Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kaskı düşürdüm ne yapmalıyım?

Motovento
    REKLAM ALANI
    omer2to - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    apache rtr 150
    saat 3-4 gibi uyanırım arkadaşın motorsiklet tamircisine giderim dün bir çocuk geldi 18-19 yaşlarında apache rtr 150 almış ve 800 tl shoeı kaskını almış kafan onunkinden değerli ise yenisini al değilse alma dalgana bak

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı omer2to adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    saat 3-4 gibi uyanırım arkadaşın motorsiklet tamircisine giderim dün bir çocuk geldi 18-19 yaşlarında apache rtr 150 almış ve 800 tl shoeı kaskını almış kafan onunkinden değerli ise yenisini al değilse alma dalgana bak
    Hocam iyi güzel de, zaten her kuruşu hesaplayarak aldım ekipmanıyla falan ve bu işlerde yorum yapabilecek bilgim yok ne yazık ki. Param olsa 2.000 liraya arai alırdım emin olun. Sadece şunu merak ediyorum düşen kask kafamı korur mu korumaz mı?

omer2to - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    apache rtr 150
    Alıntı Ryuin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam iyi güzel de, zaten her kuruşu hesaplayarak aldım ekipmanıyla falan ve bu işlerde yorum yapabilecek bilgim yok ne yazık ki. Param olsa 2.000 liraya arai alırdım emin olun. Sadece şunu merak ediyorum düşen kask kafamı korur mu korumaz mı?
    mikro çatlaklar oluyor diye duydum kumar oynamak gibi ya kazanırsın ya kaybedersin. hayat da öyle zaten fazla dert etme
    Hepiniz çok iyi çok hızlı insanlarsınız ama yokuş aşağı

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hiçbir cacık olmaz için rahat olsun

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    boş kask düşünce köpüğe bir şey olmaz.

dış kabuk sağlam görünüyorsa, kask da polikarbonat (termoplastik diye de geçer) malzemeden yapılmişsa bir şey olmaz. dikkatli incele, üstünde çentik gibi, kabuk malzemesinin et kalınlığını inceltmiş bir hasar varsa değiştirmek daha iyidir.

fiber kask ise geçmiş olsun!

Motosikleti
    Honda Forza ABS

Arkadaşlar kaskı dikkatli inceledim ve tek kusur olarak bunu gördüm bu da sanırım boya ile alakalı bi durum yine de resim olarak göstereyim sizlere dedim. Bu arada kask polikarbonat

http://i.hizliresim.com/8bNDLk.jpg

oakley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Gecenlerde calistigim magazanin icinde bir musteri kaskini kasanin uzerinden yere dusurdu. Bende gulerek " hop saksi oldu kask" dedim. Sonra yaptigimiz kucuk konusmada bircok defa boyle dustugunu, icine cicek ekmeyi pek planlamadigini soyledi. benim henuz bir kaskim olmadigi icin dusurursem saksi yaparmiydim bilmiyorum :D

CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Kask bel hizasından düşme ile kask a bir şey olmaz. Bu efsaneyi muhtemel kask satıcıları kaskları daha çok satılsın diye uydurdular o gün bugündürde kimse temizleyemedi sanırım .
    TIGERSHARK bunu beğendi.

Bende bi kere motoru çevirmek için geri geri geliyodum arkada ağaç varmış tak diye bi carpyim kafami baya sert carptim ama çizik oluştu ama hala takiyorum senin kaska hiç bisey olmamıştır kardeşim tak gitsin bu arada aynı yastayiz

Motosikleti
    ybr 125 esd
    Dostum benim kaskım nitro modelini hatırlayamıyorum ama 2 yıl önce 150 tl ye almıştım ve 3 kere bel hizamdan düşürdüm , 1 kere merdivenden 8-9 basamak kadar bamgüm düşürüm bir de motorun koltuğundayken elim çarptı o şekilde düştü ve 15-20 m yokuş aşağı yuvarlandı astar kısımlarını aralayıp baktım köpükte çatlama vs bir sıkıntı göremedim. Dış görünüşte sadece boyada çizikler var kesinlikle kırık yok o zaman bence değiştirmeye de gerek yok... Evet kafamızı koruyo özenmemiz gerekiyor ama kaskı aldık mağazadan çıktık taşıma çantasından çıkartırken bel hizamızdan düştü yere dönüp tekrar yenisi mi alıcaz? öle bişi olsaydı bence motor mağazaları ufak çocuklara para verip milletin elindeki kasklara vurdururdu düşsün de benden kask alsınlar diye şaka tabikide ama bunlar benim fikirleri tamamen herkesin düşüncesi farklıdır saygılar

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    şehir efsaneleri vohoooov :D biri de demiş köpük ezilir. benim bir sorum olacak. sele yüksekliğinden yere düşerken kafan içinde miydi? eğer değilse o köpüklere hiçbişe olmaz. çatlak yoksa devam et. 350 tl lik kask korur mu ki muhabbeti yapmaya gerek yok. gayet de güzel koruyanları var. konforlu mudur? absoltely not. ama korur kardeşim. korur güzel kardşeim..

Levent68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Burada mağazada Schubert kask ı denemek isterken satıcı elinden düşürdü ve hemen depoya kaldırdı. Geri firmaya yollanacak içi değişip kontrolden sonra satışa çıkacak dedi. Kask düşünce işi biter.
    Ertugyigit bunu beğendi.

sezgingulmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni GT170 / Mondial RX3İ EVO
    Alıntı Levent68 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burada mağazada Schubert kask ı denemek isterken satıcı elinden düşürdü ve hemen depoya kaldırdı. Geri firmaya yollanacak içi değişip kontrolden sonra satışa çıkacak dedi. Kask düşünce işi biter.
    biz eskiden ihlasın temizlik robotunu satardık hatunla. insanların evinde tanıtım yaptığımız makineyi sorarlardı bizde "bunu ilk burada açtık siz almazsanız fabrikaya yenilenmeye gidecek" derdik.
    yani levent usta inanma sen bu pazarlama oyunlarına kask 50 cm den düşüp kullanılmaz hale gelemez. geliyorsa takmayalım hiç zaten geberecez demektir.
    Osm@n bunu beğendi.
    Yavaş gitmeyi hızlı hale getirmeyi deneyin

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    çay söyliyim mi abi?
    geç geç ben söylerim
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

AhahahahahaHAHAHh bu iyiydi peki kardeş gönderirken gördün mü :D

Motosikleti
    Yamaha YZF R25
    Arkadaş sana kimse gerçekten ilk yapman gerekeni yazmamış, sıkı dur ben yazıyorum.

Kaskı düştüğü yerden kaldır :p
    TIGERSHARK ve sezgingulmez bunu beğendiler.

Alıntı rsinan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş sana kimse gerçekten ilk yapman gerekeni yazmamış, sıkı dur ben yazıyorum.

Kaskı düştüğü yerden kaldır :p
    Hocam teşekkürelr hemen olay yerine gidiyorum.

Edit: Yanlış alıntı

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Alıntı rebel_punto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Içi boş, kafanda takılı değilken, aldığı darbe ile içindeki köpüğe birşey olmaz. Dışında ki boya kalkması ile de olmaz.

asıl sorun kafanda iken darbe alması. O zaman köpük ezilecegi için özelliğini yitirir. Ayrıca dış kabuğunda ki en ufak çatlak kaskın artık kullanılmayacağının göstergesi dir.

içiniz rahat olsun. Kullanabilirsiniz.

Siyah köpük darbe alsa bile tekrar eski şeklini alabiliyor.
    Ls2 kaskın icindeki "siyaha boyanmış beyaz köpük" eski şeklini ne derece alır orasını bilemem.

Hemşireler igne yaparken cam içindeki sıvıyı yandan mini testere ucuyla çizip kapağı açarlardı.ayni sekilde cam keserken camı çizerler elmas uçla cizilen yerden kırılır.yere düşen metal dağcı ekipmanları da aynı sekilde taşa düşünce mikro çatlaklar oluşabiliyor bu durum ekipmanın dayanıklılığını azaltıyor.

Zaten ls2 kasklar tek parça termoplastikten mamul

Sonuç olarak kullan derim
    Arabam cizildi degistirdim modunda olma

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    kaskın içinde düşme sırasında köpüğü ezecek bir kütle (kafamız) yoksa düşme köpüğe zarar vermez.

termoplastik yani polikarbonat esnek malzemedir, ufak darbeleri kendi zarar görmeden emebilir. zarar görmez.

fiber veya karbon fiber ise kompozit malzemedir. bu malzemeye dayanıklılığını karbon fiber elyaf, esnekliğini ise kullanılan bağlayıcı madde verir. fiber elyaf, liflere uzunlama doğrultuda çok yüksek kuvvetlere dayanırken, dik doğrultuda azıcık bir kuvvete dayanamaz. gerekli dayanımı sağlamak için bu yüzden lif doğrultuları birbirine dik olacak şekilde kat kat elyaf kullanılır.

bu lifler aynı zamanda cam gibi kırılgandır. tıpkı camın elmasla kesilmesi gibi, minik bir çatlak malzemenin o çatlak doğrultusunda azıcık bir kuvvetle kırılmasına yol açabilir. bu yüzden fiber kask düşerse, saksı olur. görünürde sağlamdır, ama içinde minik çatlaklar oluşmuştur. başka tarafına balyozla vursan kıramazsın ama o çatlak yer onun zayıf noktasıdır. bir kazada iş görebileceğine artık güvenemezsiniz.
    telike bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)