Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Karbüratöre Hava Yerine Gaz Sıkmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    alideniz357 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba XCG 150
    Merhaba gençler biliyorum biraz tuhaf gelecek ama motor çalışır vaziyette iken acaba hava emiş yerine yani hava filtresinin olduğu yerde çakmakla doğalgaz sıksak nolur Benzin +Doğalgaz karışımı olacak acaba zararları fazla olur mu 🤔 Deneyen varmı acaba ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Mengu16, trapmania, mustafa_325 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Basiyorlar, telefonda oldugum icin atanayacagim ama. Youtube da var videolar.
    Hava filtresinin oradan n2o galiba basiyorlar. Hatta videonun birinde camaroydu galiba, motoru ellerine aliyorlar :D bulursam atayim.

Motosikleti
    Kuba XCG 150
    Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Basiyorlar, telefonda oldugum icin atanayacagim ama. Youtube da var videolar.
    Hava filtresinin oradan n2o galiba basiyorlar. Hatta videonun birinde camaroydu galiba, motoru ellerine aliyorlar :D bulursam atayim.

Senin o dediğinn NOS herhal onu bende biliyorum :D Benim dediğim bildiğimiz Çakmak gazı :D

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Denemesi bedava

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:20 ----------

Bulunsun.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Söylediğin şey ile NO2 gazının işlevi tamamen farklı. NO2 motora giden havayı soğutup daha çok hava almasını sağlar. Bir nevi süperşarj işlevi görür.

Senin söylediğin çakmakgazı(genellikle bütan olur doğalgaz olmaz) neredeyse LPG(bütan+propan) ile aynı şey. yok denecek kadar az bir soğutma yapar yani bunu ihmal edebiliriz. Etkisi sadece yakıt hava karışımını zenginleştirmek olur.Eğer motorun fakir karışım yakmıyorsa güce hiçbir katkısı olmaz. Zaten çakmaktan yeterli tayzikde gaz çıkaramazsın. Hadi yeterince gazı bastın diyelim elde edeceğin şey en fazla yüzde bir güç artışı ve sürekli patlayan egzoz olacaktır.

Birde risk olarak çakmağı yanlışlıkla ateşleyip hava filtresini yakmak var bunu da yaz bir kenara. Yinede deneyip videosunu buraya koy öğrenmiş oluruz ne olduğunu

Not:
    Doğalgaz: içeriği %70-90 metan(CH4)+ %5-10 etan + bütan + propan, havadan hafiftir, sızıntı olduğunda uçarak dağılır.
    LPG: içeriği %70 bütan + %30 propan, havadan ağırdır, sızıntı olduğunda yere çökerek birikir.
    Çakmakgazı:içeriği sadece bütan veya sadece propan olur.

Motosikleti
    Kuba XCG 150
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Söylediğin şey ile NO2 gazının işlevi tamamen farklı. NO2 motora giden havayı soğutup daha çok hava almasını sağlar. Bir nevi süperşarj işlevi görür.

Senin söylediğin çakmakgazı(genellikle bütan olur doğalgaz olmaz) neredeyse LPG(bütan+propan) ile aynı şey. yok denecek kadar az bir soğutma yapar yani bunu ihmal edebiliriz. Etkisi sadece yakıt hava karışımını zenginleştirmek olur.Eğer motorun fakir karışım yakmıyorsa güce hiçbir katkısı olmaz. Zaten çakmaktan yeterli tayzikde gaz çıkaramazsın. Hadi yeterince gazı bastın diyelim elde edeceğin şey en fazla yüzde bir güç artışı ve sürekli patlayan egzoz olacaktır.

Birde risk olarak çakmağı yanlışlıkla ateşleyip hava filtresini yakmak var bunu da yaz bir kenara. Yinede deneyip videosunu buraya koy öğrenmiş oluruz ne olduğunu

Not:
    Doğalgaz: içeriği %70-90 metan(CH4)+ %5-10 etan + bütan + propan, havadan hafiftir, sızıntı olduğunda uçarak dağılır.
    LPG: içeriği %70 bütan + %30 propan, havadan ağırdır, sızıntı olduğunda yere çökerek birikir.
    Çakmakgazı:içeriği sadece bütan veya sadece propan olur.

Demekte fayda var. Zengin bir karışım olacağı kesin.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Hiçbir şey olmaz.

Pisman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    daha bir kaç gün önce elindeki sigarayı unutup çakmaklarına gaz dolduran bir arkadaş tütsü oldu, aman dikkat, bir hesves uğruna sakata gelme

Motosikleti
    Kuba XCG 150
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiçbir şey olmaz.

Yanılıyosun kardeşim elbette bi değişiklik olacak sonuçta oksijen yerine daha yanıcı bir gazla benzin karışıyor elbette patlama ve yanma şiddeti artacaktır. Birazdan deneyip görecez

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:50 ----------

Alıntı Pisman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha bir kaç gün önce elindeki sigarayı unutup çakmaklarına gaz dolduran bir arkadaş tütsü oldu, aman dikkat, bir hesves uğruna sakata gelme

haha Kardeş patlayacak bi ortam yok bence 😄

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Oksijen zaten yanma reaksiyonuna sebep olan element. Sen daha yanıcı ne biliyorsun ki ne koyuyorsun =)
    Saf oksijen basılsa nasıl olur acaba ben onu merak ettim.

Çorum İl Temsilcisi Furkan Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Merakla bekliyorum

Motosikleti
    Kuba XCG 150
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oksijen zaten yanma reaksiyonuna sebep olan element. Sen daha yanıcı ne biliyorsun ki ne koyuyorsun =)
    Saf oksijen basılsa nasıl olur acaba ben onu merak ettim.
    Yukarıda yazdığımı tam olarak okumadın herhal kardeşim "Oksijen den Daha Yanıcı bir madde" dedim Bende biliyorum oksijenin yanma reaksiyonuna sebeb olan element olduğu.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Alıntı alideniz357 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yukarıda yazdığımı tam olarak okumadın herhal kardeşim "Oksijen den Daha Yanıcı bir madde" dedim Bende biliyorum oksijenin yanma reaksiyonuna sebeb olan element olduğu.
    Sonuç ne oldu sen onu söyle merak ettik 😁

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Oksijen olmadan yanmayı nasıl sağlamayı düşünüyosunuz aynştaylar
    Ayrıca sevgili süperzeka arkadaşlarım oksijen yanıcı değil YAKICIdır

Motosikleti
    Kuba XCG 150
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oksijen olmadan yanmayı nasıl sağlamayı düşünüyosunuz aynştaylar
    Ayrıca sevgili süperzeka arkadaşlarım oksijen yanıcı değil YAKICIdır

Lakap takmayı seven arkaşım Sadece Gaz sıkacaz demedik Oksijen+Gaz+Benzin Karışımı olacak

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Yapmak istediğiniz deney ne sonuç verirse versin her motosiklet için geçerli bir sonuç olmayacağı gibi her tekrarda aynı neticeye varamazsınız.

Örneğin benim motosiklette havanın geçtiği yerde basıncı ve oksijen miktarını ölçen sensör var ve beyin oradan aldığı sonuca göre enjektörden yakıt pompalıyor.
    Yani yanma odasına bir şekilde oksijenin bir miktarı kadar başka bir gaz giderse benim motor o gazı değil giren oksijeni muhattap alıp o oksijenin yakacağı kadar yakıt gönderir.
    Böylece yanma odasındaki oksijenin yakabileceği kadar yakıt yanacak, kalanı egzozdan dışarı atılacaktır.
    Daha doğru bir ifade ile giren yakıtın hangisi daha önce yanma özelliğine sahipse o yakılıp kalan yakıt dışarı atılır.
    Muhtemelen sizin motosiklet de aynı sonucu verecek.
    Hatta gelen oksijen miktarı yetersiz kalırsa motor stop edecektir.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Kuba XCG 150
    Evet Arkadaşlar Denedim Ve Sonuç Fiyasko :D Hiç bir değişiklik olmadı üstüne devir düşmeye başladı. Bu deneyde burda bitti.

hava ayarını kontrol etmelisin

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)