Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

motosiklet sürmekten korkmaya başladım

Motovento
    REKLAM ALANI
    supersamo48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Pcx 150
    Merhaba arkadaşlar.
    Pazartesi inşallah Sym Gts 250i evo alacağız gidip babamla. Ama şu yaz aylarındaki kazalar, insanların ölmesi beni çok etkiliyor. Köyde yaşıyoruz bütün büyüklerim aileme almayın ileride ağlarsınız vs. gibi telkinlerde bulunuyor. 2 bin km 150'lik motor tecrübem var buna geçince gidip 100 le mesela bir yere çarpacağım gibi de geliyor. Bilemiyorum arkadalar. Ailemin tek çocuğuyum, apaçi vs kesinlikle değilim. 3. sınıf üniversite öğrencisiyim ve Muğlada yaşıyorum. Arkama arkadaşlarımı alıp ilçe ilçe gezmek istiyorum asıl amacım bu. Sizce almalı mıyım ne öneriyorsunuz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Motor alma bence senin gibi tıp öğrencilerine memleketin ihtiyacı var. Doktor olup hayat kurtaracaksın.
    snappy x bunu beğendi.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    alsanda arkana kimseyi alma. korkuyosan yine alma

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    __ BU mesaj yanlışlıkta atıldı, göz ardı edin__

Motosikleti
    Pulsar 200NS-Yamaha R25-Xmax 250-Fz6 Fazer
    Kardeşim ben yeni araba aldım 5 ay önce , diğer aracımı satıp getz alınca kendime çok keyifli geldi pejodan sonra ama hiç ailemin dahi aklında yokken benimde motor hastalığım yokken netten scooter baktım ve adama mesaj atıp akşam iş çıkışı görüştüm . Nedir ne değildir hiç bilmem ilk kez motora oturdum neredeyse , neye dikkat edilir bilmiyorum babamıda aldım yanıma ve ilk baktığım motora ne olduğunu anlamadan notere gittik babam dedi bir araştır oğlum bir bakalım dedim kafa karıştırmaya gerek yok almış bulundum . Sonra ufak tefek bir iki ekipmanları tamamladım eldivendi kasktı . Hiç korkumda yoktu noterden çıktık ilk kez ben scooteri aldım babamda aracımı aldı geldik eve . 1 ay kapalı alanda sürdüm kendimi test ettim motoru öğrendim . sonra aracı bıraktım motorla gidip gelmeye başladım işe şimdi araca binince boğuluyorum Geçende kaza yaptım sıcaktan montu çıkartmıştım kollarım çizildi soyuldu ailemde ön yargılıydı annem hemen satıyosun arabayla gidip geliyorsun işe motor yok dedi bundan sonra felan ama yok oldu bi kere ucuz atlattım kırık çıkık olmadan . Daha büyüğü olmaz inşallah dikkatli olduktan sonra .
    Şimdi arabayla caddeye çıkamıyorum park yeri yok , iişe gitsem akşama sitede park yeri yok yarım saat dolan salak gibi park ediyorlar . Annemi babamı alıp 2 dk caddeye çıkıp istediğim yere koyup gelebiliyorum . Trafik sorunu yok birşey yok her yönden pratik onlarda farkında Babam bile sürmeyi öğrendi bana işe arabayla git motoru bırak diyor adamda sıkıldı trafikten bir iş halledilmiyor araçla

Forumdan Uzaklaştırıldı
    ben mesela 150 cc yukarıya almam niye hız öldürür arkadaşlar 1000rr kaza yapsan ne olur bide bajaj boxer ile yapsan bana bisiklet gibi geliyor motorlu bisiklet

okan kükner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Avenger Street 150
    Muğlada kullanacaksan bu kadar korkmaya gerek yok hatta daha çok zevk alırsın. İstanbul diyorsan orası başka.

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Kardeşim korkarak hayat yaşayamazsın. Hayat kısa ne yapmak istiyorsan onu yap. Ben de motoru almadan önce rüyalarımda hep kaza yaptığımı görüyordum. Aklıma hep "ulan kaza yapsak boynumdan aşağısı tutmasa naparım? Ötenazi de yasak. Nasıl yaşarım öyle aileme yük olurum. Kiralık katil filan tutarım heralde" diye düşünüp duruyordum. Motoru aldım bindim trafiğe çıktım ekipmanlarım tam ve azıcık korkmak iyi abuk subuk hareketlerden olmayacak yerlerde araya girmekten tutuyorum kendimi çekiniyorum kuralların ışığında motorumu sürüyorum.

Sen dikkatli oldukça, trafiği iyi okudukça ve ekipmanları ne olursa olsun kullandıkça o kadar korkulacak bir şey yok. Tabi kaza bu nasıl geleceği belli olmaz araba motor kamyon uçak tren neyin içinde olursan ol ölüm her yerde.

Alıntı becaiş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben mesela 150 cc yukarıya almam niye hız öldürür arkadaşlar 1000rr kaza yapsan ne olur bide bajaj boxer ile yapsan bana bisiklet gibi geliyor motorlu bisiklet
    70 km ile giderken düşerseniz 30-40 m sürükleniyorsunuz ve ölme riskiniz çok yüksek. Bunun 150cc ile 1000cc ile alakası yok. Bunun kullananla alakası var. 60-70 yaşında 1 tane kazası olmayan her gün motora binen insanlar var ve daha 15 yaşında gencecik yaşta ölen kardeşlerimiz de var. Biri +1000cc ye biniyor biri 100cc kuba ya.

Olay motorda değil insanda.

07mehmet07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw s1000rr
    Yaşın benden çok küçük o yüzden sana bir abi tavsiyesi tadında kendimden örnek vererek birşeyler yazmak istiyorum amacım hava atmak, bak ben ne kadar ustayım falan demek değil tam tersi bizde acemilik diz boyu, yazı biraz ozun olacak ama okumanı tavsiye ederim en azından seni biraz olsun rahatlatır diye umudediyorum..
    Ben motor kullanmaya 1990 yılında ilkokul 4. sınıfta babamın Peugeot motoruyla başladım ilk sürmeyi öğreneceğim zaman babama " ya düşersem ya kaza yaparsam" dediğim zaman babamın bana verdiği " Kaza yapmaktan asla korkma korkarsan yaparsın, yeter ki dikkatli gözün yoldan ve yola yakın olan çevreden uzaklaşmasın yeter, evleri, dükkanları seyretme yola odaklan kimin nerede ne yapacağını düşün en kötüsü için hazırlıklı ol" cevabı sonraki yıllarda ki şoforlüğümün temelini oluşturmuştu, şimdilerde gittiğim yolu bir 2. kez gitmek istesem asla gidemem çünkü temelimde çevreye değil yola bakmak var neyse o yaşlarda bunun hayatta kalmam için olduğunu anlayamadım, ben bunu motor kullanmak için ehliyet gibi zorunlu bir kural olduğunu düşünüyordum ve dediklerini harfiyen uyguladım ve ben babam sayesinde hiçbir zaman kaza yapmaktan veya motordan düşmekten korkmadım,
    O yaşlarda boyum motora yetişmezdi motoru tek başıma çalıştıramaz arkadaşlarıma ittirtir öyle çalıştırırdım ama çalıştırdığım zaman da kimse tutamazdı neredeyse hiçbir virajı arka tekeri kilitlemeden dönmez, yaşıtlarım bisikletle ayakta durmaya çalışırken ben motorla sıfır çizerdim taa ki komşular sizin oğlan çok hızlı motor kullanıyor ölecek birgün diye şikayet edene kadar, babam ne yaptıysa önüne geçemedi en sonunda motorun karbiratörünü komple söküp sakladı, sadece kendi bineceği zamanlar çıkartıp takıyodu, annem yemin etti bir daha motora binersen hakkımı helal etmem diye, böylece motor hayatımda 33 yaşına gelene kadar arada bir bindiğim arkadaş motoru haricinde son bulmuştu,
    1996 yılında lisedeyken murat 131'de araba sürmeyi öğrendim ve onda da babamın takdiğini uyguladım hiçbir zaman kaza yapmaktan korkmadım, 20 yıldır araba kullanıyorum tek bir vukaatım bile yok, çoğu arkadaşım araba da yanıma oturmaktan korkar ama birçoğu da dikkatim sayesin de "sen onu nasıl farkettin" diye hayrete düşer, dikkat ve öngörü bu işte çok önemli ondan sonra korkusuzluk gelir unutma kaza yapmaktan korkarsan yaparsın, tıpkı gitmek istediğin yöne değilde önüne çıkan çukara kilitlenip kalmak gibi kaçamazsın çünkü sen nereye bakarsan kullandığın araçta ister motor olsun ister araba oraya gider, kaza yapmakta böyledir korktuğun şeye odaklanırsan ona doğru gidersin,
    Uzadıkça uzuyo ama sana son olarak küçük bir anı anlatayım, bir akşam babam annem ve ablam arabayla (seat cordoba) eve dönerken opel corsa marka bir arabayla tatlı kapışmaya girdim bizimkilere çaktırmadan makas atmaya aralardan sıyrılmaya çalışıyorum derken bir an orta refüşte çim sulama zımbırtılarının çalıştığını ve yolun kenarında aşağı doğru suyun akmaya başladığını farkettim, aşağı yukarı 100 metre ileride de sağa doğru bir kıvrım vardı ben hemen frene basıp arkamda kalan corsa'lı arkadaşı uyarmak için 4'lüleri yaktım, babam noldu dedi, o arada corsa hızla yanımdan geçti, ben babama eyvah demekten başka birşey diyemeden yoldaki kıvrıma geldik ve corsa önümüzde sıfır çizmeye başladı, kendi etrafında 2 tur atıp olduğu yerde durdu Allah'tan olacak ki takla atmadı, ablam "gördün mü yavaşlamasan bizde kaza yapıcaktık" dedi, doğru dikkat etmeyip korkusuzluğuma yenilsem ve bana birşey olmaz diyerek yavaşlamasam bizde kaza yapacaktık...
    Demem odur ki dikkatsiz ve öngörüsüz bir korkusuzluk mutlaka ama mutlaka felaketle sonuçlanır, korkusuz bir dikkat ve öngörü de acemice görünen kazalara neden olur, ben hayatım boyunca kaza yapmaktan korkmadım taa ki Alanya'ya ya gelene kadar bura da maalesef ki normal bir öngörü neredeyse hiçbir işe yaramıyor, sola sinyal veren bir araba sağa dönebiliyor, ya da sizin geçemnizi bekleyen bir araç siz yaklaşınca bir anda önünüze fırlayabiliyor ve bu da malesef ki normal bir öngörüyle korkuya neden oluyor ve ben de buraya geldikten sonra başlayan bu korkumun sonucunu birisi arabayla üzerime çıkarak noktalamış oldum, neyse ki yavaştım ve dönüşünü erken farkedip altında kalmadım sadece arka tamponla dokunup düşürmekle kaldı, sen sen ol asla kaza yapmaktan korkma, korkarsan yaparsın yeter ki dikkatli ol ve öngörünü en kötüsüne göre planla... Hayırlı akşamlar...

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    korkunun ecele faydası yok.

battı balık yan gider.

dam üstünde saksağan vur beline kazmayı(?)

yani, heyecan arıyosan, risk alacaksın. garantici bi hayat monoton bi hayattır. ecnebilerin tabiriyle "cager" (kafesci) olma, derim.

bi yere vurursun ölürsün ne var yani? hiç olmazsa yüzünde bi sırıtmayla ölürsün.

07mehmet07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw s1000rr
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    korkunun ecele faydası yok.

battı balık yan gider.

dam üstünde saksağan vur beline kazmayı(?)

yani, heyecan arıyosan, risk alacaksın. garantici bi hayat monoton bi hayattır. ecnebilerin tabiriyle "cager" (kafesci) olma, derim.

bi yere vurursun ölürsün ne var yani? hiç olmazsa yüzünde bi sırıtmayla ölürsün.
    Ölüm kolay aga ölüm en kolayı peki ya ölmez de boynundan aşağısı tutmayacak şekilde sakat kalırsan ???????????? Sadece senin için ayrılmış bir yatakta ömrün boyunca çişim var bile diyemeden yaşamak sana cazip gerliyor mu ??????????? Ömür boyu 40 sene 50 sene o yatakta yatacaksın, yatmaktan sırtında yaralar çıkacak, etin çürüyecek, kemiklerin eriyecek, sana bir bez bağlayacaklar afedersin altına s.çacaksın ve ben altıma yaptım değiştirin bile diyemeyecek birinin gelip o bezi değiştirmesini bekleyeceksin, annen bezi değiştirirken kokudan yüzünün aldığı şekli görecek yine de ellerini havaya kaldırıp Allah'ım nolur al canımı bile diyemeyeceksin, doktor sana katı yemek yedirmelerini yasaklayacak en fazla patates püresi sonra onu da yasaklayacak ve çorbayla besleneceksin ilerleyen zamanlarda o da yasaklanacak ve sadece serumla besleneceksin, sen ölmedin ama ailen hergün gözünün önünde ölecek!!!!!!!!!! ve sen öyle söylediğin gibi yüzünde bir sırıtmayla ölemeyeceksin.... Abuk subuk şeyler yazıp insanları yanlış yönlendirmeyin...
    Emron ve axios bunu beğendiler.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı 07mehmet07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ölüm kolay aga ölüm en kolayı peki ya ölmez de boynundan aşağısı tutmayacak şekilde sakat kalırsan ???????????? Sadece senin için ayrılmış bir yatakta ömrün boyunca çişim var bile diyemeden yaşamak sana cazip gerliyor mu ??????????? Ömür boyu 40 sene 50 sene o yatakta yatacaksın, yatmaktan sırtında yaralar çıkacak, etin çürüyecek, kemiklerin eriyecek, sana bir bez bağlayacaklar afedersin altına s.çacaksın ve ben altıma yaptım değiştirin bile diyemeyecek birinin gelip o bezi değiştirmesini bekleyeceksin, annen bezi değiştirirken kokudan yüzünün aldığı şekli görecek yine de ellerini havaya kaldırıp Allah'ım nolur al canımı bile diyemeyeceksin, doktor sana katı yemek yedirmelerini yasaklayacak en fazla patates püresi sonra onu da yasaklayacak ve çorbayla besleneceksin ilerleyen zamanlarda o da yasaklanacak ve sadece serumla besleneceksin, sen ölmedin ama ailen hergün gözünün önünde ölecek!!!!!!!!!! ve sen öyle söylediğin gibi yüzünde bir sırıtmayla ölemeyeceksin.... Abuk subuk şeyler yazıp insanları yanlış yönlendirmeyin...
    gülsem mi ağlasam mı, bilemedim.

Hondolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sen sürmekten değil satın almaktan korkuyorsun, hiç kullanmadın çünkü. Dövüş kulübü gibi hayatın var motosiklet almaktan korkuyorsun, yanındaki adam kullanmak istiyor ama onu sadece aklında yaratmışsın ve meğersem o senmişsin.. Kendi paranı kazanmaya başladığında araba alırsın, şu keyfi yaşamayıver liseli kardeşim. Girme foruma ne olur. Çok istiyorsan forumdaki arkadaşlar ile senin için sıraya girelim, her akşam depo üstünde gezdirelim seni. Lütfen artık konu açma, rica ediyorum.

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    ne demiş atilla (http://www.motosiklet.net/forum/memb...me-108459.html ) abi

"Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın"
    AWESQME, SAZMAN, IRau ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    inşallah discoery 150s
    Herşeyden azıcık korkmak iyidir. Bu senin hayatta kalkan için gelistirdigin bir reflekstir. Zaten motorda bana birşey olmaz dersen bence kötü. Ama korkuyu paniğe çevirme. Bende de motora karşı hafif bir koku var. O yuzden gidip ilk önce 2800 tlye ekipman aldim. Simdi de honda gs1 e gideceğim. Ve sonra da sürekli kendimi eğiterek tecrübe edinerek boş alanda çalışarak korku mu keyif almamı engellemeyecek kadar azaltacagim. Sana da tavsiyem bu olacaktır.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı becaiş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sana oyle geliyor 250cc alti araclar seni sikistirinca anlarsin

Motosikleti
    Henüz yok. Olunca, ucuz bir Çinli olacak...
    Donanım Haber'deki aynı mesajına yanıt olarak birkaç seans psikoterapi önermiştim. Önerimi değiştiriyorum. Uzun süreli bir psikoterapi gerekebilir. Sakın ihmal etme!
    Mengu16 bunu beğendi.

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Motor bir yaşam felsefesi. Herkesin benimsediği hayat çizgisinde bazı riskler olur. Bu riskleri almaz ve korkup geri dönersen hayatında 1 adım bile atamazsın. Motor senin için bir tutkuysa korkunla yüzleşmeli ve o korkuyu kullanıp hayatta kalmalısın. Korkusuz ol, korkunu yen demiyorum o korkuyu kullan ve motora öyle bin ki gereksiz riskler alma. Motor zaten kendi başına bir risk extra risklere hiç gerek yok.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dikkatli ve yerine göre hızlı gidebiliyorsan tehlike olmaz 100km altı hızlarda ana yollarda araclar sıkıştırıyor 250 cc scooter ile böyle birşey yaşamassın dörtyol ağızlarında dikkat et kurallara uy birşey olmaz

Tum yorumları okuyup cevap yaziyorum.
    Bence buradaki yorumlari dikkate alip , dikkatli olup abuk sabuk hareketlerde bulunmayacaksan alabilirsin.
    70 yasina geldiginde korkumdan motora binmedim , korkumdan sunu yapmadim demek pismanlik olur.
    Evde kahvaltida zeytin yerken bile olebilir insan.Korkmak yasantiyi etkilemeden hayatta kalman icin gerekli direnci saglar.Motora bin arkadasim belki sadece bakkala gideceksin bir kez ama bin yinede.

Pismanlik korkmaktan daha acidir cunku degistiremezsin
    Taygunho bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)