Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet sürücülerinin İade-i itibarını kazanma vakti...

Motovento
    REKLAM ALANI
    kim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Merhaba Arkadaşlar;

Genelde bu tür projelere pek ilgi göstermez bizim insanlarımız ama benim gibi düşünen insanlar olduğuna inandığım için ve bireyselde olsa bunu yapıyorum ve devam edeceğim ..

Amaç;

Bilindiği üzere malesef aramızdaki bazı sorumsuz ve cahil şahsiyetler yüzünden itibarımız hiçde iyi değil,gün geçmiyorki haber bültenlerinde kötü örmneklerle yer almayalım, işte dikkatinizi çekmek istediğim konu bu.

Çeşitli mecralardada görüyoruzki mesela yaşlı amcaya yolu kesen ,veya yanından geçtiği aracın kapalı aynasını açan videolar hep yurt dışı kaynaklı,hep kendime sorduğum soru şu neden bizdede bu tür iyi örnekler yok ?

işte tamda bu amaçla kaydetmesiniz bile lütfen,yayalara saygı,araçlara yol verin ,eğer bunu kaydettiysenizde mutlaka paylaşınki İade-i itibar ımızı kazanalım...
    @hmet42, kuroscu, zulu ve 6 diğerleri bunu beğendiler..
    7 Tepe Motosiklet Kulübü

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    ilgi alakanız için teşekkürler, motosiklet sürücüsü böyle olmalıdır zaten. olmayan sadece motosiklet kullanıyordur.
    SAMETD ve zulu bunu beğendiler.

rebel_punto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pejo.Jawa.Titan.Ybr.Cbr.Vstrom.Drift.Pulsar.Gs800
    Yayaya yol vereceğim diye arkadan çarpan mı ararsın; sağından solundan sürterek geçenleri mi?

Centilmen olmak güzel ama kndinizi ve yol verdiğiniz yayayı da tehlikeye sokmadan.
    Motosiklet ruhlu araba - QQ - kullanıcısı.

Motosikleti
    Hornet 650
    Mesela ben 10-12 kişiye yol veriyorsam, anca 1 kere falan bana yol veriyorlar oranlarsak %8'e falan tekabül ediyor.

Henüz yayınlamaya başlamadım.

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Başka bir başlıkta yazdığım gibi bu da çift taraflı bir süreç. Bilinçli motosiklet kullanıcısı fazlalaştıkça ve otomobil sürücüleri, düzenlenen yasa ve yönetmeliklerle motosikletlere gereken özeni gösterdikçe, motosiklet sürücülerinin de yayalara davranışı evrilecek. Şu an her motosiklet sürücüsü, şehir için 1 saatik kullanımda minimum 5 kaza tehlikesi atlatmanın verdiği gerilimle kullanıyor. Bu gerilim de önemli bir faktör. Örneğin Yunanistan, İtalya, İngiltere gibi ülkelerde kırmızı ışıkta durunca arabalar önlerinde 20-25m mesafe bırakır ve araç aralarını boş bırakırlar ki sonrasında arkadan gelen motorlar o boşlukta toplanırlar. Bu yasa ile düzenlenmiştir. Şimdi bizim ülkede kırmızıda öne geçmeye çalışırsanız arayı kapatmaya çalışan onlarca otomobil sürücüsü görürsünüz size ters ters bakan. Bu örnekleri arttırmak mümkün.
    Yukarıdaki arkadaşımız yazmış, yayaya yol vereyim derken arkadan gelen adam korna basıyor genellikle. Umarım zaman içinde gelişecek "motosiklet kültürü" biz elimizden geleni yapmalıyız elbette...
    ccc67 ve Mitoqondri bunu beğendiler.

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Geçen gün kör bir virajdan sonraki ışıklarda yola yaya atladı. Ben de güç bela durdum ve "bu kadar gelmişiniz, geçin bari" diyerek yol verdim. Arkamdan gelen acı frenle uyanıp tam gaz verecekken adam durmayı başardı. Orada ben olmasam muhtemelen yayaların içinden geçecekti. Belki hayat bile kurtardım ama kendi kelebek etkim yüzünden kazaya karışıyordum :D

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    adamın kapalı aynasını açtığım için araç sürücü tarafından trafikte kovalanmışlığım vardır yakalasa belkide vuracaktı onun yüzünden kırmızı ışıkta yola atlamak zorunda kaldım her yönden sıkıntı bu ülke ya motoru parketmek için kaldırama çıkarım bu arada yayaların üzerine süren çinslerden değilimdir yaya geliyorsa durur beklerim boşalınca devam ederim ne de olsa onların yolu diyip buna rağmen bi burası kalmıştı kullanmadığınız falan filan bi dünya söylenen çıkıyor onlara siz hiç yolda yürümüyormusunuz dediğimde bön bön bakıyorlar
    MotorKafa bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Insan olan, insanlığını motor kullanirken de yapar, hususi olarak motor suruculeri maganda değildir izlenimi vermek için yapılacaklar ne derece samimidir ki, verilmek istenen düşünce samimi olsun..

Iki gün önce ,iki kişi sürüyoruz. yol t seklinde adam geldiği ara yoldan ana yola devam edecek. Yolun 3/4 unu zaten almis,yolda!! Ben 1/4 lik kismindan gecebilirdim ama gecmedim yol verdim.

Arkamdaki motor sürücüsü arkadaş , ne kadar tehlikeli bisey yaptin öyle ,o araca niye yol verdin. Ya arkamdan biri gelip carpsaydi dedi.

E napayim,adam zaten yolda! Burnunu degil arabayi cikartmis arkamdaki motorlu arkadaşti,\ suruyorduk... Onun arkasindaki araba oradan zaten gecemezdi !
    Simdi ben bu durumda yol versem,kimine göre tehlikelii sürus.. Yol vermesem araç surucusune göre farklı düşünce..

Insanligimiz elbette motosiklet kullanmamizla alakalı degil. Üzerindeki ile alakali.. Arkadaşa dediğim şey ise, insanlik yapayım demistim...

Keyifli forumlar
    MotordaTB bunu beğendi.

Motosikleti
    Transalp
    Geçen bi motorcu arkadaş , trafiği kapatıp kuşu kurtarmadı mı?O videoya izlenme rekorları kırdıralım bence.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Geçenlerde temde uzunlarını yakmış doblolu bir öküze uzunlarını kapat diye işaret ettim. Aynalara yansıyan ışık çok fena gözümü alıyordu.
    Sanırım nah yaptığımı zannetti ve uzunca bir süre arka çamurluğumun dibine kadar girerek taciz etti. Ben hızlandıkça o da hızlandı. Yani kaçtım.

Gerçekten bu ülkeden bir bok olmaz. İmaj düzeltme kaygısıyla bir şey yapmayın o yüzden. İçinizden geliyorsa yapın.
    Zuzuuw, harung ve ayzek bunu beğendiler.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben bana yol veren araçlara(giderken veya isikta beklerken) hep kornayla selam veriyorum. Hem onlarin sempatisini kazaniyorum hem de birazcik da olsa motosikletin kotu imajini yok etmeye yardimci oluyorum. bence butun motorcular boyle yapsa araba kullanicilarin saygisini kazanip bize karsi olan kotu görüşlerini zamanla tamamen yokedebiliriz.

Ha bana yol veren araba kullanicilari ayni zamanda motosiklet surucusu de olabilir orasi ayri konu tabi

harung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçenlerde temde uzunlarını yakmış doblolu bir öküze uzunlarını kapat diye işaret ettim. Aynalara yansıyan ışık çok fena gözümü alıyordu.
    Sanırım nah yaptığımı zannetti ve uzunca bir süre arka çamurluğumun dibine kadar girerek taciz etti. Ben hızlandıkça o da hızlandı. Yani kaçtım.

Gerçekten bu ülkeden bir bok olmaz. İmaj düzeltme kaygısıyla bir şey yapmayın o yüzden. İçinizden geliyorsa yapın.
    Daha bu sabah adama kapın açık diyorum el kol yapıyor nediyorsun gibi ilerde trafik durdu yanaştım "kapın açık" diyorum öküzün trene baktığı gibi bakıyor e tabi kolay değil bütün adrenalin herifin içinde patladı
    "Bildiğini sandığın bir şeyi asla öğrenemezsin."
    Epiktetos

Oldjack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz6 Fazer
    barodi yaralı kargayı yoldan alıp kaydetmişti. Kameram olsa sırf insanlara yardım etmek için gazlarım.

banro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CGL125-CBX250-XL700-CBF150-GW250
    Benim gördüğüm 4 teker ve 2 teker sürücülerinin çoğunluğu, direksiyon başına geçince 4 ayaklı ve boynuzlu türe evriliyor maalesef.
    meki 60 bunu beğendi.

ARçİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha crypton/Honda cbf150
    Derler ya söz uçar, yazı kalır diye bizim içimizde de iyilik yapanlar var ama video kaydı olmadığı için çok az insan tarafından biliniyor

ccc67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 125 (2014 kirmizi) /Artik Cbr 250 (2016 siyah)
    O değilde yukarıda arkadaşta bahsetmiş bana yol verenler büyük ihtimal motor sürücüsüdür diye aynen öyle :D arabada nerde motor görsem yol veririm ve verditirim Bence motosiklet kullanımını artırmayı basarirsak onlarında çoluğu çocuğu kullanırsa daha bi özen gösterirler (ornek babam)

RmMuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Yazları %90 Kislari %10 motor kullanicisiyim.
    Bazilari tatli su motorcusu diyebilir :-)

Ornegin bu gun araba ile dolasmak zorunda kaldim. Bir de avrupadan anadoluya gectim.

Kopru gecişi yapacagim zaman hep en sag seritten giderim. Sirf motorcu kardeşlerimin yol ayrımlarında rahat etmesi için onları kollar ve boşluklar oluştururum.
    Ozellikle seritte sola yanaşık giderim. Sagdaki boşlukta motorcu kardeşlerim rahat etsin diye. En onemlisi ben seritte sola yanaşık giderken arkamdan gelen araçlarda benden etkileniyor ve onlarda sola yanaşık gidiyor. Onları yonlendiriyorum yani. Bunu çok deneyimledim.
    Hele mecidiyekoy koprusu ustunde...
    Bugun motorsuz gectim yani araba ile, allah sizi inandırsın arabada klima açık ama sağ cam da açık. Gecen motorcu arkadaşların motor seslerini dinliyorum.
    Söyle sesli gürültülü homurtulu bi arkadaş geçsede kulağımın pası gitse diye 2 saat süren yolculuk boyunca kulak dişarda goz aynalarda... Ama sadece bi tane Ducati bi tane MT07 geçti. Bir kç GS gecti, onların da derinden bi bawyera homurtusu var tabi.
    Yetmez ama var :-)

Neyse, motordan inip arabaya geçince her defasında çok sakin her fırsatta yol veren, milletin tum saygısızlıklarına hiç aldırmayan biri oluyorum.

Ayrıca ne kadar etkileyebildiğim kişi varsa motorcuları kollayın yol verin diye başlarının etini yiyorum:-)

En yakın zamanda bir yol kamerası edinmeliyim...
    VESPERA ve turbocharge bunu beğendiler.

kim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Yazılaların hepsini okudum,teşekkürler,fakat bazılarınıza katılmakla birlikte bazılarınıza katılamayacağım,bırakın arkadaşlar ön yargıyı,yok arab gelir çarpar vs gibi bahaneleri,ben demiyorumki zart diye durun da amcayı karşıya geçirin diye,elbette önce kendi güvenliğinizi sağlayacaksınız,benim anlatmak istediğim ufak bir örnekle memsela yol sizinken güvenliğinizide düşünürek bir araca yol verin,size yol açan bir sürücüye korna çalarak teşekkür edin,bu örnekleri çoğaltmak mümkün,inanın çok faydası olacaktır.

KoLesT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT 250 R (2013) Bajaj Pulsar 200NS (2014)
    2 gün önce yolda gidiyorum karşı şeritten bir adam el salladı son anda göz ucuyla gördüm, 500-600 metre ilerideki kavşaktan dönüp yanına gittim. Benzini bitmiş, ilk önce çocuğunu okuldan alıp sonra da düğüne gideceklermiş. Bir Allah'ın kulu da durup yardım etmemiş. Ver bidonu hemen alıp geleyim dedim. Yaklaşık 4 km uzaklıktaki benzinlikten alıp geldim, adam Allah razı olsun Allah kaza bela vermesin deyip elime para tutuşturmaya çalıştı. Bende geri çevirip "İNSANLIK ÖLDÜ MÜ" deyip yolumu devam ettim. O gün kendimi o kadar çok iyi hissettim ki anlatamam, adam duacı oldu Allah razı olsun ondan.
    RmMuR bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)