Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yere düştüm ön fren tutmuyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Selamun aleyküm abiler ablalar yeni aldığım motorumla kapalı pazar alanında kitaplardan okuduğum ve videolardan seyrettiğim teknikleri denerken bir anda kendimi yerde buldum bütün benzin yere döküldü ayna gitti birde ön fren tutmaz oldu motor sağ tarafa yattı bunun sebebi nedir nasıl düzeltebilirim manette gözle görülen bi kırılma yok ama tutmuyor eskisi gibi tecrübeli bir abim freni üst merkeziyle sök parçacıdan aynısını al dedi bende üst hidrolik kısmından itibaren söktüm bu işin başka bir yolu varmıdır yoksa üst kısım değişecekmidir yorum yazıp bilgi ve tecrübelerini paylaşan herkeze teşekkür ederim fotoğraf atacağım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamirciye git.

Manette görünürde bişey yok ama sıkmıyor freni

Üst merkez söküldü ise , yenilene aşamasında hava alma hidrolik ekleme gibi ince ayarlar var , en yakın usta/servise fıtı fıtı gidin , buradan tarif ile çok zor olur , iki üçe bakmadan ustaya gidin yavaş yavaş.

Manet biçim değişip sıkma yapamıyor olabilir , manet pim/ vidaları açı değişmiş olabilir , manetin bağlantı yerinde zor gorünür yerde merkez pompasına hareket veren bi çubukumsu yapısı vardır o kırılmış olabilir , olabilirde olabilir....

Altta yazan forumdaşın benzin ıslatması fikri muazzam , o'da olabilir sayet benzin ıslatması ise balata temizleyici ile belki kurtarılır.
    jimi_hendrix bunu beğendi.

Motosikleti
    bajaj pulsar 200 NS
    Balataları kontrol et benzin oraya da gelmiş olabilir.
    Fren telinde gevşeme var mı ona bak.
    İlk aklıma gelen bunlar bir acemi olarak
    Carbondioxid bunu beğendi.

Bende motosikletle kaza yaptığımda fren tutmaz olmuştu, tamirci 10 saniyede havasını aldı düzeldi.Benzin konusuna gelince yan yatan motordan benzin akar(tahliye borusundan), düşük hızda yan düşmeyle motora bişey olmaz GENELDE.Kısacası korkma muhtemelen motorda bişey yoktur, en yakın ustaya fıtı fıtı git.Masrafta çıkacağını sanmıyorum.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Hidrolik ile alakalı, ayarını yaptır sorun olmaz. Ama düşmeden önce fren çalışıyordur herhalde değil mi ?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    fren kaliperinin üzerindeki lastik tıpalı 8mm rekoru gevset havası çıksın,motoru hemen kaldıramadıysan hava yapmıştır, fren merkezide gidonda dönmüş gibi görünüyor fotoda, kapağı yere paralel olacak şekilde düzeltmelisin..

Alıntı halilemre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende motosikletle kaza yaptığımda fren tutmaz olmuştu, tamirci 10 saniyede havasını aldı düzeldi.Benzin konusuna gelince yan yatan motordan benzin akar(tahliye borusundan), düşük hızda yan düşmeyle motora bişey olmaz GENELDE.Kısacası korkma muhtemelen motorda bişey yoktur, en yakın ustaya fıtı fıtı git.Masrafta çıkacağını sanmıyorum.
    Usta benzin tahliye borusundan deil depo kapağı açıldı komple ordab aktı hepsi boşaldı

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:04 ----------

Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hidrolik ile alakalı, ayarını yaptır sorun olmaz. Ama düşmeden önce fren çalışıyordur herhalde değil mi ?
    Sapasağlamdı düştükten sonrada çalışıyor ama aşırı gevşek fren maneti çok hafif tutmuuordu

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:06 ----------

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fren kaliperinin üzerindeki lastik tıpalı 8mm rekoru gevset havası çıksın,motoru hemen

kaldıramadıysan hava yapmıştır, fren merkezide gidonda dönmüş gibi görünüyor fotoda, kapağı yere paralel olacak şekilde düzeltmelisin..
    Usta onu yaptım bir kişi freni sıkıp bıraktı bende rakoru gevsettim hidrolik çıktı baya bi düzelmedi manetin ve fren merkezinin fotoları var pek bi kırılma gözükmüyor gibi

Manette bişi gözükmüyor acaba tekrar takıp dot 3 falab koysam olurmu gerçi camı çatlamış

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Cam çatladıysa geçmiş olsun, zaten hatan o tıpayı açıp hidroliği kaçırmış olman.
    Merkezin camı çatladıysa onu değiştirmeden sakın kullanmaya kalkma.
    Fren ayarını da, yağı tamamladıktan sonra, aşağıdaki rekor'u gevşetip freni 2-3 kez pompalayacaksın, hidrolik akacak, akabinde sıkıp tıpasını kapatacaksın.

Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cam çatladıysa geçmiş olsun, zaten hatan o tıpayı açıp hidroliği kaçırmış olman.
    Merkezin camı çatladıysa onu değiştirmeden sakın kullanmaya kalkma.
    Fren ayarını da, yağı tamamladıktan sonra, aşağıdaki rekor'u gevşetip freni 2-3 kez pompalayacaksın, hidrolik akacak, akabinde sıkıp tıpasını kapatacaksın.
    Cama plastik gibi bişey yapıştırsak olmaz galba pas geçiyorum fren üst merkezi ve naneti falan aldık dot 3 hidrolik yağınıda aldık şimdi takma aşaması anladığım kadarıyka şöyle olcak
    1 önce fren üst merkezini tak
    2 hidroliği doldurmaya başla bi yandanda havasını al fren manetini çek bırak
    3 fren maneti sertleşince rakoru sık

BalkanRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF-R25
    Burda AEA uyguluyor bir goz at bakalim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)