Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CC cezası

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sepya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Yeni ehliyet yasası ile cc sınırlaması geldi biliyorsunuz, merak ettiğim bir şeyi sizlerle paylaşmak istedim. Diyelim ki 125 cc ehliyetimiz var atladık çapırımıza uzun yol yapalım dedik fakat motor 350 cc yolda polis durdurdu. Sadece ceza yazıp bırakır mı? Orada motoru bağlar mı? Ehliyete el koysr mı? Ne olur bilenler bilgilendirirse iyi olur. İyi forumlar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kivancern - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR, Yamaha XMAX 250 ABS
    Ehliyetsiz gibi muamele gorursunuz yanlis sinif ehliyet cezasi yok malesef :/ yaninizda ehliyeti uygun birisi yoksada baglsrlar
    bindiregandi bunu beğendi.

Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Sepya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni ehliyet yasası ile cc sınırlaması geldi biliyorsunuz, merak ettiğim bir şeyi sizlerle paylaşmak istedim. Diyelim ki 125 cc ehliyetimiz var atladık çapırımıza uzun yol yapalım dedik fakat motor 350 cc yolda polis durdurdu. Sadece ceza yazıp bırakır mı? Orada motoru bağlar mı? Ehliyete el koysr mı? Ne olur bilenler bilgilendirirse iyi olur. İyi forumlar
    Ehliyetsizlikten ceza yersin. Motor sizin değilse ruhsat sahibide kullandırdığı için ceza yer.
    Motoru bağlamayabilir. Ehliyet sahibi birisini çağırtıp aldırmana izin verebilir. Polisin insafına kalmış. Yoksa bağlar çektirir.
    Tıp ki B ehliyeti ile Tır süremeyeceğin gibi yetersiz olan ehliyetlede motosiklet kullanamazsın.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    sepha kardeşim 125 neyine yetmiyor

Sepya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Şuanda 125 kullanıyorum yetmiyor değil ama bi custom Regale aşık oldum hayaliyle yatıp kalkıyorum resmen

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    zamanı gelince hepsi olur

Eger eskiden arac ehliyetiniz varsa ve yeni motor ehliyeti alicaksaniz sorun yok istediginiz cc motora binebilirsiniz ama 18 yasina girip ocak ayindan sonra ehliyet alicaksaniz gecmis olsun.. Stajer ehliyet ile 5 yil yanlis bilmiyorsam yuksek cc motor kullanamiyorsunuz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:47 ----------

Pardon 2 yil..

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Merak edip baktim simdi kanun ek maddesi falan var mi diye ama yok.
    Ek olmadigina göre eski usul,
    yani
    39/1-a
    maddesinden ceza kesecekler demektir.
    Bu da 1609 TL'ye tekabül ediyor.
    Pesin ödersen 1206.75 TL imis.
    Ayrica 20 ceza puani.

Tabi bu yazdiklarima motosikletin otoparka çekilmesinden kaynaklanan çekici ücreti ve otopark parasi dahil degil.

Ayrica eger motosiklet senin üzerine degil ise ayni ceza ruhsat sahibine de kesiliyor.

Bir de degismediyse,Trafik Güvenliğini Tehlikeye sokmak suçundan mahkemeye sevk ediliyorsun ve mahkeme 2 ay hapis cezasi kesiyor.
    Ilkinde bu para cezasina çevriliyor.
    Eskiden gün basina 20 TL idi su an bilmiyorum.
    Ikinci de ise 3 ay hapis cezasi aliyorsun ve paraya çevrilmiyor.
    Zuzuuw bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Ali1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SATTI
    Heralde bizim elimizdeki A2 ehliyetlere bu yasa dokunamıyor. Yani 600cc makine alma düşüncem varda bu yaza doğru ona göre bir bilgi edinmek isterim

Evet eski arac ehliyetin var ise yeni a2 ehliyet alicaksan sorun yok.. Sadece direksiyon sinavina girip istedigin cc de motor alabiliyorsun ama stajer ehliyet ile cc 125cc ustu motor alamiyorsun..

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Alıntı umuthan3007 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eger eskiden arac ehliyetiniz varsa ve yeni motor ehliyeti alicaksaniz sorun yok istediginiz cc motora binebilirsiniz ama 18 yasina girip ocak ayindan sonra ehliyet alicaksaniz gecmis olsun.. Stajer ehliyet ile 5 yil yanlis bilmiyorsam yuksek cc motor kullanamiyorsunuz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:47 ----------

Pardon 2 yil..
    Yanlışın var eski B sınıfı ehliyeti olması farketmez. Motor ehliyeti alıcaksa yeni kanun üzerinden alıcak. Örneğin alıcak kişi 21 yaşında A2 alamıyor A1 alabilir. Ehliyetinde B, A1 yazar. Artık eski sistemde kimse ehliyet alamaz o devir kapandı.
    Kısaca ben;

gokberk6426 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390 (2017)
    bende 3 tildir b ehliyeti var sinava 1.5 hafta sonra giricem direksiyona 250 cc kullanmakta sorun olurmu ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)