Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Caddede Pist Lastiği Kullanmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    felix_bjk1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Sym Fiddle 3
    Selam arkadaşlar şu anki motorumda pirelli diablo supercorsa var, benden önceki arkadaş pistte antrenmanda kullanılan çıkma olanlardan alıp takmış. Fakat çıkma olmasına rağmen caddedeki performansı beni çok memnun etti.
    Pilot power 3 kullanıyordum önceki motorumda, o da güzeldi fakat supercorsayı kullanınca diğerleri yalan dedim..
    Nasipse bir iki güne yeni motorum geliyor, ona da sıfır supercorsa almayı düşünüyorum fakat başka bir motorsiklet forumunda pist lastiğini caddede kullanmanın pek mantıklı olmadığı yazıyor.
    Kimi erken ısınır diyor, kimi geç ısınır diyor.
    Bu konuda bilgisi olan arkadaşların görüşlerini almak isterim..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Erken ısınıp, daha kısa ömüre sahip olduğu çok dile getirildi. Tabi bu kadar memnunken bunlara takılmamak gerek diye düşünüyorum.

Forumda bir arkadaş Michelin'e göre çok daha erken deforme olduğunu, kısa sürede irili ufaklı kesikler olduğunu söylemişti. Daha çok dikkat etmek gerekiyor sanırım yolda.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    hocam ben cbr 250 ye de pist lastiği dedikleri Pirelli Diablo Rosso 2 taktım. Şehiriçi (Balıkesir) şehirdışı (Bursa,Yalova) trafikte kullanıyorum. Taktıralı 5bin km oldu daha ilk gün ki gibi herhangi bir aşınma yok. 5 km gidince hemen ısınıyor, yol tutuşu mükemmel. Türkiye min güzel asfaltlarında bile diz değdirebilecek şekilde viraj alabiliyorum.

Motosikleti
    2016 Sym Fiddle 3
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam ben cbr 250 ye de pist lastiği dedikleri Pirelli Diablo Rosso 2 taktım. Şehiriçi (Balıkesir) şehirdışı (Bursa,Yalova) trafikte kullanıyorum. Taktıralı 5bin km oldu daha ilk gün ki gibi herhangi bir aşınma yok. 5 km gidince hemen ısınıyor, yol tutuşu mükemmel. Türkiye min güzel asfaltlarında bile diz değdirebilecek şekilde viraj alabiliyorum.
    hocam rosso 2 cadde için uyarlanmış olanı değil miydi?

Alıntı Sokollu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Erken ısınıp, daha kısa ömüre sahip olduğu çok dile getirildi. Tabi bu kadar memnunken bunlara takılmamak gerek diye düşünüyorum.

Forumda bir arkadaş Michelin'e göre çok daha erken deforme olduğunu, kısa sürede irili ufaklı kesikler olduğunu söylemişti. Daha çok dikkat etmek gerekiyor sanırım yolda.
    benim lastik şu anda buna benzer bir halde.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Genelde pist lastikleri o hale gelene kadar aşırı ısınırlar. devamlı ısınıp-soğuyan lastik salaklıyor demişlerdi. Kullandım mı, hayır. kulaktan dolma
    Fakat çıkma pist lastiği alıp, başlarda çok memnunken daha sonrasında lastiğin kolay kolay ısınmadığını çok sertleştiğini söyleyen bir tanıdığım da var.
    Bir de lastiğin kenarları bitikse, virajlarda ona güvenmek biraz sakat iş. Ortasından çok yanakların bitmesiyle birlikte lastik şekli de bozulduğu için motor yatmaya başlarken daha sert tepkiler verebilir
    - Resimde fazla bir aşınma yok gibi görünüyor, o kadar problem olmaz eğer daha fazla bitmemişse yanları
    bilginozi bunu beğendi.

Motosikleti
    2016 Sym Fiddle 3
    işte bendeki salaklaşmasına rağmen böyleyse, sıfır olanını hayal bile edemiyorum, merakım o
    resimdeki kadar benim motorun da lastikleri. Geçenlerde benden kat kat daha iyi sürücü olmasına rağmen pilot power 3 ün zorlandığı virajları çok çok çok rahat aldım.
    bu arada motorsikletiniz yazdığı gibi xt660x ise hayranım kendisine

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Her motorun keyfi başka
    Resimdeki kadar ise problem olmaz. Lastik hız ve yük ile aşındığında oluyor o durum. buradaki pist çıkmaları acınacak durumda oluyor genellikle.
    Sıfır hali sıradan bir yol lastiğine göre kat kat daha iyi yol tutuşa sabit. Viraja girmeyi geçtim, yola göre gazı dip çekebilirsiniz motor yatıkken. Yağışlar yokken tadını çıkarın lastiğin, fakat yağmurlar yağdığında da kullanmayı düşünüyorsanız ve asfalt iyi değilse yol tutuş falan aramamak gerek

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:08 ----------

Yeni motorunuza takmaktan bahsetmişsiniz bir de.
    Ben size şu linki atayım bi bulunsun. İngilizce açıklamalar var lastiklerle ilgili
    http://www.pirelli.com/tyres/en-ww/motorcycle/all-tyres/catalog?filter=0
    Cadde kullanımı, ıslak, ve biraz daha fazla ömür için diablo rosso corsa var.
    super corsa'nın sc si pistlerde kullanılan lastik. Gördüğüm kadarıyla pistlerde sp kullanılmıyor.
    Kullanmadan atarak sp de güzel performans verir fakat benim oyum yağmur ve biraz da ömürü düşünerek rosso corsaya

Motosikleti
    2016 Sym Fiddle 3
    Teşekkür ederim hocam cevaplarınız için
    Alacağım motorun üzerinde rosso corsa varmıs zaten, ön iyiymiş de arka bitikmiş.
    Ön arka takım olarak değiştiricem nasipse.
    SP dediğiniz gibi pist değil cadde versiyonu diye aklımda kalmış.
    Şöyle şu konularda bilgili bir arkadaş da gelip aydınlatmadı bizi

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    kuru asfalt için üretilen pist lastikleri ıslak zemin veya su birikintisiyle karşılaştığınızda canınızı sıkabilir..

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    abicim alın bridgestone batlax serisinden kötü deiyen bir dünya çıkar her türlü yola geliyor banamısında demiyor biraz geç ısınır ama taş gibi lastiktir

Bridgestone BATTLAX T30

Bridgestone BATTLAX BT45
    bilginozi bunu beğendi.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    slick lastikler şehir asfaltında günlük kullanıma uygun değildir kesinlikle. motosiklet üzerinde ısıtmak tehlikelidir. pedlerle ısıtılıp sürülmesi en güvenlisidir. ısındığı zaman mermere bile yabışır. ama soğukken en güzel asfallta bile boşa sarar frenlerde kayar. hele bir de tozlu yağlı yollarımızda.

Coach_k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xciting R
    Pirelli supercorsa sp cadde - pist lastiği olarak geçer. Isınıp - soğuma işlemi hızlıdır, yağmuru - nemi - ıslaklığı hiç sevmez.

Supercorsa mı yoksa rosso corsa mı dersen, eğer viraj yapmayı seviyorum diyorsan supercorsa, düz - viraj - şehir içi karışık yeri geldiğinde yağmurlu havada da binerim diyorsan Rosso Corsa
    felix_bjk1903 bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abicim alın bridgestone batlax serisinden kötü deiyen bir dünya çıkar her türlü yola geliyor banamısında demiyor biraz geç ısınır ama taş gibi lastiktir

Bridgestone BATTLAX T30
    https://www.youtube.com/watch?v=6pvCsteQSUg

Bridgestone BATTLAX BT45
    https://www.youtube.com/watch?v=cQfMQ1cj3ic

Kendi motosikletim de battlax var, o lastiği üretenin allah binbir türlü belasını versin desem yeridir, ama demiyorum tabiki SuperCorsa kullanmadan batlax hakkındaki fikirlerinizi biraz erteleyin lütfen

He araziye bile girer, delinmez bile haklısın bak ona katılırım kaya gibi lastik )))
    ayzek ve felix_bjk1903 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi motosikletim de battlax var, o lastiği üretenin allah binbir türlü belasını versin desem yeridir, ama demiyorum tabiki SuperCorsa kullanmadan batlax hakkındaki fikirlerinizi biraz erteleyin lütfen

He araziye bile girer, delinmez bile haklısın bak ona katılırım kaya gibi lastik )))
    bende batlax45 kullanıyorum ısındıktan sonra gayet memnunum açıkcası dediğin lastiği kullanmadım ama istanbul için batlax iyi çukuru,mıcırı,cam kırıkları otu boku bol olan yollarda ben gayet memnun kaldım ustelik takımını 414 tl gibi bir fiyata ve ücretsiz 1 yıl yol desteğiyle aldım pişman değilim taş gibi olduğu kanısına söyle vardım serviste michlen takılan jantı gördüm bir usta 2 dakikada taktı sıra bana gelince adam üstünde tepindi ama genede esnetemedi hatta bu ne usta ya yaptı diğer ustayla iki kişi taktılar epey uğraştılar

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende batlax45 kullanıyorum ısındıktan sonra gayet memnunum açıkcası dediğin lastiği kullanmadım ama istanbul için batlax iyi çukuru,mıcırı,cam kırıkları otu boku bol olan yollarda ben gayet memnun kaldım ustelik takımını 414 tl gibi bir fiyata ve ücretsiz 1 yıl yol desteğiyle aldım pişman değilim taş gibi olduğu kanısına söyle vardım serviste michlen takılan jantı gördüm bir usta 2 dakikada taktı sıra bana gelince adam üstünde tepindi ama genede esnetemedi hatta bu ne usta ya yaptı diğer ustayla iki kişi taktılar epey uğraştılar
    Bu kadar ne kadar riskli bir lastik olduğunu ortaya çıkartmış.
    BatuhanK bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı felix_bjk1903 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim hocam cevaplarınız için
    Alacağım motorun üzerinde rosso corsa varmıs zaten, ön iyiymiş de arka bitikmiş.
    Ön arka takım olarak değiştiricem nasipse.
    SP dediğiniz gibi pist değil cadde versiyonu diye aklımda kalmış.
    Şöyle şu konularda bilgili bir arkadaş da gelip aydınlatmadı bizi
    Lastiklerimi haziranda yeniledim ben de sizin gibi SP serisini almak istiyordum ancak araştırınca cadde için pek uygun olmadığını söyledi satıcı. Caddede ısıtamazsın ve kışın binersen soğuktan patlatabilirsin dedi. Bunun yanında su kanalları çok az olduğu için biraz ıslak bir yola girseniz kaza yapmanıza sebep olabilir. Bu forumda çok sevilen birisi 2010 yılında pist lastiği taktığı için kontrolsüz sulama yüzünden kaza yapıp hayatını kaybetti. Aynı sürüşte arkasında giden arkadaş ise cadde lastiği kullandığı için kayma yaşamadı. Size fikir olması açısından yazdım. Hayırlısı olsun.
    Ahmtmngrsy bunu beğendi.

Motosikleti
    2016 Sym Fiddle 3
    Islak zeminde çok kayıyor orası doğru hocam. Fakat benim şu anki motorda (R6) pistten cıkma lastik olduğu halde motoru çalıştırıp çıktığımda güzel Türkiyemizin dandik asfaltlarında 1. viteste sert gaz açmama rağmen kolay kolay kaymıyor. Arkadaşın R6 yı alıyorum onda cadde lastiği var, gaz açtığımda yengeç gibi gidiyor mübarek

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:27 ----------

Pist lastiği cadde lastiğine göre daha yumuşak hamurlu bir lastik çeşidi değil mi? Yumuşak hamurlu lastik de mantıken daha hızlı ısınmaz mı?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Şu an caddede kullanilacak en iyi lastik metzeler m7 dir. İslak, kuru soguk, sicak her turlu yolda her hava kosulunda optimum tutus saglar, omru uzundur. Fiyati uygundur

Motosikleti
    Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kadar ne kadar riskli bir lastik olduğunu ortaya çıkartmış.
    Aksine michlen alip yanaklardan catlayan arkadaslarim var batlax da az biraz yol kat ettimi ısınıyor ve unutulmaması gereken önemli bilgi gec ısınan lastik geç soğur ben şimdiye kadar bir yamugunu gormedim tabi motorun ustune atlar atlamaz 120 le viraja yatiyorsan bilemem fiyati ucuz olmasina bakma kampayadan aldim normal fiyati motolastikde 800 civariydi cok sert virajlara girmisligim vardir lastikleri yanaklara kadar yemisliğimde
    [IMG][/IMG]
    Yolların Kralı Değil ! Kuralı Vardır..

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    her lastiğinde kendne göre +ları -leri vardır

mesela batlax allah belasını versin demiş bir arkadaş ama yağmurda çıksın gazlasın bakalım lastik soğukken bile bir çok lastiğe göre nasıl yol tutuş performansı veriyor muhtemelen bilmiyor ?
    pist lastiğinin ciddi sıkıntıları vardır yukarıda yazılmış ıslak zemin tozlu zemin vs vs tertemiz pist yüzeyi olmadığı sürece iyi tutar ama yolda bir anda bırakabilir.

rahmetli murat doğanay'ın vefatının önemli sebeplerinden birisidir mesela pist lastiği...

uzun uzun yazmak istemiyorum canımı halen daha yeterince sıkan bir mevzu zaten...

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:23 ----------

edit: ufak bir yazım yanlışı olmuş
    "tertemiz pist yüzeyi olmadığı sürece iyi tutar"
    tertemiz pist yüzeyinde iyi tutar
    bilginozi ve ayzek bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)