Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

TopCase iç hacimleri hakkında yardım!

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda SH Mode
    Herkese merhaba! Bir sıkıntım mevcut. Scooter ile laptop taşıyacağım.Çantanın içinde başka ürünlerde olacağı için sırt çantasına koyup sırtıma almak istemiyorum. Tamamiyle güvenlik nedeniyle. Topcase alsam diye düşündüm ama firmalar ürünlerin dıştan dışa en uzun noktasını yazıyor. Bazıları oval olması nedeni ile ve plastik kalınlıklarını tahmin edemememden emin olamıyorum. Gidip görme şansım yok online satın alacağım. Bilenlerde yardım isteyim. 15.6 inç laptop ve çantasını sığdırabileceğim bir marka ve model istiyorum. Scooter olması sebebi ile 40-45 litre civarındakiler çok büyük olur düşüncesindeyim. Daha küçük hacimli topcase sığdırabilir miyim? İnternette hiç kaynak bulamadım bu konuda.

İkinci soru ise yine aynı konu ile ilgili. Topcase almaktansa sağlam bir sırt çantasını yolcu koltuğu ve arka demire sağlam şekilde bağlayıp ulaşımımı sağlasam sağlıklı olurmu? Bu seçenek daha ucuza uygulanabilir ama tabi benzer birşey denemiş kişilerden öneri almam lazım. Kask filesi veya sabitleme kancaları tarzı ürünler yardımcı olurmu??

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Top case iç hacimleri belki üreticilerin Web sayfalarında vardır. Bakmak lazım. Göz kararı 46 Litrelik her çantaya sığar diye tahmin ediyorum.

Benim esas uyarmak istediğim ley laptop ile ilgili. Laptopta mekanik harddisk varsa, o iş sakatlık çıkarır. Harddiskler motor sütünde taşınınca bir süre sonra titreşimden bozuluyor. Mekanik iğne o kadar titreşime dayanamıyor. Eğer imkan varsa ve halen SSD'li değilse, SSD terfisi yapıp motor tepesinde taşımaya o zaman başlayın.
    espresso ve ugur89 bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Scooter'in kendi bagajına sığıyordur belki, bir dene derim.

Benim xmax 250'yi almadan önce bizim işyerinde aynı motordan olan bir arkadaşa rica edip bagajı denemiştim. içine 14" laptop ve ıvır zıvırlarını koyduğum laptop çantam bagajına sığmıştı. Motoru alma kararım o zaman kesinleşmişti.

Zaferce'nin uyarısı önemli. Laptop içinde mekanik hard disk varsa, her ne kadar bu mekanik hard diskler elektriği kesik konumdayken disk kafası kilitlenip kendini güvenceye alıyor olsa da motordaki titreşimden zarar görme olasılığı yüksek. SSD disk kullanın. Hem performansı da farkediyor biraz.
    ugur89 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda SH Mode
    Cevaplar için teşekkürler.

Topcase üretici firmaları iç hacmi litre bazında veriyor. Ölçü verenlerde mevcut ama dıştan dışa en uzun noktayı verdikleri için iç bölüm hakkında tam fikir vermiyor. Scooterım Honda SH Mode modeli. Koltuk altı maalesef laptop çantasını almıyor.

Harddisk konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. İş bilgisayarı olduğu için ssd ile değişime yanaşmayacaklardır. Bu durumda şu şekilde soru soruyum o zaman. Bu şekilde bilgisayarları en sağlıklı ne şekilde taşıyabilirim? ya da taşıyabilir miyim??

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı ugur89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevaplar için teşekkürler.

Topcase üretici firmaları iç hacmi litre bazında veriyor. Ölçü verenlerde mevcut ama dıştan dışa en uzun noktayı verdikleri için iç bölüm hakkında tam fikir vermiyor. Scooterım Honda SH Mode modeli. Koltuk altı maalesef laptop çantasını almıyor.

Harddisk konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. İş bilgisayarı olduğu için ssd ile değişime yanaşmayacaklardır. Bu durumda şu şekilde soru soruyum o zaman. Bu şekilde bilgisayarları en sağlıklı ne şekilde taşıyabilirim? ya da taşıyabilir miyim??
    Bilgisayar tamamen kapalıyken kard diskin içindeki okuma yazma kafası kendini parkeder yani sarsıntıdan en az etkilenecek bölgeye çeker kendisini. Bu da tam kesin koruma olmasa da çalışıyor durumdaki haline göre oldukça iyi korur. Hatta bazı laptoplarda ya da disklerde hareket algılayıcı var, düşme algılayınca kafayı parkeden sistemler var ama her modelde olmayabiliyor, hele iş bilgisayarıysa ucuz modeldir kesin yoktur.

Mecburen laptopu çantada taşıyacaksanız tam kapandığından emin olun. yani işiniz bitince laptopun ekranı kapak gibi kapatıp çantaya atmak yerine sistemi tamamen kapatın ki kazara çanta içinde açılmasın. Laptop çantasındaki sünger korumalar da düzgünse bu şekilde laptopu motorun bagajında ya da çantasında taşırdım. SSD tabi ki daha garanti çözüm ama olmayabiliyor.
    Laptop çantasını sırtta taşırsanız da olur ama rahatsızlık verir, kaza anında size zarar verebilir. Sırtta taşımayın mümkünse. Her gün sırt çantası içinde laptop taşıyarak işe gidip geldiğimden biliyorum, en hafiflerden laptop en iyi sırt çantasında bile bir süre sonra rahatsızlık veriyor.

Tabi o disk kesin bozulacak deriz, ama anında bozulmaz, yine de bozulacakmış gibi düşünün, içinde kaybolunca üzüleceğiniz bilgiler varsa sık sık yedek alın. Zaten yedek alma işi her durumda yapmanız gereken bir iş, laptop gibi sarsıntılı ortamlara girmeyen disklerin hiç bir neden yokken bozulduğunu bile gördüğüm için birkaç yerde birden kopyası olmayan bilgiye kayıp gözüyle bakarım.
    Laptop diskinin bozulması dışında sarsıntıdan laptopun kendisi de çabuk eskiyebilir. bağlantıları oynar vb. işyeri laptobuysa garantisi vardır, bozulunca bu bozuldu neden çabuk bozuldu ki diye bilmemezlikten gelin işyerinin IT elemanı halletsin.
    ugur89 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler