Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

A1 ehliyet 125 cc mi 11kw mi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    pulsar ns150
    S.a arkadaslar a1 ehliyetim var pulsar 150ns aldim sorun olurmu yonetmelikde max11 kw diyodu yanlis hatirlamiyorsam 125 cc şartmi polisimiz 25 cc fazla diye islem yaparmi tesekurleer

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Sorun cıkar sonuçta ne olursa olsun yasalara aykırı bende mondial mh drift alamyı planlyıorum fakat sorun cıkartır diye cekiniyorum

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Yeni yasa yururluluge girdimi bilmiyorum ama cc farketmeksizin 11kw guce kadar kullanabiliyor olman gerek kardesim.
    Remzidemir41 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Son zamanlarda 11kw oldu diye biliyorum. Kurslar'da böyle diyor. Vallahi ceza kesme olayı'da polisin huyuna bağlı. Gıcık birine denk gelirsen 10cc için bile bağlar motorunu...

Motosikleti
    Araştırma İçinde
    Alıntı byrmcnrRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    S.a arkadaslar a1 ehliyetim var pulsar 150ns aldim sorun olurmu yonetmelikde max11 kw diyodu yanlis hatirlamiyorsam 125 cc şartmi polisimiz 25 cc fazla diye islem yaparmi tesekurleer
    http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...B0%C4%9E%C4%B0

Okursanız eğer ne yazık ki 125 CC 11 KW yazdığını göreceksiniz. Yani bizi ilgilendiren kısım aslında değişmemiş.
    (Araştırmak istiyorsanız Bul diye bir seçenek var tarayıcıda. A1 diye aratarak kullanın)

Sürücü Belgelerinin Sınıfları
    Madde 75- (Değişik:RG-17/4/2015-29329) (11)
    Sürücü belgesi sınıfları ile belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçlar ve özellikleri aşağıda gösterilmiştir:
    a) M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.
    b) A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

Sürücü kurslarının kurs aracı yönetmeliğinde 125 CC kalktı 11 KW kullanabilirsiniz dedikleri şey ile bu farklı. Yukarıdaki trafikte kullanılan yönetmelik değil. Yani bir çevirmede yüklü bir ceza ve motorun çekilmesi olayını yaşayabilirsin.

Sürücü kursu yönetmeliği ise bu.
    http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...6ZEL%20MOTORLU

i) (Değişik:RG-7/3/2017-30000) Eğitim ve sınav aracı (“A1” sınıfı sertifika için): Gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, iki tekerlekli motosikleti,

Bir de o motoru 11 KW diye kullanacağım derseniz (Zaten bakılırsa şuan yine de 125 CC kuralı olduğu için kullanılmaz). Orada bir sorun var. 11 KW aslında = 14,74 Bg Ama 15 BG diye kabul ediliyor. Ama sizin motor 17 Bg diyorsunuz. Yani 12,682 KW diye geçer. Tamam küsüratı atalım 12 KW diye geçer. Bu şekilde de cezayı almak için her türlü imkanı sağlıyorsunuz.

Bu motoru kullanmak istiyorum derseniz. Kullanırsınız tabi. Fakat ehliyetsiz bir kişiden farkınız kalmaz A1 ile. Polis belki bir şey yapmaz. Mobilet veya da elektrikli motosiklet hatta plakasız kasksız sürenler gibi.

Motosikleti
    pulsar ns150
    Bajaj niye 150 lilik yapar anlamiyorum motor baslangic motoru ama A1 e uymuyor insan bi dusunur ya cbr 125 aliyim desen param yetmiyo illa ybr alicaz sistem bizi ybr almaya zorluyor cbf ve apache de alamiyoruz onlarda 150cc

Motosikleti
    Araştırma İçinde
    Alıntı byrmcnrRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bajaj niye 150 lilik yapar anlamiyorum motor baslangic motoru ama A1 e uymuyor insan bi dusunur ya cbr 125 aliyim desen param yetmiyo illa ybr alicaz sistem bizi ybr almaya zorluyor cbf ve apache de alamiyoruz onlarda 150cc
    Bajaj bir hint markası olduğu için ve motorlar hindistanda üretildiği için ne yazık ki avrupa birliğindeki ehliyet yönetmelikleri onları o kadarda ilgilendirmiyor. Yani şu zamana kadar A1 ehliyet için gibi bir yazı göremedim de Bajaj 'da. 150NS mesela 125NS olsa idi güzel olurdu. İyi günler.

Motosikleti
    pulsar ns150
    S a arkadaslar pulsar sanki benim isyanimi duydu ve ns160 modelini cikartti 10cc daha yukseltmisler 😂😂

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)