Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Vitesli motor mu scooter mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    supersamo48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Pcx 150
    Merhaba arkadaşlar. Sorum özellikle yeni başlayanlara
    En çok hangisini kullanırken zevk alıyorsunuz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Tabiki vitesli motor çok zevkli.

Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    Hic dusunmem bile, vitesli motor candir. Bence bir acemi icin scooter en tehlikelisi cunku panik yapsaniz o gazin sonu yok.
    Ali Bircan bunu beğendi.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    şehir içi şehir dışı kullanım kolaylığı,kıvraklık ve artçı için olsun senin için olsun,bagaj eşya koymak için olsun her türlü rahatlık için scooter

vitesli motorun neyi can anlamıyorum,,sağ ayak frende sol el debriyajda,sağ el gazda sol ayak viteste,devamlı dur kalk vites değiştir kombinasyonu ve bu arada kalkarken sağ ayağı frenden çekme vs,,bunun nesi can yahu,birde durduğunda sağ ayak frende olduğundan motoru tek ayakla dengede tutma sorunu,,çekilcek çile değil
    Memento-Mori ve espresso bunu beğendiler.

Bu dusunce yalnizca bizde var maalesef. Avrupa'yi gezin gorun herkes scooter kullaniyor.
    Zevk meselesi gorecelidir. Kimisi icin zevk kaski elinde gezdirmeden, artcisinin konforunu dusunerek gezmekken, kimisi icin deli gibi viraj yapmaktir. Ben naked sever biriyim ancak bir dahaki motorumu belki maxi scooter alirim.

Hondolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Scooter evlilik gibi daha kolay, "fitezli" (hep cümle içinde kullanmak istemiştim lütfen mazur görün) sevgilinle yasak aşk yaşamak gibi tadı damağında kalır.

Motosikleti
    scooterin gazı var freni var ,okadar vites,debriyaj,sağ ayak fren derdi yok,trafik yavaşladı vitesi küçült,trafik durdu boşa al,trafik yürüdü debriyaj vites 1,2 tekrar yavaşladı düşür offf hayatta uğraşamam,,scooterde gaza bas gidiyosun,bastıkça senin yerine viresi halleden birileri var içerde,yavaşladın durdun hiç kafana takma içerdekiler hallediyor sagolsun,,üstüne aklını direk trafiğe verebiliyorsun ve daha pratik oluyor,üstüne yağmurda üstün başın berbat olmuyor,,scooter candır
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    HYOSUNG GT250 EFİ
    hangisiyle başlarsan o daha zevklidir de vitesliden scootera binilmiyo en azından ben alışamadım habire freni sıkıyorsun debriyaj diye
    Ali Bircan bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı ENİGMA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hangisiyle başlarsan o daha zevklidir de vitesliden scootera binilmiyo en azından ben alışamadım habire freni sıkıyorsun debriyaj diye
    sen scooterde ayağını koyduğun yerde vites fren falanda aramışındır herhalde

scooterin rahatlığına kolaylığına alışırsan vitesliye hiç alışamazsın

Motosikleti
    mondial mct 250 2006 mondial mc honda 125 titan
    bana sorarsan vitesli derim ama skutere alışana sorsan skuter der hangi motora alışırsan gönül onu sever benim ilk makinam mct 250 ydi ve hala vitesli makinaları çok severim hayırlı akşamlar

Motosikleti
    nc750x
    Scooter özellikle şehir içi kullanımda en rahat sürüşe sahip olan motosiklet türü olmakla birlikte motosiklet kullananların özgürlük hissi sadece trafikte serbest hareket edebilmek olmadığından vitesli motosikletin daha fazla özgürlük sunduğuna dair bir hissiyat oluyor.

Aslında motosiklet sizin ayaklarınız vücudunuzun bir parçası gibi olduğundan ne kadar sürüş detayına müdahale edebiliyorsanız o kadar özgür olduğunuz hissini veriyor.

Aslında ben her iki türüde çok sevmekle birlikte istediğiniz lastiği bulamama sorunu, parça ve servis problemleri, bakım ve usta bulabilme sıkıntıları, seçenekleri kısıtlı küçük lastiklerin istediğim yatış açılarına izin vermemesi, ağırlığın arkada olması nedeniyle dönüş ve frenleme kabiliyetlerinin oldukça farklı oluşu gibi nedenlerden ötürü alıp almamak konusunda hep aradığım kaldığım bir alet oluyor.

Üstelik aynı cc de daha düşük güç, otomatik olduğundan daha fazla yakıt tüketimi, hantal olması, bacakların boş kalmasından ötürü sürüş zevkine olumsuz etkisi gibi çok sayıda etkende var. Mesela xmax 250 0-100 13.6 sn nedir ya? Çoğu arabadan bile geride. Benim cbf 150 daha hızlıdır belkide (devire hakim olduğunuzdan ötürü).

Ama artıları yokmu? Daha sakin kullanmak zorunda olduğunuz için güvenlik daha fazla. Çünkü scooter sürüyorsanız apachiliğiniz sınırlı olacaktır. Gaz açması nedeniyle ön kaldırmak vs gibi tehlikelerden daha uzak, daha dik dönmek zorunda olduğunuz için virajlarda risk alma ihtimali daha düşük, ağırlık merkezi arkada olduğundan arka fren çok daha etkin ve güvenli kullanılmış oluyor hatta çoğu zaman arka frenle etkili durabilmekte mümkün çünkü çoğu maxi scooter de kombine fren ve ABS gibi sistemler bulunuyor.

Zincir bakımıydı, kopmasıydı derdi yok. Zincir kopması deyip geçmeyin uzun yıllar motora binipte zinciri kopmayan pek yok ki ölümle ciddi burun buruna gelebileceğiniz bir hadise. Üstelik 400 km de bir zincir yağlamakta cabası. Artçılı sürüşte artçı konforuna en çok hitap eden motor tipleri scooterler.

Bu yazdıklarım daha çok kaliteli maxi scooter lar için geçerli. Bakmayın ben her ikisinide seviyorum. Aslında lastikte, serviste kısıtlı imkanlar olmasa tercihde edebilirim. Ama basit bir standart motorla çoğu yerde yolda kalmaya bir çözüm üretilebilirse de scooter larin daha kapalı yapıları buna izin vermeyebiliyor ve tamir süreleri çok uzun olabiliyor.
    Ali Bircan bunu beğendi.

Scooter surus acisindan vitesliye oranla cok kolay ve rahat kullaniliyor bu kesin birsey. Hatta yeni baslayanlarada scooter onerilmesinin sebebi budur akillarini debriyaja frene vitese devire degil trafige vermeleri icin scooter ile trafik tecrubesi kazanmalari tavsiye edilir. Vitesli motorlarida baslangic motoru icin tavsiye edenler var elbet ancak bence vitesli motor baslangic motoru olamaz. Scooterle baslamali insanlar. Birde zevkler ve renkler konusu var tabiki. Scooterler bana cok cirkin geliyolar. Tarzlari bir farkli diger motosiklet turlerine gore. Sadece nostalji adi altinda uretilen vespa kilikli scooterler hosuma gidiyo benim gozede hitap etmeli hani gorerek seviyoruz sonucta

Uzun lafin kisasi baslangic kesinlikle scooter devami ise renkler ve zevkler iste

Motosikleti
    Pulsar 150 NS
    Baslangic dusuk cc vitesli motor daha iyi bence neden? Cunku skuterde gidon en ufak harekette savuruyor vitesli biraz daha hata kaldiriyor o konuda

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hangisi kaliteliyse o

Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    Ben 6 7 vitesli motor kullandim, uzun yola da ciktim. İstanbul'da ikamet ediyorum genellikle. Scooter sym fiddle II kullandim beceremedim lastik capi mi desem bilmiyorum ama denge kuramadim hic, hem ilk motor surusumde hem de daha iki sene once ayni sonuc benim icin. Bana zor geliyor scooter. Bisiklet,motosiklet(vitesli), atv, tekne, jetski, traktor, patpat vs. akliniza gelebilecek bircok makineyi kullandim ama scootera hic alisamadim. O sebepten bana gore vitesli candir.

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Herikisini de kullandım şu an vitesli kullanıyorum. Scooter bence şehir içi bir ulaşım aracı ama ötesi pek yok. Rahatlık ve kolaylık için tasarlanmış makineler.Sürüş zevki olarak ikisinin de tadı ayrı fakat bence vitesli daha tatlı çünkü bir mücadele var bir uğraş var teknik var vs vs bilimum zevk yani. Maxi scooter kullanmadım yorum yapamıcam. Tercihim vitesli

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    Motosiklet motosiklettir. Benim açımdan vitesin değişim şekli motosiklet kullanırken sadece basit bir teferruattır. İki tekerlek üzerinde rüzgara bedeni vermiş giderken bunların benim için hiç önemi olmuyor. Scooteri de severim, viteslileri de severim.

Halit_79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 Mash
    Her ikisini de kullanırken zevk alıyorum fakat tercihiniz büyük cc ise vitesli motosiklet şehir yerinde eziyetten başka birşey değil. Önceliğim elbette scooter. Bu arada scooter ile dünyanın her yerine gidebilirsiniz, ön yargıları yarmak adına bunu söylüyorum, Ağustos ayında 150 cc scooterim ile Hollanda ya gittim ve döndüm gayet mükemmeldi. Total olarak gidiş dönüş ve oradaki gezmelerim 6700 km.
    Merdo ve espresso bunu beğendiler.

supersamo48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Pcx 150
    Alıntı Halit_79 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her ikisini de kullanırken zevk alıyorum fakat tercihiniz büyük cc ise vitesli motosiklet şehir yerinde eziyetten başka birşey değil. Önceliğim elbette scooter. Bu arada scooter ile dünyanın her yerine gidebilirsiniz, ön yargıları yarmak adına bunu söylüyorum, Ağustos ayında 150 cc scooterim ile Hollanda ya gittim ve döndüm gayet mükemmeldi. Total olarak gidiş dönüş ve oradaki gezmelerim 6700 km.
    hocam mash la mı gittiniz geldiniz yoksa

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Alıntı supersamo48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam mash la mı gittiniz geldiniz yoksa
    Bende senin gibi böyle oldum evet mondial 150mash gitmiş gelmiş

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)