Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Kaskı düşürdüm ne yapmalıyım?

Motovento
    REKLAM ALANI

selam arkadaşlar. Bayadır takip ediyorum forumu ama üye olmak şimdiye nasipmiş. Her neyse bugün öğlen MT Thunder kaskım sele yüksekliğinden yere düştü. Vizör yerinin hemen altında boya dökülmüş biraz. Kaskı şakak bölgelerinden sıkıştırdığımda bi ses gelmedi ancak yine de sorma gereksinimi duydum. Sizce kaskı değiştirmeli miyim motor kullanmaya başlayalı 1 hafta oldu ve kaskın taksiti bitmedi daha içime pek sinmiyor kullanmak ama 350 lirayı çöpe atabilecek bi durumda da değilim fazla.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Kawasaki Z250 Sl (yeşil)
    Genellikle bel hizasından düşse bile köpüğün özelliği gidiyor , o kask ölüyor derler. Ben o korkuyla yapamaz yeni kask alırdım ama kafa sizin kafanız tabi.

Motosikleti
    Asya 150 Swift
    Ulan gecende actigim konuyla birebir bi olay 😂 valla cogu kisiye sordum ben aynisini herkes takar gecerim dedi sana kalmis bisey guveniyosan lest go 😁

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Kafanızın değeri 350 TL değil ise devam edin.
    otopsici bunu beğendi.

beyefendi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125e
    Bir yanım ya saçmalama amk millet bi taraflarını sallayarak hayatla dalga geçer gibi biniyor motora onlar ölmüyor sen mi öleceksin diyor, bir yandan da ölürsen vicdan azabı çekerim diye susuyorum, sen bilirsin😁

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı Ertugyigit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Genellikle bel hizasından düşse bile köpüğün özelliği gidiyor , o kask ölüyor derler. Ben o korkuyla yapamaz yeni kask alırdım ama kafa sizin kafanız tabi.
    Köpüğün özelliği niye gitsin? Hasar olmuşsa da dış kabuktadır. Yanlış mıyım?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Kask yere düştüğünde içi tamamen boş olarak darbe aldıysa, korkmadan kullanabilirsin. Kaskın yapısı bozulmaz.

Yok bi daha kullanılmaz diyenler ticari arkadaşların (örn: barkın bayıroğlu,...) yada konu hakkında bilgisi olmayanların uydurması göz ardı et onları.

Önemli Not 1: Yukarıda bahsettiğim sadece güvenlik kriterlerine önem gösteren üreticiler tarafından üretilmiş kasklar için geçerli.
    Not2: isim verdiğim şahıs ( barkın bayıroğlu) belki istemeyerek bu oyuna dahil olmuştur, ancak yinede yaptıklarının sonucu olarak kaş yaparken göz çıkardığı gerçeğini değiştirmiyor.
    ayzek, oyunageldim, VESPERA ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

sandıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax
    Kaskın malzemesi önemli bu konuda.Abs kasklar düşme konusunda biraz daha dayanıklı ama plastik, fiber kask gibi kazada direk darbeyi ememez.Fiberde yüksek ihtimal kılcal çatlama başlar düştüğünde.değiştirmeyi düşünüyorsan tavsiyem iyi bir fiber kask al,korursan düşmez...

sezgingulmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni GT170 / Mondial RX3İ EVO
    yaw ben bu işi çözemedim bir türlü sele hizasından yere düşünce özelliğini yitirecek kadar dandik mi bu dünya para verilip alınan kasklar?takmayalım o zaman zaten kelle koltuktayız o zaman her daim

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Hiçbişey olmaz.
    Icı boş. Kaza anında kafanız ve vücut agırlıgınızla oluşan kütleyı hemde bir momentuma sahipken koruyan bu malzeme saatte tahminen 5 km hızla içi boş yani kütle sadece 1,3 kg olarak 90 cm yükseklikten düşüyor.
    Hiçbişey olmaz

Abi bu tartışma sıkıntılı. Yarınız hiç bişi olmaz diyor. Diğer yarınız da gerçekten önemli tehlikeleri söylüyor. Yakın bi zaman da 200-300 tl gibi bi para alıcaz değiştirelim bari. Ben düşürsem kaslı sorun değil bi başkası düşürdü.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı Ryuin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi bu tartışma sıkıntılı. Yarınız hiç bişi olmaz diyor. Diğer yarınız da gerçekten önemli tehlikeleri söylüyor. Yakın bi zaman da 200-300 tl gibi bi para alıcaz değiştirelim bari. Ben düşürsem kaslı sorun değil bi başkası düşürdü.
    Değiştir diyenlerin, neden değişmesi gerektiğine dair en ufak bi fikirleri dahi yok. Sadece sağdan soldan (genellikle ticari kazanç sağlayan kişilerden) duyup, yazıyorlar. Umursama.

Ama eğer içim rahat etsin, burada yazılanların dışında işin gerçekten uzmanı olan kişilerden bu sorunun cevabını duymak istiyorum dersen, kaynak göstermem için biraz beklemelisin.

rebel_punto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pejo.Jawa.Titan.Ybr.Cbr.Vstrom.Drift.Pulsar.Gs800
    Alıntı mephamd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiçbişey olmaz.
    Icı boş. Kaza anında kafanız ve vücut agırlıgınızla oluşan kütleyı hemde bir momentuma sahipken koruyan bu malzeme saatte tahminen 5 km hızla içi boş yani kütle sadece 1,3 kg olarak 90 cm yükseklikten düşüyor.
    Hiçbişey olmaz

Içi boş, kafanda takılı değilken, aldığı darbe ile içindeki köpüğe birşey olmaz. Dışında ki boya kalkması ile de olmaz.

asıl sorun kafanda iken darbe alması. O zaman köpük ezilecegi için özelliğini yitirir. Ayrıca dış kabuğunda ki en ufak çatlak kaskın artık kullanılmayacağının göstergesi dir.

içiniz rahat olsun. Kullanabilirsiniz.
    efendy06 bunu beğendi.
    Motosiklet ruhlu araba - QQ - kullanıcısı.

Motosikleti
    Kuba Razore 100, Mobylette 52,
    Yav ne olacak allah aşkına ? Hele ki şu "kafanı değeri 350 tl'mi" sorularını anlamıyorum. Sanki para var da biz vermiyoruz 2000 TL.

350 tl verip kask selden düşünce bir daha takamayacaksak, benim gibi 200 Tl'lik LS 2 kullananlar hiç takmasın.

Fyz.01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14 CBR 250R
    bişe olmaz ya bel hizasından düşen kaska nolacak..

Hocam annem römtgen teknisyeni bi şekilde deli misin mal mısın oğlum faslını atlattıktan sonra röntgen sonuçları işe yarar mı ?

Aslında herkes cavabı biliyorda iste kimse paraya kıyamıyor çünkü paramız yok.
    Ertugyigit bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Kaynak eklendi.

Söğüşleyen pazarcı abilerimiz:
    1) http://www.altinelbiseliadam.com/kask-konusu/ Dakika: 13:14'te pazarcı abimiz, -Elden bile düşürülse bi kask bi daha kullanılmaz diyor. Çakal karlos.

2) https://www.youtube.com/watch?v=bYIh7_l8YfA Dakika: 1:00 - Bu adam'a pek sözüm yok, eğitmenim diyip zengin ve ekşicileri söğüşlüyor. ekmeğinin peşinde.

İşin Gerçek tarafı
    1) https://ultimatemotorcycling.com/201...r-helmet-care/
    Ben bunu anlayamıyorum video versene diyorsan
    https://www.youtube.com/watch?v=Ovd3KGu6BgU
    Aradığının soru 7:13'te başlıyor, yinede hepsini izle.

Kısa çeviri:
    soru: kaskı motorun selesinden düşürdüm bişey olurmu
    cevap: bi bok olmaz.
    ayzek, mehmetenis ve ryangt bunu beğendiler.

hocam adam arai kask için konuşmuş. benim gariban mt aynı sonucu verir mi?

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Alıntı mephamd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiçbişey olmaz.
    Hiçbişey olmaz

Alıntı Ryuin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güç= KuvvetxHız
    F=m.a
    E=m.c2

Bu 3 formülde de görüleceği gibi Kütle ve Hız yoksa ortaya enerji de kuvvet de çıkmıyor.

İçi boş bir kaskın kütlesi 1,5 kg olarak alınırsa 98,5 kg olan birisi saatte 100km hızla kaza yaptığında 100kg lık bir kütle 100km hızla asfalta çarpıyor ve ortaya 100.25=2500 newton kadar bir güç ortaya çıkar.
    Halbuki yerinde düşen bir kask için bu hesap 1,5.1= dersek 1,5 newton kadar bir güç ortaya çıkar.
    Arada 2000 kat enerji farkı olduğunu görebilirsiniz.

Bundan sonra hala değiştirmeyi düşünürseniz eski kaskı bir fakire verin de işine yarasın.
    yasdal, EthanHunt, mehmetenis ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)