Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hırsızlara karşı bir caydırıcı yöntem daha

Motovento
    REKLAM ALANI
    acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    İslam hukukunda hırsızlık suçunun cezası konusunda farklılıklar olmakla birlikte el kesme cezasının olduğu görülüyor. Kendisini İslam Devleti olarak tanımlayan Osmanlı’da ise 1858 yılından itibaren el kesme cezası (kısas haricinde) kaldırılmış. Osmanlı uygulamasına bakılırsa ufak hırsızlıklar için para cezası, calınan mal belirli değeri aşarsa el kesme cezası olduğu görülüyor. Fakat el kesme yada şu kadar para diye seçenekli olarak belirtilmiş. Motosikletle paralellik kurmaya çalışırsak, at çalma suçunun cezası şöyle;
    “21. Eğer at oğrılasa elin keseler kesmezlerse ikiyüz akça cerem alına.”

İslam Hukuku kendisini değişen zamana uygun hale getirmeye çalışmış. Osmanlı hukukunda hırsızlık suçlarında para cezaları uygulamasını mantıklı buldum. Motosikleti çalınan kişiye o bedelin ödenmesi son derece mantıklı. Adam parayı nereden bulacak denilebilir. O da mümkün. Günümüz Türkiyesinde Ceza İnfaz Kurumları suçluların cezasını çekeceği, hatalarından uzaklaşabilecekleri yerler değil. Cezaevindeki insanlara mesleki becerilerin kazandırılması, işgücü olarak ülke ekonomisine katılımları sağlanması gerekiyor. Böylece hükümlüler ailelerine yük olmak yerine katkı sağlar, borçlarını da öderler. Hukuk konusundaki radikal görüşlerin akla, mantığa, ve zamana uygun olmadığını düşünüyorum. l

Kaynak : Tıklayınız

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Dürüst namuslu olmak sadece müslümanlara özgü bir durum değildir. Kaldı ki "ben sapına kadar müslümanım" deyip, afedersiniz her haltı yiyen (çok zengininden çok fakirine) onlarca adam tanıyorum. Şimdi bunlara "sen gerçek müslüman değilsin, hadi ordan" desem, beni ya hayatlarından silerler, ya da düşman bellerler.
    Gelelim konumuza, insanın yeter ki vicdanı olsun. Vicdanlı merhametli insan (cem yılmaz ın dediği gibi isterse krem peynire tapsın) hayatı boyunca hiç kötülük yapmaz. Eğer dinler iyiliği güzelliği öneriyorsa (ki bunlar hayatta zaten olması gereken şeyler, bunları uygulamak için herhangi bir dine veya din adamına ihtiyaç yok) o zaman gerçek hristiyan da iyi insandır, gerçek musevi de iyi insandır, gerçek budist te iyi insandır. İşte o gerçeğini bulmak mesele. İşte insanların dindar olup olmadığına değil, vicdanlı olup olmadığına bakmalıyız.
    Dindar GÖRÜNEN insanların ÇOĞU , dini, hayatlarının her evresinde KULLANIRLAR ve işlerine geldiği şekilde arkasına saklanırlar. Oysa dini duyguların, insanın kalbinde zihninde saklı kalması daha doğru değil midir? Göstere göstere ibadet etmek midir dindarlık?
    zabuzaretta bunu beğendi.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    islamda kısasa kısas var,,adam çocuğa tecavüz edip öldürmüş,yakalanmış suçu sabit kaçarı yok,,cezası idam,kafası kılıçla kesilecek veya asılacak her neyse ,,öldürdüğü çocuğun ailesinin huzuruna getiriliyor adam ipte bekliyor veya cellat kılıçla bekliyor

ailesine soruyorlar bu adamı af edermisiniz,,samimi olarak düşünün,siz olsanız sizin evladınıza bunu yapanı affedermisiniz ,,affedecek babayiğit pek çıkacağını sanmıyorum

olurda ailesi eğer affederse,o kişi çocuğun ailesine ailenin belirlediği bir kan parası ödemek zorunda
    böylede bir seçenek var

fenerbahceli
    o senin kastettiğin Müslüman görünümlü kişilere münafık derler
    levend84 bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı YERUÇAĞI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    islamda kısasa kısas var,,adam çocuğa tecavüz edip öldürmüş,yakalanmış suçu sabit kaçarı yok,,cezası idam,kafası kılıçla kesilecek veya asılacak her neyse ,,öldürdüğü çocuğun ailesinin huzuruna getiriliyor adam ipte bekliyor veya cellat kılıçla bekliyor

ailesine soruyorlar bu adamı af edermisiniz,,samimi olarak düşünün,siz olsanız sizin evladınıza bunu yapanı affedermisiniz ,,affedecek babayiğit pek çıkacağını sanmıyorum

olurda ailesi eğer affederse,o kişi çocuğun ailesine ailenin belirlediği bir kan parası ödemek zorunda
    böylede bir seçenek var

fenerbahceli
    o senin kastettiğin Müslüman görünümlü kişilere münafık derler
    Suçun sabit olmasını biraz açarmısın?
    Yani zanlının suçlu olduğuna neye göre karar veriliyor?

Bunu günümüzde uygulanan yöntemlerle karşılaştırmak için soruyorum.

Dostum mümkün mertebe arapça terimler kullanmaktan kaçınırım. İyi insan iyi insandır, kötü insan da kötüdür.
    Herkes şunu arzular eminim. Ya dünyadaki kötülüklerin sonu gelsin, ya da kötülük yapanların sonu gelsin.
    İşte burada devletlere büyük görevler düşüyor. Sorunları çözecek olan devletlerdir. Yoksa ne tek başına dinler bir işe yarar, ne de yetersiz kanunlar. Kanunları kuralları (istediği kadar dini kitaplarda yazsın) ancak düzenli devletler uygulayabilir.
    Her şey, herkes, her insan farklıdır. Ülkeler de farklıdır, dinler de farklıdır, yaşam biçimleri de. Dolayısı ile her ülkedeki yasalar kanunlar da farklıdır. Değişmeyen şey insanların ihtiyaçlarıdır.
    Son olarak, sen hırsızın elini kesmek istersin, ben kuru ekmek ve suyla uzun yıllar çalıştırılmasını isterim. İki farklı bakış açısıyla ikisi de belki yanlış değildir. Çocukluktan itibaren yetiştirilme tarzı, yaşanılan olaylar, karşılaşılan insanlar, yenilen kazıklar, hayat tecrübesi denen birikimi oluşturur. Şahsi kararların, şahsi kuralların, şahsi prensiplerin ne olacağına hayat tecrübesi karar verir. Fakat şahsi kurallarımızı koyamıyoruz. Devlet ne belirlemişse ona göre oynuyoruz. Eğer gaspın suçu 25 yıl hapis ama motor hırsızlığı suç olarak bile görülmüyorsa, senin gaspa uğramayacağına garanti veririm sevgili dostum. Ama motorunu sağlam kilitle
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    ben ne diyorum ssi şeriat tartışıyorsunuz yeri buramı?

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnternette yüzlerce kolu bacağı kesilmiş, kanser olmuş insan videosu var.
    Televizyonlar sabahtan akşama kadar içmeyin şu mereti diye yayın yapıyor.
    Milyonlarca insan hayatını, sağlığını kaybetmiş.
    Ortalık pişmanlık mesajları ve röportajları ile dolu.
    Buna rağmen millet fosur fosur sigara içiyor.

Ortaçağ avrupasında bırak kol bacak kesmeyi insanları diri diri yakarak acılar içinde öldürdüler buna rağmen cadılık diye tanımladıkları suçu bitirmeyi bırak azaltamadılar bile.

Arabistan'da ve bir kaç ülkede daha el kesme ve recm cezası uygulanıyor ne hırsızlık bitti, ne zina.

Yani bunlar işe yaramıyor.
    Amerika'da idam cezası var dünyanın en çok suç işlenen ülkelerinden biri.

Velhasıl, kol bacak kesme, kafa koparma gibi cezaların suçu önlemediğini insanlık yüzyıllar boyunca deneyimleyip öğrendi.
    Daha hala bunda ısrar etmenin insanlığın onca zamanda katettiği yolu tekrar dolaşmaktan başka bir sonucu yok.

Şaka bir yana senin tespitin yukarıdaki arkadaşın da kafasında asıl amaç olan intikam alma isteğinin bir tezahürü.
    Yani asalım keselim muhabbeti yapanların derdi suçu önlemek değil, intikam almak.
    Tabi böyle olunca sorun çözülmediği gibi suç artarak devam ediyor.
    Yani senin motosikletini çalanın kolunu bacağını keserek intikamını alıyorsun ama bu sefer bir başkası gelip çalıyor.
    Sert ceza belki yüreğini soğutuyor ama motosikletini korumuyor.
    Yine tedirgin, yine çalınma korkusuyla yaşamaya devam ediyorsun.

Velhasıl amerikayı yeniden keşfetme rüyası görenlere engel olmak istemem ama hep aynı sonucu aldığın yöntemlerde ısrar etmek ahmaklık olur.
    Peki hocam çözüm nedir bize ve dünyaya anlatirmisiniz? Nasil olsa yine yapiyorlar diye hic ceza vermeyelim demi. trafik cezasini bir dusunun turkiyede radar ceza fiyatlari biraz yukseldi insanlar artik hiz yapmiyorlar cezalar ne kadar agir olursa insanlar o kadar korkar ve çekinir. nasil olsa yine yapiyorlar deyip ceza vermeyelim mi ? En ağir ceza verme taraftariyim hemde en ağir. zeki müren gibi kibar olmaya hiç gerek yok. malesef. ama tekrar diyorum çözüm nedir bize ve dunyaya anlatin biz tez yazin hepimiz öğrenelim.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Alıntı YERUÇAĞI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sanırım bana yazdın bunu,,
    birkere benim inandığıma herkesin inanmasını bekliyorum diye bişey söylemedim,okuduysan ben ALLAHTAN korkan Müslüman olandan bahsettim,yoksa inanmayan ateistten veya münafıktan bahsetmediğimi açıkça yazdım oraya bakarsan görürsün

ikincisi hırsızın elinin kesilmesi benim değil islam dinine göre ALLAHIN ölçüsüdür,sana göresi bana göresi yok,sen kimsinki ALLAH ile kendini kıyaslıyorsun,herkesin isteğine göre diye bişey yok,,ALLAH ölçü koymuş buna ya inanırsın yada inanmazsın,o sana kalmış,toprağın altında yalnız olarak hesap verecek olan sensin beni bağlamaz,,herkesin kafasına göre din olmaz

o söylediğin barış kardeşlik zaten islamın temel ilkelerinden biri,ona lafım yok,hocalarımız camilerde her fırsatta bunu irdeliyor,gelenler bilir
    bunlardan anlamayan hiç bir kural tanımayan kötülükte şeytanı aratmayan insanlar için caydırıcı bir önlemdir hırsızı elinin kesilmesi,,amaç el kesmek değil caydırıcılık

öyle olsa niye arabistanda eli kesik yüzbinlerce insan yok

zaten ben yukardada yazdım üstüne basa basa yazıyorum gerçek Müslüman,hırsızlık yapamaz cinayet işleyemez zalimlik yapamaz,bakın tekrar ediyorum gerçek Müslüman diyorum,,Müslüman kimliği olupta Müslümanlıkla alakası olmayanlardan bahsetmiyorum veya münafıkları kastetmiyorum

münafığın ne olduğunu Google amcaya yaz söyler sana

son yazdığın doğru..iyi bir Müslüman olmak için iyi ve ahlaklı insan olmak gerekli

dünyadaki bütün dinlerde hırsızlık adam öldürme zalimlik vs yasaklanmıştır bu sadece islam dinine ait değildir,her dinde bunların cezası vardır,islamda karşılığıda el kesilmesidir,,devletler bunları uygular uygulamaz o ayrı bir konu

son olarak işidi islam ile bağdaştırma,işidin islam ile alakası yoktur,biraz araştır lütfen
    Hem benim inandığıma inanmak zorunda değil diyorsun hem islamda kısas var diyorsun.Adamı neden islamla yargılıyorsun onu anlamıyorum.Adam senin inandığın allaha kitabına inanmıyor olabilir.Bunu yanlış buluyorda olabilir.O zamanda islama göre kafir diye başınımı vuracağız.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Alıntı Romedon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben ne diyorum ssi şeriat tartışıyorsunuz yeri buramı?
    Kusura bakma. Açtığın konu hırsızlığa çare bulmak ile ilgiliydi. Birileri cerrahi operasyonun çare olduğunu iddia ediyor. Aklı başında birşeyler yazmakta fayda var. Benim başıma da hırsızlık olayı geldi. Bu günün parasıyla 6-7 bin TL cepçilere çaldırdım. O kadar üzülmüştüm ki, "hırsız yakalarsam öldürecem " diyordum. Ama sakin kafayla düşünürsek elinin kesilmesini kabul etmem.Paranın geri ödenmesi ve belirli bir süre hapis yeterlidir. Bunu da mevcut ceza infaz kurumlarının üretim yapan işletmelere dönüştürülmesi sağlayabilir. Konunun uzmanları varsa yazacaklarını merakla okurum.

Motosikleti
    Honda
    Alıntı izmir3535 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki hocam çözüm nedir bize ve dünyaya anlatirmisiniz? Nasil olsa yine yapiyorlar diye hic ceza vermeyelim demi. trafik cezasini bir dusunun turkiyede radar ceza fiyatlari biraz yukseldi insanlar artik hiz yapmiyorlar cezalar ne kadar agir olursa insanlar o kadar korkar ve çekinir. nasil olsa yine yapiyorlar deyip ceza vermeyelim mi ? En ağir ceza verme taraftariyim hemde en ağir. zeki müren gibi kibar olmaya hiç gerek yok. malesef. ama tekrar diyorum çözüm nedir bize ve dunyaya anlatin biz tez yazin hepimiz öğrenelim.
    Hiçbir fikrim yok.
    Bilmediğim konuda yorum yapamam.
    Bildiğim tek şey mevcut önlemlerin işe yaramadığıdır.

Burada tartışmanın temel yanılgı noktası kendi korkularınızı tüm insanlığın paylaştığı zannıdır.
    Radara girip ceza ödemekten korkuyorsunuz diye herkesin aynı korkuyu yaşadığını zannediyorsunuz.
    Fakat istatistiklere baktığınızda cezaların hiçte azalmadığını görüyorsunuz.
    Kolunuzun bacağınızın kesilmesinden korkuyorsunuz ve herkesin korktuğunu zannediyorsunuz. Fakat bakıyorsunuz insanlar sigara içmeye,ya da cezası bu olan suçları işlemeye devam ediyorlar.
    Hapse girmekten korkuyorsunuz ve herkesin hapse girmekten korktuğunu düşünüyorsunuz ama bir bakıyorsunuz hapishaneler dolu.
    Hatta daha yeni hapisten çıkmış adamın suç işleyip tekrar hapise geri döndüğünü defalarca gözlemliyorsunuz.
    Örnekler çoğaltılabilir ama temel nokta çözüm olur diye düşündüğünüz herşey aslında kendiniz için çözüm olacak şeyler.
    Sert cezalar, dini yaptırımlar, Allah'a ya da insanlığa hesap verme korkusu ve benzerleri ancak sizin ya da bizim kafamızdaki insanların suç işlemesini engelliyor.
    İnsanlığın tamamını kapsamıyor.
    Bu da haliyle çözümü imkansız hale getiriyor.

Mal mülk edinme ve para kavramı var oldukça çözüm diye bir şey olmayacak gibi duruyor.
    okanbagiscan bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Kesin çözüm insanlığın nüfusunun çok ama çok azalmasıdır. Dünya nüfusunun en fazla 1 milyar olduğunu hayal edin

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hem benim inandığıma inanmak zorunda değil diyorsun hem islamda kısas var diyorsun.Adamı neden islamla yargılıyorsun onu anlamıyorum.Adam senin inandığın allaha kitabına inanmıyor olabilir.Bunu yanlış buluyorda olabilir.O zamanda islama göre kafir diye başınımı vuracağız.
    hemşerim sen amerikada suç işlersen türkiyenin kanunlarına göremi yargılanıyorsun yoksa amerikanın kanunlarına göremi,,buna bir cevap ver bakalım,sonrasını sen çözersin zaten

yada arabistanda hırsızlık yap,sonra ben kafirim de benim elimi kesmeyin de bakalım,sana ne diycekler,,örnek veriyim,Arabistan gümrükten girerken koca yazı var,bu ülkede uyuşturucu bulundurmanın ve kullanmanın cezası ölümdür

hala anlamadıysan ben yazayım,,nereli olursan ol veya hangi dine mensup olursan ol farketmez,gittiğin bulunduğun ülkenin ceza hükümlerine göre ceza alırsın,,o ülkenin kurallarına uymak zorundasın senin gavur olman veya Müslüman olman hiç bişeyi değiştirmez

Arabistanlı biri gelip türkiyede hırsızlık yapsa elinimi kesecekler,,

bunu idrak edemiyormusunda soruyorsun

ülkemizde yok ama idam cezasının gelmesini canı gönülden istiyorum

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    Alıntı S3cond adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alarm sistemine elektro şok cihazı monte edilip elik,koltuk kısımlarına entegre edilebilir.

Yada disk kilit mantığıyla sadece elcige monte edilen yüksek ⚡ voltajlı bayıltacak düzeyde bir kilit sistemi olabilir.

Engizisyon döneminden kalma iğneli fıçı mantığı ile sürücü koltuğu çok yumuşak yayla,uyuşturucu çivi ile desteklenir.motordan inince kilit aktif kale getirilir koltuk, zehirli çiviler koltuk süngeri altı gizli şekilde yükselir hırsız işini bitirip tam koltuğa oturduğunda mutlu son :D

Ve kesin cözüm olarak ülkemizde bulmanın çok kolay oldugu el bombası motorun muhtelif bir yerine pimi çekilmek suretiyle bırakılır her hangi bir müdahalede booommm saka bir yana pahalı ev alarm sistemlerinde alarma monte bayıldığı gaz olan sistemler mevcut bu sistemleri motosiklete uygulayacak boş vakti çok zihni sinir bir yatırımcı mucit lazım bize :D
    disk kilidini açmayı unutan insanlarız, bunu da unutan olur elbet.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

bpak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yine msx 125
    Ben de avrupada bunlardan baya fazla gördüm. Türkiyedeki hırsızlar çözene kadar güzel bi koruma görevi yapabilir bence.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Kimin ne şekilde ya yargılanacağını anlatmana gerek yok onu zaten biliyoruz.Senin çözüm yöntemin şeriat ben bunla ilgili bir çalışma varmı bunu neden öneriyorsun gerçekten azalıyormuymuş diye soruyorum.Bizim inancımıza göre böyle olmalı demekle olmaz o işler.Bense idam cezasının gelmesini istemiyorum.Tamam dediğin gibi on kere idam edilmeyi hak edecek insanların olacağı gibi doktor raporuyla yaşını büyütüp asılan çocuklar oldu bu memlekette.
    zabuzaretta ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    R25
    Konunun a... Koydular arkadaş bu ne ya her konuda mal mal bişe yazıp ortalığı karıştırıyorlar iş siyasete kadar gidiyor, Ada'm gibi yorum yapın, yok eli kesilecek yok ayağı kesilcek, şeriat gelecek, 10 yaşında çocuk gibisiniz

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Mağara esprisi yapan olmamış

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiçbir fikrim yok.
    Bilmediğim konuda yorum yapamam.
    Bildiğim tek şey mevcut önlemlerin işe yaramadığıdır.

Burada tartışmanın temel yanılgı noktası kendi korkularınızı tüm insanlığın paylaştığı zannıdır.
    Radara girip ceza ödemekten korkuyorsunuz diye herkesin aynı korkuyu yaşadığını zannediyorsunuz.
    Fakat istatistiklere baktığınızda cezaların hiçte azalmadığını görüyorsunuz.
    Kolunuzun bacağınızın kesilmesinden korkuyorsunuz ve herkesin korktuğunu zannediyorsunuz. Fakat bakıyorsunuz insanlar sigara içmeye,ya da cezası bu olan suçları işlemeye devam ediyorlar.
    Hapse girmekten korkuyorsunuz ve herkesin hapse girmekten korktuğunu düşünüyorsunuz ama bir bakıyorsunuz hapishaneler dolu.
    Hatta daha yeni hapisten çıkmış adamın suç işleyip tekrar hapise geri döndüğünü defalarca gözlemliyorsunuz.
    Örnekler çoğaltılabilir ama temel nokta çözüm olur diye düşündüğünüz herşey aslında kendiniz için çözüm olacak şeyler.
    Sert cezalar, dini yaptırımlar, Allah'a ya da insanlığa hesap verme korkusu ve benzerleri ancak sizin ya da bizim kafamızdaki insanların suç işlemesini engelliyor.
    İnsanlığın tamamını kapsamıyor.
    Bu da haliyle çözümü imkansız hale getiriyor.

Mal mülk edinme ve para kavramı var oldukça çözüm diye bir şey olmayacak gibi duruyor.
    Hiç bir fikrim yok demişsiniz. Bence bi fikriniz olmali. Bu konuyla ilgili baya yazdiginiza gore çözüm uretecek bi yapiya sahipsiniz. Bu konuyla ilgili bayağ yazmissiniz.Fikrinizi belirtmissiniz. Turkiyede kap kaç vardi. ve inanilmaz sekilde hergun her saat oluyordu! devlet ne yapti biliyormusunuz kap kaçi GASP sucuna soktu . ve suan kap kaç suçu neredeyse yok bitti. bilen bilir. haberi bile yok. Kanun duzenleyici devlet AĞiR cezalar getirirse şuç biter. AĞiR cezalar ama.hemde çok ağir.
    Hirsizlara tecavuzculere gaspcilara acinmiyacak. Hepsi hasta. iyi insanlara ailelere zarar veren insanlar. meslek haline getirenlerin hepsini en agir ceza ile yargiliycaksin. soyle bir ornek vereyim:dusun ki evine gece 2 kisi girdi eşine istismarda bulundu cocugunu oldurdu ve yakalandi .mahkemeye ciktin bir baktin ki 65. şuçu adam bu işi meslek haline getirmiş. isyan etmezmisin devlete? yatsin sonra af ciksin iceridn ciksin . yok oyle bi dunya. giden ne oldu eşin ve cocuklarin . Ateş dustuğu yeri yakar biz bunu telkinle öğreniriz ama Ateşte yana kadar bilemeyiz. onun için burdan konusmak kolay ama bu tarz aciyi ceken tum dunyada cok inssnlar var. şuçlu cezasini cekmeli. kol sa kol bacaksa bacak. Başiysa başi.

Motosikleti
    Honda
    Alıntı izmir3535 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiç bir fikrim yok demişsiniz. Bence bi fikriniz olmali. Bu konuyla ilgili baya yazdiginiza gore çözüm uretecek bi yapiya sahipsiniz. Bu konuyla ilgili bayağ yazmissiniz.Fikrinizi belirtmissiniz. Turkiyede kap kaç vardi. ve inanilmaz sekilde hergun her saat oluyordu! devlet ne yapti biliyormusunuz kap kaçi GASP sucuna soktu . ve suan kap kaç suçu neredeyse yok bitti. bilen bilir. haberi bile yok. Kanun duzenleyici devlet AĞiR cezalar getirirse şuç biter. AĞiR cezalar ama.hemde çok ağir.
    Hirsizlara tecavuzculere gaspcilara acinmiyacak. Hepsi hasta. iyi insanlara ailelere zarar veren insanlar. meslek haline getirenlerin hepsini en agir ceza ile yargiliycaksin. soyle bir ornek vereyim:dusun ki evine gece 2 kisi girdi eşine istismarda bulundu cocugunu oldurdu ve yakalandi .mahkemeye ciktin bir baktin ki 65. şuçu adam bu işi meslek haline getirmiş. isyan etmezmisin devlete? yatsin sonra af ciksin iceridn ciksin . yok oyle bi dunya. giden ne oldu eşin ve cocuklarin . Ateş dustuğu yeri yakar biz bunu telkinle öğreniriz ama Ateşte yana kadar bilemeyiz. onun için burdan konusmak kolay ama bu tarz aciyi ceken tum dunyada cok inssnlar var. şuçlu cezasini cekmeli. kol sa kol bacaksa bacak. Başiysa başi.
    Olayları birbirine karıştırıyorsunuz.
    Kapkaç önceden çoktu çünkü suç değildi.Kanunda yeri ve tanımı yoktu bu nedenle en çok tercih edilen yöntem haline gelmişti.
    Kapkaç bitti mi bilmiyorum ama bittiyse bile cezanın ağırlığı değil cezanın varlığı bitirmiştir.
    Zannettiğiniz gibi 20-30 sene cezası da yok.
    Hatta sanırım düzenleme 2005 yılında yapılmış ve gasp suçunun alt limiti 15 yıldan 10 yıla indirilmişti.
    Yani iddia ettiğiniz gibi ceza arttırılmadı azaltıldı.
    Üstelik bu kapkaç olayları genellikle küçük çocuklara yaptırılıyordu.
    Küçük çocuklara bugün de ceza verilemiyor.
    Yani çocuklar için kapkaç ya da diğer suçları işlemelerinde kanuni bir yaptırım yok.
    Zaten hepimizin bildiği gibi ellerini kollarını sallaya sallaya çıkıp gidiyorlar.
    Forumda ki çalıntı motosiklet başlıklarına bir bakın, ne demek istediğimi anlarsınız.

Yazdıklarım özellikle mi manipüle ediliyor yoksa ben mi açık anlatamadım bilemiyorum fakat tartışma sürekli suçun cezasız kalması isteniyormuş gibi bir çerçeveye büründü.
    Bir kez daha açık anlatmaya çalışacağım.

Suçu cezalandırma başka bir şeydir, suçu önleme başka bir şey.
    Suçu çeşitli biçimlerde cezalandırabilirsiniz.
    Meselemiz bu değil.
    Mesela hırsızlık yapanın eli kesilirse üzüleceğimi pek sanmıyorum.
    Ama ceza meseleyi çözüyor mu?
    Benim başından beri üstünde tepindiğim şey bu.

Mesela yukarıda ki örnekten gidelim.
    Evinize hırsız girdi.
    Yakalandı.
    Eli kesildi kafası uçuruldu,pipisi budandı vs.
    Mesele çözüldü mü?
    Artık kapınızı kilitlemeden uyuyabilecekmisiniz?
    Hayır.
    Evinize hırsız girdi diye sıranızı savmış olmuyorsunuz.
    Yarın bir başka hırsız girip evinizi tekrar soyabilir.
    Hatta ilk hırsız sadece evi soymuştu, ikinci üstüne tecavüz etti.
    Onun da kafasını orasını burasını kestiniz.
    Mesele bitti mi?
    Hayır.

Olaya sadece cezalandırma odaklı bakarsanız o kapı sonsuza kadar kilitlenir ve çelik vs.den yapılır.
    Hiç bir zaman huzur içerisinde uyuyamazsınız.

Suçun nasıl cezalandırılacağını değil, nasıl önleneceğini konuşmamız lazım.
    Ve ben bu konuda gerçekten yetkin değilim.
    Ama çoktan geçmiş bitirmiş olmamız gereken bir konunun etrafında dolanıp duruyoruz.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Kişi başı araba hırsızlığı oranı Suudi Arabistan'da Türkiye'nin iki katı kadar.

(bkz. http://www.nationmaster.com/country-...ime/Auto-theft)
    Mengu16 ve oxus bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)