Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: 100 KM'de kaç litre benzin tüketiyorsunuz ?

Katılımcı sayısı
761. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 0-2

92 12.09%
  • 3

238 31.27%
  • 4

191 25.10%
  • 5

102 13.40%
  • 6

61 8.02%
  • 7

26 3.42%
  • 8

16 2.10%
  • 9

9 1.18%
  • 10

2 0.26%
  • 10 litre ve üzeri

24 3.15%
31. sayfa BirinciBirinci ... 212930313233 ... SonuncuSonuncu

100 KM'de kaç litre benzin tüketiyorsunuz ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Logaritma hocam bazen cok guzel yorumlar yapiyorsun. Genelde bu yorumlar gercek kullanici deneyimlerine dayanan yorumlar oluyor.

Ama bu yorumun birkac acidan yanlis.

1-Burdaki 35 rakaminin pek bir onemi yok. Onemli olan aylik gelirinle ne kadar litre benzin alabildigin. Bunu artik bilmeyen yok

Pek bir hesaplama yapmadim ama tahminimce son 20 senede aylik gelirim ile litre olarak alabildigim toplam benzin miktari ayni kalmistir.

O yuzden 5 sene once nasil benzin tasarrufu oluyorsa, suan da olur.

2-diyelim ki benzin olarak alim gucumuz dustu. (ki petrolun varil fiyati artinca seve seve dusecek). E o zaman benzin tasarrufunun onemi daha da artacak.

Yani tasarruf olmaz demek icin benzinin coo ucuz olmasi gerek. Benzin oyld ucuz olacak ki, bizde burda benzinden tasarruf mu olur oglim aylik zaten benzine harcadigin para 500 tl. sıksan sıksan 400 olacak, bu durumda tasarruf olmaz diyelim.

Bilmem anlatabildim mi.
    Asgari ücret 8 bin tl iken 425 litre yakıt alabiliyordun asgari ücret yeni fiyatla 11 bin tl iken 325 litre yakıt alabiliyorsun ortalama.. kısaca istediğin kadar tasarruf ekonomi yap alım gücün düştükçe akaryakıta fazla para verdikçe mevcut maaşınla gelirinle daha az yakıt aldıkça ekonomi falan yapamassın ..
    dediğin benzin tasarrufu bu fiyat artışı ve gelir denkleminde hikaye kalıyor karşılığı yok ..
    Misal öbür ay yakıt belki 40 lira olsa ne yapıcaksın senin maaşına zam mı gelicek o oranda hayır..
    yakıt alım gücün iyicene düşecek misal asgari ücretli den gene örnek veriyim 11 bin tl den şu anda şu anki litre fiyatı ile ortalama 325 litre yakıt alabilecekken belki 280 litrelere düşecek .. o yüzden ekonomi böyle bir ortamda yapamassın .

Ekonomimi istiyorsan ben sana ekonomiyi anlatıyım ikinci motor aldım kendime volta vs5 scooter.. cb500f nerdeyse hiç çıkarmaz oldum lityum ion pili var bataryası çıkartılabiliyor portatif eve götürüp evde şarja koyabiliyorsun hesap ettim boş batarya full 6 tl ye şarj oluyor menzil 70-80 km normal sürüşte 25-30 km hızla giderim dersen 100 km rahat rahat görür face grubunda 120 km menzili görenlerde olmuş .. ben normal sürüyorum hiç öyle hızıma dikkat etmiyorum çok rahat İstanbul şehir içi 70-80 km menzil yapıyor .. son sürati de 80 km hıza rahat çıkıyor .. kısaca 6 tl ye 70-80 km yol gidiyorum..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pardon yanlış yazmışım yazımı güncelliyorum

34 küsur tl yakıt nerdeyse 35 tl ..
    Bu fiyat üstünden ekonomi falan olmaz ..
    Az yakma nedir yakıt uygun gelirin yakıta oranla yüksek olur üstüne motorun az yakar ekonomi odur az yakma odur ..Bana göre 35 tl den alınan yakıtla ekonomi olmaz ..
    @logaritma, senin bir çok konudaki pozitif yaklaşımını bilirim. Ama sanki bu konuda kazara çokta tasvip etmediğin bir görüş ileri sürdünde şimdi dönemez gibisin gibi geliyor bana.

Niye bu kadar inat etmektesinki.
    Herkes kendi koşullarına göre ekonomik olanı hesap edebilir.

Eğer dediğin gibi olsaydı o zaman bütün dünya daha az yakan arçalar üretmek derdinde olmazdı.
    Ne güzel, koyver gitsin... Roket tuşuna bir basıyorsun yarım litre... mi diyelim !

Sanırım sen bu başlıktakinden başka bir şey anlatmaya çalışıyorsun ama ya biz anlayamıyoruz, yada sen anlatmayı başaramıyorsun.

@Wingse yazdığın mesaja bakınca sanki sen başka bir şeyden bahsediyorsun.
    Yani yakıtlı yerine elektrikli motosiklet kullanmanın çok çok daha büyük bir ekonomik tasarruf sağladığından bahseder gibisin.
    Böyle söylersen anlarız. Kimsede itiraz etmez.
    En azından şu an için belli koşullar dahilinde elektrikli motosiklet, benzinli motosikletten çok ama çok daha ekonomik.

Tabiki sadece belli koşullar dahilinde.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @logaritma, senin bir çok konudaki pozitif yaklaşımını bilirim. Ama sanki bu konuda kazara çokta tasvip etmediğin bir görüş ileri sürdünde şimdi dönemez gibisin gibi geliyor bana.

Niye bu kadar inat etmektesinki.
    Herkes kendi koşullarına göre ekonomik olanı hesap edebilir.

Eğer dediğin gibi olsaydı o zaman bütün dünya daha az yakan arçalar üretmek derdinde olmazdı.
    Ne güzel, koyver gitsin... Roket tuşuna bir basıyorsun yarım litre... mi diyelim !

Sanırım sen bu başlıktakinden başka bir şey anlatmaya çalışıyorsun ama ya biz anlayamıyoruz, yada sen anlatmayı başaramıyorsun.

@Wingse yazdığın mesaja bakınca sanki sen başka bir şeyden bahsediyorsun.
    Yani yakıtlı yerine elektrikli motosiklet kullanmanın çok çok daha büyük bir ekonomik tasarruf sağladığından bahseder gibisin.
    Böyle söylersen anlarız. Kimsede itiraz etmez.
    En azından şu an için belli koşullar dahilinde elektrikli motosiklet, benzinli motosikletten çok ama çok daha ekonomik.

Tabiki sadece belli koşullar dahilinde.

Logaritma nin dunyasi cok farkli.

Pirzola olmus,450 tl.

Millet alamiyor.Logaritma dunyasi ise sunu soyler;
    Pirzola almayarak veya porsiyon kuculterek ekonomi mekonomi yapilmaz.

Pirzola 100 tl olsaydi bak o zaman fiyati neymis bakilir,dikkatli tuketilirdi.

Bu ekonomi biliminin soylediginin tam tersi olsa da logaritma dunyasinda isler farkli yuruyor.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ne yani benim şehir içinde 1.8 lt benzin yakan dio'm da ekonomik değil mi?
    ekonomik olsun diye elle mi ittireyim ben bu cep herkül'ünü bu saatten sonra

Motosikleti
    Artık Yok...
    Ekonomiye bakış açınız 100 km de şunu yakıyorum az yakıyorum ise evet ekonomik değil ..

Bende böyleydim bakış açımı değiştirdim cb500f in yanına ikinci elden 25 bine volta vs5 aldım .. lityum pilli 1000 şarj ömrü var bataryayı çıkarıp evde şarj edebiliyorsun ki bu benim için almamda çok büyük etken oldu ..
    uslu sürersen 100 km rahat menzili var face grubunda 120km gidende olmuş ben normal sürüyorum gayet rahat beni 80km götürüyor tek şarj ve 6 tl full şarj oluyor gerçi ben batarya ömrü uzun olsun diye %65 lere indimi şarja koyuyorum .. 80km son sürate çok rahat çıkıyor ..

Şimdi yazdığınız 100km de 2 litre yakıyor 3 yakıyor 5 yakıyor benim 100km de yaktığım enerji sarfiyatı yanında tabiki ekonomik değil ve olmıycakta demek istediğim belli bu yakıt fiyatları 100km de şunu yakıyorum olayı üstünden ekonomi olmaz ..
    Bende benim motoru sadece uzun yola çıktım mı yada Beylikdüzü Kartal Pendik uzun mesafeye gidersem çıkarıyorum artık ..

Bu benim yaptığımı motosiklet firmaları da yapmaya başladı zaten hybrid motorsiklet üretimine geçiyorlar 2024 de bol bol duyucaz hybrid motorları kawasaki honda yamaha , honda pcx hev zaten çıkarttı honda nın açıklaması var bu hybrid olayını bütün modellere yayıcaz diye.

Kısaca ekonomiye bakış açımızı değiştirmezsek hala 100 km de şunu yakıyorum mantalitesinde ilerlersek ekonomi yaptığımızı sanırız ama yapmayız ..

yukarda asgari ücret örneğini verdim
    8 bin tl asgari ücret varken o zaman ki yakıt fiyatı üstünden 425 litre yakıt alabilirken
    şu anda 11 bin tl yeni asgari ücret üstünden 325 litre yakıt alabiliyorsunuz yakıt misal 15-20 gün sonra bir iki zam yese 40 tl olsa
    11 bin tl asgari ücretle belki ancak 280 litre yakıt alabileceksiniz ..

8 bin tl asgari ücret alırken 425 litre ile misal 4000 km yol gidebilecekken şu anda 11 bin asgari ücretle 325 litre ile 3000 km gidebileceksin yakıt 40 tl olursa 2500 km gidebiliceksin .. mesafe menzil rakaımını farazi uydurma verdim anlaşılır olması açısından ..

Yakıt alım gücün düşerken 100 km de 2-3-5 litre yakmanın hiç bir ekonomisi yok cebindeki para belli alabileceğin yakıt belli ..

Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kısaca ekonomiye bakış açımızı değiştirmezsek hala 100 km de şunu yakıyorum mantalitesinde ilerlersek ekonomi yaptığımızı sanırız ama yapmayız .. ..
    Bu konuda size katılıyorum, yüzde yüz haklısınız.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Benim ort. 4,5 yakan 650cc motoru (10 durağa kadar metro ile aktarmasız gidebileceğim yerler hariç) ulaşım amacıyla ne zaman çıkartırsam çıkartayım ekonomik oluyor. Çünkü bana inanılmaz vakit kazandırıyor ve bildiğiniz gibi vakit nakittir. Ekonomik değil / ekonomi yapılmaz diyenlerin vaktini bilemem ama benim vaktim bayağı bir değerlidir onu belirtmiş olayım, bir de böyle bakmayı deneyin. (Pandemi öncesi işle motosiklet ile gidip geldiğimde bana günlük en az 1 saat, yıllık neredeyse 11-12 gün kazandırıyordu.)
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim ort. 4,5 yakan 650cc motoru (10 durağa kadar metro ile aktarmasız gidebileceğim yerler hariç) ulaşım amacıyla ne zaman çıkartırsam çıkartayım ekonomik oluyor. Çünkü bana inanılmaz vakit kazandırıyor ve bildiğiniz gibi vakit nakittir. Ekonomik değil / ekonomi yapılmaz diyenlerin vaktini bilemem ama benim vaktim bayağı bir değerlidir onu belirtmiş olayım, bir de böyle bakmayı deneyin. (Pandemi öncesi işle motosiklet ile gidip geldiğimde bana günlük en az 1 saat, yıllık neredeyse 11-12 gün kazandırıyordu.)
    Bende Levent’ten maslak sanayiye geçiyorum ordan Beşiktaş’a iniyorum ara sıra mecbur karşıya geçiyorum bazen nadir Bahçelievlere git gel yapıyorum elektrikli motorla benim içinde vakit değerli altımdaki motor 80km lere anında çıkıyor 3 modu var gün içi harcadığım elektrik enerji sarfiyatı taş çatlasın 4-5 tl lik elektrik sarfiyatıdır .. zaten 6 tl ye full şarj oluyor ben boşaltmıyorum komple %65 inerse şarj ediyorum direk iş yerinde yada evde .. bataryası lityum ve portatif yani çıkartılabiliyor benim yaktığım enerji sarfiyatına göre senin yaktığın 4.5 aşırı fazla bir sarfiyat ..
    şimdi bir batarya daha alma düşüncem var onuda evde yada iş yerinde tutucam böylece şarj için vakitte kaybetmemiş olucam menzil kendi sürüşümle 160km lere çıkartmış olurum .
    Bu arada bakım giderlerini girmiyorum öyle bir şeyi yok çünkü sadece fren hidrolik yağı var .

Bir diğer avantajı benim için önemsiz olsada bir avantaj cb500f in üstündeki şehir içi sürüşün gereksiz yakıt sarfiyatı ve sarf malzeme aşınma ömrünüde uzatıyor lastiği balatası yağı suyu debriyajı osu busu falan filan ..

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    @logaritma, tahmin ettiğim gibi başka bir şey anlatmaya çalışıyormuşsun.

Ama hala katılmadığım konu şu. Her türlü ekonomi/tasarruf yapılır.
    İsterse benzin 200 lira olsun. İsterse asgari ücretle sadece 50 lt benzin alınabilsin.
    Sadece kişilere göre eylemlerin şeklinde değişiklik olur, ki senin aslında söylediğin bu.

Mesela benim motor km de 5 lt bile yaksa ben yine ekonomi yapıyor durumdayım.
    Normal şartlarda eskiden arabayla gidiyordum gittiğim yerlere.

Gününe, saatine, trafiğe göre yol arabayla gidince yarım saatle-1 saat civarında daha uzun sürebiliyor.
    Ben hergün 1 saate yakın zaman kazanıyorum. Bunu parayla ölçemezsin zaten.

Arabayla gidersem dur kalkın çokluğu nedeniyle 7.5 - 8.0 lt yakıyorum.
    Ayrıca arabayı parketmek için 120-150 lira aralığında park parası vermem gerek.

Şimdi şöyle bir kaba hesap yaparsak,
    Hiç bir yere uğramadan sadece rutin rootumu yapıp döndüğümde 35 km yol yapıyorum.
    Ayda 800 km civarı yapar. Arabayla gitsem 64 lt, motorla gidince 22 lt benzin harcıyorum.
    Aradaki fark 42 lt x 35 lira = 1.470 lira aylık yakıt tasarrufu.

Motorla gidince hergün 150 lira otopark parasından ekonomi yapıyorum.
    24 gün x 150 lira = 3.600 lira otopark tasarrufu

her gün 1 saat kadar trafik tasarrufundan ayda 24 saat kazanıyorum ki bunu parayla ölçemezsin.

Hulasa, Hero Xpulse'la benim ekonomik tasarrufum aylık 5.000 lira + cepte kalan 24 saat.

Şimdi sen kalkarda benzin 35 lira bu fiyattaki benzinle ekonomi olmaz dersen hata edersin.
    O senin fikrin. Mutlaka katılan çıkar ama forumdaki çok kimsenin farklı düşündüğü kanaatindeyim.

Bana göre benim yaptığım aylık 5.000 lira ekonomi/tasarruf yeterli. Yıllık 60.000 lira ediyor.

Elektrikli motosiklet kullansam senin hesaba göre,
    22 lt x 35 lira benzin = 770 lira yerine, 70 lira kadar şarj parası ödeyeceğim aylık.
    700 lira daha tasarrufum olacak.

Zaten 5.000 lira tasarrufum var. 700 lira extra tasarrufta yapmayıvereyim.
    700 liraya elektrikli ile trafikte yaşayabileceğim tehlikeleri yada olumsuzlukları bertaraf etmiş olayım.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @logaritma, tahmin ettiğim gibi başka bir şey anlatmaya çalışıyormuşsun.

Ama hala katılmadığım konu şu. Her türlü ekonomi/tasarruf yapılır.
    İsterse benzin 200 lira olsun. İsterse asgari ücretle sadece 50 lt benzin alınabilsin.
    Sadece kişilere göre eylemlerin şeklinde değişiklik olur, ki senin aslında söylediğin bu.

Mesela benim motor km de 5 lt bile yaksa ben yine ekonomi yapıyor durumdayım.
    Normal şartlarda eskiden arabayla gidiyordum gittiğim yerlere.

Gününe, saatine, trafiğe göre yol arabayla gidince yarım saatle-1 saat civarında daha uzun sürebiliyor.
    Ben hergün 1 saate yakın zaman kazanıyorum. Bunu parayla ölçemezsin zaten.

Arabayla gidersem dur kalkın çokluğu nedeniyle 7.5 - 8.0 lt yakıyorum.
    Ayrıca arabayı parketmek için 120-150 lira aralığında park parası vermem gerek.

Şimdi şöyle bir kaba hesap yaparsak,
    Hiç bir yere uğramadan sadece rutin rootumu yapıp döndüğümde 35 km yol yapıyorum.
    Ayda 800 km civarı yapar. Arabayla gitsem 64 lt, motorla gidince 22 lt benzin harcıyorum.
    Aradaki fark 42 lt x 35 lira = 1.470 lira aylık yakıt tasarrufu.

Motorla gidince hergün 150 lira otopark parasından ekonomi yapıyorum.
    24 gün x 150 lira = 3.600 lira otopark tasarrufu

her gün 1 saat kadar trafik tasarrufundan ayda 24 saat kazanıyorum ki bunu parayla ölçemezsin.

Hulasa, Hero Xpulse'la benim ekonomik tasarrufum aylık 5.000 lira + cepte kalan 24 saat.

Şimdi sen kalkarda benzin 35 lira bu fiyattaki benzinle ekonomi olmaz dersen hata edersin.
    O senin fikrin. Mutlaka katılan çıkar ama forumdaki çok kimsenin farklı düşündüğü kanaatindeyim.

Bana göre benim yaptığım aylık 5.000 lira ekonomi/tasarruf yeterli. Yıllık 60.000 lira ediyor.

Elektrikli motosiklet kullansam senin hesaba göre,
    22 lt x 35 lira benzin = 770 lira yerine, 70 lira kadar şarj parası ödeyeceğim aylık.
    700 lira daha tasarrufum olacak.

Zaten 5.000 lira tasarrufum var. 700 lira extra tasarrufta yapmayıvereyim.
    700 liraya elektrikli ile trafikte yaşayabileceğim tehlikeleri yada olumsuzlukları bertaraf etmiş olayım.
    Üstadım ben anlıyorum seni ve sonuna kadar haklsın benim anlatmaya çalıştığım bakış açımızı değiştirmemiz lazım biz doldur boşalt yapıyoruz günü kurtarma derdindeyiz ve buna ekonomi yapıyoruz diyoruz bende yapmıyoruz diyorum benim yakıt alım gücüm düşerken haliyle yaptığım menzil azalırken ben 3 gün araba yerine motoru çıkarmam 2 gün minibüse binmem sadece dediğim gibi doldur boşalt oyunları bir şekilde kendimi kurtarma çabası ama kalıcı değil ..
    Mesela benim bulunduğum yerde kuleler var ve bir sürü beyaz yakalı çalışan arkadaşlar bu bölgede oturuyor işlerine yakın diye eskiden arabasıyla işe giden bir sürü insanı artık şu katlanır elektrikli bisikletler var onlarla görüyorum onlarla işe gidiyorlar yada şu martı tarzı scooterlar var onlarla gidiyorlar yani herkes bir şekilde bir yerden kurtarma derdinde ..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Afrika ile 130.000 km yapmisim.

Ortalam hepinizin bildigi gibi 4 lt.

Dikkatli olmasam 6 lt ile gezseydim,100 km de 2 lt , 130k da 2600 litre tasarruf.

2600 x 35 = 91.000 tl

Dikkatli kutlandigim icin lastikler 25.000 km gider.
    Zincir disli seti 60.000 km de değistiriyorum

Bunlari da kat 110.000 tl tassaruf etmisimdir.

110.000 / 7 sene = 15.700
    15.700 / 12 ay = 1300 tl

Vay aq ayda 1300 tl nedir lan ?
    Piyyy.yarindan tezi yok basiyorum.

Pardon logaritma cok hakliymisin
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kymco AK550
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Pirzola olmus,450 tl.
    pirzola nerede 450 tl? hemen koşalım.
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı freasy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pirzola nerede 450 tl? hemen koşalım.
    Yav sizler etleri nisantasi etiler de kasaptan mi aliyosunuz
    Burda mis gibi kuzu pirzolayi 440 tl den aldik,10 gun olmadi.
    freasy bunu beğendi.

Motosikleti
    ARORA ZRX 200
    Bir veritabanı yarattım orada var, her Benzin alışta ekliyorum

isteyen olursa www.verigir.com/MOTOR

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Dün 12 litre ile 450 km yol yaptım.

15 yıl kadar önce işyerinde bekar arkadaşlarla sohbet ederken; bir arkadaşımız yaklaşık 30km mesafeden işe kendi aracıyla geliyordu, neden servis varken daha pahalı olmasına rağmen arabayla geliyorsun dedik.
    İçkim yok, sigaram yok bu da benim zevkim olsun dedi.
    Sonuç: tasarruf tasarruf nereye kadar?
    espresso ve Italian bunu beğendiler.

Italian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 2016

Güncelleme :/

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Ns 200 ile karışık kullanım 2.8-2.9 litre tüketimim var, normal yollarda sakin virajlı yollarda ise yüksek tempolu sürerim bu stile göre tüketimim bu (şehir içi, otoyol ve yüksek tempolu sürüş). Ns 200 cidden az yakan ve hacmine göre güzel giden motosikletmiş.

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı reo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15 yıl kadar önce işyerinde bekar arkadaşlarla sohbet ederken; bir arkadaşımız yaklaşık 30km mesafeden işe kendi aracıyla geliyordu, neden servis varken daha pahalı olmasına rağmen arabayla geliyorsun dedik.
    İçkim yok, sigaram yok bu da benim zevkim olsun dedi.
    Sonuç: tasarruf tasarruf nereye kadar?
    Katılıyorum içki yok sigara yok,benzinden tasarrufumda yok.Elimden gelse motorun üstünde yatarım daha.
    İyi bir yol arkadaşınız varsa hiçbir yol uzak değildir.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Şu 10-15 senedir sigara iyice gözden düştü, ben bile 28 senenin ardından bıraktım.

Biz erkeklerin mutlu olabilmesi için hayırsız bazı işlere para dökmesi gerekiyor. Alkol yok, çapkınlık yok, sigara yok, kumar yok, motor sürmeye benzin parası yok, sosyal hayat dedikleri de hanımla Pazar sabahları serpe kahvaltı etmekten ibaret, böyle hayat mı geçer? Bu nasıl hayat?

Allah affetsin. Yaşamak bu değil.
    espresso, Italian ve haluk23 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
31. sayfa BirinciBirinci ... 212930313233 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)