Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Köşe Yazısı : Motosiklete ek vergi işsizliği körükleyecek..

Motovento
    REKLAM ALANI
    MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Bahsettiginiz bu "Yerli üretim"ci abiler enduro yapacak mi onu deyin hele...
    Sektör karaköye döndü yeminle, kimin eli kimin cebinde belli değil.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mgokhan57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250 2022
    Alıntı Muzdarip adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Motor fiyatları artar mı?
    Artmaması gerek. Neden? Çünkü satıcılar ürün fiyatını belirlerken maliyeti dikkate almazlar, o motor kaç liradan satılır, son kullanıcı o motor için kaç para verir araştırırlar, fiyatı ona göre belirlerler. Aralarında anlaşarak motorun daha ucuza satılmasını engellerler. Anlayacağınız, motorlara yapabilecekleri en yüksek zammı zaten yapmış durumdalar. Fiyatları daha da yükseltirlerse alıcının bütçesinin dışına çıkacaklarından satış yapamazlar.

Tüketiciler olarak bu noktada duruşumuz sağlam olmalı. Yapılan vergi zammını firmaların sineye çekmesini sağlamamız gerek. %20 vergi satıcı firmalar için hiçbir şey. Hala bu işten manyak paralar kazanacak durumdalar emin olun.
    Motosiklet fiyatlarını keşke sana sorsalar da öyle belirleseler. %20 verginin satıcı firmalar için hiçbir şey olduğunu bilecek kadar bu işin içindesin sanırım. O zaman lütfen çinli markaları da değilde AB üyesi olmayan markalar ne yapmalı onu da söyle de rahatlayalım.
    Bir gün olacak dedim, oldu

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı Erdost adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Fakat bunu sadece Türkiye pazarı için kimse yapmaz.Bir kere senin işçilik maliyetin ve bunun yanında çoğu maliyet rekabetinde asya dan çok çok geridesin.
    Ben de yukarıda aynı şeyi vurgulamıştım.Beyaz eşya örneği verilmiş ( ki sadece iç piyasa değil, Dünya'ya satıldığı için ayakta.)Tekrar altını çizeyim. Yüksek tutarlı yatırımlar, dış pazarda alıcısını hazır etmediğiniz/bulacağınıza emin olmadığınız sürece ya-pı-la-maz.
    Üretim bandı, vardiya dediğin şey, garajında malzemeleri alıp, (hadi oldu diyelim) orjinalinin yarı fiyatına motorsiklet üretmeye benzemez.

Burada ürettin diyelim ve yıllık 100 bin satış hedefin var. (Mevcut durumda pazarın 2/3 'ü

Ne Avrupa, Japon bilgi birikimi ve kalitesine ulaşabilirsin (Kalite arayan müşteri için. Hadi ulaştın diyelim, güvenini kazanmak bile yıllarını alır), ne de her türlü zamma rağmen Uzakdoğu ile fiyatta yarışabilirsin. (Buna zaten bişey yapamazsın. Yıllar sonra da yarışamayacaksın )

Bugün biri çıkıp "Ben torunum için açıyorum bu fabrikayı" der de, bugün ve önümüzdeki bilmem kaç yılda hükümetin her konuda tam desteğini alırsa, torunu olmasa da onun çocukları belki, "Ulen, babamın dedesinden Allah razı olsun" der

Yani kısacası, o iş yaş
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

LostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Star Fire 48
    Yazılanlardan anladığım kadarıyla avrupa dan gelene vergi yok. Uzak doğuya var. Bu durumda Honda , Yamaha zaten avrupa üzerinden ürülerini ülkeye sokuyorlar yani yamaha avrupa, honda avrupa. Bu gümrük vergisi artışı çinli yi etkileyecek gibi görünüyor. Tabi yamaha honda vs bunu kara çevirirlerse bir şey diyemem.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Heeeh, artık yerli üretici rahatlar

Listeler çıkmış. 2017-18 Eylül Türkiye'de düşük en düşük sıfır motorsiklet satış "rekor" sezonuna hoşgeldiniz.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)