Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

CG Motor - Akıl Almaz Modifiye!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı volkanmet86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba millet,

bir çok kere görmüşüzdür. özellikle antep, adana, mersin civarında bizim cg motorların motor kısmına yükleme yapıyorlar yarışlar falan filan düzenliyorlar. dün akşama kadar bu işin bu kadar ciddi olduğunu düşünmemiştim. şöyle ki,

bir süredir dökük bi cg aldıp cafe racer uygulamasıyla meşgulüm. en son 200lük silindir, 6 lı baskı balata felan attım ama orijinalden 125 lik olan motordan öyle ahım şahım bi performans almadım. önceden top speed 100 ise, şimdi taş çatlasın 110 olmuştu. ha ara hızlanmalarda gözle görülür bi değişim oldu evet ama pek kesmedi açıkçası. bi cg motordan bu kadar deyip kadere razı oldum.

geçen motorla giderken benim kornanın demiri kırıldı korna yola düştü. en yakın motorcuya uğrayıp taktırmak istedim. adam motoru görür görmez kaçlık diye sordu. dedim 200 lük. nasıl performansı diye sordu, dedim böyle böyle.

adam anlatmaya başladı abi istersen sana bi motor toplayalım güçse güç, süratse sürat dedi. her zamanki palavralar olduğunu düşündüğüm için yav he he deyip geçiştrmeye çalıştım.

benim motoru dükkanın içine aldık. içeride yanlış değilsem 1936 model bi triumph, bi tane 30 küsür model ariel başta olmak üzere bi alay antika motor vardı. ve duvarda motorsiklet klüplerinin düzenlediği organizasyonlarda kazanılmış kupalar vardı. ilgimi çektiği için adama sorular sormaya başladım.

adam 30lu yaşlarda birisiydi babası 50lerde bi adamla birlikte çalışıyorlarmış. konyaya geleli 1 sene olduğunu söyledi. daha önce mersindelermiş.

kendisinin sürekli yarışlara katıldığını kupaları kendinin kazandığını söyledi. dedim senin motor ne. köşede duran yıkık dökük cg motoru gösterdi. hani dıştan bakınca herhangi alalade bi cg'den farkı yoktu. işte bu alet 200 filan yapıyordan bi girdi, yarışlardan çıktı...

inanmadım. abi dedi senin motoru bi toplayalım en az 170km hız garanti dedi. yok ya olur mu öyle şey dedim. istersen benim motora bi bin, havaalanı yoluna bi çık gel abi dedi. tamam dedim. bindim motora.

1 de kalktım hemen 2 aldım. bi sündürdüm, size yemin ederim aklım başımdan gitti. böyle bi ivmelenme yok yok yok. avuç kadar 65.5lik piston böyle bir gücü nasıl çıkarıyor inanamadım. racing makine gibi sünüyor namussuz. durdum kenara, ceketin önünü kapadım cep telefonundan gps ile hız ölçen programı açtım zira kendi ibreleri sizlere ömür. bi sündürdüm aleti 1-2-3 dedim trafikten fazla basamadım. bitmiyor makine uzadıkça uzuyor böyle bi hızlanma 600lük ve üzerileri hariç başka hiç bir alette görmedim. bi iki kere daha sündürdüm dükkana geri döndüm telefonu bi çıkardım top speed 156 diyor. daha 3. viteste, yarım gazda. aklım gitti.

dedim anlatın nedir bu iş? adam orada hali hazırda toplamakta olduğu motoru gösterdi. kranklar, egzantrikler psitonlar herşey ama her şeyi elden geçiriyorlar. kartellere özel kaynak attırıp bişeyler yapıyorlar, pistonu iyice inceltip kenarlarına delik açıyorlar yani kısaca motorun içinde hareket eden herşey elden geçiyor, ayarlanıyor.

uzun silindirler kullanıyorlar. antepden gelyormuş başka yerde bulamazsınız filan dedi. adamlara ve yaptıkları işe saygı duydum. dedim bu motordan istiyorum

istersen bu motorun aynını çıkarırım ama 3000 liranın üstüne çıkar dedi. 5-6 senede o hale getirmiş adam günlük kullanıyor. bana orta halli bişey topla şöyle 170-180 yapan dedim şaka yollu. tamam abi dedi. bak dedim ben 90 kiloyum, burdan gazı açınca icabında 200 km hiç durmayacam 2 gün sonra kucaklamayalım motoru dedim. tamam dedi. tam o sırada bi çocuk geldi motorla ona da toplamışlar öyle bi motor. bi turda onunkiyle attım. tam kıvamında. çocuk 1 senedir üstünden inmedim abi dedi. 2-3 kere ayara geldim o kadar dedi. kaç yaptın dedim araba ibresiyle 160 dedi. ama çocuk 130 kilo var.

velhasıl 1250ye anlaştık. bıraktım motoru. 1 hafta sonra teslim alacam. bakalım ne olacak....
    Sonucunu beklıyorum. 160 vs yapmasına gerek yok. Yokuslarda 70 - 80 e düşmekten kurtarsın beni, yeter
    You start the game with a full pot of luck and an empty pot of experience. The objective is to fill the pot of experience before you empty the pot of luck.
    The older I get, the faster I was.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı Zuzuuw adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonucunu beklıyorum. 160 vs yapmasına gerek yok. Yokuslarda 70 - 80 e düşmekten kurtarsın beni, yeter
    Motor 150'likken 90 km hızı geçemediğim yokuşta 120'yi gördüm
    cenkito bunu beğendi.

yakıtı ne kadar arttı sorması ayıptır????

Motosikleti
    Alıntı Tgn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yakıtı ne kadar arttı sorması ayıptır????
    80km hızı geçmeden sürünce 3 litreden az. 2.5 da olur 3 de olur yol şartlarına göre. Tam gaz sürersem 100km'de 4.5 litreye kadar çıkıyor tüketim.

volkanmet86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200 MCX / CG Cafe Racer / Pulsar 200 NS
    Öncelikle şunu söyleyeyim, motor top 170 yapıyor diye sürekli 170 ile gidecek değiliz herhalde. Şehir içinde de öyle suratlere çıkılmaz bunu biliyoruz. Ben racıng makinaya da bindim şehir dışı hariç şehir içinde hiç basmadım. Şehir dışında da 120-130 gibi giderdim. Bi iki söndürme hariç. Varsın motorda o kapasite olsun sürekli top gaz gitmeyiz zaten.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yolda şase 2 ye ayrılırsa ebeninkini tersinden görürsün
    bu işte altın kural yaşamak önemli
    alacam klx250 sırt çantasına 1 kangal sucuk 1 ekmek tamamdır
    essegesse, egemen0zturk ve tavsanlili bunu beğendiler.

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Cg motorun 200'e çıkmasından ziyade 200'le giderken durması daha büyük problem. Her motosikletin belli bir üretim amacı var. Bunun bir hayli dışına çıkmak insan hayatıyla kumar oynamakla eş değerdir.

Hocam cg olaeak fp acis:ndan one?diginiz var mi

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Şu kadar yapıyorum, bu kadar yapıyorum diyenlere pek itibar etmeyin. O videoda görüldüğü üzere adam CB500 ile kafa kafaya gidiyor ama nasıl gidiyor ? Motorun üzerine yatarak... İşin teorisine bakarsan rüzgara karşı duran yüzey alanı ile güç doğru orantılıdır. Yani yüzey alanını yarıya indirirseniz (ki bu arkadaşlar yatarak bunu hatta daha fazlasını yapıyorlar çünkü motorda aksesuar ayna vs. yok) o zaman yarı güçteki bir motorla aynı hızlara çıkarsınız demek oluyor. O videodaki arkadaş motora yatarken bir anda normal şekilde otursa motor paraşüt açmış gibi bir anda geriye düşerdi. Yine de düşündüm de böyle bir motosiklet satın alıp modifiye ettirip, motoru hariç hiçbir yerine dokunmadan tam aksesuarlı çantalı vs kullanmak güzel olurdu. En azından yokuşta çıkmadı, hızlanmadı derdi olmazdı. Ancak bunların çok uzun ömürlü olacaklarını da sanmıyorum çünkü motor parçalarını inceltip hafifletiyorlar ama mukavemetlerini de düşürüyorlar. Bir noktada bir parça aniden kırılacaktır.

Motosikleti
    Arabaların motor gücünü ölçtükleri Dyno'ya motosikleti bağlasak aynı şekilde doğru ölçüm sonucu verir mi acaba ? Motorumun kaç beygir olduğunu çok merak ediyorum. Bu haftasonu araç test merkezlerini bi gezeyim

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Oyy arkadaş ya gene baslamışlar yok 600rrla kafa kafaya yok 1000likle kapısır. Neyi kıyasliyorsunuz farkinda misiniz? Motorun uzerine uzanarak gitmek diye bisey mi var? Ne kadar gidicen o şekilde ? Kiyasladigin motorlar gibi durabilecek misin? Viraj yapabilecek misin o motorla? Neyin kıyası? Meraklısı vardır (varmış baya) ama azicik mantik yahu.......
    Romedon bunu beğendi.

Çorum İl Temsilcisi Furkan Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Ulan ben de benim drift'e ne yapsak diyordum

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arabaların motor gücünü ölçtükleri Dyno'ya motosikleti bağlasak aynı şekilde doğru ölçüm sonucu verir mi acaba ? Motorumun kaç beygir olduğunu çok merak ediyorum. Bu haftasonu araç test merkezlerini bi gezeyim
    Rks Titanic 150 için bi önerin olabilir mi?

Motosikleti
    Kuba CR1
    en sonunda aldıracaksınız bana cg yi eskiden vardı satmasaydım keşke inanmayanlar vs sallıyor diyenler olabilir ama yapılı sağlam bir cg en aşşa cbr250 ayarında oluyor

oguzhanlal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yapılabilir ama meraklı birini bulman lazım. Biraz uğraştırabilir. 2012 ya da 2013 yılında -tam hatırlamıyorum- 5kW lık (8 beygir diyelim) elektrik motoruna sahip bir aracı dyno ya çıkartmıştık. Bayağı bir parametreyle oynamışlardı ama mantıklı sonuçlar almıştık.
    Eğer böyle bir iş yaparsan paylaş lütfen.

Cg gördüğüm zaman korkuyorum. Zira bir kez memleketime gelirken Cg sahibi birisi kapışalım falan dedi. Ben de gaza geldim. Aramızda 37 cc var yokuşta her türlü geçerim dedim. Adam resmen dalga geçti benimle. Bir geçip yavaşlayıp tekrar geçti. . Cg li birisi kapışalım diyorsa uzak durun beyler
    Mucit23 bunu beğendi.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    hocam 2 teker dyno olması lazım arabanın ölçüm yapıldığı dyno 4 teker için; çn 2 ve arka 2 yi alıyor. dynonun bir tarafı boşta kalacağı için ölçmüyor bazıları.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Motosikleti
    Alıntı oguzhanlal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yapılabilir ama meraklı birini bulman lazım. Biraz uğraştırabilir. 2012 ya da 2013 yılında -tam hatırlamıyorum- 5kW lık (8 beygir diyelim) elektrik motoruna sahip bir aracı dyno ya çıkartmıştık. Bayağı bir parametreyle oynamışlardı ama mantıklı sonuçlar almıştık.
    Eğer böyle bir iş yaparsan paylaş lütfen.

Cg gördüğüm zaman korkuyorum. Zira bir kez memleketime gelirken Cg sahibi birisi kapışalım falan dedi. Ben de gaza geldim. Aramızda 37 cc var yokuşta her türlü geçerim dedim. Adam resmen dalga geçti benimle. Bir geçip yavaşlayıp tekrar geçti. . Cg li birisi kapışalım diyorsa uzak durun beyler
    Bugün bi tane Bajaj Pulsar 200 ile kapıştım akşam trafiğinde. Maymun ettim adamı en son yanıma geldiğinde bişeyler geveliyodu sinyal yaktım korna çaldın önüme atladın falan gibisinden 3 kere geçtim makasa gire gire Pulsar'ı, bi kere geçilmeyi kendine yediremedi.
    jimi_hendrix bunu beğendi.

Motosikleti
    Yohhh
    Cg cilere apaçi diyen forum bi anda apaçi oldu iyi mi
    ///MPOWER, Mucit23 ve jackonbir bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dyno ölçümünü bir araç test merkezini arayarak sordum. Adam olmaz demekten öte dalga mı geçiyosun dedi. Verdiği saçma tepkiyi yatıştırmaya çalışıp olayı açıklayarak telefonu kapadım yine de Dinamometre cihazına iki tekerin basması lazımmış. Bana çok mantıklı gelmedi. Haftasonu birkaç araç test merkezine bizzat gidip konuyu araştırıcam. Dinamometre'nin iki tamburu eğer tek mil üzerine bağlıysa motosikletle tek tamburu döndürsen de çalışmalı sistem.
    jimi_hendrix bunu beğendi.

Motosikleti
    Yohhh
    Dyno ölçümünü bir araç test merkezini arayarak sordum. Adam olmaz demekten öte dalga mı geçiyosun dedi. Verdiği saçma tepkiyi yatıştırmaya çalışıp olayı açıklayarak telefonu kapadım yine de Dinamometre cihazına iki tekerin basması lazımmış. Bana çok mantıklı gelmedi. Haftasonu birkaç araç test merkezine bizzat gidip konuyu araştırıcam. Dinamometre'nin iki tamburu eğer tek mil üzerine bağlıysa motosikletle tek tamburu döndürsen de çalışmalı sistem.
    araba dynosuna en az 2 yürür teker basması lazım hocam. motosikletler için tek teker çeviren dyno lar var. ya da bazı dyno lar motosiklet için tek tekere programlanabiliyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:59 ----------

ayrı millere bağlı hocam çoğu araba dynosu
    Mengu16 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)