Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2016 Ehliyet Yasası Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar, Motosiklet.net'e yeni katıldım.
    Bu yaz ehliyet almayı düşünüyordum motor merakım için, ancak yasa değişcek dediler yaşın, alıcağın motor cc'in olmaz dediler bende bilenlere sormak istedim.
    Sorum:
    14/07/1998 Doğumluyum. Bu Temmuzda A2 almaya hak kazanıyorum. 250 CC Hyo GTR alıcağım, ancak yasa değişirse a2 ehliyetim sanırım a1 olacak, a1 olursa aldığım motoru süremeyecekmiyim ne yapıcağım anlamadım.

Okuyan ve cevaplayan herkese teşekkürler.
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    waylone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba croot

Yeni yasa sürücü kursundan aldığım bilgiye 1 ocak 2016 dan sonra geçerli, temmuzda ehliyetini alacaksan seni etkilemez.

(nasipse bende 23 mayısta direksiyon sınavına girip ehliyetimi alacağım)

250 cc lik bir makineyle başlayacağını yazmışsın, kendimden örnek vermek gerekirse 26 yaşındayım ilk motor deneyimim yamaha'nın 250 cc chopper tarzı bir motoruyla oldu, kalkıpta aa 250cc motoru sürüyorum diye 250cc bir makine almak olmadı, araba deneyimim fazla olduğu için kullanmakta sıkıntı yaşamadım,lakin scooterla başladım, sana tavsiyem düşük bir motorla başla....

REASON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Breton S125
    Alıntı waylone adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba croot

Yeni yasa sürücü kursundan aldığım bilgiye 1 ocak 2016 dan sonra geçerli, temmuzda ehliyetini alacaksan seni etkilemez.

(nasipse bende 23 mayısta direksiyon sınavına girip ehliyetimi alacağım)

250 cc lik bir makineyle başlayacağını yazmışsın, kendimden örnek vermek gerekirse 26 yaşındayım ilk motor deneyimim yamaha'nın 250 cc chopper tarzı bir motoruyla oldu, kalkıpta aa 250cc motoru sürüyorum diye 250cc bir makine almak olmadı, araba deneyimim fazla olduğu için kullanmakta sıkıntı yaşamadım,lakin scooterla başladım, sana tavsiyem düşük bir motorla başla....
    Bende 18 temmuzda yazılabiliyorum 1 ocağa kadar ehliyeti alabilirmiyim yani sınavlar sık sık yapılıyormu. Veya 10 ocağa kalsa mesela benim ehliyet hangi yasaya göre verirler. ?

waylone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba REASON

Şimdi sürücü kursuna yazılırsın, bunun yazılı sınavı var,direksiyon sınavı var, ve en son sürücü kursundan sertifikanı alıp ehliyete dönüştürmesi var, en sağlıklı bilgiyi kayıt olduğun sürücü kursunu arayarak alabilirsin

Motosikleti
    Tracer 700
    Merhaba. Benim bildiğim yeni ehliyet yasası herkesi etkileyecek ve herkes ehliyetini yenileyecek. Bu durumda Sen diyelim ki Temmuz'da yazıldın ehliyeti de diyelim kasımda aldın. Ocak ayına kadar 250 cc bir motosiklet kullanmanda sorun olmayacak ama ocak ayından sonra ehliyetini yenileyip en fazla 125 cc bir motosiklet kullanabileceksin. Bi de yasa yeni yürürlülüğe girdiği zaman çoğu kişi kurallara uymayacağı için denetim ve ceza sıklaşır. Polisler bu olayın üstüne gider.

Sana tavsiyem ehliyetini al ve 125 cc bir motosiklet al. Hem legal olsun hem de biraz tecrübe kazan.

berkay3212 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600 RR 2015
    Şuan A2 ehliyetim var 1 Ocak’ta ehliyetim yenilenince sınıfım ne olacak?

Eğer 24 yaşından küçükseniz ve A2 ehliyetiniz 2 yıldan yeni ise sınıfınız A2 olacak, ehliyetiniz 2 yıldan eski ise sınıfınız A olacak. 24 yaşından büyükseniz ehliyetin tarihine bakılmaksızın sınıfınız A olacak.

Siz şu an a2 aldığınızda 2016 da ehliyetiniz a2 ye dönüşecek. O tarihte a2 ninde 47 beygire kadar kullanma hakkı var. Alacağınız motorda sorun olmaz.

cftc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Yamaha YBR 125 - 2007 Honda CBR 125R
    Sürücü kursları her ayın 8'inde kurs açıyorlar derslere gidip gitmemek senin elinde fakat devamsızlık hakkı denen bir olay var 1 hafta olan trafik,ilkyardım ve motor derslerinden 3 ders devamsızlık yaparsan yazılı sınavı kaçırıyorsun ama bu olay kursun hassasiyetine bağlı.
    Yazılı ve direksiyon sınav tarihlerini milli eğitimin sitesinden öğrenebilirsin.
    Yani şöyle açıklıyım sizlere.
    98 Haziran 1-8 ve öncesi doğumlu olanlar 8 hazirana kadar a2 ehliyete yazılabilirler. (27 haziran yazılı sınav - 27 temmuz direksiyon sınavı)
    Eğer önceden b veya e sınıfı ehliyetiniz varsa yazılı sınavı atlayıp direk ehliyet sınavına gidersiniz buda size yaklaşık 800-900 tlye patlar (400 lirası vergiler).
    Size tavsiyem sürücü kursunun öğrettiği eğitim patates kıvamında ardından kaliteli bir kurumdan eğitim alınması gerek.

REASON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Breton S125
    Alıntı cftc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürücü kursları her ayın 8'inde kurs açıyorlar derslere gidip gitmemek senin elinde fakat devamsızlık hakkı denen bir olay var 1 hafta olan trafik,ilkyardım ve motor derslerinden 3 ders devamsızlık yaparsan yazılı sınavı kaçırıyorsun ama bu olay kursun hassasiyetine bağlı.
    Yazılı ve direksiyon sınav tarihlerini milli eğitimin sitesinden öğrenebilirsin.
    Yani şöyle açıklıyım sizlere.
    98 Haziran 1-8 ve öncesi doğumlu olanlar 8 hazirana kadar a2 ehliyete yazılabilirler. (27 haziran yazılı sınav - 27 temmuz direksiyon sınavı)
    Eğer önceden b veya e sınıfı ehliyetiniz varsa yazılı sınavı atlayıp direk ehliyet sınavına gidersiniz buda size yaklaşık 800-900 tlye patlar (400 lirası vergiler).
    Size tavsiyem sürücü kursunun öğrettiği eğitim patates kıvamında ardından kaliteli bir kurumdan eğitim alınması gerek.
    Benim anlamadığım şu.
    98 doğumluyum 18 temmuzda doğdum, ben ehliyeti alınca 250 lik alet süremeyecekmiyim?

Çorum İl Temsilcisi Furkan Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    06.08.1998 Doğumluyum. 22 Ağustos motosiklet ehliyet sınavına katılabilir miyim?

Bazı kurslar katılabilirsin diyorlar bazılar katılamazsın diyorlar. kafamız karıştı

ZamboKage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SATILDI.
    Arkadaşlar ALTINELBİSELİ adam ekibi yaptı bu videoyu ehliyet yasası hakkında buyurun video;

Sonuç olarak , Tecrübem var motor kullandım ancak, ehliyetsiz kullandım(Kesinlikle şehir içi illegal şekilde değil trafiğe kapalı alanlarda, arazide vs.) GTR 250 Hyosung Alırsam ocakta ehliyeti değiştirmek zorundamıyım yoksa , 2016'dan sonraki 5 yıl içindemi değiştirceğim, değiştirmek zorundaysam 2016'da Hyosung'umu satmak zorundamı kalacağım ? teşekkürler.

98 ekim doğumluyum sanırım yalan oldu ehliyet abi bu bildiğimiz ehliyetsiz sürmeye teşvik ya icimde bombalar patlıyor ehliyeti bekliyicemmi şimdi 1sene daha

Benim merak ettiğim konu şudur. Mesela ben a1 ehliyeti aldım. 2016'da çıkacak yasaya göre gücü 11 kwyi geçmeyen ve 125 cc'ye kadar olan, motosikletleri kullanabiliyoruz. Ben bajaj boxer alacağm. 144 cc fakat gücü 8.83 kw. Sizce bu sıkıntı yaratır mı?

Bu yeni düzenleme tamamen yaşla alakalı sanırım. 30 yasindayim b sınıfı ehliyetim var. Bana bir sınırlama gelmiyor anladığım kadarıyla? Yani direk a2 alabilirim sadece direksiyon sınavına girip?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler