Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Motosiklet uzun yol 900 km tahmini

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    03:30 yola çıkış için çok tehlikeli bir saat. Kamyon otobüs kazalarının çoğu sabaha karşı olur. sabahın erken saatlerinde çiğ düşer yol kaygan ve ıslak olur. Gün doğmadan yola çıkmayın bence. 1saat aralıklarla mola verin. Kendinizi mola yerlerine hedeflemeyin saat sınırı koymayın. Yoksa farkında olmadan hızlanıyor insan ve hız daha çok yorar adamı, hele ki cbr gibi ss motorla bu kadar uzun yol keyif yerine eziyete dönebilir. Yolda yağmura falan yakalanma riski de çok fazla hava durumu bütün planlarınızı bozabilir. O yüzden kendinizi şartlamayın o kadar. Haziran ayı karadeniz bölgesinin en fazla yağış alan aylarından biri.
    GezeGeze bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    2 güne bölsen daha iyi olabilir gün içi 900 km çok fazla 235 kmde mola verirsen deponu ben doldurayım )

0silindir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125R
    Yorumlarınız için teşekkür ederim :D Bu yaptıklarım tahmini olarak değişebilirde kafamda böyle kurguladım ama tabiki yorulduğum yerde molamı vericem.Ama bilmiyorum bakalım ya teşekkürler herşey için

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Planı bile korkuttu gözümü... Molasız zevkten çok eziyet olacak gibi görünüyor... Varsa otobüsü tercih ederdim şahsen.
    "Mola"dan kastım arada bir yerde konaklamaktı. Yoksa ciddi risk almış olacaksınız.

Bence daha kısa bir uzun yol deneyiminden sonra böyle bir işe kalkışmanız daha akıllıca olur.

Motosiklet, genel itibariyle uzun yol için üretilmiş bir araç değil (*), hele hele sizinki hiç değil. İmkansız mı? Tabii ki değil. Ama çok ciddi eziyet ve risk, hele sizin planınıza göre.

(*) uzun yol için üretilmiş olanlar da motosiklete benzemiyor zaten geri vites var Goldwing'te. Bagaj hacmi toplamda benim arabadan büyük nerdeyse

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:16 ----------

Alıntı 0silindir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yorumlarınız için teşekkür ederim :D Bu yaptıklarım tahmini olarak değişebilirde kafamda böyle kurguladım ama tabiki yorulduğum yerde molamı vericem.Ama bilmiyorum bakalım ya teşekkürler herşey için
    ille de yapacaksanız, maddi ve akli olarak "çok zorlarsa çeker kenara kalırım bir gece bi motelde" diyebilin yola çıkmadan önce. Maddi ve akli olarak hazırlayın yani kendinizi. Yoksa gereksiz yere sınırları zorlayıp ciddi riske atmış olacaksınız kendinizi.

Motosikleti
    Honda Cbr 125R
    tabiki baktım sıktı çeker bi yerde otelde kalırım 1 gün sonra devam ederim keyfi tamamen bi acelem yok geze geze gidicem
    mombohunter ve GezeGeze bunu beğendiler.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Ben 15 saatte 2-3 stop, bilemedin 4 stop ile 1050 km yol sürdüm yakın geçmişte.. "Zaruri olarak yaptım, ama motosikletim de uygundu bu yola..

Bkz 1.000 km'den sonra..

Hasmet'in dediği gibi iş deği, hele hele senin motosikletin ile gerçekten iş değil..

Daha sistematik bir plan izlemeni tavsiye ederim, ben Cbr 125 kullandım, tam manası ile yarış motosikleti değil evet, ama yol motosikleti de değil.
    gibigibi1985 ve GezeGeze bunu beğendiler.

mehmet tufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BURGMAN
    1 günde o yolu gitmek zevkten çok eziyet olur ki motosikletin touring değil. acele etme tavsiyelere uy, en azından 100 km de bir mola ver,

yineliyorum ACELE ETME.

basit örnek veriyorum, ben burgman kullanıyorum motosiklet doğru düzgün rüzgar bile almıyor ama şehir içinde 50 km yapınca bile aptallaşıyorum. var gerisini sen hesapla.

reclusive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AT1000Dct+Xmax250
    kendine ve motoruna güveniyorsan hiç durma bile.Ahmet 100km de yorulur mehmet 200km de. iş sende bitiyor olumsuz yorumlara takılıpda canını sıkma.

Motosikleti
    Honda Cbr 125R
    Alıntı reclusive adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kendine ve motoruna güveniyorsan hiç durma bile.Ahmet 100km de yorulur mehmet 200km de. iş sende bitiyor olumsuz yorumlara takılıpda canını sıkma.
    Hocam yok canımı sıktığım yokta tavsiyeler taktikleri alıyorum.Hani örnek olarak ben o rotayı yaptım ama aslında amacım şuydu.

80 KM Hız ile gidip
    Her 100 km'de 15dk mola vermek
    Acelem yok saat 03:30'da çıkma nedenim ise istanbuldaki o aptal sürücülere yakalanmamak kendimi riske atmamak için ilk durağımı 235km sonra yapmıştım ama şimdi onu tekrar düzene alacağım zaten gidiş tarihim
    23 Haziran 2017 diye tahmin ediyorum.
    Herhangi bi işim vs yok tamamen eğlence o yüzden baktım yoruldum çeker bi otele kalırım 1 gün

reclusive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AT1000Dct+Xmax250
    Hocam yok canımı sıktığım yokta tavsiyeler taktikleri alıyorum.Hani örnek olarak ben o rotayı yaptım ama aslında amacım şuydu.

80 KM Hız ile gidip
    Her 100 km'de 15dk mola vermek
    Acelem yok saat 03:30'da çıkma nedenim ise istanbuldaki o aptal sürücülere yakalanmamak kendimi riske atmamak için ilk durağımı 235km sonra yapmıştım ama şimdi onu tekrar düzene alacağım zaten gidiş tarihim
    23 Haziran 2017 diye tahmin ediyorum.
    Herhangi bi işim vs yok tamamen eğlence o yüzden baktım yoruldum çeker bi otele kalırım 1 gün
    şunu izlede gaza gel biraz ozaman :D https://www.youtube.com/watch?v=aw9zRGU_r-s

Motosikleti
    Honda Cbr 125R
    Alıntı reclusive adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şunu izlede gaza gel biraz ozaman :D https://www.youtube.com/watch?v=aw9zRGU_r-s
    Bunu biliyorum hocam yağmurda yağıyor felan :D bütün uzun yolları izledim neredeyse gazlık bi durumda yok :D dediğim gibi eğlence amaçlı gidicem :D yine tekrardan izleyim bari hoşuma gidiyor :D

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Yorumlarınız için teşekkür ederim yolu 2ye bölmek gibi bi düşüncem yok yamaha delight gidiyorsa benimkide gider herhalde 😂 Taktiklerinizi yanıma almam gerkeen şeyleri not ettim teşekkür ederim hepinize
    Hacım motor gider niye gitmesin, senin için söylüyor herkes dinlenerek git yorgunluk arttıkça bu dünyadan ayrılma şansın yükseliyor yoksa mopette gider o yolu..
    Açacaksın gazı, vereceksin coşkuyu ...

X-Slim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Tvs Jupiter 110 CC
    Cbf 150 ile 100 km bile beni yoruyor maşallah

Arkadaşlar anlamıyorum sizi, bu kadar deneyimli insanlar yazıyor, sizlerde birşeyler biliyorsunuz ama hala hataya devam....
    125lik 200 lük 250 lik vs. bu tarz güçsüz uzun yola uygun olmayan motorlarla 900 km. ler, tamam her motor uzun yol yapar ama uzun zamanda, 130 140 ı geçemeyen, 110 la giderken nerdeyse son devirde son güçte olan, süper sport bile sayılmayan motorlarla bir seferde 900 km. gitmek kusura bakmayın delilik, şeridi ortalayıp gidiyoruz, arabayı sollayacaksın güç yok, sağa yanaşsan anında dibinden geçerler, adamdan saymaz bizim şoförler, motor güçlü olacak büyük olacakki saysınlar seni, yol mol vereyim diye kenara çekilmek zorunda kalmayacaksın, yani uygun olacak motor, bunu kastediyorum,motor işi zevk işidir, sakin sakin gideceksiniz, giderken rahat olacaksınız donanım tam olacak vs.

Uzun yol yapacağım diyorsanız, birkere üst baş tam olacak, 4 mevsim kıyafet şart bence, çizme koruma vs. her şarta hazır olun, yazın bile donarsınız, uzun yol genelde seyir hızım 110-120 olur mesela, önümü gördümmü yol uygunsa basarımda, ama küçük motorla eziyet çekmem, aslı Pist yarışları için olan bence piyasaya herkese satılması yasak olması gereken SS motorlarla 900-1000 km.tek seferde gitmek eziyetten başka şey değil, bin otobüse arabaya git, gideceksen ille, o zaman 900 km. yi 2 günde git, ölmekmi istiyorsunuz Allah aşkına...

ha 900 km. gidilmezmi, rahatça gidilir, adamlar dünyayı geziyor motorla, ama neyle geziyorlar ENDURO ile genelde, yada yol motoruyla, ss le ufak hacimliyle, skutırla değil, ufak motor heleki skutır acaip riskli, yanından geçiyor araba 160 la 200 le, uçar gidersin, otoyolda adı otoyol delikler kasisler bir bakmışsın asfalt ek yeri, kademeli, arabayla girince küüüt diye vurup arabayı havaya atıyor, hızda 110 üstelik, köprülerde derzler, çapraz ve bir tarafı dalgalı asfalt hatalı, sizin ufak motorlar buralara denk gelince ne olacağını biliyormusunuz?

Uzun yol yapılacaksa heleki 700-800 km. gibi, birkere dediğim gibi, üst baş tam olacak, motor enduro yada cruiser olacak, yükten bahsetmiş arkadaş, 7kg. yu geçmesin demiş, güldüm kusura bakmayın, tabii bunu o ufak motora göre söylemiş, atında enduro yok adamın, şantiyeye gidiyorum ben, 700 km. gibi yol, motor 230 kg. ben 85. kiloyum, yan ve arka çantalar var ve dolular, onlarda gelir 30kg. eder sana 350kg. ya yakın yük, daha fazlasıda olur olmaz değil, dediğim gibi uzun yol yapılacaksa motor uygun olacak, sizin dediğiniz küçük hacimli ss bile sayılmayacak, ki SS le bile uzun yol uygun olmaz, sport motorla yarış yapılır, hız yapılır, olayı bu, bin bna 1000km. git, deli derler adama, kusura bakmayın, buna ne vücut dayanır ne kafa, ölürsünüz yahu....

gidiyorum enduro ile tam yükle 620km. araba kadar yoruyor beni, 1 1.5 saatte bir mola verip çay vs. içip dinlene dinlene giderim, genelde 110-120 giderim, uygunsa basarım, bizim ülkede hızlı gitmek risk, ayrıca motorun heleki enduro yada yol motorlarının zevki basmak değil sakin gitmektir, yumuşak sürüş derler, bu tarz sürşünüz olacak, viraj vs. yormaz beni, tek dikkat ettiğim dikkatim azalıyormu, en ufak kayıp hissettiğinizde durun mola verin yada yavaşlayın, hızı unutun, basarım ama ortam çok uygunsa, oda 150 falan, 200 ve üstü değil, zaten zevkde almam, neyse böyle işte...

uzun yola ufak motorla çıkmayın, ss le çıkmayın naked la çıkmayın, çıkarsanızda 900 km. gibi bir yol 1 günde almak için kendinizi riske atmayın, adam gibi uzun yol motorunuz ve tecrübeniz olana dek daha kısa mesafelerde gezin dolaşın, ASLA basmayın, 200 ü ve üstünü unutun, ÖLÜRSÜNÜZ, heleki bizim memlekette, yapmayın etmeyin, biraz yabancılara bakın, adamlar ülke ülke geziyor, yolda denk gelirsiniz, dikkat edin nasıl gidiyorlar, sakin, yavaş, dediklerimi unutmayın arkadaşlar...
    0silindir bunu beğendi.

Motosikleti
    Ramzey Karaca 100
    Alıntı Ali Cihangir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar anlamıyorum sizi, bu kadar deneyimli insanlar yazıyor, sizlerde birşeyler biliyorsunuz ama hala hataya devam....
    125lik 200 lük 250 lik vs. bu tarz güçsüz uzun yola uygun olmayan motorlarla 900 km. ler, tamam her motor uzun yol yapar ama uzun zamanda, 130 140 ı geçemeyen, 110 la giderken nerdeyse son devirde son güçte olan, süper sport bile sayılmayan motorlarla bir seferde 900 km. gitmek kusura bakmayın delilik, şeridi ortalayıp gidiyoruz, arabayı sollayacaksın güç yok, sağa yanaşsan anında dibinden geçerler, adamdan saymaz bizim şoförler, motor güçlü olacak büyük olacakki saysınlar seni, yol mol vereyim diye kenara çekilmek zorunda kalmayacaksın, yani uygun olacak motor, bunu kastediyorum,motor işi zevk işidir, sakin sakin gideceksiniz, giderken rahat olacaksınız donanım tam olacak vs.

Uzun yol yapacağım diyorsanız, birkere üst baş tam olacak, 4 mevsim kıyafet şart bence, çizme koruma vs. her şarta hazır olun, yazın bile donarsınız, uzun yol genelde seyir hızım 110-120 olur mesela, önümü gördümmü yol uygunsa basarımda, ama küçük motorla eziyet çekmem, aslı Pist yarışları için olan bence piyasaya herkese satılması yasak olması gereken SS motorlarla 900-1000 km.tek seferde gitmek eziyetten başka şey değil, bin otobüse arabaya git, gideceksen ille, o zaman 900 km. yi 2 günde git, ölmekmi istiyorsunuz Allah aşkına...

ha 900 km. gidilmezmi, rahatça gidilir, adamlar dünyayı geziyor motorla, ama neyle geziyorlar ENDURO ile genelde, yada yol motoruyla, ss le ufak hacimliyle, skutırla değil, ufak motor heleki skutır acaip riskli, yanından geçiyor araba 160 la 200 le, uçar gidersin, otoyolda adı otoyol delikler kasisler bir bakmışsın asfalt ek yeri, kademeli, arabayla girince küüüt diye vurup arabayı havaya atıyor, hızda 110 üstelik, köprülerde derzler, çapraz ve bir tarafı dalgalı asfalt hatalı, sizin ufak motorlar buralara denk gelince ne olacağını biliyormusunuz?

Uzun yol yapılacaksa heleki 700-800 km. gibi, birkere dediğim gibi, üst baş tam olacak, motor enduro yada cruiser olacak, yükten bahsetmiş arkadaş, 7kg. yu geçmesin demiş, güldüm kusura bakmayın, tabii bunu o ufak motora göre söylemiş, atında enduro yok adamın, şantiyeye gidiyorum ben, 700 km. gibi yol, motor 230 kg. ben 85. kiloyum, yan ve arka çantalar var ve dolular, onlarda gelir 30kg. eder sana 350kg. ya yakın yük, daha fazlasıda olur olmaz değil, dediğim gibi uzun yol yapılacaksa motor uygun olacak, sizin dediğiniz küçük hacimli ss bile sayılmayacak, ki SS le bile uzun yol uygun olmaz, sport motorla yarış yapılır, hız yapılır, olayı bu, bin bna 1000km. git, deli derler adama, kusura bakmayın, buna ne vücut dayanır ne kafa, ölürsünüz yahu....

gidiyorum enduro ile tam yükle 620km. araba kadar yoruyor beni, 1 1.5 saatte bir mola verip çay vs. içip dinlene dinlene giderim, genelde 110-120 giderim, uygunsa basarım, bizim ülkede hızlı gitmek risk, ayrıca motorun heleki enduro yada yol motorlarının zevki basmak değil sakin gitmektir, yumuşak sürüş derler, bu tarz sürşünüz olacak, viraj vs. yormaz beni, tek dikkat ettiğim dikkatim azalıyormu, en ufak kayıp hissettiğinizde durun mola verin yada yavaşlayın, hızı unutun, basarım ama ortam çok uygunsa, oda 150 falan, 200 ve üstü değil, zaten zevkde almam, neyse böyle işte...

uzun yola ufak motorla çıkmayın, ss le çıkmayın naked la çıkmayın, çıkarsanızda 900 km. gibi bir yol 1 günde almak için kendinizi riske atmayın, adam gibi uzun yol motorunuz ve tecrübeniz olana dek daha kısa mesafelerde gezin dolaşın, ASLA basmayın, 200 ü ve üstünü unutun, ÖLÜRSÜNÜZ, heleki bizim memlekette, yapmayın etmeyin, biraz yabancılara bakın, adamlar ülke ülke geziyor, yolda denk gelirsiniz, dikkat edin nasıl gidiyorlar, sakin, yavaş, dediklerimi unutmayın arkadaşlar...
    İnsanların şevkini bu kadar kırmayın yahu onunla olmaz bununla.Olur baba 900 olmaz 300 km olur herneyse 110 la olmaz 70 km ile olur sıkıntı yok.Kendinize göre bir prensip belirleyip moral bozmayın yahu.bakın o kadar güzel öneriler var.Adamlar skuterla ybr ile dünya turu yapıyor.İllaki yorulacak eziyet çekecek.Bisikletle giden eziyet çekmiyor mu?sanki adam ulaşım amacıyla gitmek istiyor.Yahu motosikleti seviyor elinde bu var.Böler 2 ye 3 egider ne var bunda?gerekirse 50 km ile güvenlik şeridinde gider

zaten bende böl git diyorum, okumuyormusun? bu işin oluruda bu olur diyorum, adam ulaşım amacıyla gitmiyor, bin otobüse git, otobüs biletimi alamadın, zevk için gidiyor madem gideceksin o zaman zamana yay git, skutırla ybr ile dünya turu olur elbet, gene okumamışsın, ne demişim her motorla uzun yol yapılır, yapılır ama şartları var.

gerekirse 50 km. ile güvenlik şeridindemi gider, ohoooo sana ne desemki, güvenlik şeridine bırak 50 yi, hiç giremez bile, kural neyse uyacaksın, otoyolda sağdan sağdan git desende itiraz ederim, başkalarınıda riske atmayacaksın, tıs tıs 50 ile şeridin sağından git adam arabayla gelsin 110 la karşıdan gelende olsun, atsın seni dışarı, şehir içinde değiliz, dağın başında uzun yoldayız, kimse acımaz sana, sonra araba suçlu, araba ile aynı hakka sahipsin, araba ile başedecek gücünde olacak, anlatmak istediğimi anladınmı acaba? yok öyle 50 ile tıs tıs gitmek, heleki emniyet şerdinde...

kendime göre prensipmi, kendini geliştir biraz, bunlar benim prensibim değil, gerçekler, adam gibi işi bilenlere sor anlatsınlar sana...

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Mola süreleriniz 15-20 dk. gözüküyor; yeterli olmayacaktır bir kaç yüz kilometrelik yolculukta.

Rüzgar yükünü mutlaka dikkate alınız. Hatta, hava durumundan kontrol ediniz rüzgar şiddetini, güzergahınızdaki.

Nazilli - Denizli arasını, ki 80 km ile tek seferde 1 saatte rahat alınabilinecek bir yol; dümdüz neredeyse, çift şeritli, bölünmüş yol ve trafiğin tenha olduğu bir saate...

3 saatte falan ancak vardım!

Nazilli çıkışında, Denizli yönünde, öyle bir rüzgar vardı ki, 200 kg'ya şerit atlatıyordu neredeyse...

35-40 km gittim gidemedim, 1 saatte falan; hızım da 40-50'ye düştü; basmak mümkün değil; dengeyi kaybediyorsun.

Sanki yelkenli kullanıyorum. Rüzgara yatmayı da öyle öğrendim.

Baktım olmuyor, çektim kenara, mola verdim, 1 saatte kendime ancak gelebildim, sersemlikten...

Hele ki sizin yolculukta, öğle yemeği için falan durduğunuzda, bi oh diyorsunuz, 150 km'den sonra falan, yemekti, tatlıydı, üstüne kahveydi, kalkasınız gelmiyor, biraz daha dinleneyim diyerekten

Ayak üstü tost yiyerek 15dk'da, geç kalırsa promosyonu yanacak diye endişe eden kurye arkadaşların telaşıyla bir yere yetişmeye çalışarak sürmeye kalkmayın...

Buradan, şimdi ismini unuttuğum bir arkadaşın güzel yorumuyla kapatıyım, ki hep aklımdadır motosiklet ile uzun yola çıkarken:

Daha erken vardınız diye size kimse madalya takmayacak.

Ama zaten belirtmişsiniz, keyif için geze geze gitmek istediğinizi...Bu iyi!

Güvenli ve eğlenceli yolculuklar.

Not: Küçük cc motosiklet için, harbiden bir yere ölüm kalım diye yetişmiyorsanız, 300km'lik yolun gideri 5-6 saattir. Bir 2. etap 300 km için araya bi 2'şer saat daha ekleyin; pertiniz çıkmamışsa hala...

Kardeş sabah 10 gibi çık hava karardığında çek bir yerde çadırla yada bir otel de konakla gidersin ama 125 likle 400 km sonra durdukyere elin bile seğirir

geze geze keyif için, tamam, zamana ve günlere yayarak, mola vererek, yatarak çadır kurarak otelde konaklayarak...

yok ben giderim 900 km. bir günde 125 likle... aha gidersin.... zaten gidemezsiniz, gitsenizde 2 ihtimal var, ya varırısınız pertiniz çıkmış halde, zevk değil acılar içinde, yada hastanede gözünüzü açar yada açamazsınız, bu derecede sert yazıyorum ki durumun zorluğunu anlayın, hafta sonu gezisine benzemez bu işler, dost acı söyler derler, herşeyin bir oluru bir kuralı var, heleki Türkiye gibi bir ülkede yaşıyosanız, saygısız anlayışsız sürücülerin bol olduğu yolların dandik ve hatalı olduğu bir ülkedeyseniz...

yoldan geliyoruz, üst baş böcek içinde leş gibiyiz, ter pas bir yana, yorgunluk bir yana, motorda uygunken bu derece meşakatli bir işi nede kolay hafif alıyorlar inalır gibi değil, otoyolda dağın başında kimse acımaz size, 125 likle giderken tırın biri sollasın yada serserinin biri yakın geçsin bak ne oluyor, şaka geliyor size sanırım, birde güvenlik şeridinden git demezlermi, ya havle.....

Motosikleti
    Honda Cbr250R -> Yamaha MT-07
    Anladığım kadarıyla yolculuk yapayım ama keyifli geçsin isteğin var ama emin ol o yolculuk keyifli geçmez. Aynı tipte motor kullandığım için özellikle söylüyorum. Bir gün leventten çıktım garipçe - rumeli feneri - demirciköy - kilyos yaptım geri dönerken artık bel ağrısından kıvranıyordum sahilde trafikte sağa çekip kaldırıma oturdum o derece. Şimdi benim vücut performansım seninkiyle aynı olmayabilir evet ama bu yaptığım mesafe senin planladığın mesafeye yaklaşamaz bile. Bence yapma. Bir kaç en fazla iki saatlik mesafelerde kullan demek istediğimi daha net anlarsın.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)