Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Taşıt Alırken Hangi Krediyi Kullanmak Mantıklı ? ( bilgi içerikli yazım)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ranay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr250r + Transalp
    Merhaba mesleğim gereği bu tür konularda bilgim olmasından dolayı bir yazı ele almak istedim.
    Daha önce bu tür konularda sorusu olan bir kaç arkadaşıma forumdan özel mesaj aracılığı ile yardımcı olmaya çalışmıştım.

Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi arasında ki fark ve hangisinin daha mantıklı olduğu hakkında soru gelince 4-5 tane böyle bir yazı yazıp paylaşmak istedim.

Evet bunları bilmek için sektörün içinde olmaya gerek yoktur sadece ben kaleme almak ve faydası olsun diye paylaşmak istedim. Umarım işine yarayan arkadaşlar olur.

Herhangi bir blog yazarı değilim ve ilk defa bir yazı yazıyorum. Hatalarım var mı bilemem
    Bankalarla ilgili sorusu olan varsa itina ile yardımcı olunur elimizden geldiğince

Yeni bir taşıt almaya karar verdik ve bütçemizde ki eksiği kredi çekerek tamamlamayı düşünüyoruz.
    İşte tam bu aşamada çok güzel bir soru belirlemeye başlıyor zihnimizde.
    Taşıt alırken taşıt kredisi kullanmak mı daha mantıklı yoksa ihtiyaç kredisi mi ?
    Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Önemli olan kredi çekmek isteyen kişinin kazanabileceği fayda olduğuna göre iki krediyi enine boyuna incelemeli ve aldığımız kredinin en maliyetsiz olanını seçmeliyiz. Şimdi ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi arasında ki farkları şöyle kısaca bir inceleyelim.
    Diyelim ki bir ihtiyaç kredisi çekerek aracımızı satın aldık. Bizi bekleyen maliyetler kabaca sıralamak gerekirse şöyle olacaktır.
    * Dosya masrafı
    * Hayat sigortası
    * Ve hayatın vazgeçilmezi bankanın can damarı faiz
    Tam tersini yapar ihtiyaç kredisi değil de taşıt kredisi çekerek aracımızı satın alırsak başımıza neler gelecek diye bakarsak eğer tam olarak şöyle olacaktır.
    *Dosya masrafı
    *Hayat sigorotası
    *Kasko
    *Zorunlu Trafik Sigortası
    *Aracın üzerine konulan rehin
    *Ferdi kaza sigortası ( bazı bankalar taşıt kredilerinde zorunlu koşul olarak kullanabilir)

Yeni gelen yasal düzenleme ile ihtiyaç kredileri 36 aydan 48 aya kadar uzatılmış olmasına rağmen taşıt kredileri hala 48 ay vadeden daha fazla olmuyor. Yani vade sayesinde herhangi bir ödeme kolaylığı sunmuyor taşıt kredileri.
    Genellikle ihtiyaç kredilerinin faiz oranlarının daha düşük olduğunu söylersek cebimizden ne kadar az para çıkarsa o kadar iyi mantığı ile ihtiyaç kredisine yönelmenin doğru olacağını söyleyebilirim.
    İhtiyaç kredisi 1-0 öne geçti.

Fakat her iki kredide de dosya masrafı, hayat sigortası mevcut ve en az faizli olanı seçmem gerektiğini biliyorum ayrıca mecburuz zaten zorunlu trafik sigortasını yaptırmaya dediğinizi duyar gibiyim.
    Evet zorunlu trafik sigortası yaptırmaya mecbursunuz fakat istediğiniz sigorta şirketinden yaptırmaya özgürsünüz. Eğer taşıt kredisi kullanırsanız zorunlu trafik sigortası ve kaskonuzu kredi kullandığınız bankanın seçtiği yani anlaşmalı olduğu iştiraki olan sigorta şirketinden yapmanız gerekiyor olacak. Böyle bir durumda herhangi bir sigorta şirketi size 500 lira gibi bir fiyata sigorta imkanı sunuyor olsa dahi siz gidip bankanın belirlediği şirketten aldığınız için daha yüksek fiyat ödemek zorunda kalabilirsiniz.
    Tabi ki bankanın teklifinin daha düşük olma ihtimali var o ayrı bir konu ama seçim özgürlüğünüz yok. Ayrıca Kasko için bankanın iştiraki sigorta şirketine ödediğiniz rakam ile belki daha geniş kapsamlı bir sigorta yaptırma imkanınız vardı ama kaybettiniz. Böylece ihtiyaç kredisi 2-0 öne geçti.

İşin diğer önemli konularından bir tanesi aracın üzerine koyulan rehindir. Rehinli araçlar satılamıyor.
    Tamam aracımı yıllarca kullanmayı düşünüyorum satma niyetim yok dediğinizi duyar gibiyim. Ama belirtmeliyim ki yıllar sonramızı hatta bir kaç gün sonramızı bilemiyoruz. Her an ailemizin başına bir felaket gelebilir, evsiz kalabiliriz, ciddi bir hastalık ile yüzleşir yada işsiz kalabiliriz. Böyle kötü senaryolara hazır olmak gerekir. Diyelim ki bir ödeme zorluğuna kapıldık ve aracımızı satmamız gerekiyor. Böyle bir durumda aracı ihtiyaç kredisi ile aldıysak hemen çeşitli ilanlar verip tanıdıklara haber salıp alıcıyı bekleriz. İşimiz kolaydır. Fakat taşıt kredisi kullandıysak aracımızda ki rehin işimize zora sokacaktır. O zaman tahmin ettiğiniz gibi ihtiyaç kredisi 3-0 öne geçti ve hattrick yaptı.

Bu kadar uzun yazıyı okumak istemeyenler hemen sayfanın altına inerse konu özetini görecektir.
    Bu yazıda ihtiyaç kredisi ile taşıt kredisine bir maç yaptırdık ve maçımız ihtiyaç kredisinin 3-0 üstünlüğü ile bitti.

İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi maximum 48 ay vadelidir.
    İhtiyaç kredisi taşıt kredisine karşı daha masrafsızdır.
    İhtiyaç kredi ile alınan aracın satılmasında herhangi bir problem yoktur.

İkinci bir yazı yazar mıyım bilmiyorum. Tamamen deneme amaçlı yazmıştım

Kaynak : http://bankaloji.blogspot.com.tr/
    murat 60, ssates, bankimuun ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bilgi için teşekkürler. Sadece "Bu kadar uzun yazıyı okumak istemeyenler hemen sayfanın altına inerse konu özetini görecektir." ibaresini başa koyarsanız daha iyi olur. Zira o cümleye sıra geldiğinde zaten uzun yazı okunmuş oluyor ve o cümlenin bir anlamı kalmıyor
    Ranay bunu beğendi.

Motosikleti
    Cbr250r + Transalp
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgi için teşekkürler. Sadece "Bu kadar uzun yazıyı okumak istemeyenler hemen sayfanın altına inerse konu özetini görecektir." ibaresini başa koyarsanız daha iyi olur. Zira o cümleye sıra geldiğinde zaten uzun yazı okunmuş oluyor ve o cümlenin bir anlamı kalmıyor
    Aslında acil bilgi arayışımda olduğum için farenin topunu hemen aşağı indiriyorum ve atlaya atlaya okuyup benimle ilgili paragrafı veya cümleyi arıyorum herkes öyle yapıyordur ve gözüne çarpar düşüncesi ile oraya almıştım ama haklısınız onu yukarı almak daha mantıklı olacak gibi

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:26 ----------

Acemilikten atladığım bir iki noktayı da sonradan yazıma ekledim fakat düzeltme işlemi( edit ) yetkim olmadığı için buraya ekleyemiyorum son düzenlememi. İstiyen arkadaşlar linkten güncel halinide okuyabilir

elinize sağlık.Benim anlamadığım bu kredi karşılaştırmasında bariz şekilde ihtiyaç kredisi bu denli öndeyken bankaların halen neden taşıt kredisi diye bir ürün sunuyor olmaları. Bu göz göre göre lades demek olmuyormu.
    Ranay bunu beğendi.

Motosikleti
    Cbr250r + Transalp
    Alıntı Gurnarsson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    elinize sağlık.Benim anlamadığım bu kredi karşılaştırmasında bariz şekilde ihtiyaç kredisi bu denli öndeyken bankaların halen neden taşıt kredisi diye bir ürün sunuyor olmaları. Bu göz göre göre lades demek olmuyormu.
    Aslında benim yazım tamamen kişisel düşünce ile oluşturulmuş bir yazı olduğu için sizde ihtiyaç kredisinin taşıt kredisine göre daha avantajlı olduğu algısı oluşmuş olabilir. Başka birinin yazısında taşıt kredisi üstün gelebilir o konuda bir şey diyemem ama sorunuzun cevabına gelirsek :

Bankacılıkta mantık yoktur. Temel prensip kazanç sağlamak ve kar elde etmek. İki üründe kar elde etme imkanı sağlıyor.Banka birden fazla ürün üretir ve piyasaya sunar çeşitli reklam ve pazarlama stratejileri ile bunu halka sunar. En basıt örneği ile ihtiyaç kredisini bir banka 1.20 ile veriyor olmasına rağmen 1.60 ile de sunar ve ikisini de kullandırma yeteneğine sahiptir. Mantıksız gibi gözükse dahi kazanç var.

ssates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V strom
    Mümkünse kredi kartı
    Kısa vadeli ödemelerde çok avantajlı
    Ranay bunu beğendi.

Motosikleti
    Cbr250r + Transalp
    Alıntı ssates adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mümkünse kredi kartı
    Kısa vadeli ödemelerde çok avantajlı
    orası öyle tabi akıllı kullanırsak kart cana can katar, akılsız olursan cana batar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)