Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kaza sebebi olabilir mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj boxer (Cafe racer) sym jet 14 200i
    Arkadaşlar merhaba
    Motorumla kaza yaptım ve sebebini bulmaya çalışıyorum öncelikle kazayı anlatayım

Yolda normal gidiyordum sağda minibüs yolcu alıyordu (yola atlar matlar diye) sola kontra verdim hafifçe motor sola doğru döndü hemen oradan sağa doğru viraj mı deyim sağa dönüş mü deyim öyle birşey var sonra sağa doğru
    kontrayı verdim motor yattı,yatıkken bir anda gidon salladı ve sağa doğru düştüm hızım 30-40km civarıydı

Neyse şimdi baştan anlatayım motora kazadan önce binmeden önceki gece wd40 ladım
    Ondan önceki günde motorun far ayarını yaptım daha sonra motorun yan ayaklığını açık sanık bıraktım derken motor sola doğru düştü
    Bugün indim niye kaza yaptım diye bakayım dedim

Gidon sanki kaymış gibi yani solda kalan boşluğa 2 parmak anca sığarken sağda kalan boşluğa 2 parmak boşluk rahat rahat sığıyor hatta biraz daha boşluk var resimlerini de yüklüyorum şimdi bakarsanız sevinirim

Wd40 dememin sebebi lastiğe gelip tutuşu etkiler mi

Gidonda da o gün denedim sola normalden zor yatıyo gibi sağa bi amda yatıyor gibi geldi dediğim gibi bu benim hüsnü kuruntum da olabilir

http://i.hizliresim.com/d23zGp.jpg

http://i.hizliresim.com/8bZ0YW.jpg

http://i.hizliresim.com/lyj2Zg.jpg

Normalde hep girdiğim bi viraj gibi bir yer böyle olması tuhafıma gitti

Cevap yazan arkadaşlara da teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    gidon çok bariz yamuk bile olabilir düşme sebebi değil.
    wd40 lastiğe az bişe gelme ilebişe yapmaz boca etmen lazım ki bişe olsun. sağa dönerken düşmüşsün zincir solda.
    dönüş sırasında minibüs çıkar diye yavaşlamak için ön freni sıkmış olabilir misin ?

Motosikleti
    Ön freni sıkmadım ,daha doğrusu frene basmadım kontrayı verdim yatık pozisyonda bir anda gidon bana doğru geldi sonra güm.
    Hocam gidon eğik gibi değilde sanki sağa doğru kaymış gibi
    Kontra verirken aynı baskıyla sol daha az sağ bi anda harş diye dönüyor ondan dedim
    Fizikte momentum olması lazım bunun da sebebi buydu diye hatırlıyorum .wd 40 olmadığına sevindim açıkcası

Ayrıca lastikler şambriyelli balon yapmış olabilir mi
    Yazmayı unutmuşum motorum bajaj boxer

Ya nasıl diyim motorda o düşmeden sonra bir tuhaflık var ondan da binemiyorum sinir etti bu iş beni

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    kontradan sonra hafif gaz acmadıysan arka kaymış ön toparlamaya çalışmış olabilir

motor kullanan - ya da usta, eli alışkın birisini oturt bir kullansın. fikrini al derim - ben öyle yaptım.

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Gidin çok sıkı tutulduysa ve virajda bozukluk varsa normal.

Motosikleti
    Motoru ustaya götürücem ama emin olmak istiyorum ondan derdim

Gidonu sıkmış olabilirim ona emin değilim
    Ama dediğim gibi hergün aynı yoldan aynı hareletle geçiyo gibi birşeyim pndan kafam karışık

CxAnKACx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 200 (2014)
    Cok gecmis olsun, yukarda gozume takildi da : "on freni sikmadim, daha dogrusu frene basmadim" derken eliniz on frenin ustunde miydi ? Heycan, el kaymasi vs. gibi bir seyden eliniz carpmistir belki ve motorun dengesi bozulmus olabilir.

Motosikleti
    Alıntı CxAnKACx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cok gecmis olsun, yukarda gozume takildi da : "on freni sikmadim, daha dogrusu frene basmadim" derken eliniz on frenin ustunde miydi ? Heycan, el kaymasi vs. gibi bir seyden eliniz carpmistir belki ve motorun dengesi bozulmus olabilir.
    Sağolun hocam
    Frene kesin basmadım benim yaşadığım lowside
    Şimdi onu araştırırken birşey farkettim
    Kontrayı verdikten sonra gazı kapatmış olabilirim o anı tam hatırlamıyprum ama galiba öyle birşey yaptım motor yatıkken birde inanın kazadan sonra motordan soğudum

Tech_N9ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 848 Evo SE Ninja 300 SE
    Bence gaz kapattın. Çünkü bajaj boxer ( Benimde işe gidiş geliş motorum )4 vites olduğu için en ufak bi gaz kesmede direk ön tekere yığılma yapıyor buda o berbat olan ön lastiğe daha fazla yük binmesi demek düşme sebebiniz tahminimce bu şekilde oldu Bu arada geçmiş olsun ufak kazalardan motordan soğumamalısın sağlıklı mutlu nice km lere

Motosikleti
    Alıntı Tech_N9ne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence gaz kapattın. Çünkü bajaj boxer ( Benimde işe gidiş geliş motorum )4 vites olduğu için en ufak bi gaz kesmede direk ön tekere yığılma yapıyor buda o berbat olan ön lastiğe daha fazla yük binmesi demek düşme sebebiniz tahminimce bu şekilde oldu Bu arada geçmiş olsun ufak kazalardan motordan soğumamalısın sağlıklı mutlu nice km lere
    Eyvallah hocam sağolasın dediğin gibi gaz tepkisi tuhat bunda
    Sürücü kursunda seyhanla ,ace kullandım onlar daha sakin gibi boxer bi tuhaf hörrr diye gidiyor 😄

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)