Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

''TANK SLAP''

Motovento
    REKLAM ALANI
    ismail kozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu sabah kalktığımda kahvaltı hazırlamak için dolabı açtım bişey kalmamış. Bende düşündüm evden 20 km uzaklıkta ufak bi köy var orda kahvaltı için süpher menüler var serpme kahvaltı v.s.vs bi an aklıma geldi azım sulandı hemen takdım ekipmanları kaskı ceketi eldiveni düştüm yola

saat 10:00 kahvaltı etceğim yere geldim yedim içtim biraz abarttım yeme olayını ardından bindim motora eve gidicem yollar inanılmaz virajlı ve köy asfaltı etraflar ağaç cok keyifli yoldu taki son viraja gelene kadar son viraja geldim dün ki konumda bahsetmiştim diabro rosso 2 ler altımda özgüven tavan cok iyi yatıyorum virajlara son virajda hızım 100-105 km max sola yattım virajdan dönücem yolun yarısı asfalt yarısı kum ve kum olan kısımda büyük bi çukur lak diye içine girdim çukurun gidon kendini kaybetti çukurdan cıkınca tank slap oldum yani gidon kontrolden cıktı hem sağa hem sola kırıyo kendini aşırı hızlı şekilde bu böyle 3.4 saniye sürdü ama bendeki andrenalın anlatılmazdı o an

o 4 saniyede aklımdan onca şeyler geçtiki bazılarını yazıcam

1. ulan düşücem kesin motor perte cıkıcak kesin...
    2. keşke kasko yaptırsaydım
    3. inşallah düşerken motoru kumun üstüne atmayı başarırım
    4. lastikleride yeni takmıştım motorun hikayesi buraya kadarmış
    5. ulan aile sigortası yaşım gereği iptal oldu bide hastane masrafı var

bu 3.4 saniyelik tank slap sürecinde bu 5 ini söyledim

sonuç olarak düşmedim yere gidon topladı birden kendini gidon topladıkdan sonra frenledim yavaş yavaş durdum ama yoktu böyle bi korku bu arada sağ tarafım kum sol tarafım bayır aşşağı oda ayrı bi dert böyle korkuyu daha önce yaşadımı sanmıyorum hiç ALLAH' dan verilmiş sadakamız varmış ardından motoru sağa cekip jantlaarı kontrol ettim yamulma da yok jantda 15 dakka durup andranelimin inmesini bekledim baya sonra binip eve geldim 2 günde 2. vukuat hakkımızda hayırlısı..
    gokberk6426, AKIN17 ve hakikiteker bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Üzücü bir şey olmaması sevindirici hatanızı sizde biliyorsunuz yazmaya gerek yok geçmiş olsun.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

gokberk6426 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390 (2017)
    gecmis olsun su tank slap olayini bi turlu kavrayamadim . direksiyon hakimiyetimi kayboluyor ?

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    100 ile viraja girdiğinde görebildiğin son nokta olan virajın uç noktasında durabileceğin mesafede olman lazım yani yerde kum yada eşek ölüsü ile karşılaştığında motoru doğrultup fren yaman için en az 60 metre ye ihtiyaç olacak.. bu sebeple viraja girerken dikkatli olalım..

Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aga geçmiş olsun, merak ettim kasko yaptıracak mısın ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:09 ----------

Alıntı gokberk6426 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gecmis olsun su tank slap olayini bi turlu kavrayamadim . direksiyon hakimiyetimi kayboluyor ?
    AKIN17, gokberk6426 ve Kaan34 bunu beğendiler.

tank slapten kurtulmak kolay değildir.verilmiş sadakanız varmış.geçmiş olsun

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çekirge bir zıplar iki zıplar.. zıplamadan yürüyerek gitmeyi öğrenmen gerek
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Mitoqondri adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:09 ----------

https://www.youtube.com/watch?v=GvHtChodNk0
    Bu adamında dümdüz pistte girdiği bu slapping nasıl oldu aylarca kafamı kurcalayan bir konu olmuştu.

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Dostum geçmiş olsun, verilmiş sadakan varmış, aman dikkat.

Ön tekerleğin stabilitesinin kaybolması sonucu gidon iki yana çok şiddetli şekilde gidip gelmeye başlar. Yolda giderken ön tekerleğin büyük bir taşa hafif kenarından vurması, virajda yatık pozisyonda iken ön tekerleğin çukura girip çıkması, düz yolda giderken kamyonlar tarafından tam tekerlek izi hizasında dikine çukur-oluk haline getirilmiş kısımlara girilmesi halinde (genelde en sağ şeritte olur) buradan yanal istikamete doğru çıkmaya çalışırsan başına gelebilir. Çok tehlikeli bir durumdur. Düşmeden kazasız belasız kurtulmak çok zordur.
    gokberk6426 bunu beğendi.

Kaan34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yakın zamanda
    Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu adamında dümdüz pistte girdiği bu slapping nasıl oldu aylarca kafamı kurcalayan bir konu olmuştu.
    Adam Enduroya merak salmış.
    Dikkat et kendine.Ufak ufak alametlerle uyarılıyorsun bana göre,geçmiş olsun...
    Machair bunu beğendi.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    O duyguyu çok derinden yaşamış biri olarak seni çok iyi anlıyorum. Muhtemelen forumda yazmışımdır ama anlatayım gene.

Sene 2012. O zamanlar GV 250 kullanıyorum. Yeni bir şirketle anlaşıp, çalıştığım yerde istifamı verdim. Yeni şirkette 1 hafta sonra iş başı yapacağım. O yüzden 1 haftalık bir yolculuğa çıkma planı var kafamda. Yeni iş yerime, işe giriş evraklarını teslim etmem gerekiyor.

Tüm planım tıkırında gidiyordu. Ta ki akciğer filmi çektireceğim verem savaş derneğinin, tadilat nedeniyle başka bir ilçeye taşındığını öğrenene kadar... Öğle tatiline yarım saat vardı. Öğleden önce filmi çektiremezsem, ertesi gün sabahtan çektirip öğleden sonra alabilecektim sonucu. Ve zaten kısa olan tatilimden 1 günümü çöpe atmış olacaktım. İşte her şey bundan sonra başladı.

Motora atladım ve diğer ilçeye doğru yardıra yardıra sürmeye başladım. Trafik yer yer yavaşlatıyor hatta durduruyordu beni. 10 dk kalmıştı dispanserin kapanmasına. Bu arada iyice yaklaşmıştım verem savaş dispanserinin olduğu noktaya ama nokta atışı yapamıyordum. Yol kenarında gördüğüm bir amcaya sordum nasıl gideceğimi. "Bu yolun sonunda" diye cevapladı beni. Ama gösterdiği yön ters yöndü. Kurallara uymayı tercih edersem yetişemeyebilirdim.

İşte tam o an, anarşist ruhum hunharca haykırdı bana; "git amuğaoyim yaa nolcak" dedi. Ben de uydum kendisine. Dar, uzun ve etraftaki yol çalışmalarından dolayı tozlanmış olan yolda 50 km hıza kadar ulaştım. Yerden toz kalkmaması için esnafın döktüğü suların üstüne gelmiştim (belediye de olabilir bu allahsız). Neredeyse yolun sonuna kadar ıslatmışlar. Hızımı kesmek istemedim. Çünkü yolun sonunu görüyordum artık. Dispanser ve önündeki kalabalık kollarını açmış beni bekliyordu. Ancak "T" şeklindeki yolun sol tarafından bir araba çıkacağı hiç aklıma gelmemişti.

Siyah araba yolun sonundan burnunu çıkardı. Hızlı olmanın korkusuyla birden ön freni sıktım. Ve hiç beklemeden asfalta boylu boyunca uzandım. Motor önde ben arkada sürüklenmeye başladık. O 1-2 sn'lik süre sanki 1 dakika gibiydi. O kadar şeyi nasıl düşündüm, nasıl uygulamaya geçtim bilmiyorum.

Motor, ıslak ve tozlu zeminde sürüklenerek, yolun yanından burnunu çıkaran arabaya doğru ilerliyordu. O an "motor duramayıp arabaya çarpacak, cepte zaten kısıtlı para var o da kaza masraflarına gidecek, akciğer filmini çektiremiycem, tatil uzayacak" diye düşündüm. Evet garip ama bunlar tek tek aklıma geldi. Daha sonra yerde sürüklenirken montumdan dolayı bir zarar görmediğimi fark ettim. O sırada sürüklenen motoruma bakıyordum. Gözüm koruma demirine takıldı. Ve film gibi o sahneyi ben canlandırdım. Sırf motor gidip arabaya çarpmasın diye koruma demirine asılıp dirseğimi asfalta yasladım. Arabaya 3-4 metrelik mesafede durmayı başardım. Zemin ıslak olduğu için ne motora ne de montuma bir zarar gelmedi. Sadece kot pantolonum yırtıldı.

Bu salak hareketi yapmamış olsaydım da muhtemelen arabaya çarpmadan duracaktı motor. Ama insan o an bambaşka bir ruh haline bürünüyor. Düşüncelerine hareketlerine hakim olamıyorsun. İçine mentos atılmış kola gibi oluyor adrenalin salgıların.

Hikayenin sonunda çamurlu üst başla dispansere koşarak akciğer filmini çektirmeyi başardım. Kazanan da bendim kaybeden de

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Bikere benimde basima gelmisti o korku anlatilmaz cidden, yalniz o anda dusunduklerin guldurdu :D

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Kaan34'ün dediği gibi ufaktan uyarılar geliyor sana. Ya bunları yorumlayacaksın ya da aramızdan ayrılacaksın. Ayrıca en azından lise mezunu olduğunu düşünerek soruyorum, hiç mi noktalama işareti nedir öğrenmedin? Yazı yazarken bunları kullanmak bedava, korkma kimse para istemiyor.
    Kaan34, Osm@n ve mattiadestro bunu beğendiler.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

Alıntı Machair adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaan34'ün dediği gibi ufaktan uyarılar geliyor sana. Ya bunları yorumlayacaksın ya da aramızdan ayrılacaksın. Ayrıca en azından lise mezunu olduğunu düşünerek soruyorum, hiç mi noktalama işareti nedir öğrenmedin? Yazı yazarken bunları kullanmak bedava, korkma kimse para istemiyor.
    yorumlamasını yapıyorum konu'nun altına yanlız bu yaptığın yorum aramızdan ayrılıcaksın derken kastedmeye çalıştığın ney anlamış değilim esasında anladım ama anlamak istediğimi kastedmemişsindir umarım öyleyse saçmalamışsın

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:54 ----------

Alıntı Mitoqondri adlı üyeden alıntı Mesajı göster

https://www.youtube.com/watch?v=GvHtChodNk0
    Hocam bugün yıllık kasko fiyatı aldım fiyat içler acısı acıkcası yaptıramıycam sanırım

Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    [QUOTE=Hocam bugün yıllık kasko fiyatı aldım fiyat içler acısı acıkcası yaptıramıycam sanırım[/QUOTE]

Kaç para fiyat aldın hocam ?

full kasko 1570 TL fiyat cıktı
    Mitoqondri bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Ön tekerlek herhangi bir sebeple ( tekere gelme, çukur vs ) yerden kesilirse ve yere indiğinde önceki çizgisinden farklı bir çizgiye inerse tank slapping oluşabilir . Genelde ss ler gibi ön amortisörü sert motorlarda oluyor. Tek çaresi ise hafiften gaz açarak ön tekerlek üzerindeki yükü hafifletmek. Frenlemek, silkeleme şiddetini arttırır.

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Geçmiş olsun. Ben de Kawasaki er6-F ile bir kez yaşadım. Sonrasında kasko yerine gidon amortisörü toaktırdım. Oldukça pahalı bir parça ama ciddi bir koruma sağlıyor.

TrailBraking - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam ben naçiz bilgimle şöyle açıklayayım:
    Çokça bilindiği üzere motorda dönmek istediğimiz yöne gidonu hafifçe ittiririz. Böyle yaptığımız için gidon döneceğimiz yönün tersine; o hızda, döndüğü için mantıken düz halde olan motor eylemsizlik sebebiyle döneceğimiz yöne doğru yatar. Bu süreçten sonra motorun doğası gereği gidon motorun yattığı yöne doğru kendi kendine çevirir. Böylece virajı yatarak alıyor oluruz.

Tank slapping (kaba çevirisi tank tokatlama) dediğimiz olay ise bunun ekstrem hali. Yani gidon tek seferde gereğinden fazla bir yöne dönüyor. Lastiğin ve motorun yapısı gereği motor; ön lastiğini, arka lastik ile aynı çizgiye getirmek istediğinen mütevellit diğer tarafa doğru çevirmeye zorluyor. İlk hareket ani olduğu için motor da bu konuda sapıtıyor ve ön teker arka tekerle aynı çizgiye geldiği halde momentumdan dolayı diğer yöne daha fazla çevriliyor.

Demin anlattığım prosedür tekrar gidon kendini diğer yöne çevirmek istediğinde de gerçekleşiyor. Böylece bir sağa, bir sola hızlıca dönen gidon kontrolü bir süreliğine kaybetmemizi sağlıyor.

Umarım anlatabilmişimdir.

steering damper, namı diğer gideon amortisörü şart geçmiş ola.

TrailBraking ve ismail kozan bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)