Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha 2017 Eylül Fiyat Listesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Yamaha'dan umudum kalmadı. Kuba'ya devam hacı.
    Biraz da oynama yapar idare ederiz artık 😁

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı CemoKa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yamaha da devlet gibi sabit TL kâr yerine yüzde hesabı yapıyor olabilir mi? Motorun Trye giriş maliyeti artıyorsa Yamaha nin TL karı da artacaktır. Hesabına göre Yamaha dediğin gibi yüzde 20 de kendi koymamış.

Örneğinde 7000 TL'ye giren motor 14 000 tl ye neden satılıyor diye düşünmek yerine 766 TL Yamaha ek kar elde etti diye savunma yapmak en hafif ifade ile komik oluyor.
    Lütfen herşeyi bir kenara bırak durup dururken yüzde 20 ek vergi neden geldi bunu düşünmek lazım. Bir tasittan 3 tane vergi alınıyor, bu kadarı da ayıp yani.
    benim lafım yamahayı savunanlara, hala yamaha zam yapmadı vergi bunun tamamı diye yazanlar var. Vergileri savunduğum falan yok o kısmı düşünsek nolur düşünmesek nolur. Oy verirken düşüneceksiniz bunları.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    benim lafım yamahayı savunanlara, hala yamaha zam yapmadı vergi bunun tamamı diye yazanlar var. Vergileri savunduğum falan yok o kısmı düşünsek nolur düşünmesek nolur. Oy verirken düşüneceksiniz bunları.
    Her seyin bir cozumu var, Yamaha almazsaniz, sorun tumuyle ortadan kalkar. Benim iki motorum da Yamaha bu arada, ikisi de eski model, ikisini de kullanilmis aldim, yedek parcalari da ebay'den aliyorum. Yamaha ile alakam yok neyse ki.

Motosikleti
    Alıntı mgora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    - Ciro kar oranı Yamaha yaptığı ciroya göre belli bir kar etmek isteyebilir , ülkede üretim cidden akıl işi değil sen risk alıyorsun malı devlet götürüyor üstte birde afra-tafra yiyorsun.Düzenleyici bir otorite elbette gerekli ama limiti olmalı.Burada bayinin karı mevcut ve oda sonuçta yüzdeseldir.

- Yamaha'nın tek maliyeti motorun girişi değil sonrasında satış üzerinden vergi vb hesapları da var.Ücret artışlar vs. sanmıyorum ki Yamaha çalışanlarına 3+3 zam yapabilmiş olsun.

- Kur zirvesinde olmasada harekete başladığı seviyelerde değil bunu yavaş yavaş yaparken gümrük vergisi artışı süpriz olmuş olabilir.

Ben Yamaha'da kusur görmüyorum kusur gördüğüm mesela Diyanet gibi bize artı değer sağlamayan bir kurumun (İslamda ruhban sınıfı yoktu ya hani) devasa bütçesini 7 ayda harcayıp tekrar bizden para istemesi mesela ve bunun gibi boşa akan paralar.Normalde diyanet israf haramdır demeli oysa artık kafalar o hale geldi ki itibardan tasarruf olmaz diyorlar.

Ben de inin sırtımızdan diyorum.
    Bayinin karı yüzdesel olduğunu ispatlarsanız kabul ediyorum. Gidip hemen bir tane yamaha sipariş edeceğim. Serbest piyasada öyle yüzdesel artışlar yapamazsınız devlet kurumu değil orası. Hondayı da bekleyin ve görün. Ne yani Ağustosta çalışanlara zam yapmadı vergi gelince zam mı yaptı yani saçma. Yamahanın artan tek maliyeti vergi ve varsa kur (o da 1 aydır düşüşte) Vergiyi de aynen tüketiciye yansıttığına göre Yamaha'da hiç kusur yok öyle mi?
    Hesabı sordunuz yaklaşık çıkarttım. Biz de ithalat yapıyoruz, son kullanıcı bilmek zorunda değil bu maliyet hesabını. Siz cebinizden çıkan paraya bakın. Aynı paraya başka marka daha iyi model alabiliyor musunuz? Alıyorsunuz, konu kapanmıştır. Nokta.

Motosikleti
    Yamaha MT 07 Matt Grey
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bayinin karı yüzdesel olduğunu ispatlarsanız kabul ediyorum. Gidip hemen bir tane yamaha sipariş edeceğim. Serbest piyasada öyle yüzdesel artışlar yapamazsınız devlet kurumu değil orası. Hondayı da bekleyin ve görün. Ne yani Ağustosta çalışanlara zam yapmadı vergi gelince zam mı yaptı yani saçma. Yamahanın artan tek maliyeti vergi ve varsa kur (o da 1 aydır düşüşte) Vergiyi de aynen tüketiciye yansıttığına göre Yamaha'da hiç kusur yok öyle mi?
    Hesabı sordunuz yaklaşık çıkarttım. Biz de ithalat yapıyoruz, son kullanıcı bilmek zorunda değil bu maliyet hesabını. Siz cebinizden çıkan paraya bakın. Aynı paraya başka marka daha iyi model alabiliyor musunuz? Alıyorsunuz, konu kapanmıştır. Nokta.
    Yamaha bu üründe tekel değil, sattığı motor fiyatını hak etmiyorsa tüketici gider hak eden motoru alır.

Yamahaya olan bu kininiz neden? BMW nin fiyat politikasını sevmiyorum ve almıyorum, gelipte orada burada BMW ye giydiriyorum.

Motosikleti
    Yamaha bu üründe tekel değil, sattığı motor fiyatını hak etmiyorsa tüketici gider hak eden motoru alır.

Yamahaya olan bu kininiz neden? BMW nin fiyat politikasını sevmiyorum ve almıyorum, gelipte orada burada BMW ye giydiriyorum.
    Benim yamahaya kinim yok. Sadece gerçekleri görün istedim. Yamahaya giydiren arkadaşlar var çok da haksız değiller bunu ispatlamak için hesap ortaya koydum. Ağustos fiyatı A olan bir motor Eylül ayında Ax1.2 oldu. Oysa o kdv dahil satışa gelen %20 zammın tamamı vergi değil. Yanlış anlaşılmadığımı umuyorum. Sen yine git Yamaha al beni ilgilendirmez.

Motosikleti
    Yamaha MT 07 Matt Grey
    Benim yamahaya kinim yok. Sadece gerçekleri görün istedim. Yamahaya giydiren arkadaşlar var çok da haksız değiller bunu ispatlamak için hesap ortaya koydum. Ağustos fiyatı A olan bir motor Eylül ayında Ax1.2 oldu. Oysa o kdv dahil satışa gelen %20 zammın tamamı vergi değil. Yanlış anlaşılmadığımı umuyorum. Sen yine git Yamaha al beni ilgilendirmez.
    Firmadan bağımsız genel motor fiyatları anlamsız şekilde arttığı için nispeten uygun fiyatlı bir motor bulup 10 sene binmeyi düşünüyorum.
    Super tenere 1200 alacaktım ama fiyatı 95 bin TL'ye yükseldi, tracer 900 dusurken fiyatı oldu 60 bin TL. Daha Aralık 2016'da 38500 TL olan motor 8 ay sonra oldu 60000 TL. Yamaha fiyat performans özelliğini kaybetti artık. Benim radarimdan çıktı, Honda ile 2 aylık bir aşk yaşadık ama görünmez kaza yollarımızı ayırdı. Ducati veya Triumph düşünüyorum artık.

Ek olarak Profilimdeki motordan 5 ay önce ayrıldım beni yamahaci zannetme.

Diğer markalar da yeni fiyatları açıklayınca işin detaylarını göreceğiz. Kawasaki de Yamaha gibi yüzde 20 arttırdı. Seni bu hesaplarını o konularda da görmek isteriz.

Şu mondialleri biraz kaliteli yapsalar ölürler mi. Bol çeşit uygun fiyat. Birazcık kalite. Sadece kalite.
    Scooter cub enduro cg cross bütün modelleri birbirinden güzel. Ve her motosiklet tipinin birbirinden farklı modelleri var. Fiyatları da yamahanın dörtte biri fiyatına

Motosikleti
    Kawasaki satış rakamları çok düşük olduğundan konuşmaya değmez. BMW gibi meraklısı olan bir kitleye hitap ediyor bence. Oysa Yamaha ve Honda bu sektörün lokomotifi elbette bizi daha çok ilgilendiriyor. Ben insanları sahip olduğu motorlara göre yamahacı hondacı çinci vs diye değerlendirmiyorum. Bunlar bizim için bir araç tuttuğumuz takım değil. Bugün pahalı gelir bana yarın bakarım durumum düzelir Yamaha alırım o konu ayrı bir mevzu. Asla bir marka düşmanı falan değilim. Zaten böyle zamları bir iki ay konuşup sonra unutan bir milletiz hiç sıkıntı yok.
    Bu konu benim çenemi çok yordu. kim neyi istiyorsa alsın durum gayet net. Devlet vergiyi geçirdi öyle ya da böyle. Kimisi de pazar payına güvenerek bunun tamamını son kullanıcıya yıkarak kendi menfaatine kullanmaya çalışıyor.

Motosikleti
    Yamaha MT 07 Matt Grey
    Kawasaki satış rakamları çok düşük olduğundan konuşmaya değmez. BMW gibi meraklısı olan bir kitleye hitap ediyor bence. Oysa Yamaha ve Honda bu sektörün lokomotifi elbette bizi daha çok ilgilendiriyor. Ben insanları sahip olduğu motorlara göre yamahacı hondacı çinci vs diye değerlendirmiyorum. Bunlar bizim için bir araç tuttuğumuz takım değil. Bugün pahalı gelir bana yarın bakarım durumum düzelir Yamaha alırım o konu ayrı bir mevzu. Asla bir marka düşmanı falan değilim. Zaten böyle zamları bir iki ay konuşup sonra unutan bir milletiz hiç sıkıntı yok.
    Motorun tr ye giriş fiyatı
    10000 TL
    Firma Karı
    Yüzde 20
    12000 TL
    ÖTV yüzde 8
    KDV yüzde 18
    Satış fiyatı
    15292 TL

10000 TL
    Gümrük vergisi
    2000 TL
    Firma Karı
    Yüzde 20
    14400 TL
    ÖTV yüzde 8
    KDV yüzde 18
    Satış fiyatı
    18351 TL

18351 TL eşittir 15292 TL X 1.20

Kısaca Yamahanin günahını aldın. Yamahanin fiyat artışının tek sebebi Ek Gümrük vergisidir. Hesabı da yukaridadir.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Marka takıntısı olmayan biri olarak özellikle yamahayi yerme niyetinde değilim, al birini vur ötekine diyorum..

Yamaha vergi hariç de zaten zam yaptı, fırsatçılık deyip geçiyoruz kısaca, abarttılar cunku vergi gelecek beklentisiyle zaten yapistirmislardi zami.

Fakat sermaye karlılığı diye de bişey var,konusu geçmiş yukarda neden oransal olarak zam yapmasın ki, ne yapacak atıyorum 1500 lira kar ettiği ürüne, vergi arttığı halde enflasyon olan bir ortamda üç yıl sonra da rakamsal olarak 1500 lira kara tamam diyecek hali yok bence..Maliyet+ oran koyacaktır muhtemelen.
    Bu arada rekabet ortamına göre fiyatlar yüksek bulunup satislari dusebilir, az satış yapip yedek parçadan vb'den yapacagi artisla kar hedefliyor olabilir, fiyat olarak ayrı bir yerde konumlandırmak istiyor olabilir kendisini, fiyatlar ortada işte, diğer açıklayacak olan markalar da düşük fiyat verip çeksin müşteriyi. Yine de benim öyle bir ümidim yok çok, ama Honda için şu aşamada bunlar kadar zam beklemiyorum,fakat yüksek zam geleçektir benim ondan neyim eksik diyerek. Yeni yılda ise kiyaslamalar ne olur durum değişir mi fikrim yok euro4 sebebiyle..

Valla Yamaha nin pazarlama müdürü düşünsün diğerleri böyle zam yapmaz da karı düşerse, ki Hondayı zor durumda bile daha rekabet edebilir gibi görüyorum isterse artırsın Yamaha.Sevinmeli miyim bilmiyorum da kararımı vergi çıktıktan sonra zammı yapıştırılma süreçlerinde forumda yazdigim sekilde fazladan az bir rakam odeyerek baskasindan yana kullandım zaten vergisiz,

Bu yıl gitti gibi fakat seneye her marka çok yüksek olacak gibime geliyor..

Motosikleti
    10000 TL
    Firma Karı
    Yüzde 20
    12000 TL
    ÖTV yüzde 8
    KDV yüzde 18
    Satış fiyatı
    15292 TL

10000 TL
    Gümrük vergisi
    2000 TL
    Firma Karı
    Yüzde 20
    14400 TL
    ÖTV yüzde 8
    KDV yüzde 18
    Satış fiyatı
    18351 TL

18351 TL eşittir 15292 TL X 1.20

Kısaca Yamahanin günahını aldın. Yamahanin fiyat artışının tek sebebi Ek Gümrük vergisidir. Hesabı da yukaridadir.
    hesabın yanlış, yamahanın karı yüzde olarak hesaplanmaz. O motordan elde edilecek kar bellidir. Aydan aya değişmez. Simit satıcısı değil ki bu yüzde koysun. Senin hesaba göre yamaha vergiden de %20 kar elde ediyor. İtirazım buna zaten.

Motosikleti
    Yamaha MT 07 Matt Grey
    hesabın yanlış, yamahanın karı yüzde olarak hesaplanmaz. O motordan elde edilecek kar bellidir. Aydan aya değişmez. Simit satıcısı değil ki bu yüzde koysun.
    Sebep?

Değişik sektörlerde çalıştığım firmalar ithalat yapan firmalar yüzdeli çalışıyorlardı. Kendi işimi kurdum ben de yüzdeli çalışıyorum. Yurtdışı ürünlere/hizmetlere yüzde 15 koyuyoruz.

Şu motora 2000 TL kâr koyalım şuna 5000 TL kâr koyalım daha zor ve saçma bir iş. Hele ki döviz ile gelen bir malda devamlı TL kârı düzenlemek gerekir bu da dangalaklık olur.

Seninki sadece tahmin veya temenni. Bir şey iddia ederken bunu kesinleştirmek lazım. Boşu boşuna günahını alıyorsun insanların.

Motosikleti
    Sebep?

Değişik sektörlerde çalıştığım firmalar ithalat yapan firmalar yüzdeli çalışıyorlardı. Kendi işimi kurdum ben de yüzdeli çalışıyorum. Yurtdışı ürünlere/hizmetlere yüzde 15 koyuyoruz.

Şu motora 2000 TL kâr koyalım şuna 5000 TL kâr koyalım daha zor ve saçma bir iş. Hele ki döviz ile gelen bir malda devamlı TL kârı düzenlemek gerekir bu da dangalaklık olur.

Seninki sadece tahmin veya temenni. Bir şey iddia ederken bunu kesinleştirmek lazım. Boşu boşuna günahını alıyorsun insanların.
    Dostum biz de ithalat yapıyoruz inan öyle yüzdeler yok. TL değil zaten döviz ile alan firma karını döviz olarak hesaplar bundan önce yapılan zamların adı hep kur ayarlaması olmadı mı? 3-5 dolarlık mal değil bu 10000dolarlık makineden bahsediyoruz. Rakip firmalar var piyasa koşulları sürekli değişken sabit yüzde koyarsan yürümez o iş. ekonomistlerin işi bu.

Motosikleti
    Yamaha MT 07 Matt Grey
    Dostum biz de ithalat yapıyoruz inan öyle yüzdeler yok. TL değil zaten döviz ile alan firma karını döviz olarak hesaplar bundan önce yapılan zamların adı hep kur ayarlaması olmadı mı? 3-5 dolarlık mal değil bu 10000dolarlık makineden bahsediyoruz. Rakip firmalar var piyasa koşulları sürekli değişken sabit yüzde koyarsan yürümez o iş. ekonomistlerin işi bu.
    Sen yapamıyorsun diye kimse yapamayacak mı sanıyorsun? Her sektörün kendi dinamikleri var, kendi kâr marjı var. Motor piyasasında aktörler bir elin parmaklarını geçmez. Yamahaya binen adam gidip az zam yaptı diye Mondial e binmez. Kaldı ki süper tenerenin, 600rr vs Mondial'de alternatifi yok. Göreceksin büyük markaların hepsinde benzer fiyat artışları olacak.

Bu fiyatlarla yüksek cc satışları ciddi düşecek. Tr de super tenereye 95 bin TL verecek adam zor bulursun. Fiyat düşüşleri, farklı kampanyalar göreceğiz bence. Motosiklet bir ihtiyaç değil, illa almak zorunda değilsin. Vergi öncesi fiyatlarla bile satışlarda düşüş vardı, şimdi tümden dibe vuracak.

Ben bile düşündüğüm bir kaç model var, onları alamazsam fiyatlar düşene kadar motor işini rafa kaldıracağım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Yamaha zam yaptı yamaha alma Kawasaki yaptı kawasaki alama suzuki alma honda alma ne al ?
    -Black- bunu beğendi.

Alıntı korayuzuner1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yamaha zam yaptı yamaha alma Kawasaki yaptı kawasaki alama suzuki alma honda alma ne al ?
    Kuba al. Tıkır tıkır git
    Devir tıkır tıkır gitme devri uzun yaşarsın 😁

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı MUSTAFA KIR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuba al. Tıkır tıkır git
    Devir tıkır tıkır gitme devri uzun yaşarsın ��
    Birileri yesin diye yamahadan vazgeçip kuba alacağıma bisiklet alırım daha iyi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:33 ----------

Çin malı motosikletleri burda övmeyin.Sonra birisi alıyor sorunları çıkıyor adeta sorun üstüne sorun yaşıyor hiç ortalıkta görünmüyorsunuz.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...servisler.html

Bak birisi mondial almış ve başına gelenler seni buralarda görmek isterim.
    Bu çin malı motosiklet tavsiye edenler bekar adama evlen evlen deyip sonra boşanınca hiç yanında olmayan kişiler.
    frustrated bunu beğendi.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Ufak bir hata var.
    %20 ek vergi ile toplam maliyet A x 1,2 olmaz.
    O; %20 artılı fiyat üzerinden, bir de kdv ödeniyor. Yani ek %20 vergi tutarının bir de doğal olarak ek Kdv'si var.

Bir de maliyet kalemleri sadece mal maliyeti değil.
    Ücretler, kiralar, sigorta, fırsat maliyeti, zart-zurt bir sürü kalem var. Fiyatın hangi tarihe kadar sabit tutulacağı, kurdaki beklentiler şu an için sizin de bizim de bilmediğimiz konular.
    Oturup bunlardaki artışları/düşüşleri da hesapladıktan sonra, Yamaha artık bizden şu kadar fazla kazanmaya karar vermiş diyebilirsiniz.

Ya da kısaca, bu mala bu kadar para vermem dersiniz olur biter.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Motosiklet yamahaya 15 liraya mal oluyo diyelim
    Devlet 10 Lira vergi alırken vergiye %20 zam yapıyor. Yani zamla beraber yeni vergisi 12 lira oluyor.

Devlet VERGİYE zam yapmadan önce 25 Liraya mal oluyorken VERGİ zammından sonra bu araç 27 liraya mal oluyor.

Kâr olarak 4 lira kar ile satıyor diye düşünürsek bu motosikletin ilk vergi üzerinden kar ile satışı 29 TL. Vergi zammı ile de 31 TL olması gerekiyor.

Ama yamaha bu zam olayını toplam fiyat üzerinden yapar ise kendi kârına da %20 zam yapmış oluyor. Hatta motosikleti alma fiyatına da %20 zam gelmiş gibi onu da kâr olarak eklemiş oluyor.

Zammı sadece vergiye göre yaparsa soeun yok ama son fiyat üzerinden zam var ise müşteri ona göre ölçer biçer ve satın alır veya almaz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)