Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zincir neden böyle sallanır ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT07
    Arkadaşlar bugün zincir temizliği yapacağımız sırada her iki motorunda zincirin stabil olmayan şekilde hareket ettiğini fark ettik.Böyle bir sallantı normalmidir ? Sizinde başınıza geldimi ? Düzeltmek için bir şeyler yapılabilir mi ?

Bu motor Mondial z 180 ones 3bin km de.

https://youtu.be/PlSjQfItkMc

Bu motor Mondial MCX Roadracer 13bin km de.

https://youtu.be/GyZK2n6yjQ8

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    almpoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB650F
    Zinciriniz gevşemiş gerdirmeniz lazım eğer milde pay kalmadiysa zincir değişecek demektir.ikinci videoda sanki baklalardan biri yamuk gibi geldi bana atlama yapıyor gibi

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    ikinci videodaki normal, birinci videodaki belki 1 cm fazla gevsektir.

bunu boyle anlamak zor, masanin uzerindeki etikette zincir boslugu icin bilgi vardir.

ortalama 3 cm boşluk iyidir, zincir ayarının nasil yapacağıni internette arat. mutlaka sitemizde de bir anlatim vardır.

kaanklky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Zincir çok fazla bol değil mi?

Motosikleti
    MT07
    3 bin km de zincir gevşemesi normal mi ? Maşada değerler var 2 cm yazıyor.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kullanıma bağlı olarak 3000 km de zincirin gevşemesi normal.Arka tekerlek millerini gevşetip maşanın en arkasındaki küçük vidaları sıkarak tekerleği çok az arkaya alıp zinciri gerdirmeniz gerekli.Yalnız arka tekerlek millerinin civatalarının orada çubuklar vardır iki tarafında aynı çubuklar üstünde olmasına dikkat edin yani iki tarafta aynı hizada olsun.Birde bu işlemi yaparken motosikleti üstünde birisi olursa ona göre ölçü alırsanız daha iyi olur çünkü amortisör sistemine göre bazı motosikletler amortisöre yük bindiğinde zincir daha da geriliyor yada daha da gevşiyor.Bir de en son ayar yaparken bazen milin civatalarını sıkma sırasında normal ayarladığınız ayardan bir kaç mm geriye gidebiliyor normal ayarınızdan daha sıkı oluyor zincir o yüzden normal ayarınıza göre çok az gevşek bırakın yada civatları sıktıktan sonra tekrardan zincir gerginliğini kontrol edin.Zincir gerginliği zaten çoğu motosiklette olduğu gibi 2 cm yani zincir aşağı yukarı 2 cm esneyecek gerginlikte olacak.
    miginfly bunu beğendi.

kukuleta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2. video daki sıkıntı zincirin dönerken bazen gerginleşmesi bazen bollaşması videonun ilk kısımlarında daha net belli oluyor.

kitli bakla varmı diye bakalım dedik ama anlayamadık varsada.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    ben ayda bir gerip yağlıyorum ? iki yerede bak eşit olsun çizgiler

manofsteel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25

Aklıma bu geldi bi anda
    bilginozi, Levent ve burakragaa bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT07
    Adamın zincir kobra yılanı gibi kıvrılıyor
    manofsteel bunu beğendi.

Aynı sorun bende de vardı, servise gittim arka teker bilyası dağılmış ondan yapıyordu, hem bilyayı hemde zincir durumu pek iyi değildi diye zinciri değiştirdiler sorun çözüldü

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Zincir bitmiş olabilir kullanırken gazı bıraktığın'da teklemiş gibi oluyorsa zincir bitmiştir zincirin gevsemesi km ile alakalı değil bakımsız yağsız sert kullanmadan yapar

Rolanti de benim zincir de birinci videodaki gibi ama benim motor daha sifir ve 1000 km de. Ellenmedi yani. Yine de baktirmalimiyim?

Sado39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Adventure & Ktm Duke
    Zincir temizliği yaparken fark ettiğine göre zincirinin bakımını yağını balını eksik etmiyorsun diye kabul ediyorum. Buna bağlı olarak böyle gevşemesi ve düzensiz hareketleri sert kullanıma bağlıyorum. Tek teker denemeleri fazla ani kalkışlar veya motor freni bu gibi sonuçlar doğurur. Biraz daha nazik davranın motorunuza çünkü gelecek süreçte bunun sonuçları sadece zincir gerginliği ile kalmaz. Keyifli sürüşler.

aslında teker boşta iken zincirin bu şekilde yapması normal, önemli olan giderken yükte iken yapıyor mu, çünkü benim zincir ve bilya değişti hala bu şekilde yapıyor servis normal dedi kullanınca sıkıntı yok dedi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)