Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Gaz yağı ile zincir temizliği

Motovento
    REKLAM ALANI
    crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    Alıntı Yilldiray adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilmediğimden soruyorum; gaz yağı, mazot bulmakla uğraşmadan depodan yarım bardak benzin alarak işi halletsek olmuyor mu?
    zincir o ringli ise o ring lere zarar verebilir.
    bunun dışında motosikletin arka maşasının boyasına da zarar verebilir benzin.
    Yilldiray bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhabbetinizi bölmek gibi oluyor ama afedersin kaç para ulan bir zincir?
    Marka modele göre değişir, genelde dişli seti ile birlikte değiştirilmesi önerilir.
    Sonuçta benim motorum için (NC 750x) işçilik dahil tahminen 500 civarı tutar.

Ama bence daha önemlisi, yolda giderken kopma ihtimali ki bu gerçekleştiğinde en basitinden yolda kalıyorsun.
    Eğer zincir biryere sıkışırsa düşüyorsun ya da savrulursa ayağına - bacağına zarar vere ihtimali var.
    Tabi motora da zarar verebilir.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Marka modele göre değişir, genelde dişli seti ile birlikte değiştirilmesi önerilir.
    Sonuçta benim motorum için (NC 750x) işçilik dahil tahminen 500 civarı tutar.

Ama bence daha önemlisi, yolda giderken kopma ihtimali ki bu gerçekleştiğinde en basitinden yolda kalıyorsun.
    Eğer zincir biryere sıkışırsa düşüyorsun ya da savrulursa ayağına - bacağına zarar vere ihtimali var.
    Tabi motora da zarar verebilir.
    Sağlam, kaliteli bir zincirde bu sorunlar yasanmaz diye düşünüyorum. Arada yağlayip yola devam.

Ros1n2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superduke
    Bu zincir temizleme işine neden bu kadar takılıyor anlamıyorum. Mazot döküp biraz bekledikten sonra su tutunca yağı akıp gidiyor. Zaten iyide kullansan kötüde kullansan ort. 15-20 binde zincirin degismesi gerekiyor. Çokta üstünde durmamak lazım

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Mazot+gaz yağı ile 53.000 km'dir aynı zincir dişliyi kullanıyorum.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Alıntı Muhammett adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu zincir temizleme işine neden bu kadar takılıyor anlamıyorum. Mazot döküp biraz bekledikten sonra su tutunca yağı akıp gidiyor. Zaten iyide kullansan kötüde kullansan ort. 15-20 binde zincirin degismesi gerekiyor. Çokta üstünde durmamak lazım
    düzgün bakılan zincirin 20 binde bitmesi için motoru çok hor kullanmak lazım.

ben tecrube etmedim ama eden arkadaşlar temiz kullanılan bir d.i.d 40-50 bin km gidiyor

normalde hiç aklımda yoktu ama bugün zincirimi gazyağı ile temizlemeye karar verdim. zira zincir ve arka dişli kalın bir yağ tabakası ile kaplı idi ve nahoş bir görüntü arzediyordu.

gittim sanayiden bir fırça ve gazyağı aldim. bir de diş fırçası, bir giriştim, sağını solunu sürte sürte temizledim. bu gazyağı denilen meret yağın, kirin ve pasın bir numaralı ilacı imiş yahu.

sonuçta dişli ve zincir sanki ilk aldığım günkü gibi pîrü pak oldu. oh mis.

sonra bir guzel yagladim. sanki ben kendimi yağlamış gibi zevk aldım. stress attım yahu.

not: arka dişlide yarım cm. boşluk tespit ettim. bu nedir? bilen var mi acaba?

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Teker dönüş yonüne doğruysa kaplin lastikleri bitmistir.

Öteki türlu boşluk varsa rulman dagilmistir

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Hangi videodaydı hatırlamıyorum ama youtube'daki bir videoda o ringleri birkaç temizleme sıvısına batırıp birkaç hafta bekletip kumpas ile çlçüm yapıyorlar ve mikron bazında incelme var mı diye test ediyorlardı. O ringleri bir kaç hafta boyunca; wd40, gazyağı, bu iş için özel yapılmış zincir temizleme sıvısı, balata temizleyici içinde bekletmişlerdi. Sonuçta sadece balata temizleyici o ringde deformasyona sebebiyet vermişti. Zincir temizleme spreyi benimde deneyimlerime göre tıpkı, motosiklet deri ekipmanları temizleyicileri gibi kapitalizmin, bizden biraz daha para koparmak için sunduğu bir oyun gibi

Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teker dönüş yonüne doğruysa kaplin lastikleri bitmistir.

Öteki türlu boşluk varsa rulman dagilmistir
    teşekkür ederim.[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:34 ----------

dönüş istikametine göre yaklaşık yarim cm.
    bana sanki normal gibi gelmişti halbuki. hayret.

2 ya da 3 milimetre de olabilir. tam emin olamadım şimdi.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Daha once yazdim yine yazayim. Mazot ve gaz yagi ayni baz maddedir: Kerosene. Hatta yurtdisinda mazot ya da gaz yagi diye satilmaz direk kerosen olarak edinirsiniz.

Gonul rahatligiyla ikisiyle de temizleyebilirsiniz. Gaz yaginiz yoksa mazot guzel is gorur. Yeni kanuna ragmen hala bazi benziklikle bidona koymaya izin veriyor. Vermiyorlarsa mazotlu bir arabanizdan ya da oyle araba sahibi bir yakininizdan indiragandi yapabilirsiniz

gazyağı. buz gibi temizliyor namıssız.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    abi bu gaz yağı veya mazot, temizledikten sonra yağlı bir tabaka bırakmıyor mu? hani eskilerden hatırlarım, yerden su çeken motorlarımızda yakardık, mazot olsun, gaz yağı olsun, bildiğin ayçiçek yağı gibi vıcık vıcık oluyordu?

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi bu gaz yağı veya mazot, temizledikten sonra yağlı bir tabaka bırakmıyor mu? hani eskilerden hatırlarım, yerden su çeken motorlarımızda yakardık, mazot olsun, gaz yağı olsun, bildiğin ayçiçek yağı gibi vıcık vıcık oluyordu?
    ben temizledikten sonra su tuttum, dediğiniz gibi vıcık vıcık yağ oldu. bezle sildim, yağlayıp biraktim. aslinda komple gazyağı temizliğinden sonra motoru kopukle bi guzel yikamak gerekiyor. o yağ gitsin diye..

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    bunu yapmayınca veya yeteri kadar gazyağının bitmesini beklemeden yağlayınca ilk 100-150 km de sürülen yağ çözülüyor kupkuru kalıyor zincir.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)