Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

"Güvenlik için yüksek sesli egsoz" kandırmacası

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Homolog egzozlar motosikletinizi doğru vites ve doğru devirde kullanıyorsanız dikkat çekici ya da rahatsız edici bir ses çıkarmazlar.(çoğunlukla)
    Eğer önünüzde giden bir araç sizin egzoz sesinizi duyuyorsa apaçi gibi bağırta bağırta motor kullanıyorsunuz demektir.
    Bu nedenle kimseyi rahatsız etmek amacında değilim sadece önümdeki araç beni fark etsin diye takıyorum argümanını ancak tebessümle karşılayabiliriz.
    Çünkü hem egzozu bağırta bağırta gezmek hem de yukarıdaki cümle birbiriyle uyuşmuyor.

Bir de aracın yanına gelip hala fark edilmediğini anlayınca bağırtma olayı var.
    Bu da gereksiz bir atraksiyon.
    Çünkü sen aracın yanına geldiysen o saatten sonra eleman seni görse ne olur görmese ne?
    Olacak bir şey vardıysa olmuştur zaten.
    İtiraf edelim biz o hareketi bizi görsün diye değil küfretmek için yapıyoruz.
    Demek beni görmezsin ha!
    Alayım aklını da gör gününü!

Asıl amaç bu yani yemeyelim birbirimizi.

Hani içinizde mutlaka safane bir şekilde araç sürücüsü duysun diye gaz veren vardır diye uyarayım
    boşuna para vermişsin o egzoza!
    Çünkü adamın dibine girip ara gaz verince stok egzozda gayet güzel hoplatıyor.
    Hani altınızda zzzz diye giden koca turinglerden yoksa sırf bunun için egzoza para vermeyin.
    Dibine kadar gelmiş motoru görmeyecek kadar dalmış adama el çırpsanız korkudan yerinden sıçrar.
    Bir sürü para harcamanın gereği yok.

Son olarak en sondaki parçayı değiştirince egzoz değiştirmiş ya da halk diliyle söylemek gerekirse performans egzozu takmış olmuyorsunuz.
    Susturucu o nalet.
    Yani değiştirdiğiniz sadece o
    sesi ve yakıtı değiştirir başkaca bir etkisi olmaz.
    Sesi hava filtresi de değiştiriyor.
    Hem daha ucuz

Velhasıl motosikletler trafikte sürücünün kulağının alıştığı düzenin içerisine aykırı sesler sokar.
    Düzenli ve belli bir ritimde akan gürültü birden farklılaşır.
    Bu diğer araç sürücülerini uyaran başlı başına bir etkendir zaten.

Hele ki 4 silindir dışındaki motorlar trafikteki gürültü düzenine tamamen aykırı sesler çıkarırlar.
    Örneğin cruiserlerin bir çoğu farklı ritmlere sahip bir müzik çalıyormuş gibi ses verir kulağa.
    Sanıyorum en kolay fark edilenler onlardır.
    Kısaca farklı ses fark ettirir.
    Fakat motoru bağırttırmak farklı ses çıkarmak demek değildir.

Yeni avrupa emisyon cart curt limitleri motosikletlere sanayi tüpü şeklinde egzozlar konulmasına neden oldu.
    Bu da her geçen gün farklı marka ve şekildeki egzozlara yönelimi arttırıyor.
    Mesela bir cbrye 18-19bin euro verip sağ tarafında bir süt güğümü taşımayı kimse istemez.

Bu nedenle farklı egzoz arayışına itiraz etmek estetik açıdan mümkün değil.
    Bunu yapacağız fakat kulp takmamıza gerek yok.
    bektanist ve Osm@n bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzozlara bakarsaniz hepsi geriye bakar = sesi geri verir, ileri degil. Yani yolda giderken gelisinizi farkettirmeniz acik egzozla mumkun degildir. Dilediginiz gibi test edebilirsiniz.

Egzozunuzun sesi geriden ancak sesin bir duvar ya da yansima yapacak objenin yanindan gecerken duyulabilir ileriden. Trafikte boyle bir ortam bulmaniz imkansiza yakin.

Evet duran trafikte ilerlemeniz daha kolay olur, ancak bunu kornayla da yapabiliyorsunuz.

Ben de susturucusuz geziyorum, ancak sesli egzozun daha guvenli oldugu tamamen bir sacmaliktan ibarettir. "Guvenli" kavrami surucuyle ve onun surusuyle alakalidir, motosikletle degil.
    İyi de ses dalgaları havada her yöne yayılıyor. Bağırdığınızı arkanızdaki de duyuyor değil mi?
    Zsrvc bunu beğendi.

sneakers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    12345678910

Stock egzozlu Mt-07 yi 2 ay kullandıktan sonra susturucusuz akrep taktim ve gördüm ki egzoz un farkedilirlige etkisi büyük. Akrep sonrası önüme atlayan insan sayısı kafadan %50 azaldi diyebilirim.
    Bir nevi Algida seçicilik etkisi yaratıyor açık egzoz. O sesi duyunca insan bakmak , sesin kaynağını görmek istiyor.
    Keza trafikte de öyle. Stock egzozda yüksek devir cevirtmeyince araçlar beni duymuyorlardi. Ama açık akrep sonrası önümdeki araca yaklasip , selektör ile yol istememe gerek kalmadan , sağa kayıp yol veriyorlardı.
    Çevreye verilen rahatsızlığa gelince, en büyüğünü motorun üstündeki yaşıyor. Bütün yol o sesi kaldirmak zor oluyor. Açık yada stock fark etmez kulak tıkacı ile yolculuk yapmak kadar keyifli birşey yok. Dikkatli olunduğunda çevreye verilen rahatsizlik makul seviyelerde oluyor. ( Yeri gelince yankinin çok olduğu yerlerden aksam gecmeyerek, insanların çok olduğu yerlerde düşük devirli seyir ederek...)
    Son olarak da şu ses konusuna değinelim. Arkadaş demiş ki egsozun ağzı arkaya bakınca öndeki duymaz diye. 4 silindir motorla yüksek devirlere çıktığında 1 km² lik alanda o sesi duymayan kalıyor mu ? Hatta bu ses nereden geliyor diye bakıyoruz.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Eski fortçular bilir. YBR'ye bundan taktırmayı düşünüyorum.
    hasmet bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://blog.trafikhareketi.org/image...Fimage.axd.jpg
    Allah askina biri bana bunun hikayesini anlatsin...

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı siyahus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok hocam tanımıyorum korkma �� havalandırma kanalları, kapı kolu, ayna qashqai olduğunu belli ediyor. 2014 sonrası ueni kasa dolayısıyla 2012-2013 olmalı. Aynadan renk belli oluyor, ya siyah ki pek alanı görmedim yada üzüm siyahı olacaktı ki en güzel rengi bu. Kapı kolunda pek soyulma yok çok az var. Dolayısıyla km düşük. Az kullanılıyorsa dizele para vermek saçma olurdu. Yılda 10-12 bin yapsa yaklaşık 40-50 bin km ki bunda yanıldım, CVT DE diyecektim ama az km yapıyorsan otomatik almazsınız diye düşündüm. Bende de aynısı var 2012 ama 100bini devirdim. Selamlar ��
    yılın yorumu ilan ediyorum hocam bunu bravo. :D

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    Geçen fındıkzadeden geçerken sanırım egzoz diye sattıkları şeyi takan mavi R25 sahibi arkadaşı, benim yeni küfürler geliştirmeme sebebiyet verdiği gerekçesiyle tebrik ediyorum. Takmayın onları arkadaş. Ananız bu kadar mı önemsiz.
    hasmet bunu beğendi.

okanius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 850 Sport
    valla kimse kusura bakmasın. bilhassa mt07 lere takılan egzoslar için konuşuyorum.
    motosiklet kullanıcısı olarak arabamla giderken her motora yol veririm.
    ama insanlık dışı ses çıkaran motorlara vermiyorum. vermeyeceğimde...
    hasmet bunu beğendi.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Gördüğüm çoğu r25in egzozu zaten o kadar kötü ki. Yahu diyorum Şahine egzoz takanların sesi bile daha çekilir. Halbuki hiç egzoz takmasa o r25in 7 bin devir üstünde uzama sesi o kadar tatlı ki.

Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://blog.trafikhareketi.org/image...Fimage.axd.jpg
    Aman Tanrım didim. Bu nedir böyle ya ? Bende hikayesini merak ettim
    Hak edene hak ettiğini vereceksin!

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)