Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

modifiye eksoz ss'ciler ile kubacılar aynı sınıftandır

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bakmayın öyle tam teçhizat ekipman, afili makina, havalı hareketlere; modifiye eksoz ss'ciler ile modifiye kubacılar aynı ekolden geliyor: gürültü çıkarıp ilgi çekme hastalığı.

aradaki tek fark ekonomik durum. ss'ciler zengin, kubacılar ise henüz ss alacak kadar yeterli parayı bulamamış fakir gençlerden müteşekkil.
    pea, otopsici, Details ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    freelancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tam anlamıyla haksızsınız diyemedim. Bizde şey var bir de; zengin yapınca kuul, fakir yapınca ezik oluyor. Halbusü ikisi de ezik. İnsanları cüzdanlarına göre yargılamayı bırakm... hmnskm 200 lira mı lan o?
    jimi_hendrix, birbilent ve Angrypower bunu beğendiler.

Selected - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PULSAR NS150
    Duruma göre değişebilen bi haklılık söz konusu. Lakin adam 1000cc makinaya da orjinal binmek istemez bence hakli. Ne kadar ekmek o kadar köfte bence bu konu.
    birbilent bunu beğendi.

Alıntı Selected adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Duruma göre değişebilen bi haklılık söz konusu. Lakin adam 1000cc makinaya da orjinal binmek istemez bence hakli. Ne kadar ekmek o kadar köfte bence bu konu.
    Kimse makinesine orijinal binmek zorunda değil. Ama herkes yasal gerekliliklere uymak ve çevreyi rahatsız etmekten kaçınmak zorunda. Gürültü sınırı diye bir şey var; bunu aşan ZX10-R olunca kabul edilebilir, 50'lik cub olunca kabul edilemez mi oluyor?
    Details ve frankestayn1 bunu beğendiler.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı freelancer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimse makinesine orijinal binmek zorunda değil. Ama herkes yasal gerekliliklere uymak ve çevreyi rahatsız etmekten kaçınmak zorunda. Gürültü sınırı diye bir şey var; bunu aşan ZX10-R olunca kabul edilebilir, 50'lik cub olunca kabul edilemez mi oluyor?
    ikisinin de ortak noktası: ilgi çekme hastalığı.

yüzlerce mühendisin binlerce hesap yaparak tasarladığı motoru bozmak bana göre ruhsal tatminsizlik.
    Details ve otopsici bunu beğendiler.

Motosikleti
    PULSAR NS150
    Hayır tabi ki öyle değil zaten bu dediğiniz gibi zengin yapınca cool olma meselesi. Bu artık kabul görmüş bir durum şuan. Aslında haklı bir kabullukte var bence. Kabul edilebilirligi takmaz ki adam kabul edilebilirlik demişsinde kime neyi kabul ettirebilirim diye düşünerek mi yapıyor sence? Ki ben seviyorum ŞAHSEN büyük makinalarda büyük sesler. Göz var nizam var evet yasak evet aykırı ama cupta göreceğime zx10r da görmek daha kabul edilebilir bana göre

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ikisinin de ortak noktası: ilgi çekme hastalığı.

yüzlerce mühendisin binlerce hesap yaparak tasarladığı motoru bozmak bana göre ruhsal tatminsizlik.
    Bir de şu sıkıntı var ki, bizdeki motorcu tayfasının oldukça büyük bir kısmı bunu yapıyor. Motor sürücüsü olsun olmasın, insanlar motoru bir hava atma aracı olarak görüyor. Şöyle ülke genelinde 3-4 tane pistimiz olsa, fiyatlar uygun olsa ve ülke ekonomisi iyi olsa da herkes hafta sonları piste gidip bütün hırsını orda atsa, caddeler daha güzel yerler olsa... Nijerya naber deyip Litvanya hadi be eşşek dese üst turdayız işte.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:26 ----------

Hayır tabi ki öyle değil zaten bu dediğiniz gibi zengin yapınca cool olma meselesi. Bu artık kabul görmüş bir durum şuan. Aslında haklı bir kabullukte var bence. Kabul edilebilirligi takmaz ki adam kabul edilebilirlik demişsinde kime neyi kabul ettirebilirim diye düşünerek mi yapıyor sence? Ki ben seviyorum ŞAHSEN büyük makinalarda büyük sesler. Göz var nizam var evet yasak evet aykırı ama cupta göreceğime zx10r da görmek daha kabul edilebilir bana göre
    Büyük makinede büyük sesi herkes sever. Lakin büyük sesin yeri şehir değildir, otobanda kimse laf etmiyor "kafa ütüledi beah" diye, hakikaten kafa ütülemiyorsa. Bu durumda yasaklanmalı mı büyük makinelerin şehre girmesi? Şehirler commuterların mı olmalı sadece, büyük seviyoruz diye?

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Kabul edelim mi 4 silindir eksoz sesi yüksek olsa da 150 cc motorun eksozun içinin boşaltılması gibi kulağa tecavüz edici değil.

Kaldı ki yüksek cc motorun eksoz sesi hızından dolayı 1 en fazla 2 saniyede gelip geçiyor, bu eksozuna patates tıkanasıcı apaçilerin eksoz sesi git git bitmiyor kardeşim.

Adam hem çok yüksek eksoz sesi çıkarıp kulağıma tecavüz ediyor, hem de basıyor basıyor gitmiyor motor.

Bekliyoruz ki 1-2 dakika geçsin de ses uzaklaşsın!
    otopsici, ufuk01, Stock Sever ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    PULSAR NS150
    Evet bu konuda katılabilirim ki zaten bana göre de özellikle yüksek CC bir ss yeri şehir içi değildir ki zaten çoğu insanda şehir içi için almaz bunu biliyoruz. En başa dönersek işte arkadaşımızın açtığı konuda ki cupcularla bir tutulan o tayfa da şehir içi düşük ve orta CC apaçi supersport'cular O tadı tabii ki otobanda yakalarsın.

gitaristgkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt 600 e
    Öyle evet bi apaçilik ,ilgi çekme durumu söz konusu malesef sevgili arkadaşlarımızda

Evet bu konuda katılabilirim ki zaten bana göre de özellikle yüksek CC bir ss yeri şehir içi değildir ki zaten çoğu insanda şehir içi için almaz bunu biliyoruz. En başa dönersek işte arkadaşımızın açtığı konuda ki cupcularla bir tutulan o tayfa da şehir içi düşük ve orta CC apaçi supersport'cular O tadı tabii ki otobanda yakalarsın.
    Lakin otoban kenarında yaşamıyorsa şehir içinden geçmeden otobana çıkabilecek biriyle tanışmadım henüz. Bana sorarsanız yüksek ses otoban sürücülerinin değil, şehir içi sürücülerinin sevdasıdır. Neden? İlgi çekme sevdası. Uzun yolda gürültülü egzoz tam bir işkencedir, saatlerce bilmem kaç bin devir çeviren bir motor bloğunun azaltılmamış gürültüsünü dinlemek adama kafayı yedirir. Ama şehiriçinde egzoz öttürme meraklısı tayfanın zaten böyle bir derdi olmaz genelde; onlar mekanlarda, sahillerde, kafelerde dikkat çekse yeterlidir. "Oo, büyük hacimli motorcu gelmiş; haydi kızlar, sıyırın iç çamaşırlarınızı" tepkisi beklerler. Zaten hakikaten uzun yolda da pek göremezsiniz kendilerini.

İtham etme amaçlı yazmıyorum elbette, lakin başka da bir anlam veremiyorum. Çünkü gürültülü egzoz uzun yolda işkence, şehir içinde de rahatsız edicidir. Dikkat çekmekten başka bir amaca hizmet edeceğini pek düşünmüyorum. Şehir içi hız sınırının 30-70 arası olduğu ülkemizde de 1000RR'dan fazladan 13 beygir almak için "performans" egzozu takılacağını da düşünmüyorum.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Sadece ss motosikletlerden yüksek ses çıkmıyor ki. En basitinden mt07 ye bile akropovic taksan kıyamet gürültüsü oluyor. Bence tamamen zevk meselesi. İnsana neden motor sesi cekici geliyor bilmiyorum ama şahsen bende tatlı bir motor gürültüsüne bayılıyorum. İlgiden ziyade o sesi seviyorum

Motosikleti
    PULSAR NS150
    Otobana kadar da bırakında adam gidiversin ışınlanacak hali yok ya O iş zevk meselesi uzun yolda egzoz ve kafa şişirme olayı. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Düşünceleriniz şahsi düşünceler fakat sizin gürültü dediğiniz sese yıllarca aşık yaşayan milyonlarca insan var. Tamamen kişisel yani.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Şahincilerle aventador sahipleri aynı kefede hayırlı olsun.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Arada şöyle bir fark var;
    100cc patlak egzozlu bir kekonun bir caddeden 30-40 km/s hızla geçmesi 15-20 saniye sürüyor. Evinde oturan herkese en az 10 saniye eziyet ediyor. Fakat 1000cc bir makinanın aynı yerden geçmesi sadece birkaç saniye gürültü yapar çünkü düşük hızlarda büyük makineler mecburen düşük devirlerde kalıyor ve gürültü yapamıyor(1. viteste 120 yapan 15000 maks devre sahip bir motosiklet 40km/s hızda 5000 devir çevirir). En az 100 km/s hız yapacak ki ses çıksın. E bu hızda da hemen geçip gitmiş oluyor zaten.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    şehir içinde 100 ile gitmesi normal yani

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arada şöyle bir fark var;
    100cc patlak egzozlu bir kekonun bir caddeden 30-40 km/s hızla geçmesi 15-20 saniye sürüyor. Evinde oturan herkese en az 10 saniye eziyet ediyor. Fakat 1000cc bir makinanın aynı yerden geçmesi sadece birkaç saniye gürültü yapar çünkü düşük hızlarda büyük makineler mecburen düşük devirlerde kalıyor ve gürültü yapamıyor(1. viteste 120 yapan 15000 maks devre sahip bir motosiklet 40km/s hızda 5000 devir çevirir). En az 100 km/s hız yapacak ki ses çıksın. E bu hızda da hemen geçip gitmiş oluyor zaten.
    Dostum senin dediğin gibi olsa kabulüm
    fakat egzost taktırmış bilmem kaç cc lik motosikletiyle ışıklarda durduğunda anasını eşşekler kovalıyormuş gibi sürekli gaz veren şerefsizleri hangi kategoriye koyacağız?
    onu bırak şehir içi park veya bahçe yakınlarında gece 1.30-2.00 gibi sürelerde bir araya gelip durdukları yerde egzost öttüren haysiyetsizleri hangi kategoriye koyacağız?
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

trancexp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 &MT125
    10sn gibi bir sürede 200 e çıkan bir makinada egzoz olmaması zaten saçma olur .

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Bizim düşük ve yüksek hacimli hicbir motorumuzda egzoz olmadi. Esimde 600cc ss kullaniyor. Egzoz düşünmedik, sesi yeterli bence.

Aammmaaa şoyle de birsey var. 1000cc bir makinanin egzoz sesi benim kulagimi yirtmiyor acikcasi. Aksine hoş tok bir ses veriyor.
    Ama düşük hacimli motorlara egzoz cidden eziyet, kulak eziyeti. Dün daha arnavutköyde r25 binmiş adam, caddeyi egzoz sesi yirtiyordu resmen kafam şişti. Çikan ses leş, cikarttigi ses kadar gidiyor mu? Yoook, biyerede gittigi yok. Normalde acti mi uzamasi lazim sma gidemiyor ki, bizim kulagimizi hallediyor.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Doğrudur. Bence bütün aşırı gürültülü eksoz kullananlar aynı kefededir, hepsine de aynı küfürleri ederim. Ayrıca bana göre motora yapılacak en gereksiz harcamadır. Başka insanları rahatsız etmek ve bunu sırf fark edilmek için yapmaya da zevk falan denemez, olsa olsa saygısızlık, düşüncesizlik denir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)