Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yamaha XT 600 E Restorasyon

Motovento
    REKLAM ALANI
    bagriacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT600E - Custom Cafe Racer
    Merhabalar, artık kilometresi neredeyse kadran devirecek olan motorum fazla miktarda yağ tüketmeye başladı. Hazır grenaj'lar da bakım isterken komple bir restorasyona girelim dedik @tinerci ile. Gelişmeleri de sizlerle buradan paylaşmak istedik.

Eski ve flu hali bu şekildeydi;

Yağı boşaltıyoruz ( Xt 3.3 LT yağ alıyor fakat karter şasi üzerinde olduğu için yağ filtresi değişse bile 2.8 litre yağ alıyor. 0.5 litre sistemde kalıyor fakat biz komple motoru indirdiğimiz için her damarında cillop gibi yağ akacak )

Yağ yaktığı sanırım her halinden belli ;

Motoru indirip kalan parçaları bir kenara ayırıyoruz bunları atmayın daha sonra kullanacağız

Öyle güzel dizayn etmiş ki japon abiler adeta bize beddua edin diye yalvarmışlar. Neden derseniz motoru indirmek için hava filtresini, arka tekerleği, arka maşayı, vs vs her şeyi sökmek zorunda kalıyoruz. Ön takım ve elektrik tesisatının bir kısmı kalıyor sadece.

Yine bir flu fotoğraf;

Bu da tabak ebatında pistonumuz. Fazla bir sorun yok aslında 80 000 km nin verdiği yorgunluk var sadece. Sekmanlar aralamış. Merak edenler için 100 Km de yaklaşık 80 gr yağ yakıyordu.

Kılçığı kalmış balık gibi duruyor sanki

Bu gecelik son vaziyet. Silindir Honlanmak üzere ustaya gidecek. 0.25 overbore piston ile geri toplanacak. Açılmışken eksantrik zinciri ve grank rulmanları değişecek. Biyel kolunun durumu gayet iyi. Ölçümlerin hepsi toleransların içerisinde kalıyor. Japon abiler kendilerine okuttukları beladan sonra bir tebriği hak ediyorlar bu konuda.

Cafe racer projesi bir yandan ilerlerken bu da girdi araya. Cafe racer neden hala bitmedi diyen arkadaşlar için sorunlarımızın bir kısmını açıklamış olduk sanırım

İlerleyen dönemleri de sizlerle paylaşmak niyetindeyim. Elimden geldiğince konuyu güncel tutmaya çalışacağım. Selamlar
    tinerci, cenkito, gursus ve 8 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    80 bin fazla bir km değil, ya km gerçek değil, yada bakımsız ve hor kullanılmış makina.
    bagriacik bunu beğendi.

Bartas3010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Activa, 98 zx6r
    Burası değerlenecek
    bagriacik bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Erdost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    80 bin fazla bir km değil, ya km gerçek değil, yada bakımsız ve hor kullanılmış makina.
    Dağ tepe girince işin içine hele ki tek silindir olunca sonuç bu oluyor. Tabi bir de hor kullanılma kısmını atlamamak lazım.

polemos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 ABS (2013)
    Bulmakta sıkıntı çektiğiniz parçası oldu mu?
    bagriacik bunu beğendi.

kuvvetmira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Exc250+vstrom 650
    xt 600e lerin parçası bulunuyo
    bagriacik bunu beğendi.
    HAYAT KIZGIN BOĞA BEN KIRMIZI PELERİN: ::

Motosikleti
    Alıntı polemos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bulmakta sıkıntı çektiğiniz parçası oldu mu?
    Genel motosiklet piyasasinin biraz üzerinde olsa da var her parçası. Yamaha servislerinde ise daha da pahalı tabi

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:13 ----------

Bu gün pek elle tutulur bir şey yapmadık. Şaside ki çamurları temizlemek yetti. Sanırım bazı yerlerde ki çamurlar 17 senelikti. Çamurluktan seviye atlayıp kaya oluşumu göstermişler. Şasi fabrika çıkışı gibi ter temiz oldu ama. Lokal paslanan bölgeler ter temiz yapıp şasiyi boyadık.

Swing arm'ı da farklı bir renk ile boyamak istedim. Subaru da ki lacivert - bronz uyumu umarım bunda da olur.

Bu gün saatlerce parça aradım. Çoğu firmanın web sitesinde olan ürünler stoklarında yok. Güncellemekten acizler. Genel olarak sipariş edilen parçalar ve sarf malzemeler şu şekilde.

Yamaha .50 piston ve sekmanlar
    Subap keçeleri
    Yağ filtresi
    Hava filtresi
    Ekzantrik zinciri
    Ebc sinterli ön fren balatası
    Brenta organik arka fren balatası
    Ipone tam sentetik 10w fork oil
    Motul P1 karbüratör temizleyici
    Motul 3000 mineral yağ

Conta takımı, ön amortisör keçeleri, grank rulmanları vs liste uzayacak. Şimdilik durum bu.
    kordinaryus, Carbondioxid ve shooter1 bunu beğendiler.

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    Silindir Honlanmak üzere ustaya gidecek. 0.25 overbore piston ile geri toplanacak demişsiniz bilmediğim için soruyorum

silindir honlandığı için çapı 0.25 mm daha büyüyecek ve ona göre farklı sekman ve piston mu konulacak yoksa bu değerdeki honlamaya orijinal sekman ve piston uyarmı , overbore piston nedir ??? swing arm da orijinal kalsa iyi olurdu bence kolay gelsin
    tinerci ve bagriacik bunu beğendiler.
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı biyeybaraküs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Silindir Honlanmak üzere ustaya gidecek. 0.25 overbore piston ile geri toplanacak demişsiniz bilmediğim için soruyorum

silindir honlandığı için çapı 0.25 mm daha büyüyecek ve ona göre farklı sekman ve piston mu konulacak yoksa bu değerdeki honlamaya orijinal sekman ve piston uyarmı , overbore piston nedir ??? swing arm da orijinal kalsa iyi olurdu bence kolay gelsin
    Silindir büyüdüğü için, stock piston ve sakmanlar silindire tam oturmaz. Yağ yakmaya ve güç kaybına devam eder. Yeni silindir çapına uygun daha geniş piston ile pistonun silindire tam oturması sağlanıyor. Overbore demek burada daha büyük anlamında.
    Bu arada konuyu takipteyim, son halini görmek için sabırsızlanıyorum
    bagriacik, biyeybaraküs ve tinerci bunu beğendiler.
    Az silindir, çok iş

Recep demire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr125 Cafe Racer
    Abi hazır sökmüşken bi street tracker yapın da gözümüz gönlümüz açılsın ya
    tinerci ve bagriacik bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Piyasada orijinal Yamaha 0.25 piston bulamadık, sanırım üretilmiyor. 0.50 piston ile rektefiye yapılacak. Bir sonraki rektefiye 1 mm ile. Silindir gömleği gayet etli yapılmış.

Alıntı Recep demire adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @bagriacik'a soylersem beni vurur çok seviyor motorunu
    bagriacik bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı biyeybaraküs adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Biraz gereksiz yabancı dil kullanmışım onu farkettim bu konuda özür dilerim. Batuhan arkadaşımız güzelce anlatmış gerçi ama bende anlatmak istedim (kıskandım )

Orjinal pistonu 95 mm 0.25 overbore dan kastım ise aslında 0,25 mm büyük piston. Hoş 0,25 piston da bulamadım o yüzden 0,50 yani 95,50mm piston aldım. Rektefiyeci de silindirin içini traşlayıp yeni pistona göre ölçülendirecek. 97mm ye kadar gidebiliyor xt 600 silindiri. Yani bir kaç kez daha bu işlem yapılabilir. sonrasında gömlek çakılması gerekiyor ve işlem en başa yani orjinal çap olan 95 mm dönüyor. (veya ne gömlek çakıldı ise ona )

Bu iki fotoğraf ise servis kılavuzundan piston ve silindir toleranslarını veriyor. Arşivde kalsın belki sonradan birinin işine yarar. Gerçi artık kolay kolay kimse xt 600 toplamaz :D

Silindir

Piston

Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Silindir büyüdüğü için, stock piston ve sakmanlar silindire tam oturmaz. Yağ yakmaya ve güç kaybına devam eder. Yeni silindir çapına uygun daha geniş piston ile pistonun silindire tam oturması sağlanıyor. Overbore demek burada daha büyük anlamında.
    Bu arada konuyu takipteyim, son halini görmek için sabırsızlanıyorum
    Bilgilendirme ve konuya katkı sağladığınız için çok teşekkür ederim

Alıntı Recep demire adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok bu böyle kalacak. Orjinal olarak geri toplanacak. Sadece elden geçirilecek. Gerçi sonradan çamurlukları değiştirmeyi düşünüyorum. Rahat batıyor bize

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:16 ----------

Honlama denilen işlemde bu şekilde yapılıyor;

BatuhanK ve biyeybaraküs bunu beğendiler.

planet58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sattı...
    Alıntı bagriacik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biraz gereksiz yabancı dil kullanmışım onu farkettim bu konuda özür dilerim. Batuhan arkadaşımız güzelce anlatmış gerçi ama bende anlatmak istedim (kıskandım )

Orjinal pistonu 95 mm 0.25 overbore dan kastım ise aslında 0,25 mm büyük piston. Hoş 0,25 piston da bulamadım o yüzden 0,50 yani 95,50mm piston aldım. Rektefiyeci de silindirin içini traşlayıp yeni pistona göre ölçülendirecek. 97mm ye kadar gidebiliyor xt 600 silindiri. Yani bir kaç kez daha bu işlem yapılabilir. sonrasında gömlek çakılması gerekiyor ve işlem en başa yani orjinal çap olan 95 mm dönüyor. (veya ne gömlek çakıldı ise ona )

Bu iki fotoğraf ise servis kılavuzundan piston ve silindir toleranslarını veriyor. Arşivde kalsın belki sonradan birinin işine yarar. Gerçi artık kolay kolay kimse xt 600 toplamaz :D

Silindir

http://i1301.photobucket.com/albums/...ps719uc9j4.png

Piston

http://i1301.photobucket.com/albums/...psd9fhqt7a.png

Bilgilendirme ve konuya katkı sağladığınız için çok teşekkür ederim

Yok bu böyle kalacak. Orjinal olarak geri toplanacak. Sadece elden geçirilecek. Gerçi sonradan çamurlukları değiştirmeyi düşünüyorum. Rahat batıyor bize

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:16 ----------

Honlama denilen işlemde bu şekilde yapılıyor;

https://www.youtube.com/watch?v=kA95u8c4PBc
    Kolay gelsin, çamurlukları değiştiricem demişsin ön çamurluğa ihtiyaç var aklında olsun...
    Tekerlekler havadayken frenin ABS olması hiç farketmiyor...

Motosikleti
    Alıntı planet58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kolay gelsin, çamurlukları değiştiricem demişsin ön çamurluğa ihtiyaç var aklında olsun...
    Teşekkürler. Orijinal parçaları her zaman saklarım bunları da saklayacağım

Bu gün bir kaç parça elime ulaştı. Bir kısmı da önümüzdeki hafta ulaşacak.

polemos bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Bugün piston, segman takımı da geldi. Kargo beklediğimiz için silindir ve diğer parçaları Pazartesi günü göndereceğiz.
    bagriacik bunu beğendi.

İmkan olacak , forumdaşların atolyede kıvrılıp yatacan yamak/çıraklık yapacan, 2 öğün yeter , harçlık babında günde 2 saat enternet sağlayın arada, fırça atmayın kafa atarım^^.

Elinize sağlık , her konu bilinçli atolye çalışması ve emek , birde tequ vardı yanılmıyorsam bravo.
    bagriacik ve tinerci bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İmkan olacak , forumdaşların atolyede kıvrılıp yatacan yamak/çıraklık yapacan, 2 öğün yeter , harçlık babında günde 2 saat enternet sağlayın arada, fırça atmayın kafa atarım^^.

Elinize sağlık , her konu bilinçli atolye çalışması ve emek , birde tequ vardı yanılmıyorsam bravo.
    Fırça çıraklığın temelinde var malum :D

Tinerci hatırlattı iyi oldu fotoğraf ekleyecektim

Son beklediğimiz parça da geldi

İzmir'e güzel bir yolculuk geçirecek o yüzden hazırlamamız gerekli diye düşündüm.

Tinercinin kafasını 1 saat boyunca ya kargoda düşürürlerse ya bir şey olursa diye yedikten sonra bana kutu yaptı kendisi

Hatta üşenmeyip altına ayak çaktı :D

Bütün parçaları içine sığdırıp kalan boşlukları strafor ile doldurduk. Parçalar neredeyse hiç hareket etmiyor :D

Son durumu ise bu. Artık içim rahat, parçalarım güvende :D

Pazartesi kargoya teslim ediyoruz muhtemelen salı günü yapılıp kargoya verilir. Çarşamba günü elimize geçer. İnsan sevgilisine el sallarken bir duygu kaplar ya içini, işte onun gibi hissediyorum. :(
    tinerci, draggy, shooter1 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Bir parti de bu gün geldi yağ vs.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Motoru dün geceden itibaren sabaha kadar topladık. Fotoğrafları @bağrıaçık yüklesin.

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Yine bir proje, yine takipteyiz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)