Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345614 ... SonuncuSonuncu

Onca zam oldu yetmedi, döviz yükseldi yetmedi, vergiler arttı yetmedi...yetmiyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Dolar 3.5117 oldu....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erreguay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ov yeee 3.53
    Ne şemsiyeymiş beee

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX

Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçenlerde Ekşi Sözlük'te tam bu durumla ilgili bir fıkra görmüştüm.Buyrun efendim ;

Padişahın birisi bakmış ülkede herkes mutlu, mesut yaşayıp gidiyor.Veziri huzuruna çağırmış:
    "Vergilere %100 zam yapın." demiş.
    Zaman geçmiş veziri çağırmış,vezir anlatmış herkes hala mutlu sıkıntı yok.Vezire bu kez
    "Her sokağa çıkandan şu kadar para alın."demiş.
    Vezir emri uygulattırmaya başlamış,her sokağa çıkandan para alınmış,halk da yine tık yok herkes mutlu olmaya devam ediyor.Bir müddet sonra veziri yine çağırmış padişah. başlamış konuşmaya:
    "Her köyün girişine bir adam koyun,köye gireni çıkanı s.ksinler."
    Vezir emri uygulatmış.Padişah bakmış, herkes yine mutlu amk. s.kerim demiş halkı toplamış sarayın bahçesine:
    "Ey milletim, yok mu bir şikayeti olan?"
    Arkalardan yaşlı bir amca el kaldırmış.Padişah heveslenmiş, sormuş amcaya:
    "Amca nedir şikayetin?"
    Amca dönmüş ve demiş ki:
    "Bizim köy kalabalık, girişteki adam yetmiyor sıra oluyor.İki adam daha koysanız da sırada beklemesek."

gorefest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT09 Tracer
    Hükümete bok atmayın lütfen, tüm bunlar ... lobisinin suçu, nokta noktayı kafanıza göre doldurun millet aç yiyor nede olsa, gülelim ağlanacak halimize, umudunuzu kaybetmeyin unutmayınki ve çok şükür ki bu dünya ölümlü, ha yaşam süresini falan uzatırsa bu bilim adamları o zaman sıçtık

aonal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 esd idi
    Arkadaşlar ben Türkiyede ekonomik sıkıntı var lafını Kurban Bayramında ailemin yanından dönerken yani Konyadan Seydişehire gelirken Antalya

tarafından(tatilden) dönüş yapanları görünce bıraktım. Öyleki bu kadar modelli arabayı bedava dağıtıyorlarda bizimmi haberimiz yok acaba diye

eşimle konuştuk
    Alan O Veren O, Nedir Senden Gidecek, Görende Can Senin Zannedecek...

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Alıntı aonal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben Türkiyede ekonomik sıkıntı var lafını Kurban Bayramında ailemin yanından dönerken yani Konyadan Seydişehire gelirken Antalya

tarafından(tatilden) dönüş yapanları görünce bıraktım. Öyleki bu kadar modelli arabayı bedava dağıtıyorlarda bizimmi haberimiz yok acaba diye

eşimle konuştuk
    O arabalarin cogu kredi ile alinmis arabalar..
    oxus ve espresso bunu beğendiler.
    Açacaksın gazı, vereceksin coşkuyu ...

Motosikleti
    honda pcx
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ahlaklı ve vicdan sahibi çocuklar yetiştirin.
    Bizden geçti, bari onlar kurtulsun.
    Sizcede böyle bir ülkede ve böyle bir toplumda yetiştirdiğimiz ahlaklı ve vicdanlı çocuklara yazık değil mi?
    espresso bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı josepth_o6 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizcede böyle bir ülkede ve böyle bir toplumda yetiştirdiğimiz ahlaklı ve vicdanlı çocuklara yazık değil mi?
    Tamamen ahlaklı ve vicdanlı mümkün değil zaten. Sonuçta ortamdan öğreniyor çocuklar. Ama bir de aile ters telkin ederse iyice hayvan olur çıkarlar...

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var

eşimle konuştuk
    Onlar şirkete gider olarak gösteriliyomuş

Motosikleti
    SD 1290R

eşimle konuştuk
    Yazın Bergamaya gittik. Biz gelince teleferiği çalıştırdılar, indikten sonra da kapattılar. 10 kişi yoktu koca antik şehirde. Çay içtik yukarıda, sahibi burada yer bulunmazdı dedi, bir tek biz vardık. Bomboştu her yer.

Ekonomi yavaş hareket eden bir gemi. Bugünlerin tohumları senelerce önce atıldı. Yarın herşey mükemmel olsa düzelmesi vakit alır. Ki herşey kötüleşmeye devam ediyor. Bakın bakalım 2017 de kaç kişi araba yenileyecek, 2018'de, 2019'da...

motorcu adam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 1000 FA
    Sizler ne igrenc insanlarsiniz ya, herkes iyi arabaya biniyo o zaman yukselsin dolar yukselsin euro hepimiz kubadaki gibi 1960 model arabalarla gezelim. Boyle mi olmasi lazim sizin ekonomik bir kriz icerisinde oldugumuzu anlamaniz icin. Insanlarin acliktan olmesi, kimsenin arac sahibi olmamasi, herkesin sokakta dilencilik yapmasi. Bunlarimi gormek istiyorsunuz krizde oldugumuzu anlamak icin. Bi kesim telefon bi kesimde yeni araba sahibi oldugu icin bu ulkede isler yolunda gidiyor demek en hafif soylemle salakliktir. Asgari maasla calisan (ki ulkemizde yuzdesel olarak cok buyuk bi kesimdir bu) sifir en ucuz arabayi almasi icin yemeyip icmeyip parasini 30 40 ay biriktirmesi lazim.
    Uretmeyen ve disardan alan bir ulke oldugumuz icin paramizin diger herturlu paraya karsi deger kaybetmesi bizi cok etkileyecektir.
    Ayrica unutmayinki bu ulkede her kesim fakirlesmiyor. Sadece her gecen gun fakir daha fakir, zengin ise daha zengin oluyor.
    josepth_o6 ve espresso bunu beğendiler.

psyche - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600
    Konuda kullanilan argumanlar cok sacma ve mantik disi !
    Yollarda gordugunuz son model araba yogunlugu yada insanlarin elinde gordugunuz son model telefonlar ulkedeki ekonomik refah seviyesinin kalitesini gostermez ! Nitekim Hollandada kullanilan bisiklet sayisi araclara yada luks araclara denk fakat gsmh bizi katlar boler toplar cikarir !
    Kullandigimiz araclar,gerecler kendi uretimimiz olmadigi surece hic birsey ifade etmez,sadece bir balon olusturur,tuketim toplumu olusturur,balon ekonomi olusturur,borc batagina batmis ruh hastasi insan toplulugu olusturur,katma degerli urun uretemeyen ulkelerin,milletlerin,global pazarda hic bir zaman istikrarli,kararli,refah bir ekonomiye sahip olamazlar,sadece kisa vadede kurtarma planlariyla mudahele mumkundur,tabi iteleye iteleye bir arsin yol katedilmedigi surece bindiginiz otobusun kaptani sizi ucuruma surukler nitekim kenarindayiz su an..
    Aslolan toplum bilincidir,hukumet yada basindakiler gecicidir,toplumun bekasini toplum belirler,sahislar degil,bu mentaliteyle gidildigi surece otobusun koltuguna ahmet yerine mehmet oturur fakat istikameti bellidir.
    Su an kabul etmemiz gereken ise moka battigimizdir,kesinlikle nedenleri analiz edilip uzun vadeli kurtarma planlari yapilmalidr bunu da demokratlarin siyasetcilerin dusunmesi,okumasi gerekir,agizlarina sakiz yaptiklari buyuk resim,sondur,su an sonun baslangicindayiz.
    Mengu16 ve Cloud bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Neden bu kadar endişe ediyorsunuz.Dolarları bozdurup altın ve Tl ye yatırın dedi.Ben ayakkabı kutularımı alıp gidiyorum hemen.Siz niye bekliyorsunuz.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden bu kadar endişe ediyorsunuz.Dolarları bozdurup altın ve Tl ye yatırın dedi.Ben ayakkabı kutularımı alıp gidiyorum hemen.Siz niye bekliyorsunuz.
    Ayakkabi kutusu guzel fikirmis. Bayagi TL veriyolarmis dolara bu ara... Bugun bozdurdun bozdurdun. ileride koliyle falan gitmek gerekecek. Gerci ben devletimizin bizi dusunup, bizi ugrastirmadan banklaradaki tum doviz hesaplarini otomatik olarak TL'ye cevirmesini bekliyorum.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Döviz artışındaki asıl sıkıntı özel sektörün döviz borçları. Artık bu borçlar ödenemez hale geldi. Yakında iflaslar ve işten çıkarmalar başlayacak.

68charger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS, Kawasaki Ninja 300 ABS
    Merhaba arkadaşlar, madem burada çoğumuz zor geçiniyor ve ekonomiden memnun degil o zaman bence bu teoriye katkıda bulunmak için herkes kendi mal varlığını açıklayarak ve sade bir şekilde geçim mücadelesi anlatırsa istatiksel olarak birşey çıkar belki.

Mesela ben son 3 yıldır özel bir firmada haftanın 5 günü 3 bin lira maaş ile çalıyorum. SGK lıyım. Özel sağlık sigortam yok. 3 yıldır Anadolu yakasında sancaktepe de çok güzel bir sitede 1+1 bir daire de 800 lira kira ile oturuyorum ve 200 lira aidat ödüyorum. Daha önce eşim ile yaşıyordum. Ocakta kaza geçirdim ve fz6 fazer motosikletimi sattım, iyileşme sürecini atlattıktan sonra 15 bin lira kredi çekerek (36ay rahat ödeyim diye) 12.500 liraya 2 el Kawasaki Ninja 300 aldım. Yani kredi ödemeye de başladım.
    Lenova marka akıllı telefonum var, evde Digiturk, LG Led tv, LG ev sinema sistemi, 400 litrelik bir deniz akvaryumu, normal bütün beyaz eşyalarım, vs. var.
    Bir oğlum var annesi ile yaşıyor ve her ay 500-600 lira onlara gönderiyorum.Eski eşim de çalışıyor oda ayrı bir evde kiracı olarak yaşıyor.( Örnek olsun diye belirttim)
    Faturalarım 200-250lira arası geliyor.
    Evde yemeği çoğu zaman kendim yapıyorum. Temizlik ütü için kadın vs gelmiyor. Yazın abartmadan tatile de gidebiliyorum.
    O ay özel harcama( dışarıda yemek , eğlence , karı kız, gezme tozma, kıyafet, hediye vs.) olarak abartmadığım müddetçe geçinebiliyorum çok şükür. 1500 lira limitli bir kredi kartım var evet borcu da var. Ev eşyaları vs hepsini kredi çekerek ve maaşımdan ayırarak satın aldım. Zorluklar çekmedim mi ellbete çektim bu devam da ediyor hayatın kendisi zaten mücadele. Çevremde ki bütün arkadaşlarımında ya motoru yada arabasi var ve iş yerinde çalışan işçi arkadaşların çoğunda bile benden artı evleri var
    Yazın tatile giden , memleketine giden, evladını evlendiren, çocuk büyüten, evet arabasını değişen de var, varda var! 3 yıldır 200 kişinin çalıştığı şirkete ki nerdeyse hepsi ile samimiyim evine haciz gelen, yardım isteyen bunalıma giren duymadım. Sadece bir kere bir arkadaş için para topladık! Geniş bir çevrem var keza yine işi gücü çok çok ters gdien birini duymadım.Yani herkesin halı vakti yerinde diyebilirm.
    Bende çogu vatandaş işini, hesabını biliyor kontrolü gidiyor yoksa bu balon 14 yılda çoktan patlardı, finans sistemi çokerdi. Alacaklı bankalar durmaz, maliye sistemi öyle oldu ki bi yerden borcun olsa bir işlemini yapamıyorsun vs. Bu başka bir konu ama.

Borcu olan ve batanlar illaki var ama inceleyen hepsi eğer öz eleştiri yaparsa yani dürüst olursa kabahatin çoğunu kendine de bulur.
    2000-2008 arası bizimde, 80 kişinin çalıştığı bir aile şirketimiz vardı. Bizde battık!

Şimdi tek çalışıyorsak işimiz zor orası kesin! Eş çalışırsa eve farklı kanalardan para gelirse ve çok abartı yaşamazsan bu ekonomide ev de alırsın araba da motorda! Belki hepsi aynı anda olmaz, zaman alır ama alırsın yeter ki iste azim et!

Ben Almanya doğumluyum ve orada 17 yıl yaşadım ara ara gidiyorum. Çok arkadaşım var ve sürekli iletişim halindeyiz. İzine geliyorlar vs ve hiç birinin, bekarların da hayatı benimkinin üstü değil hatta benim ki bir tık fazlası. Ve ben bir tık daha dikkatli yaşasam parada biriktiririm. Kredim bitince bakalım belki yeni motor alırım şimdi biraz sabır !
    Bence birey yerinde sayıyor ve bir birikim yapamıyorsa önce hatayı kendinde aramalıdır. Deme ki birşeyleri ters yapıyor.

Biz Türk milleti olarak herşeyi kolay elde etmek isteriz olmayınca birilerine çamur atmasını da iyi biliriz. Herkes sanıyor ki Avrupa da ki Amerika da kilerin borcu derdi yok. Bir gitseniz yaşasanız ahh memleketim dersiniz bence!

Bizde şu var; arabada alayım, motorda, evimde olsun, sigara alkol da tüketeyim, dışarıda yemek yiyeyim, kışın ayrı, yazın ayrı tatile gideyim, evimde her eşyam olsun, diz üstü bilgisayar, masa üstü bilgisayar da, ipad de. vs.vs bu uzar gider.
    Öyle bir hayat yok . Varda yok yani

Ayağı yorgana göre uzatınca gerisi geliyor arkadaşlar. Herkesin işi rast gitsin.

Kalın sağlıcakla.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:33 ----------

He birde ben şimdi ailem ile yaşasam ohoo 2 tane motor alırdım. Sonra yine birileri bu millet nasıl yapıyor vs vs diye düşünür dururdu.
    Ama bende tercihlerimi yapıyorum ve işler iyi gitmeyince de bunun bedelini çekiyorum.

Aslında çok örnek var burada herşeyi yazmak zor.

Ve ben eminim forumda eline benim kazancımdan çok çok daha azı geçen çok çok azdır. Ek iş ve ya mesai ile bir şeklide kazanır.

Tavsiyem evlenin! Ancak kızın ve ailesinin sizi fâzla yormasına müsade etmeyin. Takı, düğün, balayı,yok şu ev yok eşya vs.

Beraber çalışın sırt sırta verin harcamaları abartmayın gerisi gelir! Herşeyi alırsınız evelallah!
    fatih.met, zulu ve yusufbaris bunu beğendiler.

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    @ charger

Benim yazından anladığım özetle ''ekonomi çoğğğ iyi'' Batan geçinemeyen kendine baksın ne hatan var diye dolar olmuş 3.59 niye tl ali para alıp dolar ile benzin araba , market elektronik alıyorum demesin.

şu paragraf var

Bizde şu var; arabada alayım, motorda, evimde olsun, sigara alkol da tüketeyim, dışarıda yemek yiyeyim, kışın ayrı, yazın ayrı tatile gideyim, evimde her eşyam olsun, diz üstü bilgisayar, masa üstü bilgisayar da, ipad de. vs.vs bu uzar gider.
    Öyle bir hayat yok . Varda yok yani

Sıradan avrupalı zaten bunların hepsini yapıyor, yapabiliyor. Türkiye vatandaşlarının bu hakkı yok, neyine diyorsun yani.

68charger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS, Kawasaki Ninja 300 ABS
    Dostum sen hiç Avrupa da yaşadın mı? Orada hiç çalıştın mı?
    Orada ki insanların yaşamlarını ve tasarrufları yakından gördün mü?

Adama işyerin de yemek vermiyorlar evinden sandviç yapıyor öğlen onu yiyor haberin var mı?

Tv lerden, filmlerden, dizilerden göründüğü gibi değil. Tatile gelenler birikimini yiyor, bir sene eşek gibi çalışıyor ülkesinde. O bir kaç bin Euro yuda biriktiriyor ve elbette burada veya başka tatil yöresinde yiyor. Bizde gidiyoruz uzakdoğu ya , Avrupa ya oraya buraya... Birikimi veya tatil kredisini yemeye

Evet USD ve ya Euro nun böyle abartı artması iyi birşey değil. Bunu savunmuyor kimse burada.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345614 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)