Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vites yükseltirken tak sesi çıkması

Motovento
    REKLAM ALANI

İyi akşamlar geçen hafta 2015 model cbr 125 aldım. Yeni farketim vtesi 1 den 2ye çekerken tak diye bir ses geliyor bazende boşa atıyor acaba şansımanda mı sıkıntı var sizin fikirleriniz alabilir miyim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Kawasaki EL-250 ,Mondial Z-ONE 150
    1-2 arasında diğer viteslerden çok ses çıkması normal arada boş var. Motor yağını değiştirince de farkeder vites değişimleri bir değiştirin (iyi bir markayla) hala rahatsız ediyorsa ustaya gösterin.

Vala şöle söyleyim aldığım gibi yağını değiştirdim ve zinciri yağladım ama 1den 2ye çıkarken tak diye bi ses geliyor yani sanki kırılcak gibi bi ses ve çok yukarı kaldırmazsam boşta kalıyor kaç kere trafikte 2 yerine boşa attım ustaya götürcem ama bi ön bilgi olsun istedim teşekkürler

Ayıcık37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CB125E PULSAR 200NS
    Sertçe çek boşa düşürme ses çıkarsın 1 den 2 ye geçerken sende anlarsın geçtiğini.
    TaTTo0 bunu beğendi.

Nasıl anlatayım 1den 2ye çekerken bi zorlanıyor sertçe çekiyorum eger boşa düşmesse tırr diye ses geliyor sanki bişey geçmesini engeliyomuş gibi ama geçiyor bi gün ayağımda kalacak gibi geliyor motor :D

Motosikleti
    Dostum eğer sert geçiyorsa debriyajın ayarı kaçmış olabilir yani debriyaj manetine basınca debriyaj tam kavrayamıyor bu nedenle zor geçiyor olabilir ama sen yinede ustana götür kendisi kullanıp karar versin. Öyle 1 den 2 ye çekince elinde kalıcaksa at gitsin motoru
    TaTTo0 bunu beğendi.

Alıntı Ayıcık37 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum eğer sert geçiyorsa debriyajın ayarı kaçmış olabilir yani debriyaj manetine basınca debriyaj tam kavrayamıyor bu nedenle zor geçiyor olabilir ama sen yinede ustana götür kendisi kullanıp karar versin. Öyle 1 den 2 ye çekince elinde kalıcaksa at gitsin motoru
    debriyaj ayarında sıkıntı olunca diğer viteslerdede sıkıntı olması gerekmez mi ben pek anlamamda

Motosikleti
    Aynen mantıken öyle bir durum daha var onu söyliyim vitesin rahat geçmesini istersen yüksek devirlerde atarsan şıkır şıkır geçer çünkü yüksek devirlerde gazı birden bırakınca şanzıman üstündeki yük kalkıyor son bir not daha ekliyim debriyaj teli pek yağlanmamışsa kopmalar başlamış olabilir buda bir neden fakat senin sorunun kuruntu yapman dostum Bak ışıklarda dururken motoru boşa al yeşile yakın 1.vitese alırken bile çat diye ses gelir kısacası motorunda yeni olduğu için tedirgin olman normal alışırsın
    TaTTo0 bunu beğendi.

Valla şanzımanda sııntı olamasında gerisi çok önemli değil zaten büyü ihtimal haftaya bakıma teşekkürler yardımın için

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Hacı bende de 2014 CBR 250 var 1 den ikiye geçerken yukarı iyi çekmek gerekiyor yoksa boşa düşüyor dediğin gibi şanzımanın normal hali böyle diye düşünüyorum çünkü 2 gün önce motul 5100 10w40 koydum değişim olmadı.O değil bende boştan 1 e geçerken barkım abinin olması lazım dediği şlank diye ses geliyo ama 2 ye atarken diğer vitesler gibi kaba bi şık sesi değil inçe bi çıt yaparak geçiyor umarım bu normaldir

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı 4till4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hacı bende de 2014 CBR 250 var 1 den ikiye geçerken yukarı iyi çekmek gerekiyor yoksa boşa düşüyor dediğin gibi şanzımanın normal hali böyle diye düşünüyorum çünkü 2 gün önce motul 5100 10w40 koydum değişim olmadı.O değil bende boştan 1 e geçerken barkım abinin olması lazım dediği şlank diye ses geliyo ama 2 ye atarken diğer vitesler gibi kaba bi şık sesi değil inçe bi çıt yaparak geçiyor umarım bu normaldir
    motul 7100 10w30 veya motul r4000rs 10w30 koy farkı göreceksin. dikkat et 10w40 değil 10w30

onun dışında şanzımanın normal yapısı öyle hemen hemen tüm motorlarda 1 den ikiye geçerken "tak" sesi gelir
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)