Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Taksitli altinla motor sahibi olmak NASIHAT?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hotrob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Loading
    Alıntı muratozt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Taksitle altın almakta caiz değil ki kardeşim, sonuçta nefis mücadelesi bu, yenilme derim . gel çeyrek altın v.s. al girme taksit işine.

(kararınızı görünce (biraz üzüldüm açıkcası) dün yazmak istemedim, bugün özelden yazayım dedim fakat belki birileri daha ilgilenir diye buradan yazmaya karar verdim kusurum varsa affola)
    Şuan biraz araştırıyorum ayni cins olan seyleri taksitle almanin haram mi helal mi olduğuna dair. Ekseriyette ihtilaf var altin kagit para ile ayni cins mi deilmi diye.. degerli yorumunuz icin tesekkur ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:33 ----------

Alıntı Uğur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hedeflediginiz motosiklet nedir ?

Max bütçe vb ?
    Hocam hedeflediğim motosiklet cbr250r
    Max bütçe de aylik max 600-700 tl ayirabilirim borçlanirsam.. Şuan işin içinden çıkamadım. Uygun senetli de bulamadim fahiş fiyat koyuyorlar..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sizin gelirinizle benim su anki gelirim arasinda ucurum olsa da (Allah hepimizin gonlune gore versin) anlatacagim teknik ayni.

Ben su anki motoruma tekrar ulasmak icin 4 ay para biriktirdim (bmw k1300r). Bunu yaparken sigara bile almadigim oldu (gunde 1 paket iciyorum). gunluk yemek ogunumden de 1 ogun cikardiydim. aldigimda da son kurusumu kaskoya vermistim. 60-70 bin liralik bir motor icin abarti gorunse de size garanti ederim metod buydu Manyaga baglamasaydim da 7 ayda alirdim belki, ama hedef koydugum icin daha erken ulastigimi dusunuyorum.

Yani anafikir su: Hedef belirliyorsun, o ugurda her turlu tasarrufu yaparak hedefe ulasana kadar biraz bir cok seyden fedakarlik yapiyorsun.
    hotrob ve sdt bunu beğendiler.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Çok bilinçli bir hareket seçmişsin kendine. Hedefine çok rahat varacağından emin olabilirsin. Bunun dışında bir sürü arkadaş olumsuz yorumda bulunmuş. Caiz değil diyen birini okuduktan sonra diğer yorumları okumadım.

Şu an sana önereceğim yöntem biraz daha kontrol istiyor ama daha karlı.

Taksitle alacağın altından kar etme olanağın pek yok. Para da kaybetmezsin. Güzel bir yatırım şekli. Fakat fiyatlar piyasadan biraz daha yüksek.

Bunun yerine planladığın taksit tutarı kadar para cebine girer girmez soluğu kuyumcuda veya bankada al. Gram altınlar daha uygun rakamlara satılıyor. En uygun olanıysa banka hesabında parayı alın olarak saklaman olacaktır.

Örneğin işbankası ile çalışıyor olsan. İş cep uygulamasıyla 1 gram altını 148 TL den alıp 147 TL den geri satabilirsin. Bu birkaç saniyelik bir iş. Bu şekilde paran değer kaybetmeyeceği gibi kimseye komisyon ve vade farkı da ödemeyeceksin.

Ayrıca yatırım fonları var.

Deneme maksatlı 1 ay önce 6,77 TL ye 10 lot fon aldım Şimdi 6,8 TL den benden geri alıyor banka.

Fon örneği sana daha yatkın gibi. Elindeki paran kadar arttırabilirsin. Ama bunu yaparken biraz daha kontrol ve biraz daha disiplin gerekli.

Hedefini koy ve bu hedefi her seferinde aşmaya çalış. Aşamasan da hedefin altına asla düşmemelisin. Altına düştüğünde bir rehavet gelir ve paranın sıcak yüzü seni gıdıklamaya ve haracamaya yönlendirir.

Sana kalan paranın 300 TL si hedefin olsun. Geriye yarıdan fazlası kalıyor. Her ay 400 TL den arttırma ihtimalin daha yüksek. Böylelikle hedefini koruman daha kolay olduğu gibi hedefinin üzerine çıkma ihtimalin de daha yüksek olur. Motivasyonun da artar. ( Zaman olarak da Hedef koymalısın. Sezon başlangıcını mayıs sonu varsayarsak ve bu ay sonu da maaş alacağını ve ilk tasarrufunu yaptığını düşünürsek. 2018 mayıs sonuna 16 aylık bir birikim yapabilir 4800 TL + fon geliri ile yaklaşık olarak 5500 TL sahibi olabilirsin. Bu senin belirleyeceğin hedefe bir örnek.

Şimdiden yeni motorun hayırlı olsun.
    hotrob bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı hotrob adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuan biraz araştırıyorum ayni cins olan seyleri taksitle almanin haram mi helal mi olduğuna dair. Ekseriyette ihtilaf var altin kagit para ile ayni cins mi deilmi diye.. degerli yorumunuz icin tesekkur ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:33 ----------

Hocam hedeflediğim motosiklet cbr250r
    Max bütçe de aylik max 600-700 tl ayirabilirim borçlanirsam.. Şuan işin içinden çıkamadım. Uygun senetli de bulamadim fahiş fiyat koyuyorlar..
    Ya diğer arkadaşların dediği gibi sabredip,köşeye para atacaksınız.

Ya da kredi kartı ile peşin fiyatına taksitlendirerek,taksitleri günü gününe ödemek koşulu ile borçlanacaksınız.

Mesela ikinci elde çok değer kaybı olmayan ybr,cbf gibi modeller alınıp,hem motosikletsiz kalınmaz,hem de köşeye para atarak üstüne eklene eklene gidilir.

Hassasiyet duyduğunuz nokta çok mühim.

Çizginizi bozmayın,niyetinizi koruyun.

Hiç ummadığınız şekilde Allah istediğinizi önünüze çıkaracaktır inşallah.
    Metehan07-70 ve hotrob bunu beğendiler.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yanlış biliyor olabilirim, ama benim bildiğim altında taksit olayı peşin fiyatına pek olmaz, faizi (ya da vade farkı ne derseniz diyin) krediden fazla olur. Ayrıyeten web ten altın almak çok büyük risk,gerçekliği ve ayarı hususunda.
    Tavsiyem şudur, şimdi maaşını aldığın bankaya gidip talimat veriyorsun, altın veya döviz hesabı açtırıyorsun, maaşın hesabına yattığı gün otomatik olarak bu tutar hesabından kesilip altın ya da döviz hesabına aktarılıyor.
    Ben senin maaşın kadar aylık sabit ödeme yapıyorum, Allah kolaylık versin, birikim zor bu dönemde.
    hotrob bunu beğendi.

<ÖzgürYanık> - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Chetak 12v Electronic(1991)
    Selam , işlevselliğini kendim denediğim ve olumlu sonuç aldığım bir yöntem;
    1.Telefonun faturalı ise gidip onu indirebildigin en ucuz tarifeye geçir,yada faturasıza geç ( taahüt bozma parasi yoksa )
    2.işin yakınsa motorla geleceğin günleri düşünüp o motivasyonla ya yürü , yada 2.el ucuzundan bir bisiklet edin .(yol parasi aylik hesaplaninca iyi para )
    3.dışarda bir su bile alma,bir süre evden işe işten eve , (sirt çantasi , su , evde hazirladigin saglikli sandvic,büyük marketten aldigin disariya gore az para odedigin atistirmaliklar )
    4.Bulabilirsen ve şu an oturduğun evin aslinda. ihtiyacindan fazlasi oldugunu dusunursen daha ucuz ve isine yakin bir ev yada tek yaşıyorsan güvenilir bir ev arkadaşı hop kira yariya düştü .
    5.kıyafet alma sonucta dolabinda. ihtiyacinin.belkide fazlasi var ,
    6.fotoğraf makinası , saat , ağırlık vb. kullanmadigın eşyan varsa koy internete sat.
    7.elektrik,su,ısinma giderlerini düşürmeye calis
    8.canin para harcamak istediginde bu alacagim.malzemeye yada hizmete gercekten ihtiyacim varmi ? diye sor.kendine ,mesela sakalini bile berbere kestirme otur evde kendin kes.
    9.SONUNCUSU VE EN.ÖNEMLISI bu parayi elinde nakit tutma harcarsin , dedigin gibi o taksit altin isi olur o gibi kolay bozamayacain birseye yatir (tavsiyelerim sana belkide 1 değil 1 bucuk altin alman konusunda artısı olir . Hayirli olsun hakkinda
    hotrob bunu beğendi.

Motosikleti
    HONDA CBR 600
    Motosiklet pahalı bir zevk herzaman almakla bıtmıyor ki sonrasında düşün bence
    hotrob bunu beğendi.

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    Rabbim gönlüne göre versin bu süreçten bende geçtim bayağı bi sıkıntı..
    hotrob bunu beğendi.

hotrob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Loading
    Vay be cok guzel yorumlar gelmiş.vaktinizi ayirip yazmissiniz hepsini itina ile okudum motivasyonum arttı
    Gerekli bütçe kısıtlamalari yapıldı. Hedefe ufakda olsa emin adımlarla ilerliyorum. Yorumlarin cok etkisi oldu
    Ilk basta daha ucuz bi segmentte başlayıp sonra tekrar hayal ettiğim motor için para biriktiricem. Herkez sağolsun. Özellikle samimice uzunca fikirlerini yazan abiler-kardeşler iyki varsiniz.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ablalar? Onlar fikir vermedi mi hiç?

Şimdi altını aldık 400 liraya 1 sene sonra sattık 500 liraya. Bankada 400 lirama faizle 1 yıl sonra 464 TL veriyor. Bu mantıkla bakarsak altın faizden daha haram olmaz mı?

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ev aldınız 200bin liraya, seneye oldu 400bin lira. Aynı mantık. Altında bir mal alıyorsunuz, o değerleniyor.

sdt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    Alıntı kilicli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi altını aldık 400 liraya 1 sene sonra sattık 500 liraya. Bankada 400 lirama faizle 1 yıl sonra 464 TL veriyor. Bu mantıkla bakarsak altın faizden daha haram olmaz mı?
    Kardeşim bankadaki nakit paranın faize yatırılması (parayı belirli vadede satarak para kazanma yöntemi) ile kazanılan paranın mal alınarak kazanılmış değerini satmak ile kazanılan para arasında çok fark vardır.

Aldığın malın kazandığı değer sana kar ettirirken kaybettiği değer de zarar ettirir.
    Ama bankaya belirli zaman aralığında paranı sattığın zaman hep kar edersin.
    Zarar eden bir sistem yok maalesef.

Bu yüzden uzun vadede kıymetli maden veya döviz alımı kar ettirir.
    Konunun açıldığı bu güne kadar alınmış olan döviz veya altın çok ciddi bir şekilde değer kazandığı için güzel bir kar elde etmesine yardımcı olmuştur.
    Allah herkes için hayırlısını nasip eder inşallah.
    Bilmediğin yol yoktur, gitmediğin yol vardır...

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler