Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Abs nasıl işler(Youtube Video)

Motovento
    REKLAM ALANI
    127 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gece gece kaza videolarını izlerken buna rastladım. Tabi ne kadar ABS olsa da eğitim faktörü de bir o kadar önemli.

Video ingilizce ama görüntülerden anlayabilirsiniz neler anlatmak istediğini.

2. senaryo da ki ABS ile kurtulma sahnesi benim başıma gelmişti örnek verecek olursam.

https://www.youtube.com/watch?v=t1JRRywzXPc

ssates, annelikvegeb ve Jemand bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SONSiyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok :(
    Her halde kötü frenlerle tek diyebileceğimiz.

istanbu_gezg, dovahhkin, 127 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Youtube'da birkaç test var bu konuda. Kuru zeminde ABS'nin hemen hiç farkı yokken, ıslak zeminde müthiş fark var.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Testin başlarında sürücü kaçış manevrası yapmayı bilmiyor, ABS'si olmayan araç kaçış manevrası yaparak kazadan kurtulabilirdi çok rahat. İkinci senaryoda ise ABS bile kurtarmayınca kaçış manevrası yaptırmayı akıl etmişler. Peki orda ABS'siz motorun sürücüsünün ne suçu var aynı hareketi o da yapsın, bodoslama daldırmışlar arabaya

Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    Mengü abs sayesinde frene asılmışken manevra yapabilirsin.Abs olmayan motorda frene asılmışken manevra yapamazsın.Onu göstermiş o video da.
    k_ayhn ve 127 bunu beğendiler.

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Testin başlarında sürücü kaçış manevrası yapmayı bilmiyor, ABS'si olmayan araç kaçış manevrası yaparak kazadan kurtulabilirdi çok rahat. İkinci senaryoda ise ABS bile kurtarmayınca kaçış manevrası yaptırmayı akıl etmişler. Peki orda ABS'siz motorun sürücüsünün ne suçu var aynı hareketi o da yapsın, bodoslama daldırmışlar arabaya
    http://i64.tinypic.com/2jfhctg.jpg
    Kazalar genelde yüksek süratlarda gerçekleşir. Biraz iyi bir motorcu yerlerin kaygan olmaması ve aşırı yakın olmaması kaydıyla yavaş seyir ederken kazalarda frenleme yaparak yada manevra yaparak kurtulabilir. Yanlız yüksek hızlarda eğitim ile motosiklet dik şekilde frenleme ile durulmaya çalışılır, abssiz motosikleti frenleme yaparken manevra yapmaya çalıştığında lastikler üzerinde ki denge bozulduğundan dolayı yol tutuşu ve lastik üzerinde ki ağırlık sağ sola aktarılır böylece motorun lastikleri çok çabuk kitler ve seni üzerinden atar yada yere düşersin.

Absli motosiklette ise istediğin gibi fren yapabilirsin en ufak kitleme durumu bile engellediği için manevra yaparak frenle kurtarabilirsin. abssiz motorda her zaman dik fren yapılması gerekilir yoksa asfaltı yalarsın. Yada çok pro olucan baba eğitimlerin olucak ne kadar yatınca ne kadar fren yapılır bilicende onu her kazada kullanabilmen için ohohoho kısaca abs şart.
    H_H_A bunu beğendi.

k_ayhn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 abs
    Yine savaş sebebi bir konu.abs'de nedir önceden abs mi vardı��

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    1 milyonuncu geleneksel ABS konusuna hoşgeldiniz.

Abs bence motosikletde gereksiz.

Bomb has been planted.
    dovahhkin ve Thracian bunu beğendiler.

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    ABS GEREKSİZ DİYEN LAMERDİR ABSLİ MOTORA BİNMEMİŞTİR FAKKKİRDİR
    MotorcuMetos ve computeus bunu beğendiler.
    Suzuki AN125 47000Km,Sym Gts 250ievo 4000km,CBR 125 6500Km, ,Kawasaki Ninja 250R 14000km
    Yamaha Xmax250 ABS 7000km, KTM Duke 200 ABS 3100km Yamaha Xmax250 8000km, Xj6n 18000km Xmax 250 Yollarda..

OgulcanMC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200 (Eski) Hyosung GV250 (Şimdi)
    Bir sorum olacak acemiliğimi mazur görün 2. senaryonun aynısı başıma geldi çünkü ve kaçış manevrası bile yapacak yer yoktu yolda. Bende hafif sağa kırıp 60 70 le arabanın sağ tekerleğine girip 5-10 metre uçup bacağı kırdım. Benim motorumda ABS olsa ve frene yüklensem çat diye duruyor mu motor yani ? Ya da atıyorum yerler kaygan frene yüklendim tekerleklerde dandik frene anında yüklenince kaymaz mı motor?

Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    Islak zeminde kaymaz abs varsa..Yaşadığın olayda zannedersem lastik kitlemiş kaçış manevrası yapamamışsın.Evet ab olsaydı o olayda %90 yırtardın diye düşünüyorum.

Motosikleti
    Alıntı Keoma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Islak zeminde kaymaz abs varsa..Yaşadığın olayda zannedersem lastik kitlemiş kaçış manevrası yapamamışsın.Evet ab olsaydı o olayda %90 yırtardın diye düşünüyorum.
    Hmm.. Zaten manevra yapabilme gibi bir şansım yoktu çünkü adam dönülmezden U dönüşü yapmak isteyip yolu kapadı. Birde motorun üstünde 2 kişiydik toplam ağırlık 200 falandı. Yani istesemde kaçamazdım. Çarpmaktan başka şansım yoktu maalesef. :/
    Peki ABS her motora takılabilir mi?

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oooo yine ABS konusu açılmış biraz kömür atalım.;
    ABS siz motosiklet kullananlar pis fakirdir.
    ABS li motosiklet kullananlar yeteneksiz acemidir.

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Alıntı OgulcanMC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hmm.. Zaten manevra yapabilme gibi bir şansım yoktu çünkü adam dönülmezden U dönüşü yapmak isteyip yolu kapadı. Birde motorun üstünde 2 kişiydik toplam ağırlık 200 falandı. Yani istesemde kaçamazdım. Çarpmaktan başka şansım yoktu maalesef. :/
    Peki ABS her motora takılabilir mi?
    önemli olan tekerin kitleyip manevra kabiliyetin azaldı mı? azaldıysa kontra şansın olmuş olabilirdi anlık bişey çat die çarpıyorsan yolu okuyamamıışsan veya gercekten araba çıktıysa vs vs vs.. abs ile ilgili bir durum deil seninki..
    abssizde teker kitliyor ışık gormuş tavşan gibi elin kolun baglanıyor, biraz daha önceden sezgiyle ve daha usta bir frenlemeyle o anı kurtarabilirsin yada kontra direk...

abs motora takılır maliyetlidir, ve uydurması zordur, butun fren kaliperleri vs deişmesi yada yuzde yuz uymayacagı için belkide açtırılması gerecek, abs beyini, sensör ve diğer aksamları da ayrıca bulman lazım..

bende takıktım bu konuya velhasıl vazgectim.. ninja 300 abs aldım, bundan sonra da butun motorlarımı abs li alırım..
    Ne yaparsan yap... AŞK ile yap..

Motosikleti
    Alıntı awesomee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    önemli olan tekerin kitleyip manevra kabiliyetin azaldı mı? azaldıysa kontra şansın olmuş olabilirdi anlık bişey çat die çarpıyorsan yolu okuyamamıışsan veya gercekten araba çıktıysa vs vs vs.. abs ile ilgili bir durum deil seninki..
    abssizde teker kitliyor ışık gormuş tavşan gibi elin kolun baglanıyor, biraz daha önceden sezgiyle ve daha usta bir frenlemeyle o anı kurtarabilirsin yada kontra direk...

abs motora takılır maliyetlidir, ve uydurması zordur, butun fren kaliperleri vs deişmesi yada yuzde yuz uymayacagı için belkide açtırılması gerecek, abs beyini, sensör ve diğer aksamları da ayrıca bulman lazım..

bende takıktım bu konuya velhasıl vazgectim.. ninja 300 abs aldım, bundan sonra da butun motorlarımı abs li alırım..
    Yol bomboştu gece 3, minibüs yolu cevizli de, adamın döndüğü yer saçmalığın daniskası ve dümdüz yolumda giderken adamın dönmesiyle aramızda en fazla 5 metre vardı. Hasssss.. dememle çarpmam bir oldu zaten. Yani ABS olsa acaba kurtarır mıydı diye bi düşündüm işte..
    Diyorsun ki alacaksan direk ABS'li al sonradan takmakla uğraşma kısacası..

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Yol bomboştu gece 3, minibüs yolu cevizli de, adamın döndüğü yer saçmalığın daniskası ve dümdüz yolumda giderken adamın dönmesiyle aramızda en fazla 5 metre vardı. Hasssss.. dememle çarpmam bir oldu zaten. Yani ABS olsa acaba kurtarır mıydı diye bi düşündüm işte..
    Diyorsun ki alacaksan direk ABS'li al sonradan takmakla uğraşma kısacası..
    abs orjinaliyle sonradan yapılma uydurulma diyelim karşılaştırılamaz bile derim..
    Ne yaparsan yap... AŞK ile yap..

Şimdi arkadaşlar fakir falan diyorlar ama şakasına diyorlar üzerlerine alınmasınlar sonra sağda solda konuşulmasın aa bak bana fakir diyor diye :D

Örnek Yamaha R6 makinada abs yok. Benim KTM RC 390'da abs var kaydırmalı devriyaj vs var. Bunun para ile alakası yok tamamen motosikletin ne amaçla üretildiğine göre değişir.

Siz gidip pist motoru r6 alıp 200-250 ile giderken ya allah bismillah diye gazoz kapağı açar gibi o frene asılırsanız direk allaha kayıp uçarsınız.

Abs'siz motor örnek R6 benim 3'cü motorum olucak kısmetse. Benim ilk motorum abs'siz di ve 30bin km sürdüm çok güzelde frenleme konusunda kendimi eğittim ve max hızı 110'du ki önemli olan hız değil yüksek hızlarda daha iyi tutuyor firen önemli olan atak kalkıp motoru durdurmakmış.

RC 390'a geçince abs habire devreye giriyor habire ama allah allah lastikmi bitiyor dedim 13-14 binde lastik bitmiş sayılır metzeler m5.

Ama yok yani virajlarda falan baya yatıyor artık motordan ben düşecek gibi oluyorum sağ sola sarkmazsam bu lastik bitmemiş tutuyor bende sorun var dedim.

Daha sonrasında kendimi eğitmeye başladım frenleme yaptığımda eğer abs devreye girerse 1 gün motorla gezme cezası koyucam izinli olduğum günlere diye cezalandırmalı öğrenmeli bir plan yaptım yanlız bu plana köpüklü sular, kaygan yer sıvıları dahil değil tabii ki.

Daha sonradan frenlememin ne kadar geliştiğini nasıl yedirerek dozajlı fren yaptığımı o süre zarfında panikten daha fazla kurtulduğumu ve bana hep normalmil yani gazi açmak kadar basit gelen bir iş olmaya başladı eskiden fren yapmaktan çekinmeme rağmen.

Şu anda absyi en son 2 hafta önce devreye sokmuştum ki buna yağmurlu günlerde hızlı sürüşlerimde dahil.

Böylece kendimi geliştiriyorum ileride r6 aldığımda rahat edicem ve eğitimde alıcam elbette fakat almadan kendimi eğitiyorum.

Ama burası istanbul ve türkiye burada çicek yerine asfalt suluyorlar, adamın aracı yağ kaçırıyor olsun sanayiye kadar idare eder diyor yer yağ oluyor düz giderken altından halı çeker gibi gidiyorsun hafif frene dokununca.

Böyle bir ülkede ben yaklaşık 45-50 bin km yaptım ve öğrendiğim böyle bir ülkede böyle bir şehirde yok abi ABS'siz motor olmaz.

Anca benim gibi kendini devamlı eğiteceksin + eğitim alıcaksın frenleme üzerine ve gerektiğinden sakin gideceksin besleme ile bineceksin bide çok dikkatli olucaksın o zaman kurtarırsın.

Ama abs şart bana göre.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Bende geçen gün bi abandım arka frene
    "ulan bu makinada ABS vardı halen çalışıyor mu acaba" diye takır takır ayağımı tekmelemeye başlayınca anladım ki çalışıyormuş..
    ABS ye hiç ihtiyaç olmadan koca hayvanı dizginleyebilmek. Alışınca zaten unutuyorsun ABS yi.
    Her usta pilot yeni bindiği farklı bir motorun acemisidir.
    Zamanla uyum sağlanır.

Buradaki olay tehlike anında frenlere abanarak manevra yapabilmek.
    ABS olsa bile 160 ile giderken acil durumda kimse frenlere abanarak manevra yapmaz. Bastığı anda yere yapışacağım korkusuyla kontrollü bir şekilde vurmayı yada motoru yatırmayı tercih eder bence..

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:39 ----------

Bir sorum olacak acemiliğimi mazur görün 2. senaryonun aynısı başıma geldi çünkü ve kaçış manevrası bile yapacak yer yoktu yolda. Bende hafif sağa kırıp 60 70 le arabanın sağ tekerleğine girip 5-10 metre uçup bacağı kırdım. Benim motorumda ABS olsa ve frene yüklensem çat diye duruyor mu motor yani ? Ya da atıyorum yerler kaygan frene yüklendim tekerleklerde dandik frene anında yüklenince kaymaz mı motor?
    ABS olsa yine vururdun merak etme için rahat olsun.
    ABS de motor senin tabirinle ÇAT diye durmaz. Normalden daha uzun bir mesafede durursun.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

ufukt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Keoma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mengü abs sayesinde frene asılmışken manevra yapabilirsin.Abs olmayan motorda frene asılmışken manevra yapamazsın.Onu göstermiş o video da.
    Abs nin olayı bu. Fren yaparken aynı anda manevra yapabilirsin ve freni pompalamana gerek kalmaz sonuna kadar frenlemen yeterli

Abs nin en büyük faydası viraj kaçırdığınızda 2. Şansı veriyor size 3-4 kere tenereyle başıma geldi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)