Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Kredi ile motosiklet almalımıyım (CİDDİ)

Motovento
    REKLAM ALANI

Gayet güzel oldu bu iş, bankadan para çektin bu mal (para) ile gidip motor aldın, paranın yani bankadan çektiğin malın değer kaybınıda ekleyip bankaya malını (parasını) geri ödediğinde mis gibi HELAL inden bir motorsikletin oluyor, ohh ne güzel...

gidipte kredini tefeciden alaydın o zaman iş değişirdi, geri öderken paranın değer kaybını ödediğin gibi ekstradan ödeyeceğin FAİZ sebebiyle günahada girerdin, neyseki Allah korumuşta öyle bir hataya düşmemişsin...

Hayırlı olsun motorun kardeş

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    kredi çekeceksem o krediyi karşılayacak kadar bir nakiti kenarda tutarım tabi bu küçük krediler için yani motosiklet ya da ihtiyaç kredisi gibi, mesela ev kredisi olsa durum farklı, çünkü evi kredi ile aldığında eğer büyük bir hata yapmazsan ev hiçbir sorun çıkartmaz, belli vergileri, apartman veya site aidatı dışında, deprem durumu hariç evin sapasağlam yıllarca durur ve duruma göre değer de kazanır, hatta bazen fiyatı uçar gider.

motora gelince şunu düşünmek şart, değer kaybı kaçınılmazdır, sadece kredi ödemiyorsunuz, bu motorun bakım masrafları, senelik vergisi, kaskosu, trafik sigortası, benzini ve aksesuarlarını da ödeyeceksiniz. kaza riskide var ve ne olursa olsun yüksek bir risk, yan bile yatsa bir sürü masraf. Yani siz motor alacaksanız kredinin tamamını kullanıp o kredileri ödeyecek kadar gücünüz varsa ve bir kenarda hayataınızı idame ettirip bu motorun diğer masraflarını karşılayacak kadar birikiminiz yoksa büyük hata yapıyorsunuz, ya kredinin yarısına bir motor alın derim ya da hiç bu işe kalkışmayın derim.

kendimden örnek verecek olursam msx 125'in sıfırını kredi ile almayı düşünüyorum ama en azından elimde bir miktar nakit var bu nakit hem motoru karşılayacak hem de ekstra olan her durumu karşılayacak bir tutar, sonuçta ödeyemeceğimiz şeylerin altına girmek hele ki bu dönemde kıllıca değil, bu ülkede maddi gelecek garantim olsaydı elimdeki parayla gider 600 lük motor araştırmaya başlardım..

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Bakın, evet faiz haram. Ancak bahsedilen faiz ile ilgili farklı yorumlar var.

Hepsini geçtim, herkes inanmak zorunda değil. Her sorulana kendi inancınıza göre yorum yapmaktan vazgeçin bu bir. Adam size haram mı diye sormamış, buraya başlık açacak kadar internetten anlayan herkes Bakara suresine bizzat ulaşıp haram mı değil mi öğrenebilir. Google amcaya sordun mu hemen yapıştırıyor cevabı.

Bunun dışında, diyelim ki arkadaş dini cevap istemiş; İslam faizi yasaklıyor, ancak o dönemde banka yok. A müslümanı para ihtiyacını B müslğmanından nakdi borç ile gideriyor. Yani müslüman, müslümanın ihtiyacını gideriyor. Bunu da o dönemde değeri sabit altın ile, gümüş ile yapıyor. YAni verdiği 500 altını 2 yıl sonra 500 altın olarak geri aldığında, adamın maddi kaybı yok. Ancak TL bazında borçlanma'da durum böyle değil. Çünkü paramız sürekli değer kaybediyor. Mesela benzine zam geliyor, benzine karşı değer kaybediyor, altın, dolar fiyatı yükseliyor, onlara karşı değer kaybediyor. O yüzden ikisini kıyaslamak saçma.
    Şimdi, bunun dışında, ben CBR250'yi satıp CBR500 alacağım. 5-6 bin TL kadar eksiğim var. Malum faiz haram, faize bulaşıp günaha girmek istemiyorum.

Bana bu meblağı, 12 taksitle borç olarak verebilecek, bunun karşılığında faiz istemeyecek, hayır duam ile yetinecek bir din kardeşi aranıyor. Var mı bu işe gönüllü olan? Her taksit için ayrı senet yaparız. Olmaz mı?

Eğer bana 6 bin tl'yi yukardaki koşullar ile verecek gönüllü bir din kardeşi bulamazsam kredi çekeceğim. Hadi, göreyim sizi....

Bir de, arkadaş, devlet faiz alıyor? Kimse ondan bahsetmiyor? Pistonlar geliyor, saçmalayıp duruyor. Birileri de ciddiye alıyor.

Elektrik, su, doğalgaz, telefon faturanı ödemediğinde faiz işliyor mu?
    Polisin yazığı trafik cezanı vaktinde ödemezsen faiz işliyor mu?
    Genel sağlık sigortanı vaktinde yatırmazsan faiz işliyor mu?
    Devlet her türlü alacağına faiz işletiyor mu?

Üniversite kazanan öğrenci, aile bütçesinden ayrılabilen tutar kendisine yetmeyince başvuruyor, öğrenim kredisi kullanıyor. kullanılan para üniversite bittikten sonra tahsil edilmeye başlanıyor. Parayı verip aile imkanları ile okumaya gücü yetmeyen öğrenciyi borçlandıran kredi yurtlar kurumu. Bu kurum, bu iş için, faiz alıyor. Ben o krediyi kullandım okurken, toplamda 7 bin 500 lira gibi bir miktar para aldım, öderken 9 bin lira ödedim. Ailemin bütçesi yetmiyordu, babam iflasın eşiğindeydi. Üç ihtimalim vardı;
    1- Okulu bırakacak, okumayacaktım. 2 yıl hazırlanıp kazandığım eğitim fakültesine sırtımı dönüp gidecektim.
    2- Hayırsever bir din kardeşimiz, ben okulu bitirip borcumu ödeyecek parayı kazanana kadar benim okumamda sponsor olacaktı.
    3- Gidip fetönün evinde aylık 250 tl ödeyerek kalacaktım. Yemem içmem, ısınmam barınmam hep bu 250 tl mukabilinde karşılanacak, beynimi yıkayıp kendi terörlerine nefer edecekler, beceremezlerse evden atacaklardı.

Bu ihtimallerin üçü de gerçekleşmedi. Okulu bırakmayı ben istemedim, kimse de okumamda geri ödemeli sponsor olmadı. Fetö'yü ise hiçbir zaman sevmemişimdir ki nokta kadar menfaat için virgül gibi eğilmem. KYK'nın öğrenim kredisine başvurdum, çıktı. Aldım. Bir taraftan da part-time çalıştım. Okudum.

Evet bu öğrenim kredisi için faiz ödedim, neyleyim? Devlet sosyal değil, paran yoksa okuma diyor. Vatandaş sosyal değil, kimse kimseye su bile vermeye yanaşmıyor.

Kimseye gidip ihtiyacım için ağız eğmem. Paraya ihtiyacım olduğunda varsa anam-babamdan, yoksa bankadan borç alırım. Öbür tarafta sorulduğunda, dünyanın en zengin müslümanları kataloğundan bakıp bakıp hepsinden şikayetçi olacağım. Kutsal öğretiye uymadılar, mallarını diğer müslümanlar ile paylaşmadılar diyeceğim. Pistonlar, zengin falan olma, senden de şikayetçi olur, hak iddia ederim ahirette.

GT250rAlanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4 Silindirden başkası YALAN
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Şimdi, bunun dışında, ben CBR250'yi satıp CBR500 alacağım. 5-6 bin TL kadar eksiğim var. Malum faiz haram, faize bulaşıp günaha girmek istemiyorum.

Bana bu meblağı, 12 taksitle borç olarak verebilecek, bunun karşılığında faiz istemeyecek, hayır duam ile yetinecek bir din kardeşi aranıyor. Var mı bu işe gönüllü olan? Her taksit için ayrı senet yaparız. Olmaz mı?

Eğer bana 6 bin tl'yi yukardaki koşullar ile verecek gönüllü bir din kardeşi bulamazsam kredi çekeceğim. Hadi, göreyim sizi....

Bir de, arkadaş, devlet faiz alıyor? Kimse ondan bahsetmiyor? Pistonlar geliyor, saçmalayıp duruyor. Birileri de ciddiye alıyor.

Elektrik, su, doğalgaz, telefon faturanı ödemediğinde faiz işliyor mu?
    Polisin yazığı trafik cezanı vaktinde ödemezsen faiz işliyor mu?
    Genel sağlık sigortanı vaktinde yatırmazsan faiz işliyor mu?
    Devlet her türlü alacağına faiz işletiyor mu?

Faiz haramdır diyen arkadaşların cevaplarını merak ediyorum.

Faiz alıp vermek haram ise, benim güzel ülkemde bütün banka çalışanları günahkar. Maaşlarını nasıl kazanıyolar? Bankalarin getirisi olan faiz ile ?
    Aman tanrım, lanet olsun dostum. Bankacı'ya ürün sattım. O adam bu parayı faizden kazandı. Haram para bana geldi.

Temmuz ayında bi kredi bitiyor. Bi kredi daha çekicem.. El mahkum, bacak (!) gardiyan
    "Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum."
    Deniz Gezmiş 28 Şubat 1947 - 6 Mayıs 1972

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Alıntı Pistonlar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ey konu sahibi arkadaş!!!
    Allah a peygamberimize savaş açmak mı istiyorsun?

Faizi bırak tevbe et
    Birincisi, kaç farklı konuda kaç farklı kez soruldu: Konu sahibi arkadaşın bir dine mensup olduğunu ve o dinin seninki ile aynı olduğunu nereden biliyorsun da bu kadar taraflı yorumlarda bulunuyorsun?

İkincisi, hadi bir el at o zaman da @efendy06'nın motoru faizsiz alınsın.

Konuşmaya gelince laf çok icraata gelince ses yok.

Geçenlerde bir caps'e denk gelmiştim, paylaşayım da ortam şenlensin:

espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Ramzey Karaca 100
    Alıntı DreamTheater adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gayet güzel oldu bu iş, bankadan para çektin bu mal (para) ile gidip motor aldın, paranın yani bankadan çektiğin malın değer kaybınıda ekleyip bankaya malını (parasını) geri ödediğinde mis gibi HELAL inden bir motorsikletin oluyor, ohh ne güzel...

gidipte kredini tefeciden alaydın o zaman iş değişirdi, geri öderken paranın değer kaybını ödediğin gibi ekstradan ödeyeceğin FAİZ sebebiyle günahada girerdin, neyseki Allah korumuşta öyle bir hataya düşmemişsin...

Hayırlı olsun motorun kardeş
    çok romantik bir yaklaşım olmuş hocam.demek bankaya sadece verdiği paranın değer kaybını telafi edip geri ödüyoruz? (hayır kurumu ya banka)
    Günahına sevabına dair bir söylemim yok ancak; evet banka para kazanmak için para satar.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Alıntı gibigibi1985 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok romantik bir yaklaşım olmuş hocam.demek bankaya sadece verdiği paranın değer kaybını telafi edip geri ödüyoruz? (hayır kurumu ya banka)
    Günahına sevabına dair bir söylemim yok ancak; evet banka para kazanmak için para satar.
    DreamTheater biraz fazla iyi niyetli yaklaşmış ancak siz haklısınız. Banka dediğimiz kurum sonuçta "kar amacı güden" bir işletme ve para kazanmak zorunda.

Bankadan para alıp geri ödemenin, tefeciden para alıp geri ödemeye göre daha mantıklı oluşunun sebebi ise sözleşmeler, bankanın denetleniyor oluşu ve vergi veriyor oluşu.

Bu nedenle bankadan kredi kullanmak doğrudur. Bankanın kazanmasında da bir sorun yoktur. (Ülkemiz bile dış fonlardan borç alıyor, yanlış olsa yapmazdı değil mi?) Arkadaşın kredi aldığı bankanın sahibi, (örneğin) arkadaşın bakkal dükkanına gelerek maliyetine (karsız) alışveriş yapamadığı gibi, arkadaş da bankadan (bankanın) kar etmediği bir alışveriş yapamayacaktır.

Bu düzen suç teşkil etmemektedir ve gönül rahatlığı ile yapılabilir. (pistonlar bu cümlem sana)
    DreamTheater bunu beğendi.

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı voljjn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba,

Ye ni uye oldum, evliyim çocugum yok yasim 26. Evim var kira odemiyorum, esim ve ben ile birlikte evimize toplam 4 bin lira civari(yukselebiliyor) gelirimiz var.

Hali hazirda bir motorum ve cekilmis bir kredim var. Suanki motorumu satsam cekmis oldugum krediyi kafa kafaya kapatiyor. Satip onu kapatacagim, puanim yuksek oldugu icin kapatmadan da kredi alabiliyorum.

Esimin ve benim tum ekipmanlarimiz mevcut ve bu 3. motorum olacak. 200~250~650

Aylik 400 lira erzak 400-450 lira civari faturalar 500 lira civari sigara 500 lira civari kredi karti odemesi giderlerim var. Keyfi şeyleri saymiyorum onlar tolere edilebilir.

Onun disinsa öluyorum su ver diyecegim bir akrabam annem babam yok tek tabanca yuvarlaniyoruz,

yarin 20 bin liraya aylik odemesi 650 lira olacak sekilde bir kredi cekip motosiklet alma arifesindeyim, bu baglamda motoru almalimiyim? Faiz haram falan demeyin oyle seylere inanmiyorum, inanana saygi duyuyorum.

Akil danisacagim bir abim bir babam olmadigi icin buradaki abilerime kardeslerime sorma gerekliligi hissettim, bu cercevede yorumlarinizi yaparsaniz minnettar olurum, tekeriniz duz bassin.
    Kardeşim eğer ciddiysen sakın böyle bir işe girişme.

Çoluğunun çocuğunun rızkını keyfi bir işe yatırma derim. Zaten motorun varmış, bakımlarını yaptır keyifli keyifli bin derim. Yok illa bunu satıpbaşka motor alacaksan da 3000-5000TL civarı bir motor al keyifle sür derim.

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Çoluğunun çocuğunun rızkını keyfi bir işe yatırma derim. Zaten motorun varmış, bakımlarını yaptır keyifli keyifli bin derim. Yok illa bunu satıpbaşka motor alacaksan da 3000-5000TL civarı bir motor al keyifle sür derim.
    Arkadaş motoru bu şekilde aldı.

X-Slim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Tvs Jupiter 110 CC
    Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 Senedir Elektronik sigara kullanıyorum ve sigaradan daha pahalı, dipnot olsun istedim
    Bunu beğendim teşekkür ederim hocam
    Son zamanda popiler olması sonucu arkadaşlarımda ucuza denk geliyor vs ağızdan dolma bilgiler ile konuşuyorlardı bir türlü anlatamıyorum
    dipnot : Sigara kullanmıyorum

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Elektronik sigarada sağlığa zararlı
    Ciğerleri su toplar

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yeni motorunuz hayırlı olsun güle güle kullanın.

Bu yoruma ise yorum yapmadan geçemeyeceğim. Tam böyle insanın hevesini kaçırmalık, sinir bir yorum yapmşsınız. Sanki adamın çoluğu cocugu varda evde yorganları kemırıyorlar, konu sahıbıde motor alıyor. Ne biçim yorum bu çolugun cocugun rızkını keyfıne harcama? Insanlar evlendı dıye mezara mı gırsın kendı için hiç mi bişey yapmasın gencecıkler daha. İnsanın içini şişirirsiniz.
    efendy06, espresso ve maktama bunu beğendiler.

Alıntı gibigibi1985 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mal satar yani, değer kaybını ve karını koyar, ekstrası varsa o haram, devlete güvendiğimize göre, yani güvenecek başka ne varda güvenelim, güvenecek kurum devlet, oda olmasa oranı belirleyenin doğruluğuna nasıl güveneceğiz, anlatabildimmi olayı, yani faiz denen olayın sınırını belirleyen güvenilir birşeyler olmalı, oda devlet, bu dayanak noktasıda hatalıysa bu iş zaten bitmiş, herşeyde fazi var o zaman, olay çöker...

yani para kazanmak için satar demene gerekmi var, elbette öyle ve güvenilir kurum kabul ettiğimiz yer devlet olduğuna göre faiz varsada vebali devleti yönetenlere, yapacak birşey yok sistem böyle, başka yoluda yok, bunada olmaz derlerse zaten yapacak birşey yok arkadaşım, daha ne diyim, kimseye güvenemeyecekmiyiz biz...

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:51 ----------

Alıntı cenkyenmez adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    DreamTheater biraz fazla iyi niyetli yaklaşmış ancak siz haklısınız. Banka dediğimiz kurum sonuçta "kar amacı güden" bir işletme ve para kazanmak zorunda.

Bankadan para alıp geri ödemenin, tefeciden para alıp geri ödemeye göre daha mantıklı oluşunun sebebi ise sözleşmeler, bankanın denetleniyor oluşu ve vergi veriyor oluşu.

Bu nedenle bankadan kredi kullanmak doğrudur. Bankanın kazanmasında da bir sorun yoktur. (Ülkemiz bile dış fonlardan borç alıyor, yanlış olsa yapmazdı değil mi?) Arkadaşın kredi aldığı bankanın sahibi, (örneğin) arkadaşın bakkal dükkanına gelerek maliyetine (karsız) alışveriş yapamadığı gibi, arkadaş da bankadan (bankanın) kar etmediği bir alışveriş yapamayacaktır.

Bu düzen suç teşkil etmemektedir ve gönül rahatlığı ile yapılabilir. (pistonlar bu cümlem sana)
    gayet güzel, benimde fazla iyimser sayılsamda anlatmak istediğim buydu...

Bu arada arkadaşa sözüm, mali durumunu sen bilirsin, sana tavsiyem kendini dara düşürmeyecek şekilde bu sadece motor için değil, herşeyde böyle olsun, alabileceğinin en iyisini almaya çalış, yaşayabileceğinin en iyisini yaşamaya ve yapma çalış, motorunuda böyle almışsın sanırım, hayırlı olsun güle güle kullan, seni mutlu ettimi en önemlisi budur...

Bizim milletimiz neden böyle arkadaşlar? Size motoru almalımıyım diye sordum, faiz yada sigara sormadım motor dışında herşeyi konuştunuz.

Faiz harammışmış, umrumdamı haram olması olmaması? İnanmıyorum dedim anlamadınız mı? İnanmıyorum. Motoru aldık, keyifle biniyoruz adamlar hala faiz konuşuyor, şaka gibisiniz.
    cenkyenmez ve espresso bunu beğendiler.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Alıntı EldekiDebryj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni motorunuz hayırlı olsun güle güle kullanın.

Bu yoruma ise yorum yapmadan geçemeyeceğim. Tam böyle insanın hevesini kaçırmalık, sinir bir yorum yapmşsınız. Sanki adamın çoluğu cocugu varda evde yorganları kemırıyorlar, konu sahıbıde motor alıyor. Ne biçim yorum bu çolugun cocugun rızkını keyfıne harcama? Insanlar evlendı dıye mezara mı gırsın kendı için hiç mi bişey yapmasın gencecıkler daha. İnsanın içini şişirirsiniz.
    Ablacım siz motoru satabildiniz mi son durum nedir ?

motora bayıldım harley davidson gibi harikaaa kazasız belasız sürüşler

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Alıntı Pistonlar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elektronik sigarada sağlığa zararlı
    Ciğerleri su toplar
    Yorum yazdığına göre foruma ve konuya giriyorsun. Sana sorulan iki soru var yukarıda. 1-İnanmayan adama taraflı öneriler verme nedeni ve efendy06'nın motoru nasıl alacağı.

@voljjn hocam sana tekrar hayırlı olsun, keyifle ve güzel günlerde binersin umarım. Forumda anlaşmazlık oluyor özellikle şu kredi konusunda. Bu konuda tek taraflı yorumlarda bulunan kullanıcılara durumu izah edebilmek için bu kadar uzuyor. Herkesin kendi gibi inandığını zanneden piston var malum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı cenkyenmez adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yorum yazdığına göre foruma ve konuya giriyorsun. Sana sorulan iki soru var yukarıda. 1-İnanmayan adama taraflı öneriler verme nedeni ve efendy06'nın motoru nasıl alacağı.

@voljjn hocam sana tekrar hayırlı olsun, keyifle ve güzel günlerde binersin umarım. Forumda anlaşmazlık oluyor özellikle şu kredi konusunda. Bu konuda tek taraflı yorumlarda bulunan kullanıcılara durumu izah edebilmek için bu kadar uzuyor. Herkesin kendi gibi inandığını zanneden piston var malum.
    Söylenmesi gerekeni söyledim
    Beni en çok sinirlendiren yapmamak faiz yemek değil
    Beni asıl sinirlendiren faizin haram olduğunu faizle ilgili ayetleri inkar etmek
    Dinden çıkartan durumlar bunlar

Ya arkadaş faizi yiyorsan yede fakat FAİZİN HARAM OLDUĞUNU İNKAR ETME

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:45 ----------

Bakara Suresi 279 da faizin haram olduğunu
    Allah a peygamberimize savaş açmak olduğu belirtilmiş
    Hala faiz haram değil diyenler var ne diyeyim bunlara
    Allah ıslah etsin bunları

Bu tür zihniyettekiler Kuran ı Kerim ve anlamını okuduğunu sanmıyorum
    Okusalar böyle demezler

Ama yok onlar devrimcilerin gazetecilerin yazmış olduğu din kitaplarını okur
    Hadisleri inkar edip ayetlere işine göre geldiklerine inanırlar

Geçmiş gün eski bir arkadaşla tartıştım öyle arkadaş olmaz olsun
    Sadece 2 tane hadisin olduğuna inanıyor

Ayetleri Hadisleri inkar etmeyelim lütfen!!!
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Trol ise komik değil gerçek ise üzücü bir insanın şu durumda olması.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ablacım siz motoru satabildiniz mi son durum nedir ?
    Satmadık bizde, alcaksan ilan açınca haber vereyım.:D İsyan edip sıfır alırsın :D hahaha
    600RR başımıza kalcak. En kötü kendime yeni bir duke alırım bende napimm. :D
    Saka bıyana ustune ekleyecegımız para içinde bıraz beklıyoruz bu yaz kesin elimize geçsin nolur nolmaz dıye. Satılırsa beklemeyelım ötekini almak için, yaz geldi zaten. Bılmıyorum belki başımızada kalabılır ama olsun.
    efendy06 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)