değil
    Dünyanın butun polis ekipleri bu tarz motosiklet kullanır
    Amerika'da polisler şehiriçinde Zero kullanmaya başlamış.300 km menzilleri var bi sarjla.Hızlanmaları çok iyi.

İstediği kadar şehiriçinde atik olsun.Islak ağırlığı 200 kg bi motor 2 kişiyle en az 350 kilo.NC'de aynı şekilde.Bu adamların amacı trafikte Hayabusa kovalamak değil ki en hızlı şekilde olay yerine varmak.Bunu CBF250 ile yapabilirken niye F800'e o kadar para veriyorlar onu anlamıyorum

bu şekilde;
    https://www.youtube.com/watch?v=yk-yRHhjzxI

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:24 ----------

Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amerika'da polisler şehiriçinde Zero kullanmaya başlamış.300 km menzilleri var bi sarjla.Hızlanmaları çok iyi.

İstediği kadar şehiriçinde atik olsun.Islak ağırlığı 200 kg bi motor 2 kişiyle en az 350 kilo.NC'de aynı şekilde.Bu adamların amacı trafikte Hayabusa kovalamak değil ki en hızlı şekilde olay yerine varmak.Bunu CBF250 ile yapabilirken niye F800'e o kadar para veriyorlar onu anlamıyorum
    250 ile f800 arasında ekonomik çok bir fark yok hatta mantıklı olan 800

yusufkalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT 07
    Göz korutan,gereksiz kasılan,kendini koruduğu insandan üstün gören,köşe başlarında dikilen,17,25 yaş arası gençlere gpt sorgulayan polis kuvveti.
    Ocanner35 bunu beğendi.

Lengeli Fötr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 - Suzuki V-Strom DL-650
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yunuslar okyanusya köpekbalığına diş geçirebilen karşı koyabilen tek balık. Köpekbalığı sadece yunuslardan bu denli korkar. Öte yandan yunus balığının insanlara sempatik gelen yanı vardır
    Bilgilendirici paylaşım için teşekkürler ama yunus bir balık değildir
    dummy decoy bunu beğendi.

Motorsikletçi olarak görmeyin değildirler sadece binerler.

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    Alıntı enderbilgi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorsikletçi olarak görmeyin değildirler sadece binerler.
    Bende onu diyecektim,motora binip motorculardan nefret eden bir meslek ve Çalışanlar...

Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı ibo8316 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende onu diyecektim,motora binip motorculardan nefret eden bir meslek ve Çalışanlar...
    Bunlar daha çok hayatında hiç motosiklet sürmemiş adamlar oluyor.Emniyet kendilerini eğitiyor bunları.Çoğunun ilk motoru da BMW'nin enduroları oluyor hatta.O yüzden dikkat edersen %99'u sadece kask kullanır.Ne mont ne de eldiven takarlar.Ben bakkala bile botumu giyip gidiyorum bu adamlar yüksek hızlara çıkarken aldıkları eğitime ne kadar güveniyorlar onu anlamıyorum.Geçen böyle bi yunus ekibi şehit oldu bariyerlere girip.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)