Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kask,Grenaj,Metal,... Kaplamak isteyenler [ Sulu Transfer Kaplama ] içeri

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Selam,
    Konu kendin yap köşesine ait gibi görünsede sadece teknik bilgi içerdiğinden burada açmak daha doğru geldi. Konuya dönelim.

Uzun okumak istemiyorum diyenlere:

a) ılık/sıcak su ve kap ( bunları kendin ayarlarsın )
    b) Görselin bulunduğu grafik film. ( 10 metre film 12$ aliexpresste ),
    c) Aktivatör adı altında satılan çözelti için: %70Tiner, %30 ksilen. Karıştır camsil kutusuna koy tamam. ( ksilen miktarı azaldıkça, dayanıklılık artar.) ( 1'er litre alsan 30TL, arabın yağ kullanması gibi kullansan ~20 boymama yeter herhanlde )

Not: dikkat görselin bulunduğu filmi suya koyarken yönüne dikkat edin. ters koymayın.

Ben okurum arkadaş diyenlere:

1 kaç ay önce gece önüme atlayan yaya sebebiyle fren yaparken, mazgal kapağının üzerine denk gelmem sebebiyle düştüm. Düşüş esnasında sürat 10km/h civarı olduğu için bende birkaç sıyrık ve motorda grenaj çiziği ile atlattım.

Başlangıçta gözüme o kadar kötü görünmesede, grenajdaki bir kaç çizik zaman geçtikçe gözüme batmaya başladı. Değiştirmeyi düşündüm, 2cm yarıçapındaki bir çizik grubu için yolunmak istemedim. Boyatmayı düşündüm, hoşuma gitmedi. Derken sulu transfer kaplama ile tanıştım. Göreceli olarak oldukça basit bir şekilde herhangi bir objeyi bir kaç dakika içerisinde sanat eserine çevirmenize olanak sağlıyor.

Neler gerekir diye araştırmaya başladım, Malzemeleri TR'de almaya kalktığınızda 200TL yaptırmak istediğinizde ise 300TL gibi absürt fiyatlandırmalarla karşı karşıya kaldım. ( Her zamanki gibi motorcuyu soy prensibi. )

Bu iş nasıl oluyor?

İzlediğim her videoda işlem aşamaları değişmez olarak sıcak suyu kaba koy, üzerine filmi koy, aktivatörle etkinleştir, cismi suyadaldır 10 sn bekle tamam, boyandı, kurut. Detaylarına indiğimizde sıcak suy görselin/boyanın üzerindeki kağıdı eritiyor, boya suyun üzerinde yüzmeye başlıyor, aktivatör boyayı etkinleştiriyor, etkinleştirilmiş boya, suya daldırılan cisime yapışıyor,

Sıra görselleri aramaya geldi, yurtdışı (aliexpress) sitelerden baktığım kadarı ile görsel çeşitliliği çok, fiyatlar çok uygun. Kendi görselin varsa ve bunu uygun filme çevirmek istersen fiyatlar kazık.

Aktivatör isimli ekipmanı almak istediğimde ise şok oldum. 35$ aktivator 90$ kargo, altı üstü bir kaç fıs için gerekli olan bir ekipman neden bu kadar pahalı? dur bakalım kendimiz yapabiliyormuyuz diye araştırmaya koyuldum ve buldum. 1LT lik çözelti için %70Tiner, %30 ksilen orantısı, filmdeki boyayı etkinleştirmek için yeterli.

aliexpress üzerinden film siparişini verdim, filmler 1 aya elimde olur kask ve grenaj boyandıktan sonra resimleri atar ve konuyu kendin yap bölümüne taşıtırım.

Peki ben kendi beğendiğim, bi resmi bu işe uyarlatabiliyormuyum diye soracak olursanız? Pahalı cevap çok, ucuz bir cevap yok, olurda siz ucuz cevabı bulursanız beni bilgilendirmeyi unutmayın. Aşşağıdaki resmi grenajda görmek güzel olurdu.

Kendi işinizi kendiniz çözmeniz yada bu işten kazık atmadan ekmeğinizi çıkarmanız dileğiyle.

Araştırma esnasında kullanılan yardımcı kaynak: https://www.physicsforums.com/thread...-ideas.556775/
    draggy, turkish39, oguzhan6161 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    abone olalım

metinkilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S ABS
    Araştıran ve kendini geliştiren insanlara hayranım. Tebrik ediyorum sizi. Takip edeceğim.

B65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125e
    Anladığım kadarıyla işlem ebru sanatına benziyor. Resim dağılmadan tam aktarılabilecek mi? Ben de merak ettim.
    Kötü komşu adamı mal sahibi yapar
    Kötü servis adamı motor ustası yapar

oguzhan6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emeğinize sağlık , tebrik ederim Konunun takipçisiyiz.

AlperenB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Akame Ga Kill ^_^ Bende One Piece den luffy nin sırıtık suratını deponun kenarında görmek isterim :D

siyahus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 ZN - RR DD250- GV 250 - Yamaha MT-25
    Bende bi kenpachi(bleach) isterdim valla deponun orta yerine

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)